PALUBA
April 19, 2024, 09:20:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Potkopi i maskirni vezovi JRM  (Read 166354 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #90 on: November 21, 2011, 11:22:39 am »

Nešto sumnjam da je iko išta slično izgradio u zadnjih 20-ak godina. Naprotiv, veliki broj ih je napušten. Među najkvalitetnijim građevinama ovog tipa se izdvajaju oni u Švedskoj. Veći deo ih je danas pretvoren u turističke atrakcije.

http://www.flickr.com/photos/alimarante/sets/72157623027150812/detail/

Mislim da je glavni razlog za odustajanje od ovakvih objekata cena njihove gradnje i odrzavanja, smanjivanje verovatnoce od vecih oruzanih konflikata i naravno nuklearnog rata kao glavnog razloga za njihovu gradnju.

Inace ni jedan podzemni objekat `99 nije probijen. A znamo da su se svojiski su se tudili i imali prilicno tacne podatke o njihovim lokacijama.

Podzemni objekat Šipčanik na a. Golubovci ima isti koncept kao i ovi potkopi u Boki - tunel u brdu, bez pancirnih vrata. Sve od avijacije što je bilo u tom tunelu je uništeno jednim pogotkom na ulazu u tunel.

Glavna mana ovih objekata danas je što ih ne možeš sakriti. Svi znaju gde su i teško je izgraditi u današnjim vremenima nešto tako skupo i kompleksno, a da niko nezna za to. A kad znaš gde je, samo je pitanje koliko će onaj ko napada biti uporan, dok ne uništi sve što je unutra. Maskirni vezovi, maskiranje na otvorenom, poturanje lažnih ciljeva i tsl. se pokazao kao mnogo efikasniji način da se sačuva tehnika od uništenja od strane nadmoćnijeg protivnika.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #91 on: November 21, 2011, 11:32:43 am »

Tu bi se mogli složiti. Iskopati u brdu "obični" tunel bez neke posebne strategije, bez namjenski napravljenih zatvarajući
vrata ili tome slično, je bacanje para.
Ali ako se to planski zamisli, odabere teren nepogodan za avio i satelitsko navođenje, namjenski izgrade pripadajuća
vrata, prepreke i štatiga znam šta još, to je u svakom slušaju bolje nego da je skupi brod ili podmornica na otvorenom.
Koliko ja znam, svi naši potkopi na Jadranu ništa od ovoga nisu imali. Bili su običnu tuneli dužine jednog ili dva TČ-jca.
Prosto rečeno, obične rupe. Govorim o objektima uz obalu... Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #92 on: November 21, 2011, 12:24:21 pm »

Stvarno su ovi švedski potkopi nešto potpuno drugačije. Ne bi me čudilo i da imaju grejanje. A sovjetski tunel za podmornice u Balaklavi kod Sevastopolja je omogućavao remont i potpuno snabdevanje svime potrebnim za podmornice Crnomorske flote. Ipak je 60-ih i 70-ih, kada su građeni potkopi na Jadranu nivo efikasnosti preciznog oružja bio daleko manji od današnjeg, a to je bilo pre 40-50 godina. Ceo jedan ljudski vek.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #93 on: November 21, 2011, 01:36:06 pm »


Podzemni objekat Šipčanik na a. Golubovci ima isti koncept kao i ovi potkopi u Boki - tunel u brdu, bez pancirnih vrata. Sve od avijacije što je bilo u tom tunelu je uništeno jednim pogotkom na ulazu u tunel.


Da ne otvaramo bespotrebnu raspravu samo ću napomenuti, u podzemnom skloništu za avione na a. Golubovci su postojala pancirna vrata.
Koliko sam uspio saznati po netu tamo se dogodila ljudska greška, a sam objekat nije probijen.

poz.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #94 on: November 21, 2011, 03:22:04 pm »

Nikada nisam bio u tom objektu, ali koliko su meni objasnili, nema pancirnih vrata. Tunel samo savija u stranu malo nakon ulaza.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #95 on: November 21, 2011, 11:54:16 pm »

koliko sam ja cuo, naguran je veci broj aviona od propisanog, pa nisu mogli da zatvore vrata. prvi avion je zahvatila vatra od spolja i onda jedan po jedan...

glede ovih rupa, svih namena... ljudi, nemojte gledati sve ovo danasnjim ocima. vecina ovoga danas i nema neku funkciju obzirom na precizno oruzje, ali u vreme kad je to radjeno nije postojalo ni P od preciznog oruzja. da li to znaci da tvrdjave nisu radile posao kad su napravljene? zaboga, moglo ih se tuci avijacijom! samo, tad nije bilo avijacije  Grin

sto rece pvanja, ni jedan podzemni objekat '99 nije probijen, i nemojte da mi kazete da "nisu 'teli". to pokazuje da, ako je tako zamisljeno i uradjeno, i danas "pije vodu" itekako. verovatno bi, da je juga ostala, i ovi mornaricki potkopi bili nekako sredjeni i osavremenjeni...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #96 on: November 22, 2011, 12:30:30 pm »

Ajmo malo off-topick da rascistimo stvar, pa da kasnije ne kvarimo mornarima temu.
Podzemni objekt Sipcanik je imao pancirnu vratu, koja je bila zatvorena, problem je bio sto je prethodnog dana bomba pogodila kolicu sa bocama kiseonika koja se nalazila pored vrata. Ista je visestruko pojacala i usmerila eksploziju prema vratima i ostetila ih.
Sutradan, opet su dobili pogodak bombom pored ulaza, ali kako se u tom trenutku pancirna vrata nije mogla zatvoriti kompletno radi ostecenja, poceo je pozar koji je prelazio, a posto je objekt bio prenatrpan avionima, vatra je zahvatila prvo avion koji je bio preblisu ulaza i onda lako prolazila sa jednog aviona na drugi.
Interesantno je da je jedan G-4 iako dobro izgaravljen, ostao citav pored pozara koji je goreo u objektu. Tu G-4 su kasnije iz milja zvali "Garonja".
Ovo sam sve pokupio iz raznih  svedocanstva, pa moguce je da nesto nije 100% tacno.

A sad mozemo zavrsiti off-topick i vratiti topick mornarima. Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #97 on: November 22, 2011, 03:36:42 pm »

Ono sto sam ja cuo da je glavni razlog neodgovorsnot.

Izmedju ostalog zbog toga je doslo i do smene kdanta.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #98 on: January 14, 2012, 03:42:32 pm »

Sa nekog Njemačkog foruma.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* tunel_podmornica.jpg (102.83 KB, 1230x730 - viewed 551 times.)

* tunel1.jpg (129.75 KB, 1196x842 - viewed 559 times.)

* tunel2.jpg (133.2 KB, 1232x834 - viewed 548 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #99 on: January 14, 2012, 08:07:47 pm »


 Ja potkop tipa " tunel 2" (gde su brodovi vezani paralelno)  nisam video u JRM. Verovatno je neki nerealizovani projekt? Ili ja grešim?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #100 on: January 14, 2012, 09:23:12 pm »

To je bio potkop novog tipa. Verovatno se nije stiglo, potom je sve prekrio snijeg, a ujutro je počeo "cunami".
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #101 on: January 14, 2012, 09:29:00 pm »


 Pretpostavio sam. Na otvaranju poslednjeg potkopa na Dugom otoku sam bio. Baš nas je do negde ( stvarno neznam dokle) teglio PS 11, tri TČ .
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #102 on: January 17, 2012, 05:50:51 pm »

Evo još dvije iz nekih potkopa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* potkop1.jpg (32.51 KB, 482x480 - viewed 431 times.)

* potkop2.jpg (30.1 KB, 480x602 - viewed 428 times.)
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #103 on: February 11, 2012, 01:37:18 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/jqoTpIacLlY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #104 on: February 11, 2012, 03:55:06 pm »

He he , loki je odličan 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.058 seconds with 23 queries.