PALUBA
March 28, 2024, 04:53:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: FGM-148 Javelin, protivoklopna raketa  (Read 24451 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: August 15, 2010, 02:21:06 pm »

Javelin je prenosno protivoklopno oružje, tipa „lansiraj i zaboravi“, proizvedeno zajedničkim radom kompanija Raytheon i Lockheed Martin. Poslužuje ga jedan vojnik, a sem sa ramena, može se montirati na vozila točkaše, guseničare i amfibije.
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Lansiranje Javelina

Priča o ovom sredstvu započeta je 1989. godine, kada su ameičke OS raspisale konkurs za protivoklopno oružje koje će zameniti PO raketu M47 Dragon. Iako je u toku zamena ovih sredstava Javelinom, i dalje se nalazi u naoružanju pojedinih zemalja (Iran, Izrael, Jordan, Irak, Maroko, Švajcarska, Tajland).

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] M47 Dragon

U posao konstruisanja novog oružja uključile su se kompanije Texas Instruments (sadašnji Raytheon) i Lockheed Martin Electronics and Missiles (sada Missiles and Fire Control).
Raytheon je bio odgovoran za razvoj komandne jedinice, sistema navodjenja rakete, softvera i menadžmenta sistema, dok je Lockheed Martin bio zadužen za razvoj glave rakete, konstrukciju same rakete i njeno sklapanje.

Novo sredstvo je ušlo u proizvodnju 1994. godine, a dve godine kasnije započelo je uvodjenje u naoružanje OS SAD.

Do sada je proizvedeno preko 25000 raketa i preko 6600 komandno-lansirnih modula. Pored OS SAD, naručile su ga ili već uvele u naoružanje i oružane snage Velike Britanije, Tajvana, Litvanije, Jordana, Australije, Novog Zelanda, Norveške, Irske, Češke Republike, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Omana, Bahreina. Medju zainteresovanim zemljama se nalaze i Kanada i Francuska.

Opis sistema

Sam sistem se sastoji iz komandno-lansiranog modula (CLU) i lansirne cevi sa raketom.   [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Komandno lansirni modul M98A1 je deo sistema koji ima višekratnu upotrebu. U sebi sadrži dnevni nišan (uvećanje 4x), noćni nišan (IC, uvećanje 4x za široko vidno polje i 9x za usko vidno polje), komande sistema i indikatore. Glavne komponente modula su kućište, amortizeri, rukohvati, baterija, dnevni i noćni nišan, okular, test konektor i konektor za spoj sa lansirnim kontejnerom.
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Indikatori

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Lansirna cev

Lansirna cev sa raketom sastoji se od. lansirne cevi (LTA), sistema hladjenja baterija (BCU) i same rakete. Lansirna cev se povezuje sa komandno lansirnim modulom i služi i kao kontejner za smeštaj i nošenje rakete i kao lansirna platforma. Izradjena je od grafita i epoksi smola, a na njoj se još i nalaze zaštitne kape, ručka za nošenje, remen i interfejs konektor za CLU. „Rok trajanja“ kontejnera je 10 godina.
Raketa se sastoji iz sekcije za vodjenje rakete, srednje sekcije, bojeve glave, pogonske sekcije i sekcije kontrolnog aktuatora.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Sekcija vodjenja

Sekcija vodjenja omogućava praćenje cilja i davanje signala za upravljanje letom rakete. To je prednja sekcija rakete i u njoj se nalaze glava tragača i elektronička jedinica za vodjenje. Elektronička jedinica za vodjenje ima dvojaku funkciju: kontroliše glavu tragača tako da je ona stalno usmerena ka meti i šalje signale u sekciju kontrolnog aktuatora kako bi se raketa vodila ka meti.
U srednjoj sekciji se nalaze elektronski zaštitni sistem rakete (ESAF), glavno punjenje bojeve glave i krilca rakete. ESAF je uredjaj koji sprečava slučajan start motora rakete, kao i neželjeno aktiviranje bojeve glave. Sastoji se od kola i dva detonatora (jedno za aktiviranje prethodnog punjenja, a drugo za aktiviranje glavnog punjenja bojeve glave). Dozvoljava paljenje startnog motora samo u slučajevima kada poslužilac stvarno želi da je lansira. Kada raketa udari u metu, ESAF detonira oba punjenja, sekvencijalno.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Sekcija bojeve glave

Raketa Javelin koristi dvostruku (tandem) bojevu glavu. U njoj su smešteni prethodno punjenje i glavno punjenje.
Prethodno punjenje je visokoeksplozivno punjenje, koje je namenjeno da svojom eksplozijom izazove eksploziju reaktivnog oklopa pre nego što se aktivira glavno punjenje rakete. Kada se reaktivni oklop probije na ovaj način, osnovni oklop mete je izložen osnovnom punjenju rakete. Ukoliko na meti ne postoji reaktivni oklop, prethodno punjenje samo potpomaže proboj oklopa.
Glavno punjenje je drugo po redu punjenje u bojevoj glavi Javelina. Namenjeno je da kumulativnim mlazom probije oklop mete i uništi je.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Pogonska sekcija

U pogonskoj sekciji je smešten startni i marševski motor rakete.
Startni motor služi da izbaciu raketu iz lansirne cevi. Pruža početni impuls raketi da je dovoljno udalji od poslužioca, pre nego što se uključi marševski motor.
Marševski motor pogoni raketu tokom cele trajektorije leta do cilja.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Start rakete

Sekcija kontrolnog aktuatora omogućava manevar rakete tokom leta i obezbedjuje potrebnu električnu energiju za vreme leta. Sastoji se iz 4 zakrilca, 4 mlaznice i termalne baterije.
Pomoću zakrilaca raketa izvodi manevre. Oni se putem opruga ispravljaju odmah po napuštanju lansirne cevi i zabravljuju se.
Kontrola potiska upravlja mlaznicama, tako da, promenom ugla ispuštanja izduvnih gasova potpomažu zakrilcima u manevrisanju.
Termalna baterija obezbedjuje električnu energiju tokom leta rakete.

Sistem je spreman za otvaranje vatre za manje od 30 sekundi, dok je vreme potrebno za ponovno punjenje manje od 20 sekundi. Poslužilac poklapa cilj i raketi zadaje komandu „zaključaj pre lansiranja“. Kada je sistem „zaključan“, raketa je spremna za lansiranje. Poslužilac nakon lanisranja nema potrebe za daljim držanjem končanice na cilju – raketa sve radi sama.
Za razliku od konvencionalnih žicom vodjenih protivoklopnih raketa, ili laserom vodjenih raketa, Javelin se sam navodi na cilj, ostavljajući mogućnost poslužiocu da promeni položaj ili da napuni lanser i pripremi se za lansiranje sledeće rakete.

Meko lansiranje rakete omogućava da se raketa može lansirati i iz zatvorenog prostora, što nije slučaj sa svim protivoklopnim raketama.

Javelin ima dva moda napada: direktni i napad iz gornje polusfere. Napad iz gornje polusfere se koristi pri gadjanju oklopnih sredstava, dok se direktni napad koristi pri gadjanju objekata i helikoptera )minimalna daljina gadjanja 65 m)


TT karakteristike:

Ukupna masa22,3 kg
Raketa:
Masa11,8 kg
Dužina1,08 m
Kalibar126 mm
Domet2500 m
Vodjenje „Zaključavanje“ pre lansiranja, automatsko samonavodjenje
Bojeva glavatandem kumulativna
Pogondvostepeni, na čvrsto gorivo
Komandno lanisrna jedinica:
Masa6,4 kg
Uvećanje DNS x 4
Uvećanje NNSx 4, x 9

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/D35iEJLIyEw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


* javelin.jpg (60.54 KB, 560x332 - viewed 385 times.)

* raytheon-m47-dragon.jpg (91.43 KB, 800x577 - viewed 491 times.)

* 1-13.gif (11.84 KB, 476x400 - viewed 428 times.)

* 1-1.gif (22.53 KB, 567x517 - viewed 416 times.)

* 1-16.gif (16.33 KB, 594x366 - viewed 345 times.)

* 1-21.gif (14.6 KB, 594x262 - viewed 158 times.)

* 1-23.gif (12.15 KB, 594x248 - viewed 161 times.)

* 1-24.gif (15.11 KB, 594x311 - viewed 114 times.)

* Javelin_04.jpg (200.67 KB, 1024x768 - viewed 209 times.)
« Last Edit: August 16, 2010, 05:52:09 pm by Rade » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1 on: August 15, 2010, 04:17:40 pm »

Masa od 22.3kg je dosta velika za jednog poslužioca i to je jedna od glavnih mana ovog sistema.

Druga velika mana je IC glava za samonavođenje koju je potrebno ohladiti pre nego se zaključa cilj, a taj proces ume da potraje od 30 sekundi do 3-4 minuta, zavisno od ambijentalne temperature. Ovaj problem onemogućava da poslužioc momentalno reaguje na cilj koji se iznenada pojavio, već mu treba vremena da pripremi lansiranje, a za to vreme prilika za lansiranje može biti propuštena. Poznato je i da ova glava često ima problema da uoči i zaključa metu.

I treća velika mana je cena od 125,000 dolara za ceo sistem, odnosno 80,000 dolara za raketu. Ovo ograničava upotrebu na ciljeve koje se isplati gađati ovom raketom, dok je za potrebe gađanja manje vrednih ciljeva i dalje potrebno nositi jeftinije sisteme.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #2 on: August 15, 2010, 04:45:37 pm »

Zbog cene ga Britanci zovu Porše Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3 on: August 15, 2010, 06:43:44 pm »

Jako je skup sistem ali sa 2.5 km dometa i samonovodjenjem svako bi ga rado imao pri sebi kada bi ocekivao sustet sa oklopom.

Nekoliko snimaka trenaznih i borbenih

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/YRonOSERpCk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/u-dOJG4kXMA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/XnPGeTTJkOk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/uB0M180L9-Y?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/mO5OdZPwMmo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/-7y-9dPFDFc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: August 15, 2010, 06:57:41 pm by Rade » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #4 on: August 16, 2010, 02:48:02 pm »

Izgleda da će indijska vojska postati novi korisnik Javelina, po svemu sudeći, ovih dana se očekuje potpisivanje ugovora. Inače testiranja su počeli još prošle godine, a na testovima su učestvovali i izraelci sa svojim sistemom Spike koji se nije dobro pokazao u pustinjskim uslovima pa je ispao iz kombinacije.
Interesantna je priča o demonstraciji ovog sistema prošle godina, kada je američki narednik koji je bio zadužen bojevo gađanje izneo informaciju da je završio kurs za ovu raketu pre 4 godine, i da ni jednom nije izvršio bojevo gađanje zbog ogromne cene rakete. Ovo što je izneo, srećom po njega, nije uticalo na konačan ishod pregovora.

Evo par fotografija iz oktobra prošle godine na kojima se vidi bojevo gađanje koje na poligonu vrše indijski vojnici pod budnim okom američkih instruktora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 216657.jpg (260.08 KB, 1600x985 - viewed 223 times.)

* 216658.jpg (224.92 KB, 1600x839 - viewed 156 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #5 on: August 16, 2010, 07:38:46 pm »

Ко зна где је завршио тај нарадник. У бази на Гренланду, да лови моржеве?
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #6 on: August 17, 2010, 08:13:14 am »

U 90% slučajeva stari Milan ili Konkurs, koje imaju OS Indije u naoružanju če uraditi isti posao 3-4 puta jeftinije i zbog veče bojeve glave čak efikasnije. Jedino kad nailaze Pakistanski tenki T80 sa čela, možda je tu u prednosti Javelin. A pošto ima Indija jaču vojsku te mnogo više tenkova, i tu ne vidim neke svrhe, da imaju indijci Javeline.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #7 on: August 17, 2010, 01:48:46 pm »

Indijci su se žalili na ruske protivoklopne rakete, da su lošeg kvaliteta, da umeju da zataje. A prednost Javelina nad njima je što strelac ne mora da bude izložen neprijateljskoj vatri dok raketa putuje ka cilju, što u slučaju laserski vođenih raketa jeste slučaj.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #8 on: August 17, 2010, 02:55:46 pm »

Па сада, да су руске нешто много лошег квалитета не бих рекао. Ко зна ко преви те њихове ракете. Колико сам приметио у Ираку су имале солидан учинак. Додуше не зна се проценат успешног и неуспешног испаљивања. А ни ове америчке нешто нису проверене у свим борбеним ситуацијама. На оним снимцима где су војници у борби углавном са њима гађају утврђене тачке (зграде и бункере). Најбоље да их продају Пакистанцима, ови Талибанима па да сазнамо. А не бих се изненадио када би се то и десило.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #9 on: August 17, 2010, 03:48:51 pm »

@dzumba

To se lako moze desiti jer se "americki" kopneni konvoji redovno pljackaju u Pakistanu. Skoro je bila jedan prilog na nekom satelitskom programu bas o tom problemu.

Sta se neopljacka obicno se spali zajedno sa kamionima koji ih prevoze.

Za sad navodno pakistan nema resenje za te bande na motorima, koje presrecu i pale i kradu konvoje koji prevoze opremu za americke jedinice u Afganistanu.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #10 on: September 11, 2011, 03:05:52 pm »

Lansiranje rakete sa Hamera.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* javelin-launch-09-2011.jpg (110.67 KB, 950x516 - viewed 228 times.)
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #11 on: September 11, 2011, 04:29:44 pm »

Са Хамера или иза њега?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #12 on: September 11, 2011, 04:57:11 pm »

Auuu.... lake droge, izgleda. Smiley
Moja greška.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #13 on: September 11, 2011, 04:59:39 pm »

Nema greške ,vojnik je naslonjen na Hamera  Wink

poz.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #14 on: September 11, 2011, 05:16:44 pm »

  Ja sam licno pristustvovao lansiranju 9K111 fagot gde su 2 od 4 rakete zatajile. Jedan od staresina mi je rekao da su na proslom gadjanju 9 od 20 raketa zatajile. E sad,najverovatnije je problem u isteku resursa jer su rakete po 20-ak godina stare, mada sve jedno 50% sansi da raketa zakaze je uzasan podatak. Javelim je jedan od najboljih sistema trenutno koj je uveden u upotrebu.  Za mene recimo je nesto ovako mnogo zanimljivije Smiley
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/dl5cHLWrRGA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: September 11, 2011, 05:41:18 pm by Bozo13, Reason: Ubačen Youtube tag » Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.