PALUBA
March 28, 2024, 02:33:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Emisija "Dozvolite.." na RTS2  (Read 61509 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #15 on: August 29, 2010, 09:34:31 pm »

Прво би требало размислити која је данас концепција те емисије.
Још мало, па ће да се укине редовно служење војног рока. Значи нема више потребе да шира јавност прати шта се дешава у војсци.

Ovde se ne bih složio s tobom, zato što ta "šira masa finansira tu vojsku" i treba da zna šta se radi i šta finansira.
Шира јавност финансира много тога
- образовање
- здравство
- културу
- спорт
- ... итд.
И са њима су далеко више у контакту него са војском.

Па немамо емисије како је у којој школи, да ли су деци удобне учионице, да ли има довољно учила, фискултурних сала... У каквом су стању болнице, какви су лекари, има ли лекова...
Зашто не би направили емисију где се обилазе болнице и школе по Србији, и то без најаве, па се уђе мало на час, види да ли су тоалети чисти, у каквом је стању школа...
Посети понека болница, види има ли реда и нервозе, како раде лекари...
Све су то теме које су свакодневне, и које би људе више занимале него војска.

----

Што се тиче финансирања свега тога, извештај о буџету би требало да је доступан на нету, мада мислим да би требао да буде још темељније урађен - нпр. да се види за сваку државну установу шта је урадила и колико троши.

-----

И што каже Владо, ако не умеју да праве емисију, не треба ни да је праве.
Или ако не знају шта да ставе у њу.

Кад је уведена ТВ претплата, поздравио сам то са надом да ће телевизија да прави богатији програм, посебно у културно образовном делу. Овако ми је жао сваког динара који дајем, јер не добијам ништа више него што дају приватне ТВ.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #16 on: August 29, 2010, 11:20:14 pm »

To što se ukida obaveza služenja vojnog roka ne znači da vojsku više ne treba reklamirati i popularisati, naprotiv, treba je popularisati možda i više kako bi uvek bio veliki izbor kandidata za profesionu službu.
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #17 on: August 30, 2010, 12:05:33 am »

Vojska je za razliku od skolstva zatvorenija i mora da se pojavljuje u medijima, to je pitanje shvatanja vojske u narodu. Vojska ce se moci i dobrovoljno sluziti od iduce godine, dakle neki vojni rok ostaje, ali nije to poenta. Ne sme se vojska dozivljavati kao strano telo, kao isprazni trosak. Stalno ce se ionako kukati da se tu bacaju pare, a kada dodje stani-pani onda ce se kukati sto vojska ne radi svoj posao. Narod gotovo nikada nece za sebe reci da je kriv ili da je on odgovoran (cak i kada bi teoretski direktno blokirao neko ulaganje npr. generalnim strajkom - ni tada), zato je potrebno imati jasnu sliku u javnosti da bi joj se obezbedila podrska. Uvek se ratuje na dva fronta i unutra i napolju a i pomaže pri regrutaciji novih kadrova, setimo se Top Guna.

A evo i izvrsnog hrvatskog (komičnog) pomisljanja koji pominje i Top Gun:

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/nNPMF1E06N0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Zato je Zastava film i umešan u Štit, zato VS i pruža podršku takvim projektima (i neki lokalni mediji prate VS, u skladu sa svojim mogućnostima), i jedini zahtev joj je korektnost, u ostalo se ne meša. Da bi se mešala u nešto to bi morala da plati, a love nema.

Sto se tice skolstva, ne moze ekipa tek tako da upadne u skolu i da radi sta hoce. To bi automatski bilo zloupotrebljeno i ugrozilo decu, a znam i za neke konkretne primere koji su zavrsavali i na sudu. Ima mesta za svašta, ima na RTS-u i obrazovnog programa, ali je nešto sklonjen u stranu i uglavnom na II programu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #18 on: September 19, 2010, 08:32:42 am »

Opet gledam ovu emisiju. Imam osjećaj da se ovdje radi o namjernom rušenju ugleda Vojske Srbije.

Snimak sa raketnog gađanja iz Bugarske.

Imaju nekoliko puta kontra svjetlo u kameru. Snimaju razgovor napolju bez windshield navlake za mikrofon, pa se više čuje vjetar nego sagovornik, počinju razgovor sa generalom, a idu snimci gađanja, generala nigdje.

Da se ovo desilo u mojoj firmi, tonac, kamerman i montažer bi bili zamoljeni da si nađu novu firmu.

Nakon toga ide snimak iz SDPR-a. Razgovor sa zamenikom generalnog direktora SDPR-a.

Počinje razgovor, a snimaju sa jednim mikrofonom. Čuje se "nazovi" novinar, a zamjenik direktora odzvanja u prostoru. Kasnije mu prebacuju mikrofon. U toku razgovora, ali se tad "nazovi" novinar čuje kao iz bureta.

Kamerman snima razgovornika i trudi se da ga snimi tako da mu zastava visi iz nosa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dužnost snimatelja je da upozori sagovornika da izmjeni stvari oko sebe ili na sebi ako se ne uklapaju u kadar. A ako je snimljeno loše mora se ponoviti snimanje.

Kasnije ga snimaju tako da je glava "novinara" zauzela više od pola ekrana u prvom planu, a sagovornik u čošku ekrana u pozadini.

Kasniji prilozi su toliko loše razumljivi da ih uopšte nisam čuo.

Da je ovo bilo u mojoj firmi ....  Bolje da ne pričam.

U tonu se stalno čuje brum. 50 herca probija u tonu svo vrijeme. Oprema sa kojom se radilo i montiralo nema isto uzemljenje, nema prilagođenje tonske impedanse, sa simetričnog na nesimetrično. Izgleda da u Zastava filmu ne znaju šta su tonski prilagodni transformatori. U nekim trenutcima brum je jači od tona. Stereo signal je ovdje imaginarna riječ.

Da je ovo bilo u mojoj firmi ....  Bolje da ne pričam.

Za otkaz: snimatelj tona, kamerman, novinar, urednik, montažer, tehnika i tako dalje.

Zaštitna mjera: zabrana prilaska svim RTV kućama na dva kilometra.

Da li u ovom ludilu ima nekog sistema. Ili je ovdje sistem da se pravi ruglo od Vojske.

Vlado

Izvinjavam se na lošim fotografijama, snimao sam svojim mobilnim telefonom, ali mislim da se vidi ono što je bitno.


* Fotografija-0032.jpg (484.04 KB, 1200x1600 - viewed 771 times.)

* Fotografija-0033.jpg (264.47 KB, 1200x1600 - viewed 751 times.)

* Fotografija-0035.jpg (250.53 KB, 1200x1600 - viewed 728 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #19 on: September 19, 2010, 04:13:18 pm »

 Eto! I emisiju Štit na Pinku pomaže Zastava Film i Dozvolite isto.Radila Zastava i promotivne spotove za Profesionalizaciju. KO TU KOGA??? Da izvinete na izrazu.Treba usvojiti zakon u Skupštini i RTS-u oduzeti pravo da radi emisiju sa Vojnom tematikom kad nisu kadri da urade ništa normalno.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #20 on: May 29, 2011, 08:00:03 am »

Evo gledam opet istu emisiju.
Dan raketnih jedinica. Prikaz vježbe u Bugarskoj. Taman mislim da su ponovo imali vježbu u Bugarskoj kad ono repriza snimka od prije godinu dana. Nakon toga priča Ivica Dačić, a uopšte se nečuje. Sad neki prilog o mirovnim misijama. Totalno nerazumljivo. Podmodulisan ton.

Juče je u moju firmu, u RTRS u Banja Luci, jer je došla ekipa iz RTS-a. Iako sam na godišnjem išao sam da im pustim neke digitalne veze iz RTRS-a u RTS. Da se međusobno spoje naša i njihova režija. Imaju odličnu tehniku. Dakle, nije do tehnike.

Ovo zaista ne razumijem. Ovakav loš kvalitet emisije. Stalne reprize. Tonski loše. Kamera kad snima vani često ima kontra svjetlo. Nije urađena korekcija boje. Neusklađene kamere. Iz priloga u prilog čovjek bjelac ima ten od crnca do albina. Ton povremeno premodulisan, pa podmodulisan, pa pojačan u montaži. Snimaju vani sa mikrofonom bez vin haube, pa se više čuje vjetar u mikrofon nego glas. Intervju snimaju sa jednim mikrofonom. Pa se čuje samo jedan od sagovornika. Ne čuje se voditelj.

Sad ide prilog o događaju koji je snimljen na Vojnoj akademiji u Beogradu, o bezbijednosti u saobraćaju, a gdje novinarka kaže "skup koji se je nedavno bio u..". Kod vijesti tog tipa mora se reći datum. Šta će biti kad bude repriza priloga kao ovaj o raketašima od prije godinu dana. Pošto se ništa nije vidjelo na panou koji je sniman iz veoma lošeg ugla, vidio sam da su svi sa kratkim rukavima, pa mislim da je i ovo snimano negdje u avgustu prošle godine.

I opet isti prilozi. Kao i u svakoj emisiji.

Zaista imam osjećaj da neko namjerno pravi ovakve loše emisije. Ovo je ispod nivoa amaterizma. Ili je možda ovo namjerno loše urađeno.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #21 on: May 29, 2011, 09:41:55 am »

Владо,
знате ли како се на видеу ради корекција тона коже?
Имам искуства у обради фотографија, али се ту по потреби лако уради маска.
Код видеа би то било преспоро, тако да претпостављам да раде без тога.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #22 on: May 29, 2011, 09:49:39 am »

To se sve podesi na kameri prije snimanja. Uradi se tekozvana korekcija bijelog. Stavi se bijeli papir ispred kamere i uradi se korekcija. Sve kamere se podešavaju na istu boju. To je naročito bitno kad se snima isti događaj sa više kamera, pa da ne bude razlike u nijansama. Takođe se kod osvjetljenja mora paziti na tip svjetla. Ne smije se snimati ako u istoj prostoriji ima neonsko svjetlo i obične sijalice. Različita temperatura svjetla. Tj, može, ali je slika veoma loša.
Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #23 on: May 29, 2011, 01:46:57 pm »

Moram da primetim da se Vlado izvrsno razume u tv produkciju i sve pohvale...covek cega god da se uhvati zeli da udje u sustinu problema, to je danas tako retko jer se tezi instant varijantama... Inace, da dopunim Vladu oko svetla pri snimanju...to se zove temperatura boje i izrazava se u kelvinima pa tako studijsko tungsten svetlo ima 3200 K dok daylight rasveta daje oko 5200K..i  na osnovu toga se bira filter na kasmeri...i da kazem da se balans radi u beloj boji a inace najbolje je da se radi na sivoj karti koja je preciznija...

Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #24 on: May 29, 2011, 10:12:08 pm »

To se sve podesi na kameri prije snimanja. Uradi se tekozvana korekcija bijelog. Stavi se bijeli papir ispred kamere i uradi se korekcija. Sve kamere se podešavaju na istu boju. To je naročito bitno kad se snima isti događaj sa više kamera, pa da ne bude razlike u nijansama. Takođe se kod osvjetljenja mora paziti na tip svjetla. Ne smije se snimati ako u istoj prostoriji ima neonsko svjetlo i obične sijalice. Različita temperatura svjetla. Tj, može, ali je slika veoma loša.
Владо,
хвала на одговору.

Ја сам мислио на подешавања у пост продукцији, али је очигледно да је лакше прво наместити расвету и опрему како треба, него се после мучити...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #25 on: July 24, 2011, 07:59:21 am »

Opet ja o ovoj diletantskoj emisiji.

Ali ne mogu vjerovati, tek sam sad zapazio. U prvoj ili drugoj sekundi spota "Budi profesionalac"  je tenk M84. I pogrešno rukovanje sa meteosenzorom.

Fino sam napisao negdje sredinom osamdesetih u Upustvu za rukovanje tenkom M84 način izvlačenja meteosenzora koji vrijedi za drugu seriju tenka, pa nadalje.

Otpuštanje meteosenzora se vrši tako što jedan rukovaoc skine ceradnu navlaku, gumenu navlaku i pritisne rukom MS dole. Tada nišandžija, povlečeći ručku sajle prema sebi otpušta sajlu MS i pušta MS da izađe vani iz nosača.

Mislim da je to baš tako napisano, koliko me pamćenje služi.

I zato je toliko pokidanih sajli MS. Nepravilno rukovanje. U spotu se otpušta MS bez rukovaoca na kupoli tenka.

Ako ima koji tenkista sa M84 trebao bi da se sjeća plavo ukoričenog upustva koje se nalazilo u zadnjem lijevom sanduku tenka M84. U torbi od smeđeg skaja. Tu je sve lijepo napisano. Prve dvije serije tenka imaju upustvo u formatu A4, a kasnije sam smanjio dimenzije na format A5.


U emisiji fin prilog o riječnom ratnom brodu Kozara. Odlična montaža. Ton sasvim dobar. U prilozima na početku emisije ton je bio totalno nerazumnjiv.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #26 on: July 24, 2011, 09:02:12 pm »


 To je promotivni film o Kozari. Rađen je pretprošle godine ( možda i prošle)  i nema veze sa emisijom. Samo ga koriste.
Logged
Ioda
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2



« Reply #27 on: August 25, 2011, 06:22:41 pm »

Pozdravljam sve,

Ovo je moje prvo javljanje na palubu. Tom prilikom bi želeo da kažem, da več neko vreme nisam više u mogućnosti da pratim emisiju "dozvolite", jer me iz prostora gde se emituje 1999 godine naterala situacija (moram da kažem, da je pod pojmom situacija jako kompleksna stvar).

Iz voske sam izašao mnogo ranije, a još dok sam radio u vojsci i kasnije kad god sam pratio emisiju "Dozvolite", sećam se, uvjek sam dobivao onaj refleks, kao, kad si čovek gurne prst u usta.  Cheesy

To isto mi se desilo danas, kad sam pročitao ime te emisije. Smiley

Meni je taj "Dozvolite" uvek bio nešto nezamisivo i  po sadržaju i po načinu izražavanja. Kad god sam ga gledao uvek sam morao da se pitam kome ili kakvom profilu ljudi je to namenjeno.
Normalnim ljudima najverovatnije ne. Gledajući taj Dozvolite sam se osećao pomalo uveređenim ako sam samo pomislio, da je neko naumio kroz tu emisiju i meni da pošalje neku poruku i informaciju.

Posebno se sećam nekog reporteta, kome na sreću ne pamtim više ni imena ni prezimena, onako izgledao je kao neki mali žgoljavi a time šta je govorio i kako je predstavljao stvari mislim, da mu još uvek smrdi iz usta.


Za kolega vladimira_16 pa samo to, da Ericsson MX-1 IP centrala ni ništa naročito i neznam, zašto telefon ne sme da se vidi na stolu jednog pukovnika.
Hvala bogu, da se vidi, da se vidi i to, da se u vezama vojske nešto promenilo i da so iz analogne i digtalne tehnologije prešli na IP.
Tako nešto se vidi sad skoro već u svakom filmu sem da na stolovima nije Ericsson nego Cisco. Smiley

MX-1:

 http://www.comq.ru/catalog/upats/mxone/_am/001/01/mxone_1023714.pdf


Kod nas u SLO je IP (Internet Protocol)  tehnologija već jako uključena tako u trg telekomuikacija kao u IKT usluge. Telekomi širom sveta sad kanibalistički menjaju još uek delujuće i neamortizovane sisteme za novu IP tehnologiju jer se ista lahše integriše sa drugim vrstama (FMC - fixno mobilna konvergencija), multiplay usluge i sl.

Ericsson je samo jedan od ponudnika i u njega ima i drugi skupljih boljih, lošijih... i svi rade sada na IP. IP prelazi i u mobilnu telefoniju i samo je pitanje vremena kad će sve biti samo jedan sistem koji će raditi na IP protokolu.

Puno pozdrava!


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #28 on: April 22, 2012, 08:50:06 am »

Dakle, iako dugo nije pisano o ovoj emisiji, da napišem nešto.

Danas je ponovo gledam. Ali mi nije jasno ime emisije. Zašto je ne nazovu "Rad i djelo gospodina Šutanovca". U skoro svakom prilogu Šutanovac.
Šutanovac u Vranju
Šutanovac u Prokuplju
Šutanovac posjetio Jumko u Vranju
Šutanovac posjetio jedinicu na Kipru
Šutanovac podijelio ključeve stanova
Šutanovac posjetio jedinicu Kobre
Šutanovac bio na skupu o regionalnoj bezbjednosti
Šutanovac bio na gađanju
Šutanovac otvorio ambulantu na Bežanijskoj kosi
Šutanovac posjetio bazu na jugu Srbije
Šutanovac podijelio nagrade i priznanja
Šutanovac na Batajnici

itd, itd,...

da ne nabrajam više.

Ovo nije emisija o vojsci nego o Šutanovcu.

Zaista ne znam u kojoj je političkoj partiji Šutanovac, niti me interesuje, ali pošto znam da će uskoro izbori u Srbiji, ova emisija liči na predizbornu kampanju.

Zna se kako se prave zabavne emisije, političke, informativne, ali ovakava emisija  ne spada nigdje nego u životopis gospodina Šutanovca. Liči na emisije iz Sjeverne Koreje.

Podigli su tehnički kvalitet emisije, nema više bruma u tonu, imaju školovane snimatelje, montaža je dobra, itd. Još kad bi imali bolje mikrofone bilo bi bolje. Koliko vidim koriste stare Uher mikrofone. Sada sve normalne TV kuće koriste minimalno mikrofone Sennheiser za snimanja vani, a ovi koriste Uher-e stare dvadesetak godina.

U emitovanju emisije je bilo nekoliko prekida. Mislim da su bila dva stop kadra po desetak sekundi. U mojoj firmi se za jednu sekundu crnoga ekrana ili stop kadra piše izjava i izvještaj, za dvije sekunde se odbija od plate, a za tri se ode u kadrovsku službu po radnu knjižicu. A ovdje su bili stop kadrovi oko dvadeseatak sekundi. Čitava smjena bi pisala izvještaj i bilo bi svega.


Tek sam sad pročitao prethodni odgovor u ovoj temi. Zašto se nebi trebao vidjeti telefon Ericsson 4225 na stolu mog druga Bojana Zrnića.
Ako detaljno poručiš centralu MX-ONE na koju je nakačen taj telefon znaćeš. Pošto radim na telefoniji u mojoj firmi znam sve (nadam se da znam) mogućnosti ove centrale. MX-ONE nije samo IP centala, nego se može koristiti i sa analognim telefonima (sa DTMF-om i starim telefonima tipa kolutaš) i sa digitalnim telefonima. Ciskove centrale su slabije od Ericsson-ovih (sada ih pravi kanadska firma AAstra koja je kupila sektor telefonskih centrala od Ericssona), podložne su napadima hakera, imaju dosta softverskih slabosti itd.

Ja gledam ovu emisiju preko satelitskog resivera, normalo, ilegalno, jer imam resiver sa cardsharing-om. Bilo je nekih problema oko zaštita ovih kanala, ali se opet mogu gledati ilegalno. Tako da se može gledati i u Sloveniji.

Pozdrav

Vlado
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #29 on: April 22, 2012, 11:24:23 am »

Zaista ne znam u kojoj je političkoj partiji Šutanovac, niti me interesuje, ali pošto znam da će uskoro izbori u Srbiji, ova emisija liči na predizbornu kampanju.
У Америци пред изборе броје све секунде на којима се кандидат појављује на телевизији, како би били изједначени.
То је качило и неке глумце који су се активирали у политици, па су им бројали секунде и из ТВ серија у којима су играли епизодне улоге. Пример од пре неку годину је окружни тужилац из серије "Law and order", а мислим да је качило и Гувернатора...
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.