PALUBA
March 28, 2024, 06:10:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Emisija "Dozvolite.." na RTS2  (Read 61513 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« on: August 29, 2010, 08:46:25 am »

Kad stignem pogledam na RTS-2 emisiju "Dozvolite..".  Danas gledam, upravo sada, emisiju i u emisiji puk. Bojan Zrnić, već pola sata. Načelnik Uprave za odbrambene tehnologije. Nekad smo zajedno radili. Iz Banja Luke je otišao u prekomandu u Bataljon remontne podrške u Kneževac, Beograd. Tad je bio dobar momak, a i sada je vidim. Normalno kad je rodom iz okoline Banja Luke. Vidim da u Vojsci imaju Eriksonovu centralu, MX-One, a pukovnik Zrnić digitalni telefon Ericsson 4224, a što se nebi trebalo prikazivati u ovakvim emisijama, ali to sada nije bitno. Najvjerovatnije im je to montirao Telegroup Beograd. Možda bi nekom bilo interesantno vidjeti mu displej telefona.

Pokušavam da čujem nešto o čemu se priča, mjenjam tonske filtere na televizoru, na satelitskoj, ali nikako nemam dobar ton. Slika je bukvalno crno bijela, a ton podmodulisan, odjekuje, a kasnije pojačan u montaži. Kamera se šeta kao da je na svadbi i pokušavam da vidim koje to imaju mikrofone. I na kraju shvatam da je mikrofon na kameri, a ne ispred svakog sagovornika. Dakle gledam crno bijelu sliku i čujem mumlanje. Već dugo su mi smješni ovi koji snimaju, svaki put mislim u sebi koje su ovo budale koji ovo snimaju, bez ikakvog znanja o kameri i mikrofonima, o snimanjima, nivoima signala itd. Ali ovo danas je, da rade u firmi u kojoj ja radim, u RTRS-u, za otkaz i zabranu prilaska firmi na manje od jedan kilometar. Imam osjećaj da je ovo još jedna od emisija koje imaju za cilj da naprave smješnom Vojsku Srbije. Jer ovakva emisija je smješna. Od ozbiljne institucije Vojske Srbije, ova emisija, svojom tehničkom nestručnosti, a i gluposti onih koji ovo puste u emitovanje, pravi lošu sliku u javnosti.

Pukovnik Zrnić je, koliko sam uspjeo da čujem, pričao baš o stvarima o kojima mi pišemo na forumu, ali jako sam ga malo razumio. Skoro ništa. Evo, emisija je gotova, radili su to iz Zastava filma. Krivo mi je što su tamo nesposobnjakovići koji ne vide kakvo tehničko smeće prave. I njih drži tu neko mjesto da im da metle u ruke pa da čiste ulice po Beogradu.

Radim u Radio Televiziji Republike Srpske. U tehnici. Možda nije mjesto ni vrijeme, ali da kažem da u mojoj firmi postoje kamermani, asistenti kamermana, smimatelji i asistenti snimatelja, rasvetljivači, montažeri, tonci, režiseri itd. Veliki broj njih je završio Fakultet umjetnosti, odgovarajući smjer, neki su magistrirali to na Filmskom fakultetu u Pragu. Tonci RTRS-a redovno osvajaju prve nagrade na svim takmičenjima tonaca bivše SFRJ iz skoro svih kategorija. Ponedeljkom se sastaje tehnički kolegijum koji raspravlja o kvalitetu svake emisije, o novim emisijama itd.

Druga stvar je to što se u ovakvim emisijama ne bi trebalo mnogo toga prikazivati. Iskusno oko vidi puno više nego kamerman koji nema pojma šta snima. I onda se neko pita kuda cure vojne tajne. Pa pogledaj snimak sa Dozvolite..  Šta sam ja svega vidio ovdje. Nekome za doživotni zatvor.


Pozdrav

Vlado

A ovaj Zastava film nije odmakeo dalje od snimanja svadbi i sahrana.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: August 29, 2010, 09:01:56 am »

Amaterizam, pa još "preko veze" - gde ćeš ubitačniju kombinaciju?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #2 on: August 29, 2010, 09:06:07 am »

"Dozvolite" se već par godine unazad pretvorila u antireklamu Vojsci Srbije. Jedno vreme su bili pred ukidanjem, i dodeljen im je neki nepopularan termin (nedeljem jako rano ujutro), pa je na intervenciju MO emisija vraćena u stari termin, ali sa još gorom produkcijom i frustrirajuće dosadnim temama.

Iako malo gledam TV, a prakitčno nikako TV Pink, primetio sam u subotnjem terminu u dva navrata do sada emisiju "Štit", koja je svetlosnim godinama ispred "Dozvolite", i po kvalitetu i po zanimljivosti priloga. Ako jedna privatna TV stanica možda da snima atraktivne i zanimljive priloge u npr. oklopnoj ili vazduhoplovnoj jedinici, a s druge strane, produkcijska kuća koja uživa podršku MO i drugih državnih institucija u jednosatnoj nedeljnoj emisiji ima najzanimljiviji prilog na temu: "kako se bio dobar pasulj na pasuljanskim livadama", onda je onaj Tijanić i bio u pravu što ih je hteo izbristati iz programske šeme RTS-a. Teško da postoji dosadnija emisija sa gorim tehničkim kvalitetima od "Dozvolite".
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #3 on: August 29, 2010, 09:07:20 am »

Ekipu je mozda odredio onaj ppuk (ili netko slican) koji je pridonio da onaj genijalac ode u AUS.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #4 on: August 29, 2010, 09:19:39 am »

 Pa na RTS -u još koriste u špici brodove iz Flote.Zar nebi trebalo da je promene Huh? Emisiju Štit sam gledao prošle nedelje prvi put.Bila je reportaža sa Batajnice .Odlično urađeno. Izgleda da RTS( DOZVOLITE) stvarno treba ukinuti!!!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #5 on: August 29, 2010, 09:21:55 am »

Tonski zapisi su bolna rak rana skoro u svim domaćim filmovima. Slika odlična a zvuk nikakav. Nije se daleko odmaklo od nekadašnjih žurnala.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #6 on: August 29, 2010, 11:22:43 am »

Pa na RTS -u još koriste u špici brodove iz Flote.Zar nebi trebalo da je promene Huh?

Pa kad neke špice, najave i kadrove nisu menjali već 15 godina, možeš zamisliti kako to izgleda.

Realno - vojska se radikalno smanjila, prema tome ima i manje zanimljivih tema. Možda bi trebalo smanjiti emisiju za 60 na 30 minuta, ili je emitovati svake 2 nedelje, ali u svakom slučaju, to vreme i taj termin treba iskoristiti na bolji način. Pre par nedelja, 2/3 emisije bio je intervju sa nekim čičom u njegovoj bašti. Svo vreme nisam uspeo da povežem kakve veze on sa vojskom ima. 30-35 minuta je pričao o svojoj porodici, karijeri i životnim iskustvima. Kao da gledam intervju Mire Adanje Polak, samo 100x gore.

Iskreno, ako i upalim TV nedeljom ujutro zbog "Dozvolite", više vremena provedem gledajući emisiju o poljoprivredi na B-92 u istomterminu - zanimljivije je od onih dosadnjakovića iz Zastava Filma.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #7 on: August 29, 2010, 11:37:22 am »

 Koliko sam video Zastava Film sarađuje i sa emisijom ŠTIT na Pinku.Nemože biti na jednoj televiziji dasadna a na drugoj da radi dobre priloge,zar ne !?A možda da emisija Dozvolite ide  jednom mesečno i da se vrate filmovi u okviru nje !!! Sećate se da su nekad išli neki filmovi sa Ratnom tematikom???
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #8 on: August 29, 2010, 05:01:57 pm »

Познајем већину камермана из "Застава филма". Ови које ја познајем су људи са завршеном Академијом уметности, врсни сниматељи. Умеју они да снимају. Питање је само шта је тема и шта тражи режисер. То се види и из емисије "Штит" у којој је бар део сниматеља из "Заставе". У "Застава филм"-у  не пише сценарије и не режирају "Дозволите". Чињеница је да се емисија "Дозволите" претворила у једну досадну емисију коју мало ко гледа. Најискреније, ја је не гледам последњих 5-6 година. Морали би озбиљно да  пораде на садржају, актуелности и занимљивости тема.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #9 on: August 29, 2010, 06:34:27 pm »

Ni ja nisam gledao ovu emisiju već godinama, ali na osnovu rečenog, zaključujem da nemaju priloge o novostima iz vojne tehnike u svetu, to bi sigurno podiglo geldanost ukoliko bi bilo odrađeno kako treba, naravno uz dobro režirane priloge o našoj vojsci i jedinicama, jer na tome valjda treba da bude težište.
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #10 on: August 29, 2010, 06:55:50 pm »

Застава филм није проблем, проблем је више редакција Дозволите, као и сама тема, тј. војска (аутоматски мања публика). Војска је на неке презентације позивала готово све медије а одазивали су се само неки. Треба овима у Дозволите свежа крв и неко да их покрене са новим идејама. И добар пасуљ у јединици има смисла ако је то урађено на прави начин.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #11 on: August 29, 2010, 07:36:35 pm »

Како су ми рекли оно који гледају уводна шпица је са снимцима од пре 15 година. Могли би да крену од тога. Не знам шта је ту могао бити проблем осим да се креира и сними. За то је потребна машта (= мали сеценарио) и добар монтажер. Баш тако, и војнички пасуљ је одлична тема (види се то и овде на Форуму), само како се маштовито прикаже. Очигледно је да емисија нема сценарио, односно сваки прилог сценарио и добру режију. То додуше кошта, али ако се хоће добра емисији онда то неко треба да плати.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #12 on: August 29, 2010, 08:20:34 pm »

Прво би требало размислити која је данас концепција те емисије.
Још мало, па ће да се укине редовно служење војног рока. Значи нема више потребе да шира јавност прати шта се дешава у војсци.
Вести везане за војску - признајмо да их и нема пуно, барем оних занимљивих. Нове набавке опреме се могу набројати на прсте руке током године, неке акције такође. Вест да је неко посетио нас или ми некога није толико занимљива широј јавности.

У поређењу са полицијом и крими-вестима, свакодневни посао војске није толико занимљив.

Остаје пар ствари које би биле занимљиве за праћење:
- вести из света
- савремена војна опрема
Вести из света нажалост има пуно, али оно што је проблем што ову тему треба урадити аналитички и занимљиво. Такав приступ имамо по новинама, али тамо не изгледа бог зна како занимљиво.
Савремене војне опреме има доста, и треба само доћи до одговарајућих снимака, уз податке и коментаре којих има доста и на интернету.

----------

Кад се све сабере, мислим да би било далеко занимљивије и корисније направити серијал историјских емисија, што наша ТВ није одавно радила.
На пример, да поменемо само војну тематику:
- серијал о тврђавама у Србији, са историјом, анимацијама и развојем кроз историју, археолошким налазима итд.
- средњевековна Српска држава
- народна епска поезија, јунаци - мит и истина
- осамостаљивање Србије
- ратови, буне, устанци...
- познате личности
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #13 on: August 29, 2010, 08:49:35 pm »

Прво би требало размислити која је данас концепција те емисије.
Још мало, па ће да се укине редовно служење војног рока. Значи нема више потребе да шира јавност прати шта се дешава у војсци.

Ovde se ne bih složio s tobom, zato što ta "šira masa finansira tu vojsku" i treba da zna šta se radi i šta finansira.



Кад се све сабере, мислим да би било далеко занимљивије и корисније направити серијал историјских емисија, што наша ТВ није одавно радила.
На пример, да поменемо само војну тематику:
- серијал о тврђавама у Србији, са историјом, анимацијама и развојем кроз историју, археолошким налазима итд.
- средњевековна Српска држава
- народна епска поезија, јунаци - мит и истина
- осамостаљивање Србије
- ратови, буне, устанци...
- познате личности

Ovde te skroz podržavam treba ovakvih emisija jest da koštaju, ali su bar zanimljive i poučene makar bi programska šema bila šarolika.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #14 on: August 29, 2010, 09:21:37 pm »

Kad sam gledao ovu emisiju vidio sam katastrofalno loše znanje i rukovanje kamermana, a kasnije i montaže. Ali nisu oni kriv. Oni imaju urednika emisije, a ovi imju šefa tehnike. Ovdje je sve na nivou đačke sekcije iz osnovne škole. Katastrofa. Tehnički loše urađene emisije šef tehnike ne smije da pusti u emitovanje. Izgleda da ovi u tehnici RTS-a nisu nešto naučili u školi. Dovoljno je gledati satelitsku. Mjenjaš kanale i sve OK. Naiđeš  na program RTS SAT i moraš da pojačaš ton do daske da bi nešto čuo. Mislim da su ovdje razlozi i u RTS-u, Avala filmu i Vojsci Srbije. Nije mi jasni kako ne reaguje Vojska Srbije na ovakvo loše prikazivanje. Pa ljudi se smiju vojnicima Srbije. Primio sam PP od jednog našeg urednika koji mi kaže da ima snimak gdje Ministar odbrane Srbije kaže vojniku: De mali donesi mi kafu. Ovdje nešto ne valja od vrha. Ova emisija ovakva je već godinama. Obara ugled, ne samo Vojsci Srbije, nego i svakom sagovorniku u emisiji. Danas kad sam pokušao sa čujem mog drugara Bojana Zrnića u emisiji, čuo sam samo mumlanje. To je veoma loše. Podmodulisan ton koji je kasnije pojačan. Ispade pukovnik smješan.

Sramota.

Vlado
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.