PALUBA
April 26, 2024, 11:25:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: LCA Tejas - indijski višenamenski avion 4. generacije  (Read 27357 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #15 on: August 02, 2011, 11:34:50 pm »

E pa sad, kolike probleme imaju (još uvek Indijci), kolike probleme imali su Šveđani;ako ne bi NA bio više-manje licencni Rafal sa jednim motorom, najverovatnije direktno isporućen iz Francuske, tada bi i mi isto zaglibili ko Indijci. Uz sve dužno poštovanje do naučnika, koji su radili u JNA i povezanim firmama, ipak moramo biti realni i osvrnuti se na razvoj Orla. Bio je to predugačak put.
A kod fotki kokpita, valjda nisam jedini zapazio kompletno različite kokpite-jel postoji neko objašnjenje?

-  Vezano za različite izlede kokpita LCA - Tejas, radi se o evoluciji, razvoju od prvih test varijanti viđenih karajem 80.-ih godina, do ergomomski moderne tehnološke  izvedbe u zadnjoj verziji viđenoj na Aero Indija 2011. Da uzmemo 3. parametra kao reper - ( moderna aerodinimakia sa FBW, HOTAS, ergonomski odlično urađen - pregledan glaskokpit i moćna pogonska grupa bez obzira dali se radilo o F-404 ili F-414 G&E , sa svestranim naoružanjem), apsolutno svrstavaju Tejas u multirol 4. generacije.

- Vezano za NA i eventualno  - ( kamo lepe sreće), licencnog proizvedenog Rafala sa jednim motorom (u ovom slučaju dokazanim Snecma M-88), sigurno da bi razvoj i kasnije poletanje prototipa potrajalo ali neverujem toliko dugo kao vezano za Tejas jer je NA laboratorijski - aerodinimački proverena avioplatforma u aerotunelu upravo u saradnji sa Dassault biroom, kao i dosta moderne primenjene avionike.

- Kamo lepe sreće da se krene u licencni "jednomotorni Rafal" za naše nebo, što je u današnjim ekonomskim vodama jako teško izvodljivo.  Za razliku od šveđana i JAS-39 Gripen a naročito vezano za razvoj LCA Tejas, u eventualnom "jednomotornom Rafalu" radi se isključivo o francuskoj tehnologiji što drastično ubrzava razvoj.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #16 on: August 03, 2011, 07:44:02 pm »

Moram podsetiti da je ondasnja nam drzava bila u kontaktu sa Indijom i da se razmatrala kooperacija....nesto slicno projektu JUROM. Odustalo se jer ono sto su tad indijci predstavili kao potrebne karakteristike novog aviona nisu bile nista drugo do puka zamena za jeftin lovacki avion ogranicenih performansi....prosta zamena za vremesne migove 21. NA je daleko bio ispred tih karakteristika i svaki kompromis bio bi degradacija istog. U indijski razvoj LCA svi su umesali ruke, i rusi i francuzi i ameri i evropljani.....i ko zna ko jos. Sta ce od te papazjanije ispasti....na stranu to sto je LCA nacionalni projekat i iza njega stoji drzava. Daleko ozbiljniji projekat je trebao biti logican nastavak a to je MCA, koji je kasnjenjem LCA odavno izgubio smisao. Dokaz za to je i kupovina stranih aviona prakticno klase NA i  MCA. Ukoliko neko ima neke druge informacije voleo bih da ih cujem jer nema ih puno na ovu temu.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #17 on: August 03, 2011, 09:26:00 pm »

Pa dobro. Ako krenem od straga.. , LCA jest indijski nacionalni projekat, pa se ga kao takvog i zamislilo-znaći sve indijska proizvodnja. E sad, dali su Indijci uistinu sposobni kopiranja i tehnologija-kao na primer Kinezi, a ne samo delova-to je već drugo pitanje, na kojeg Kaveri GTX-35 daje dobar odgovor.
Što se aerodinamičke platforme tiče, nekako imam dojam, da je ta kroz celo vreme ostala više-manje nepromenjena, kao što bi i kod NA. Nama, koji nismo ni blizu VOCu i Institutu, tek su fotografije ukazale na relativno napredan rad i na drugoj konfiguraciji, koja slići više na F-16 odnosno J-10. Ali pre dvadesetak godina u široj publici NA kao jednomotorni Rafal, bilo je više-manje gotova stvar (odnosno je bilo tako prikazivano, možda i željeno stanje). Kao što Rotring zapisao, očigledno Indijci nisu ni imali čiste vizije, šta zapravo hoće. Neću tvrditi, da su Amerikanci u tom pogledu dobri ali kad se nešto usvoji-na tome se istraje i razvije ajmo reći blok10. Sva unapređenja stižu s vremenom na vremešno razvijenu platformu koja se unapređuje sa manjim apgrejdovima a onaj veći izvodi se u vidu MLU-a (mid lajf apdejta). Indijci su tu evoluirali i kokpit i elektroniku, što potvrđuje i rotringove tvrdnja. Sa druge strane razvoj od 20-ak godina isto tako je "prilično" dug, pa je to isto tako shvatljivo. I sad kreću još u taj MLU sa Mk2 variantom, a avion još se nije ni poćeo proizvoditi u većim odnosno serijama, koje IAF treba.
Malo sam zbunjen, pošto se u postu piše u sadašnjem odnosno budućem vremenu... Da se razumemo, osim ako se ne dogodi  neko ćudo, a to neće na dobro Undecided, proizvodnja jednomotornog Rafala je prošlost i tamo je i treba ostaviti. Bez sumnje, Rafal je vrlo moćan stroj i osobno najlepši između svih, ali dok bi se usvojila proizvodnja (od danas pa nadalje), ta bi platforma postala zastarjela. Stvar bi se uvelike ubrzala, ako bi se dobila linija-ali opet znaći i kraj razvoja, barem onog vođenog u Francuskoj-a to znaći više manje kraj projekta.
Uff, ala sam se raspisao.. Grin
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #18 on: August 03, 2011, 09:45:27 pm »

Zahtevi za LCA jesu bili takvi da on jednostavno zameni MiG-21, ali tokom godina su ti zahtevi izmenjeni i on se sada vodi kao višenamenski borbeni avion sposoban i za vazdušne borbe i za dejstvo po ciljevima na tlu. Samo kašnjenje razvoja je uslovilo da se zahtevi izmene, kako bi projekat ostao održiv u smislu upotrebljivosti kada bude završen. A nikako nije smeo biti prekinut jer se očekuje da iz njega nastane samostalna indijska vazduhoplovna industrija, sposobna da sama razvije moderan borbeni avion. Najveći problemi su vezani za razvoj motora, odnosno specifičnih komponenti motora, poput turbine. To je veliki problem sa kojim se suočava i indijski rival Kina, ali se čini da su oni taj problem ipak rešili, ili barem da su veoma blizu upotrebljivog rešenja.

Razvoj MCA je transformisan u zajednički projekat aviona pete generacije pod nazivom FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft). Ovaj avion bi trebao da ima za osnovu postojeći ruski projekat T-50, ali uz određene izmene u dizajnu i karakteristikama. Indijci su shvatili da će im razvoj sopstvene vazduhoplovne industrije oduzeti suviše vremena i da neće moći da prate svetske trendove, te su se odlučili na ovakvu saradnju kako bi ubrzali proces učenja.

Postoje indicije da bi indijci mogli da dođu do neophodne tehnologije proizvodnje turbomlaznog motora ukoliko kupe Dassault Rafale na aktuelnom tenderu MMRCA, a u tom slučaju bi i LCA dobio pouzdanu pogonsku grupu.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #19 on: August 04, 2011, 01:43:54 pm »

- Indija je u startu za Tejas imala nameru da zameni veliku flotu MIG-21. Ono što je koncepcijski primarno promenilo ulogu, namenu i dalji razvoj LCA Tejas je prevashodno strahoviti tehnološki avio razvoj Kine i njihovo maltene potpuno osamostaljivanje u svim sferama avio industrije. Kina će se uskoro vezano i za paletu pogonskih grupa osamostaliti ( Od WS-10-13-15..., što je tražilo duži razvoj  ali čiji že se razvoj  defakto isplatiti).
- Pitanje je indijjskog ponosa da nastavi sa samostalnom proizvodnjom aviona i razvojem LCA Tejas sigurmo neće stati kao i nnjihov biro HAL koji intenzivno saradjuje sa Rusijom.
- Osim razvoja Tejasa vidimo nedavno poletanje indijskog samostalnog školskog-mlaznog aviona HJT 36, velike kapljaste kabine, solidne aerodinamike i opremljenosti, samostalni razbvoj indijskog jurišmog helikoptera ... krstareće rakete Brahmos velikoh dometa razvijane u saradnji sa Rusijom. Međutim sve je to još prilično daleko os stepena razvoja koji je dostigla Kina. Kaki Indija sama navodi nihov avion 5. generacije će aerodinamički prilično ličiti na ruski PAK-FA ( najavljuje se dvoseda izveddba) i dalji inzenuivna sarasnja sa rusijom.
- Takođe sam saglasan sa mišljenjem da će skorašnja odluka o novom indijskom mulritolu ( Eurofighter ili Rafal i povećanje vrojke naručenih sa 128 na 180. imati ulogu o opredeljenosti zadefinitivnu pogonsku grupu LCA-Tejas - EJ-200 koga Eurokonzorcijum i nudi ili Sbecma M-88 sa Dassault Rafala). U oba slučaja dve dokazane, pouzdane i moćne pogonske grupe.
- Indija se do skoro oslanjala kupovinom velikog broja aviona bilo sa istoka ili zapada ( Od MIG-29, K-palubnog, UTG namenski razvijanog za indiju sa namoderrnijom opremom, SU-30 MKI, ... do Miraža 2000-5 i skorašnje modernizacije cele flote, Sepecat Jaguara, Sea Hariera, Hawk ... itd ).
- Da Kina nije krenula u snažno i ubrzano aviio osamostaljivanje i  razvoj, verovatno bi i Tejas ostao na koncepcijskom nicou prelaska sa MIG-21 na novu avio platgormu. Tehnološki razvoj i međudržavna utakmica je učinila svoje, tako da sada vidimo LCA Tejas kao šraktićno miltirol 4. generacuje sa daljim razvojem.

- Testiranja sopstvenog motora KAVERI su prilićno odmakla. Kao test pkatforma posužio je rzski IL - 76. Potom slede uspešna noćna testiranja - gađanja sa raketama R-73, proizvodnja modrmo opremljene mornaričke varijante. Jedno je sigurno, Kina novca za dalji razvoj i kupovinu nivih tehnologija ima a dokle će ićii sa modernizacijom LCA Tejas vreme će pokazati i isključivo je odluka Indije.

-  Slike testiranja motora KAVERI na IL-76, proizvodnja i nedovršeni izgled dvosedog - mornaričkog kokpita, noćni test ... :

   


* KAVERI na IL 76 testiran.jpg (364.62 KB, 1024x683 - viewed 173 times.)

* Tejas kokpit ....dvosed.jpg (72.26 KB, 480x656 - viewed 148 times.)

* Desni forsirani okkret i rakete R 73.jpg (424.63 KB, 1024x683 - viewed 167 times.)

* TEJAS gledan frontalno.jpg (93.2 KB, 1280x850 - viewed 189 times.)

* TEJAS ... noćni test i gađanje.JPG (36.86 KB, 1200x797 - viewed 143 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #20 on: August 04, 2011, 06:28:46 pm »

Da se razumemo, osim ako se ne dogodi  neko ćudo, a to neće na dobro Undecided, proizvodnja jednomotornog Rafala je prošlost i tamo je i treba ostaviti. Bez sumnje, Rafal je vrlo moćan stroj i osobno najlepši između svih, ali dok bi se usvojila proizvodnja (od danas pa nadalje), ta bi platforma postala zastarjela. Stvar bi se uvelike ubrzala, ako bi se dobila linija-ali opet znaći i kraj razvoja, barem onog vođenog u Francuskoj-a to znaći više manje kraj projekta.

Zamislite situaciju da F16 nepostoji u tom obliku na trzistu.

Ogromna rupa u ponudi aviona bi se otvorila, jer prakticno ne postoji danas platforma tog "kalibra" u ponudi proizvodjaca bilo ruskih, francuskih, kineskih, americkih. Upravo se tu trazi razlog ekspanzije tog aviona na trzistu kako novih tako i polovnih aviona a i "novih" aviona prakticno nastalih nekom vrstom kopiranja tog aviona.
Pa i sam F16 nije nastao u startu kao visenameski avion vec je razvojem dovucen na te grane.
Nedostatak ponude u tom sektoru iznedrio je Gripen i ovakve projekte kao sto je indijski, a i za njih su koriscene komponente, motori, konfiguracije, tehnika, znanje iz F16 u nekom obliku i u toku duzeg vremenskog perioda.

Sto se tice NA, moje misljenje je da takav avion danas predstavlja u svojoj izvornoj varijanti, onako kako je zamisljen i opremljen pre fiiiju koliko godina, avion koji ne bi imao premca u tako siromasnoj ponudi i to na duze staze, jer sem samo nekih pokusaja nema aviona koji bi samom izvornom filozofijom bio ispred konkurencije.

Ne smemo smetnuti sa uma jos jedan vazan faktor, a to je politicka nezavisnost jedne zemlje koja proistice proizvodnjom sopstvene avijacije. Politicki neutralne zemlje imaju znacajnu prednost pri ponudi svojih vazduhoplovnih proizvoda jer kupovinom tih aviona se izbegava kako negativan politicki uticaj tako i ekonomski kojim su izlozene sve zemlje koje se odluce na taj korak. U danasnjem vremenu ti uticaju su veoma vidjivi cak i kod velikih saveznika, primer za to je odnos SAD-V.Britanija
Svi projekti "novih" aviona tkzv nacionalni projekti nisu nista drugo do sticanje nekih vrsta nezavisnosti.
NA bi se tu snasao izvanredno, jer bi zemlja proizvodjac, nikakav negativan uticaj imala na kupce.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #21 on: August 04, 2011, 07:59:51 pm »

Da, slažem se sa tvrdnjom, da bi eventualna proizvodnja NA u onom trenutku, kad bi do nje došlo i pod uslovom, da bi do onog trena zajednička država još egzistirala, predstavljala enormni potencial. Pored RV tu bi mogli ubrajati većinu nesvrstanih zemalja a i Indija bi se polako složila u taj koncept. S druge strane treba imati u vidu, da bi eventualno odsustvo  F-16 Falkona najverovatnije odvelo razvoj glavnine vazduhoplovstva a i taktike upotrebe aviacije u drugi pravac, pa je stoga upitno kakve zadaće bi imali jednomotorni lovci. Isto tako se mi postavlja pitanje, kakvo bi se naoružanje upotrebljavalo ako bi platforme bili veči dvomotorni avioni. Sve su to pitanja sa velikim slovom a bez odgovora-barem ga sam ne znam odgovoriti.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #22 on: August 05, 2011, 12:09:29 am »

Da se razumemo, osim ako se ne dogodi  neko ćudo, a to neće na dobro Undecided, proizvodnja jednomotornog Rafala je prošlost i tamo je i treba ostaviti. Bez sumnje, Rafal je vrlo moćan stroj i osobno najlepši između svih, ali dok bi se usvojila proizvodnja (od danas pa nadalje), ta bi platforma postala zastarjela. Stvar bi se uvelike ubrzala, ako bi se dobila linija-ali opet znaći i kraj razvoja, barem onog vođenog u Francuskoj-a to znaći više manje kraj projekta.

Zamislite situaciju da F16 nepostoji u tom obliku na trzistu.

Ogromna rupa u ponudi aviona bi se otvorila, jer prakticno ne postoji danas platforma tog "kalibra" u ponudi proizvodjaca bilo ruskih, francuskih, kineskih, americkih. Upravo se tu trazi razlog ekspanzije tog aviona na trzistu kako novih tako i polovnih aviona a i "novih" aviona prakticno nastalih nekom vrstom kopiranja tog aviona.
Pa i sam F16 nije nastao u startu kao visenameski avion vec je razvojem dovucen na te grane.
Nedostatak ponude u tom sektoru iznedrio je Gripen i ovakve projekte kao sto je indijski, a i za njih su koriscene komponente, motori, konfiguracije, tehnika, znanje iz F16 u nekom obliku i u toku duzeg vremenskog perioda.

Sto se tice NA, moje misljenje je da takav avion danas predstavlja u svojoj izvornoj varijanti, onako kako je zamisljen i opremljen pre fiiiju koliko godina, avion koji ne bi imao premca u tako siromasnoj ponudi i to na duze staze, jer sem samo nekih pokusaja nema aviona koji bi samom izvornom filozofijom bio ispred konkurencije.

Ne smemo smetnuti sa uma jos jedan vazan faktor, a to je politicka nezavisnost jedne zemlje koja proistice proizvodnjom sopstvene avijacije. Politicki neutralne zemlje imaju znacajnu prednost pri ponudi svojih vazduhoplovnih proizvoda jer kupovinom tih aviona se izbegava kako negativan politicki uticaj tako i ekonomski kojim su izlozene sve zemlje koje se odluce na taj korak. U danasnjem vremenu ti uticaju su veoma vidjivi cak i kod velikih saveznika, primer za to je odnos SAD-V.Britanija
Svi projekti "novih" aviona tkzv nacionalni projekti nisu nista drugo do sticanje nekih vrsta nezavisnosti.
NA bi se tu snasao izvanredno, jer bi zemlja proizvodjac, nikakav negativan uticaj imala na kupce.


- Ja sam drugačijeg mišljenja uz poštovanje svakog kolege na forumu.

 Sve i da F-16 istorijski postoji od prvih blokova pa do 40-50-60-(IN), da naša zemlja OZBILJNO odluči da pokrene projekat našeg nadzvučnog aviina, aerodinamičkog naslednika NA, da je kamo lepe sreće vidi ekonomsku perspektivu i razvoj zemlje koji ovaj projekat donosi ( a nikako se nepočinj od nule ) ! Mislim da nije problem naći kooperant ( logočki nasravak - Fransuska i Dassault), već finansije i ekonomska nemaština, siguram sam da nebi po evemtualnoj odluci o proizvodnji naslednika NA u kooperaciji sa Francuzima, prošlo najduže godinu dana a već bi ugledali prva letna ispitivanja. Čak sam i siguran da bi se ubzo  našli prvi interesenti- kupci , koji finansijski sebi nemogu da priušte Rafala.

-  Izjava stručnjaka VTI da bi i danas bili u stanju da proizvedu naslednika NA nije rečena tek puko marketinški. Ključni je faktor - finansije i politička odluka zemlje dali želi ili neželi avio i ekonomski razvoj zemlje.

- Zašto sam toliko siguran ! NA je laboratijski gotov projekt, sve vitalne komponente testitane. Da nje bilo nesrečnog građanskog rata 1990. odavno bi gledali NA na našem nebu. Od kokpita, aerodinamike, ergonomije ... pogonske proverene grupe Snecma M-88, aerodinamički  NA je bukvalno "mini Rafal", nikako zastareo - ( onda bi isti termin mogli "upotrebiti" i za Rafal ). Verovatno bi videli (čisto teorerišem) skromniju optoelektrniku u odnosu na Rafal ali vrhunski multirol u svakom slučaju.

- Takođe, danas u svetu, da li se radilo o Kini, Usa, Rusiji ... "politička nezavisna ili neutralna zemlja" u  današnjem bipolarnom svetu, gde je sve uzrčno-posledično povezano,  bilo da se radi o sferi ekonomije illi politike  ... - Politička nezavisnost i neutalnost nepoatoji i ista je puka fikcija !

-  Da se nakon dužeg offtopica ( izvinjavam se - nadovezao sam se na izlaganje kolega), vratim na LCA  - Tejas !

- Motor KAVERI je do sada imao više od 12 uspešniš testiranja na ruskom avionu IL-76 sa oko 20. sati rada. Mada isti motor vidim eventualno kao daleku budućnost u HAL avioindustriji i ugradnji u LCA - Tejas. Za par nedelja znaće se definitivni pobednik MMRCA ( Eurofighter ili Rafal) i Indija dobija za najkraće moguće vreme odličnu pogonsku grupu za Tejas, bilo da se radi o Snecmi M-88 ili EJ-200.

- Izgled Snecma - M- 88 motora, Kaveri motor na nosaču IL-76 , pilot Tejasa za modernim glaskokpitom i jedan od modela za duvanje u trisoničnom aerotunelu u Žarkovu - T-38 ( pri VTI) nadzbučnog aviona. I danas se vrše laboratorijska teastiranja u tuneleu kako sa bočnim usisnicima tako i jednim, centračnim ispod trupa-sličnom F-16.

  


* M88 SNECMA.JPG (135.35 KB, 800x600 - viewed 156 times.)

* 20. sati leta KAVERIA na IL-76.jpg (176.99 KB, 1600x1200 - viewed 202 times.)

* Pilot u LCA TEJAS.jpg (90.57 KB, 563x450 - viewed 190 times.)

* Model_Novog_aviona,_u_radnom_delu_T-38.jpg (137.58 KB, 640x480 - viewed 162 times.)
« Last Edit: August 05, 2011, 12:14:30 am by dogfight » Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #23 on: August 05, 2011, 02:40:21 pm »

- Ja sam drugačijeg mišljenja uz poštovanje svakog kolege na forumu.

 Sve i da F-16 istorijski postoji od prvih blokova pa do 40-50-60-(IN), da naša zemlja OZBILJNO odluči da pokrene projekat našeg nadzvučnog aviina, aerodinamičkog naslednika NA, da je kamo lepe sreće vidi ekonomsku perspektivu i razvoj zemlje koji ovaj projekat donosi ( a nikako se nepočinj od nule ) ! Mislim da nije problem naći kooperant ( logočki nasravak - Fransuska i Dassault), već finansije i ekonomska nemaština, siguram sam da nebi po evemtualnoj odluci o proizvodnji naslednika NA u kooperaciji sa Francuzima, prošlo najduže godinu dana a već bi ugledali prva letna ispitivanja. Čak sam i siguran da bi se ubzo  našli prvi interesenti- kupci , koji finansijski sebi nemogu da priušte Rafala.

-  Izjava stručnjaka VTI da bi i danas bili u stanju da proizvedu naslednika NA nije rečena tek puko marketinški. Ključni je faktor - finansije i politička odluka zemlje dali želi ili neželi avio i ekonomski razvoj zemlje.

- Zašto sam toliko siguran ! NA je laboratijski gotov projekt, sve vitalne komponente testitane. Da nje bilo nesrečnog građanskog rata 1990. odavno bi gledali NA na našem nebu. Od kokpita, aerodinamike, ergonomije ... pogonske proverene grupe Snecma M-88, aerodinamički  NA je bukvalno "mini Rafal", nikako zastareo - ( onda bi isti termin mogli "upotrebiti" i za Rafal ). Verovatno bi videli (čisto teorerišem) skromniju optoelektrniku u odnosu na Rafal ali vrhunski multirol u svakom slučaju.  
Laboratorijski gotov projekt -> model kokpita kao primjer vrha poznate YUtehnologije iz 80tih i par modela u tunelu - znači sutra će da poleti  Sve vitalne komponente testirane osim zmaja koji još nije nacrtan, motora (najbolje M88 kao što je ona jugoslavija mogla uvijek dobit željene motore, primjer Orla), radara, sistema upravljanja, veza, upravljanja naouružanjem ... kao da je neki problem sve to integrirati ...

I da se zanemari "stručnost" "stručnjaka" VTI, a pogotovo njihovo veliko iskustvo u izgradnji nadzvučnih aviona kojim mogu garantirati brz i uspješan razvoj, vrijeme potrebno za dizajn i testiranje aviona koje se mjeri u decenijama, šansa da će Francuz (koji je utopio 30 milijardi eura u rafal) dati motore i elektroniku za par eura, nepostojanje prateće industrije, ostaje samo mala ekonomska stvarčica.
Velika ekonomska perspektiva izgradnje lovačkih aviona ne postoji. Švedska, koja ima i postojeću avioindustriju i iskustvo i ime u izgradnji aviona, uz obilatu stranu kooperaciju, i najmanje troškove razvoja aviona nikada neće vratiti milijarde dolara uložene u Gripen. Da bi prodali par desetaka morali su uz ogromnu količinu mita, dati i financirati poveliki offset program. Francuzi su uspjeli dosad u 20 godina izvesti ukupno 0 Rafala. Veliki imaju svoje avione i svoje interesne sfere gdje prodaju avione, a Srbija ne može financijski izdržati sam razvoj, kamoli "prodajno financiranje" srednje bogatim državama, ne može tuđu (francusku. izraelsku, rusku, ...) tehnologiju prenijeti "razvijajućim" državama, ne može zagarantirati "slobodnu" prodaju radi stranih tehnologija u "izolirane" države, ne može cijenom konkurirati rabljenim kfirovima, f16, migovima ili novim kinezima u siromašnim državama, nema više neku političku važnost tipa vođe nesvrstanih ili slično da prodaja ide u "prijateljske" zemlje, ... Stvarno veliko tržište za vrlo isplativ projekt.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #24 on: August 05, 2011, 03:37:00 pm »

Drustvo, da ne bezimo sa teme, a tema je LCA Tejas - indijski višenamenski avion 4. generacije.
Imamo ovde posebnu temu za Yu Supersonik ili projekat Novi Avion
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #25 on: August 05, 2011, 07:31:15 pm »


- Odličan sajt isključivo posvećen LCA - Tejas i potom slika pilota ipred LCA sa očigledno bubble-kapljastom kabinom i Tejas iz vremena početnih ispitivanja :


   1.  http://www.lca-tejas.org/ 

   

 


* TEJAS KOKPIT.jpg (277.79 KB, 1600x1070 - viewed 175 times.)

* Tejas.jpg (33.49 KB, 492x369 - viewed 185 times.)

* LCA9.jpg (52.42 KB, 795x426 - viewed 136 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #26 on: August 06, 2011, 07:51:10 pm »

Samo pojasnjenja radi, nezavisnost zemlje koju ja prozivam nije iz klasicne definicije vec onaj vid nezavisnosti od stranih "dobavljaca", njihovih promenljivih odnosa prema svojim kupcima a i promena u globalnim odnosima kojih smo svi svedoci u ovom vremenu a tek ce biti jasne u narednom periodu. Politicki uticaj koji pominjem nije samo politicki ogoljena kategorija vec neimanje politickog uticaja na zemlju kupca, prosto receno, totalno suprotan odnos koji veliki dobavljaci i velike drzave imaju prema manjim a pri tom svojih kupaca proizvoda namenske industrije uopste, ne samo aviona.
Ucene tipa, na tvojim/mojim avionima mozes koristiti samo moje, tvoje skupe raketle....itd...itd. Takvih primera ima more, pa i medju velikim saveznicima. Vec sam napomenuo takav odnos izmedju SAD i V.Britanije.
 Ostatak sveta  nikako nije imun na te "poslovne" poteze dobavljaca NVO robe. Pozicioniranje dobavljaca kao pravog poslovnog partnera, bez ikakvih konotacija tipa, isporucicu ti avione ali ti samo prvo trebas da me podrzis u nekoj tamo kampanji u kojoj ja namecem nekom tamo svoju volju. Gusenje konkurecije u svakom vidu proizvodnje NVO i nametanje svojih proizvoda i cena je danas jedina aktivnost velikih.
Zato se iole sposobnije zemlje odlucuju da stvore nezavistan odnos u proizvodnji nekih namenskih sredstava kao sto je primer i indijaca sto ja licno pozdravljam.
Da ovo o cemu ja pricam nije nesto sto je od juce govori i ponasanje Francuske prema Srbiji u Prvom svetskom ratu i cuvena odluka da se srpskoj vojsci nedostave potrebne granate za artiljeriju, sto je za posledicu imalo razvijanje proizvodnje istih i razvoj sopstvene NVO.
Malo o toj ekonomskoj opravdanosti.
Da postoji ekonomska opravdanost za sve, gotovo da nicega ne bi ni bilo. Covek ne bi sleteo na Mesec niti bi tehnika i tehnologija bila na nivou danas, ne bi postojao Internet. Tito je jednom prilikom pitao majstore u nekoj mehanickoj radionici "Da li vi mozete da napravite tenk?" bez ikakve ekonomske analize i ostalih ekonomskih faktora. Rezultat je bio da su majstori napravili sest komada, kako su znali i umeli. Naime, i NA je tako nastao.
Nuzda zakon menja, a kad je stvarno nuzda onda se najvise pljuje po ekonomistima i takvim analizama vec se traze majstori, sposobni ljudi koji su tad najcesce po nekim magacinima i rade neke poslove koji nemaju veze sa njihovom zvanjem i znanjem. Da se razumemo, mora postojati ekonomska opravdanost, koja nikako nije isto sto i ekonomska isplativost!, pogotovo posto se prica vodi o proizvodnji namenske industrije.
Postoje tri vida, nivoa ekonomske isplativosti koje je skupno veoma tesko obracunati. Primarni, proizvodnja tj. prodaja sradstava. Sekundarni, jeste profit od odrzavanja i modernizacije sredstava. I na kraju tercijalni koji moze po profitu ostala dva baciti gotovo na margine ekonomske analize a to je transver tehnologija, znanja, tkz Know-how. Voleo bih da vidim tog ekonomistu koji bi mogao da obracuna takav posao.
Nemam nameru da miniram temu ali posto je voda u jednom trenutku krenula na tu vodenicu, trebalo je malo obraditi.

Iako mi ostaje zal za NA, toliko da ni LCA ne bih odbacio sa svim svojim manjkavostima i vrlinama. Naime voleo bih kada bi i takav projekat se razvijao kod nas i ugledao svetlost dana jer to mnogo znaci, toliko da se recima ne moze opisati.....
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #27 on: August 07, 2011, 01:45:31 am »

-  General Electric F414-GE-400 engine !
- Osiim F-404. razvoja Kaveria, Nakon MMRCA i opcije ugradnje Snecme- 88 ili EJ-200  u uavisnosti dali ozbor padne na Rafal ili Eurofighter), Indija ima i opciju ugradnje modernog  F414-GE-400. Po zadnjim vestima Indija broj narućenih novih mulirola sa 128. diže na 180. što defakto govori da im finansije nisu problem , a sa tim i dalja ulaganja u modernizaciju LCA - Tejas.

    <iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/uNyNg0Wrbgg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #28 on: August 09, 2011, 12:58:21 pm »

- Indijsko vazduhoplovstvo namerava da najkasnije do početka 2017.godine potpuno isključi MIG-21 iz svog sastava sa neuporedivo naprednijom flotom SU-30MKI, LCA-TEJAS i novim aviom 5. generacije koga razvija sa rusijom .

 1.  http://www.airforce-technology.com/news/news126692.html
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #29 on: August 10, 2011, 12:01:54 am »

 - Fotografija LCA - Tejas bočno slikana u gro planu sa otvorenim vazdušnim kočnicama i podvešenom R-73 raketom :


* TEJAS.jpg (174.37 KB, 1000x679 - viewed 171 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.054 seconds with 22 queries.