PALUBA
April 26, 2024, 04:48:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Bullpup VS klasični dizajn  (Read 17919 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« on: May 11, 2008, 11:26:48 am »

Koji je po vama bolji dizajn automatskih puški - 'bullpup' ili klasičan?

Evo nekih najpoznatijih pušaka koje su sa 'bullpup' dizajnom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A evo i jadan snajper sa ovakvim dizajnom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* aug_r.jpg (12.78 KB, 600x191 - viewed 217 times.)

* famas_f1.jpg (15.54 KB, 600x238 - viewed 200 times.)

* sa80-iw.jpg (19.84 KB, 600x208 - viewed 215 times.)

* wa2000-1.jpg (30.26 KB, 650x252 - viewed 195 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 01:09:54 pm by trpe grozni » Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #1 on: May 11, 2008, 01:57:20 pm »

treca slika ti je puska EM-2 prototip britanske L-85, samo u izvornom kalibru ne u 5.56mm x 45
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2 on: May 11, 2008, 02:19:09 pm »

Nisam koristio puške bullpup konstrukcije (još uvek) ali mislim da su sledeće karakteristike (koliko sam našao po netu):

dobre osobine:
- kompaktnost,
- duža cev za istu dužinu puške i obrnuto.

mane:
- nepogodna za rukovanje levorukih strelaca,
- nepogodan položaj okvira za menjanje (u borbi),
- visoka silueta strelca dok nišani (u borbi),
« Last Edit: May 11, 2008, 02:29:50 pm by Rade » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: May 11, 2008, 04:05:02 pm »

Ja sam za klasičan dizajn,nekako mi se ne sviđaju baš bullpup puške.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #4 on: May 11, 2008, 04:09:21 pm »

Činjenica je da se bullpup puške nisu proslavile, iako je jedno vreme bio "presing" u njihovom reklamiranju. Klasika se održala, i još je jača na svojim pozicijama. U uslovima česte upotrebe bullpapa konstrukcija može znatno da vam se naruši sluh pošto je uvo iznad zatvarača.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: May 11, 2008, 04:15:52 pm »

Za snajperku,kao na slici,i nije loše da bude bullpup konstrukcije.Ali kao automatske...neka hvala,video sam sliku rasklopljene L-85,pa kod nje ima delova duplo više nego na M-70,ma kakvi crni duplo ima i više.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #6 on: May 11, 2008, 04:24:17 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 vs.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 


* 800pxsa80riflestripped1xy7.jpg (85.52 KB, 640x418 - viewed 190 times.)

* akstrpqq0.jpg (231.99 KB, 640x220 - viewed 101 times.)
« Last Edit: January 20, 2010, 01:11:17 pm by trpe grozni » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: May 11, 2008, 04:28:08 pm »

He...he...he...pa dobro de,nije baš duplo...ovaj...ah...priznajem...stidim se.... Embarrassed
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« Reply #8 on: May 11, 2008, 05:48:28 pm »

Nekoliko puta sam na TV-u čuo da englezi imaju problema sa L85, kažu da se vrlo često zaglavljuje ... verujem da je to najveći problem kod ove vrste pušaka

I da malo iskritikujem Radeta, na slici nisu skinuti gasni cilindar, drvena obloga i šipka za čišđenje (koje koliko vidim na ovom modelu ni nema)
« Last Edit: May 11, 2008, 05:51:00 pm by wasp » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #9 on: May 11, 2008, 05:53:07 pm »

Nećemo da cepidlačimo, ovo je bila prva slika na koju sam naišao...
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #10 on: May 11, 2008, 06:22:02 pm »

Nekoliko puta sam na TV-u čuo da englezi imaju problema sa L85, kažu da se vrlo često zaglavljuje ... verujem da je to najveći problem kod ove vrste pušaka

I da malo iskritikujem Radeta, na slici nisu skinuti gasni cilindar, drvena obloga i šipka za čišđenje (koje koliko vidim na ovom modelu ni nema)

H&K je za neki silni novac modernizavao sve puske L85 i L86, modernizacija je bila veoma opsezna, gotovo da su sadasnje puske samo po spoljnom izgledu iste sa starima.

znam da wikipedia nije neki verodostojan izvor, ali dace sliku o razlikama u modelima A1 i A2( heklerova modifikacija sistema)
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #11 on: May 11, 2008, 07:20:52 pm »

Ja mogu samo da kazem, pucao sam i iz Steyr STGW 77 ili isto zvanom Steyr AUG a i normalno iz nase domace M 70 AB2.

E sad, mi da se nosimo sa svabama to nema sanse. Jednostavno tu je i opticki nisan kao pomoc i sa puskom Steyr STGW 77 mozes da gadjas sa lakocom do 400 m sto je sa recimo M 70 AB 2 nemoguce. Kvalitet puske je zaista iznenadjujuce dobar ali je zato puska i preskupa. E sad ja je nisam rasturao i iskreno ne znam koliko delova ima ali sam cuo da nije nista komplikovano niti bilo sto. Ipak, kako se ta puska recimo ponasa u teskim terenskim uslovima kao u glibu i koliko je ona onda jos pouzdana jer se bas tu dokazao Kalashnjikov sistem to ne mogu da ocenim jer ne znam. U svakom slucaju cini mi se da je STGW i bolje izbalansirana ali eto moram da dodam da je puska M 70 AB, tj. sa drvenim kundakom tu bolja od AB 2 ali nisam imao prilike da je probam. E sad da li je bucnija pa i ne bih bas rekao. Nekako se secam da je M 70 isto bila jako bucna ali kazem ogromna prednost je pogotovo ponasanje puske preko 100 metara pa ide do 400 metara gde se mogu ocekivati siguran pogodak.

Jedino sto mi se ne svidja to je eto bas spomenuto menjanje okvira valjda navikao na klasiku i u stojecem i klececem stavu se puska ipak malo drugacije ponasa. Jednostavno osecaj je drugaciji i to nije samo buka nego pogotovo balans puske.

Iskreno receno ja bih ipak za borbu uzeo Kalashnjikov u svakom slucaju jednostavno mi je nekako i ako nasa domaca M 70 AB2 bolje lezala ali kazem mozda je to bila samo navika ipak sam godinu dana i vise proveo sa tom puskom. Zatim jednostavnost sistema i kazem najvecu ulogu igra pouzdanost jer ne znam kako bi se i to vazi za sve bullpup verzije ponasale u teskim uslovima na terenu. Nekako mi izgleda dosta komplikovanije za ciscenje bas zbog toga jer je deo sistema smesten u kundak.

Ali kazem, ipak sve je vise stvar navike i tako i ako sam imao osecaj da pucam sa zaista puno kvalitetnijom i pogotovo preciznijom puskom ja bih ipak u svakom slucaju izabrao klasican Kalash sistem. Jedino gde bih mogao da se predomislim to je Abakan AN-94 i ako se cuje da je sistem komplikovan ali mogucnosti koje ta puska pruza su neverovatno dobre.

Dakle, ipak klasika ostaje klasika.
Logged
milan11
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 25



« Reply #12 on: November 25, 2008, 12:51:06 pm »

Famas je presao na kalibar 5.56 u vreme vijetnamskog rata kada je armija shvatila ne efikasnost velikog kalibra, danasnji sukobi su uglavnom urbani i u toj situaciji ovaj metak je mnogo precizniji, Famas je dosta kratka puska i jako se lako manipulise sa njom (inace sam levoruki strelac), po meni jedna od naj kvalitetnijih ososbina ove puske je mogucnos da ispaljuje kratke rafale od po 3 metka a to ne samo da tebi moze da spasi zivot nego i ljudima koji su oko tebe
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: November 25, 2008, 01:54:31 pm »

po meni jedna od naj kvalitetnijih ososbina ove puske je mogucnos da ispaljuje kratke rafale od po 3 metka a to ne samo da tebi moze da spasi zivot nego i ljudima koji su oko tebe

Da li je ovo jedna od opcija za paljbu ili je to maksimalan broj metaka u rafalu, kao kod M-4 karabina?
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« Reply #14 on: November 25, 2008, 02:06:32 pm »

po meni jedna od naj kvalitetnijih ososbina ove puske je mogucnos da ispaljuje kratke rafale od po 3 metka a to ne samo da tebi moze da spasi zivot nego i ljudima koji su oko tebe

Da li je ovo jedna od opcija za paljbu ili je to maksimalan broj metaka u rafalu, kao kod M-4 karabina?
Kolega, kao kod m16, m4 ima opciju za dugi rafal
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.