PALUBA
April 24, 2024, 10:21:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Potkopi i maskirni vezovi JRM  (Read 166585 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #45 on: August 15, 2011, 04:18:03 pm »

evo jos jedan ali neznam koji sa neta [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* potkop.bmp (375.04 KB, 310x412 - viewed 583 times.)
Logged
Godra
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 990


P-34


« Reply #46 on: August 15, 2011, 10:40:08 pm »

Vidim li ja ovo dobro da je u potkopu Spilice makar jedan od onih barzi koje je Mornarica prodala barskom Hemosanu da sa njima kupi otpadne vode sa trgovackih brodova u Bijeloj ?
Da bas tako,dvije se nalaze u JBB,a ova jedna (mozda i dvije) se nalazi u potkopu
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #47 on: August 16, 2011, 01:33:05 pm »

evo jos jedan ali neznam koji sa neta

Vjerovatno parija na Visu.

poz.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #48 on: September 29, 2011, 10:02:01 am »

Tesko da ja znam lokaciu ali neka ih mozda neko zna [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 


* raba1.jpg (223.44 KB, 800x600 - viewed 501 times.)

* 16499254.jpg (190 KB, 1024x680 - viewed 516 times.)
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 500



« Reply #49 on: September 29, 2011, 11:26:25 am »

ove dvije nisu slike istog potkopa.donji je Brijesta na Pelješcu,a za gornji ne znam.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #50 on: September 29, 2011, 06:01:28 pm »

ove dvije nisu slike istog potkopa.donji je Brijesta na Pelješcu,a za gornji ne znam.

Vjerovatno Duba

poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #51 on: September 29, 2011, 07:08:01 pm »

ove dvije nisu slike istog potkopa.donji je Brijesta na Pelješcu,a za gornji ne znam.

Vjerovatno Duba

poz.

Mislim, da Duba nije. Idem odma tražit slike.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #52 on: September 29, 2011, 07:46:51 pm »

Solaris, ipak si u pravu. Ja sam u Dubi bio zadnji put 2006. godine, ali kao turist. Sa TČ sam bio, mislim, 1975. godine. Evo slike iz 2006.


* Dubajul20060001-1.jpg (167.15 KB, 640x425 - viewed 142 times.)

* Dubajul20060001.jpg (193.34 KB, 639x423 - viewed 154 times.)

* Dubajul20060002.jpg (181.96 KB, 639x436 - viewed 149 times.)

* Dubajul20060003.jpg (166.64 KB, 639x430 - viewed 154 times.)

* Dubajul20060004.jpg (174.95 KB, 639x435 - viewed 168 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #53 on: September 29, 2011, 08:28:18 pm »

Duje slike su vrhunske .
Graditelji ovih potkopa kao da su se premještali sa jedne lokacije na drugu ,a u među vremenu su projektanti mjenjali ideje.

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #54 on: September 29, 2011, 08:40:43 pm »

A i ne bi se reklo da je dvadeset godina nebrige išta uticalo na statiku objekata. Gledaće ih i naši unuci, i ne verujem da će se znatno promeniti.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #55 on: September 29, 2011, 08:45:13 pm »

A i ne bi se reklo da je dvadeset godina nebrige išta uticalo na statiku objekata. Gledaće ih i naši unuci, i ne verujem da će se znatno promeniti.

Neče se pogoršati statika, jedino jih grafiti mogu unakaziti, što se vidi na slikama.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #56 on: September 29, 2011, 08:49:23 pm »

Nomina stultorum habent ubique locorum. = Imena luda nalaze se svuda. 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #57 on: September 29, 2011, 08:55:32 pm »

A i ne bi se reklo da je dvadeset godina nebrige išta uticalo na statiku objekata. Gledaće ih i naši unuci, i ne verujem da će se znatno promeniti.

Neče se pogoršati statika, jedino jih grafiti mogu unakaziti, što se vidi na slikama.
Mislim da će poprilično trajati. Onoliko koliko i piramide. Čisti kamen i beton najbolje vrste. Pored toga uglavnom su napravljeni na
zaštićenim uvalama tako da ih ne tuče teško more. Kao takvi u budućnosti uglavnom mogu poslužiti, zavisno od mašte narednih
naraštaja. Kad su već napravljeni nisu na štetu. I sad se u njima, nedaj bože, može naći sigurno utočište..... Wink
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #58 on: October 30, 2011, 07:11:10 am »

Pristaništa na Luštici propadaju umjesto da služe pomorskoj floti

Potkop „Rose” već odavno je napušten i poharan, a svojevremeno su se u njemu održavali ljetnji festivali elektronske muzike.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Iako u Boki Kotorskoj, posebno tokom zime, vlada veliki deficit za dugotrajniji privez manjih turističkih i drugih sličnih plovila, jer se na gradskim pristaništima i marinama prednost daje jahtama, kapaciteti za privez koji se nalaze u nekadašnja tri vojna podzemna pristaništa za ratne brodove na Luštici, po svemu sudeći, do daljeg se neće koristiti u te svrhe.

“Ministarstvo odbrane ne izdaje po komercijalnim uslovima potkope ’Rakite’ i ’Spilice’ u Boki Kotorskoj, s obzirom na to da su odlukom Vlade Crne Gore predviđeni za valorizaciju i dati Savjetu za privatizaciju na dalje rješavanje”, kazala je “Vijestima” portparolka Ministarstva odbrane Tamara Popović.

U Boki postoje tri potkopa – “Rakite” i “Spilice”, koji su bili namijenjeni za zaklanjanje nekadašnjih lakih udarnih pomorskih snaga bivše JRM – torpednih i raketnih čamaca, odnosno raketnih topovnjača, dok je potkop “Rose” svojevremeno namjenski građen za smještaj i snabdijevanje podmornica.

U njega su mogle stati dvije podmornice, a u potkopu su one mogle ukrcavati mine i torpeda i dopuniti svoje aku-baterije strujom iz, u potkopu smještenog generatora.

Potkop “Rose” već odavno je napušten i poharan, a svojevremeno su se u njemu održavali ljetnji festivali elektronske muzike pod nazivom “Entrance”.

Druga dva potkopa, “Rakite” i “Spilice”, koja se nalaze na obali Luštice, istočno od Rosa, bila su u upotrebi sve do početka 2000, a i danas su formalno u kakvoj-takvoj službi Mornarice Vojske Crne Gore.

Poharani potkopi

Naime, u potkopu “Spilice” smještena je jedna od barži Mornarice za prevoz nafte i ulja, kao i tri velika čelična cilindra koja se koriste za podizanje potonulih brodova, dok se u potkopu “Rakite” nalazi trup nekadašnje raketne topovnjače RTOP-403 “Ramiz Sadiku”, koju je mornarica prije desetak godina zvanično rashodovala i prodala kao sekundarnu sirovinu.

Sa tog broda je skinuto nadgrađe, pogonski i pomoćni motori, dok se trup još od 2007. nalazi u potkopu “Rakite”. Do kada će on tamo ostati, za sada je neizvjesno.

“Ministarstvo odbrane je 2008. godine zaključilo ugovor sa preduzećem ’Euris’ Beograd o iznajmljivanju veza u potkopu ’Rakite’ za trup bivše RTOP-403, koju je ta firma kupila od Ministarstva odbrane. Zbog neizmirenja ugovorenih obaveza od ovog preduzeća, pokrenuta je tužba od Ministarstva odbrane protiv ove firme za naplatu potraživanja”, kazala je portparolka Popović, ne precizirajući koliko iznose dugovanja Beograđana.

Popović je dodala i da MO nije adresa za pitanje o budućoj namjeni i subini nekadašnjih podzemnih skloništa za ratne brodove na Luštici.

“Odlukom Vlade Crne Gore, potkopi ’Rose’, ’Rakite’ i ’Spilice’ su predviđeni za turističku valorizaciju u skladu sa prostorno-planskom dokumentacijom i nalaze se u nadležnosti Savjeta za privatizaciju radi daljeg rješavanja”, kazala je Popović.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mornarica imala i maskirne vezove

Osim tri potkopa, nekadašnja Jugoslovenska ratna mornarica u Boki Kotorskoj imala je i četiri takozvana maskirna veza - na Vitoglavu kod Risna, dva kod Perasta, jedan između rta Gospa od Anđela i Stoliva, dok se još jedan maskirni vez nalazio van zaliva, u blizini Bigove.

Maskirni vezovi smješteni su uz djelove obale gdje je prirodna konfiguracija terena pogodna da se ratni brodovi, vezani na te male pristane, relativno lako kamuflažnim sredstvima maskiraju i učine izuzetno teško uočljivim za eventualnog neprijatelja.

Sa druge strane, potkopi su namijenjeni za zaklanjanje od izviđanja neprijatelja i posebno od napada iz vazduha, manjih ratnih brodova poput topovnjača, raketnih i torpednih čamaca.

Potkopi “Spilice” i “Rakite” pružaju se u dužinu od stotinak metara pod zemljom, široki su oko desetak metara, a dubina mora u njima iznosi od 3,5 do više od pet metara. Potkop “Rose” je još veći, a za razliku od prethodna dva, “Rose” ima i poseban ulaz za teretna vozila i kolski prilazni put sa svoje jugozapadne strane.

Pored tih u Crnoj Gori, u Hrvatskoj duž dalmatinske obale i po ostrvima ima ukupno još 12 sličnih potkopa, kao i još 14 nekadašnjih maskirnih vezova koji su izgrađeni za potrebe bivše JRM.

Izvor : http://www.vijesti.me/


* pristanista-lustici-propadaju.jpg (50.62 KB, 519x316 - viewed 454 times.)

* lustica potkop.jpg (356.47 KB, 794x600 - viewed 382 times.)
« Last Edit: October 30, 2011, 08:12:34 am by SOLARIS 1972, Reason: ubačen tekst » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #59 on: November 12, 2011, 05:58:19 pm »

Više mi se sve izmješalo, mislim da je ovo jedan od ova dva šta ni domaći neznaju koji je koji.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/D_J4k9EjOQk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

poz.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.