PALUBA
March 28, 2024, 10:41:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Leteće zvezde  (Read 30740 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #15 on: September 03, 2011, 02:43:26 pm »

- Tri video snimka nastupa akro grupe Leteće Zvezde. Prvi u prilogu je veravatno zadnji nastup nad aerodromom Golubovci 1998. pre nesrećne 1999. godine kada su svi uništeni direktnim bombardovanjem dok su bili u hangaru. Silna tuga je ostala. Izuzetna, uigrana akro grupa bez obzira dali se radilo o sastavu na G2 ili kasnije na G4. Uzimajući u obzir da se radi o vrhunskim pilotima koji su svoje svakodnevne dužnosti ispunjavali u svojim eskadrilama i posebno naknadno uvežbavali timsko - akro letenje, a ne posebno odvojenih pilota i plaćenih - (primer RAF-a na Bae-Hawks i akro grupe Red Arows), dovoljno pokazuje kakav smo vrhunski letački kadar posedovali.

- Nezna se šta je upečatljivije, manevar ogledalo, iskakanje iz formacije pa povratak dok drugi istovremeno izlazi iz poretka, sihroni valjak sa razmacima kao jedan, sinroni brišući let pa ukrštanje u istoj osi, let "čelom u čelo", pa u trenu obaranje krila pod velikim napadnim uglom kod samog mimoilaženja, ukrštanje više više aviona na maloj visini, ... besprekorni manevri delta, alfa, romb, strela... krilo uz krilo kao jedan.

- Svaka čast Red Arows pilotima ili italijanskim na MB-339, ili francuskim na Alpa Jetu ... (da ne nabrajam). Možda, ali samo možda je neko uspeo da izvede tako rutinski vađenje iz kovita a da ne pominjem manevar zvono - (lično neznam ni jedan danas postojeći mlazni školsko borbeni avion koji manevar zvono izvodi rutinski kao G-4). I sada se naježim gledajujući ranije snimke. U sadašnjem trenutku je zaista luksuz izdvojiti 4-5 Galeba 4 namenski za akro letenje. Nadam se da ću za života ponovo ugledati Leteće Zvezde i to na G4.

- Zamolio bih @SRDJANA254, samog idejnog autora teme, koji očigledno ima i znanja i talenta- (najbolji primer krajnje profi urađena video prezentacija vazduhoplovstva Srbije), da kada ima vremena, polako kako on zna, na osnovu muzičke podloge u 3. video prilogu, uradi kolaž iz postojećih video zapisa prelaskom iz sekvence u sekvencu.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/AMROG8V2s0k?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/P1orzi3hLGo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/_t4__F68igs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
TheKingsmen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #16 on: September 20, 2012, 02:52:55 am »

Jedno možda neobično pitanje: zašto su prešli na G2 (posle uništenja prethodne grupe G4) a ne G4  ?

Znam da veoma kasno odgovaram, tj. posle vise od godinu dana, ali zelim cisto da se rascisti Smiley
Akro grupa na koju mislite je STARS, koja se nalazi na Ceneju, sportskom aerodromu kod Novog Sada, a koliko sam upucen, trenutno ne leti celokupna akro grupa, vec samo jedan avion. Taj jedan je i leteo na aeromitingu na Batajnici ovog meseca. STARS i Letece zvezde nisu isto, a kao sto je vec napisano, STARS-i su u privatnom vlasnistvu Smiley Pozdrav!
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #17 on: September 20, 2012, 09:01:48 am »

STARS i Letece zvezde nisu isto, a kao sto je vec napisano, STARS-i su u privatnom vlasnistvu Smiley Pozdrav!

Apsolutno tacno osim sto su svi do jednog koji su leteli u "privatnim" Starsima, bili ili redovna postava ili rezerva u "vojnim" Letecim Zvezdama na G-4.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #18 on: October 12, 2012, 08:32:03 pm »

Quote
kada su svi uništeni direktnim bombardovanjem dok su bili u hangaru

Da pojasnim malo, to što si naveo nije direktan uzrok, nego

- neko je ostavio otvorena vrata skloništa u kojem su bili avioni
- explozija u blizini zahvatila je cisternu s gorivom koja je bila pokraj ulaza
- gorivo iz cisterne zapalilo je i uništilo sve avione u skloništu
- nezna se tko je ostavio vrata otvorena i cisternu

nadam se da nisam napisao član.11, ako jesam rkljuš, do mene

inače žao mi je tih aviona, odrastao sam uz žute J-21
na stajanci, uz miris spaljenog GM-1, dočekao G-4 iz Mostara,
gledao kako ih primaju vjezbaju, malo su ih štemali majstori
prije farbanja to Vam je bila komedija, oni udaraju odozdo preko drveta
teškim maljevima sve onako u plavim fabričkim odelima
Danas bi rekli "fine tuning" :-)

« Last Edit: October 12, 2012, 08:37:55 pm by airbag » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #19 on: October 12, 2012, 10:23:16 pm »

Po ovome ispada da danas na prostoru ex SFRJ samo RH (HRZ) ima aktivnu akrogrupu, jer koliko vidim RV RS nema, a ostali osim RSlo i nemaju aktivne avione ......
« Last Edit: August 03, 2014, 05:50:45 pm by Rade » Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #20 on: October 12, 2012, 10:38:38 pm »

Po ovome ispada da danas na prostoru ex SFRJ samo RH (HRZ) ima aktivnu akrogrupu, jer koliko vidim RV RS nema, a ostali osim RSlo i nemaju aktivne avione ......

Kako misliš da ostali nemaju aktivne avione?  Shocked
« Last Edit: August 03, 2014, 05:50:32 pm by Rade » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #21 on: October 13, 2012, 07:31:54 pm »


Kako misliš da ostali nemaju aktivne avione?  Shocked

Govori se o "RZ", što bi reklo da sam mislio na aktivne avione koji se smatraju standardnom bojnom tehnikom i vode su u vojnim registrima recimo Mig 21/29, Pc 9, G4 i sl. .......
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #22 on: October 13, 2012, 08:05:37 pm »

Mislio sam da su makedonski Su25 aktivni...
Postoji privatna grupa Stars iz Novog Sada. Lete na G-2 i čine je bivši piloti iz Letećih Zvezda.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #23 on: February 20, 2014, 09:20:21 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* letece zvezde.jpg (74.02 KB, 1024x659 - viewed 706 times.)
Logged
Serbian_SPIRIT
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 33



« Reply #24 on: March 06, 2014, 09:31:23 pm »

« Last Edit: March 06, 2014, 10:21:31 pm by SOLARIS 1972, Reason: popravljen link » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #25 on: July 08, 2018, 11:40:59 am »


Pre nešto godina sam nabavio ovu torbicu sa oznakama akro grupe Leteće Zvezde. Torbica je platnena sa kožnim ojačanjima i prošivenom oznakom grupe, nosi se preko ramena na suprotni bok. Ima dva džepa sa "drikerima" napred.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ja sam do sad video samo ovu moju. Jel' neko video još neku negde, koliko su retke?


* leteće zvezde.jpg (403.78 KB, 1452x1720 - viewed 154 times.)

* leteće zvezde1.jpg (889.6 KB, 2320x1772 - viewed 128 times.)

* leteće zvezde2.jpg (991.96 KB, 2384x1786 - viewed 134 times.)
Logged
acakrpa
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #26 on: July 24, 2018, 12:02:28 am »

Quote
kada su svi uništeni direktnim bombardovanjem dok su bili u hangaru

Da pojasnim malo, to što si naveo nije direktan uzrok, nego

- neko je ostavio otvorena vrata skloništa u kojem su bili avioni
- explozija u blizini zahvatila je cisternu s gorivom koja je bila pokraj ulaza
- gorivo iz cisterne zapalilo je i uništilo sve avione u skloništu
- nezna se tko je ostavio vrata otvorena i cisternu

nadam se da nisam napisao član.11, ako jesam rkljuš, do mene

inače žao mi je tih aviona, odrastao sam uz žute J-21
na stajanci, uz miris spaljenog GM-1, dočekao G-4 iz Mostara,
gledao kako ih primaju vjezbaju, malo su ih štemali majstori
prije farbanja to Vam je bila komedija, oni udaraju odozdo preko drveta
teškim maljevima sve onako u plavim fabričkim odelima
Danas bi rekli "fine tuning" :-)



Radio sam na golubovačkom aerodromu od 1991-1995 godine.Bio sam avio-mehaničar u eskadrili super-galebova,dužio sam jedan avion i brinuo se o njemu kao o detetu,bukvalno.Moj avion je bio star samo 5 godina kada sam ga zadužio.Često smo išli u "Rupu" (kako smo govorili,a službeno se zvala objekat "Šipčanik") zbog raznih zadataka.Činjenica je da se rupa nalazila pored šiptarskih sela,Tuzi je bilo najbliže.Tamo je bila postavljena kompletna stražarska ekipa jer se dešavalo da kada vežbamo prebacivanje tehnike u rupu i iz rupe da avioni prenoće tamo kao i dosta prateće skupocene tehnike.Bilo je tamo još nekih drugih vrednih stvari,tako da je morala da se postavlja straža.
Procedura je bila da kada avioni uđu unutra sva vrata se zatvaraju i na svakim vratima stražari po jedan avio-tehničar,naoružan naravno.Iako je okolo postavljena straža,nije keru verovati.I sa tako zamandaljenim vratima ništa ne sme stajati 50 metara u krugu oko njih,a put mora biti slobodan.U slučaju bilo kakve hitnosti sve mora za nekoliko minuta biti spremno za ulazak odnosno izlazak aviona.Znam da mi je komandir govorio da ga je najviše strah od požara i da zbog toga nije uopšte davao cisternama da prilaze objektu,jer su avioni uvek bili napunjeni sa gorivom.Kod G-4 reč je o 1600 litara kerozina.
Tako da je moj zaključak da je spaljivanje aviona u rupi delo perfektno i savršeno odrađene sabotaže od strane šiptara potpomognutim ljudstvom sa vojnog aerodroma ili ljudi iz plantaža 13.jula.Nekako je previše zgodno da se sada unutra nalaze vina sa plantaža.I baš sam se nešta nasekirao ako se neko našao prozvanim.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #27 on: August 13, 2019, 02:50:46 pm »



Na pijaci sam nedavno kupio neke fotografije, nema podataka pozadi ali cenim da je u pitanju aeromiting Batajnica '98


Detalji nastupa Letećih zvezdi kojim je zatvoren miting.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Neke od fotografija su malo pogužvane zahvaljujući prodavcu slabih živaca i još slabijeg vida Cheesy



* leteće zvezde G-4 (1).jpg (1502.95 KB, 4058x2927 - viewed 88 times.)

* leteće zvezde G-4 (3).jpg (1294.69 KB, 4058x2927 - viewed 87 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #28 on: August 13, 2019, 03:01:28 pm »



Iz istog nalaza ...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* leteće zvezde G-4 (7).jpg (712.69 KB, 2486x1796 - viewed 92 times.)

* leteće zvezde G-4 (5).jpg (1201.16 KB, 4058x2927 - viewed 74 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #29 on: August 13, 2019, 03:14:18 pm »



Za sam kraj mitinga, prelet formacije Letećih zvezdi sa JAT-ovim DC-10



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* leteće zvezde G-4 (8).jpg (673.94 KB, 2498x1796 - viewed 83 times.)

* leteće zvezde G-4 (10).jpg (544.09 KB, 2496x1792 - viewed 84 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.