PALUBA
March 29, 2024, 10:18:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Potkopi i maskirni vezovi JRM  (Read 165651 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #75 on: November 20, 2011, 03:00:50 pm »

Ne mora kaic, moze i autom. Ima kolski prilaz. Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #76 on: November 20, 2011, 03:07:25 pm »

Može i kolski prilaz, ali tako ima nekoliko desetina kilometara, a kajićem dve i po milje.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #77 on: November 20, 2011, 04:31:03 pm »

Potkop Rose je kao dio URB bio namijenjen za boravak podmornica. Nisam siguran, čini mi se da smo prvi puta u potkop uplovili sa podmornicama 84. godine. Potkop je bio opremljen dizel agregatima (čini mi se dva komada) za punjenje baterija podmornica. U potkop su mogle stati dvije podmornice. Podmornica koja je prva ušla u potkop mogla se tu popuniti i torpedima ili minama jer joj je pramac bio o dohvatu dizalice (vidi se i na slici). Krcanje torpeda smo isprobavali i išlo je OK. Naravno u potkopu nas je već čekalo torpedo i platforma za krcanje torpeda. Kao sastavni dio potkopa bila je oveća galerija (prostorija) koja je bila neposredno uz potkop (vez P), iz te prostorije išlo se u dio sa agregatima. Posebnim tunelom (prolazom) ovaj prostor je bio spojen sa izlazom koji se nalazi  možda 20 m južno od glavnog ulaza.  Tu je bio i omanji betornirani plato. Na obalu neposredno ispred ulaza mogao je pristati omanji brod (barkasa ili sl.). Jednom je došla neka peniša i dovezla nam vodu (na palubi u velik plastičnim tankovima). Kao sve tako je i ovaj potkop bio prepun problema i nejasnoća i to prije svega oko održavanja. Nije se znalo tko je nadležan za dizel generatore, tko će nam puniti baterije, tko će osigurati vodu i hranu i sl. Naime, sve je moglo za radnog vremena, međutim van toga jok. Uplovimo mi navečer ili uobičajeno noču nema ti tko prihvatiti vez niti dati bilo što. Sam se osiguravaj i snalazi kako znaš, tako da nam je praktički bilo bolje da smo bili u vožnji nego išli u potkop kao radi odmora i popune.
Ja sam sa P bio nekoliko puta u pokopu, uplovljavao i isplovljavao danju i noču u svim uvjetima. Izronjavali smo na udaljenosti ne više od 1 kabla ispred ulaza u potkop i u njega ulazili u najkraćem roku u ratnom trimu. Isto tako smo i isplovljavali, čim smo izašli iz potkopa i samo malo uhvatili okret u desno zaronjavali smo i tako izlazili iz Boke.
O tempora, o mores!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #78 on: November 20, 2011, 05:13:01 pm »

Potkop Rose je kao dio URB bio namijenjen za boravak podmornica. Nisam siguran, čini mi se da smo prvi puta u potkop uplovili sa podmornicama 84. godine.
.....................................................................
Ja sam sa P bio nekoliko puta u pokopu, uplovljavao i isplovljavao danju i noču u svim uvjetima. Izronjavali smo na udaljenosti ne više od 1 kabla ispred ulaza u potkop i u njega ulazili u najkraćem roku u ratnom trimu. Isto tako smo i isplovljavali, čim smo izašli iz potkopa i samo malo uhvatili okret u desno zaronjavali smo i tako izlazili iz Boke.
O tempora, o mores!
Hvala "Plavnik". I očekivao sam da se ti javiš. Iz tog razloga sam i bio u prethodnim postovima štur sa objašnjenjima. I naravno nebi imao šta puno reći kao anti-podmorničar.. Grin 

Inače sam stava da jedino u današnja vremena pravi vladaoci Jadrana mogu biti samo podmornice prikladne njegovom prostoru, savremena torpeda kao oružje i slični potkopi u punoj funkciji. S takvim nečim niko živ se nebi smio naći na pučini Jadrana. Sve ostalo je po mome ništa. Naravno o ovom bi bilo smisla razmišljati kad bi i bilo potrebe za takvim nečim jer bi i one u suprotnom bile pa ništa. Ali tu smo gde smo. Huh?... Nas dvijica u penziji/mirovini, a mladi neka razmišljaju o svojim novim flotama...
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #79 on: November 20, 2011, 06:04:50 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* rose6.jpg (274.79 KB, 800x508 - viewed 405 times.)

* rose7.jpg (292.83 KB, 800x508 - viewed 400 times.)

* rose8.jpg (254.89 KB, 800x514 - viewed 333 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 929


« Reply #80 on: November 20, 2011, 07:45:40 pm »

U današnjem ambijentu u kome dominiraju precizna oružja, potkopi su izgubili svoju vrednost. Danas je bez problema moguće ubaciti krstareću raketu kroz ulaz. Ali još jednostavnije, baciti vođenu bombu velike razorne moću u vodu ispred samog ulaza. Svod potkopa je nizak, talas koji bi podigla bomba bi podigao brod i smrskaoga o svod.

Neki dan je na Discovery-ju bila interesantna reportaža je o jednom napuštenom potkpu sovjetske mornarice na Krimu. Oni su imali pancirna vrata na ulazu. I suvi dok unutra.  Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #81 on: November 20, 2011, 07:59:43 pm »

Oćeš li reći da danas više niko ne izgrađuje podzemne objekte u svijetu?
Nije valjda da je tako... Undecided
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 929


« Reply #82 on: November 20, 2011, 08:02:11 pm »

Nešto sumnjam da je iko išta slično izgradio u zadnjih 20-ak godina. Naprotiv, veliki broj ih je napušten. Među najkvalitetnijim građevinama ovog tipa se izdvajaju oni u Švedskoj. Veći deo ih je danas pretvoren u turističke atrakcije.

http://www.flickr.com/photos/alimarante/sets/72157623027150812/detail/
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #83 on: November 20, 2011, 08:19:48 pm »

Ma nema logike kolega "FF" da se ništa i  nikod neće više graditi u smuslu da imaš mogućnost da privremeno sakriješ
vrijedan brod ili podmornicu. Gradiće se, ali na osnovu noviji saznjanja, dublje, sa više vrata ili ko zna kako.
Ljudskoj dovitljivosti nema kraja i sa jedne i sa druge strane. Naravno Balkan meže na to zaboraviti narednih par stotina godina.. Grin
« Last Edit: November 20, 2011, 08:31:09 pm by ORIĆAREB » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #84 on: November 20, 2011, 08:27:08 pm »


 Švedski potkopi mi više liče na suve dokove pod zemljom. Još kad bi bila malo jasnija slika vrata.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #85 on: November 20, 2011, 09:20:44 pm »

Malo da odem u off.
Ali morao sam da prikažem izgled jednog Švedskog potkopa za podmornice.
Pa da ga uporedimo sa onim našim na Rosama. To se nemože ni uporediti, a
pogotovo poslije onog "Plavnikova" priloga.... Huh?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Svedski potkop.jpg (168.17 KB, 563x599 - viewed 629 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #86 on: November 20, 2011, 10:58:58 pm »

Maskirni vez Bigova, ispod nekadasnjeg odmaralista RV i PVO u Bigovi, zaliv Traste, slikano danas.


* maveBigovo 1.JPG (220.65 KB, 800x600 - viewed 153 times.)

* maveBigovo 2.JPG (229.95 KB, 800x600 - viewed 142 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 929


« Reply #87 on: November 21, 2011, 10:13:25 am »

Najveći podzemni kompleks ovog tipa u Švedskoj je baza Musko:

Sweden's Underground Naval Base at Muskö
Svedska podzemna Mornarička baza u Muskö

Tipična tekovina hladnog rata - pomorska varijanta onoga što je npr. predstavljala Željava u SFRJ. Šveđani su u ovim suvim dokovima u ovoj bazi mogli dokovati i razarače, dok su ih imali.
« Last Edit: November 21, 2011, 10:51:39 am by ORIĆAREB, Reason: Imenovanje linka » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #88 on: November 21, 2011, 10:50:16 am »

Najveći podzemni kompleks ovog tipa u Švedskoj je baza Musko:
........................
Tipična tekovina hladnog rata - pomorska varijanta onoga što je npr. predstavljala Željava u SFRJ. Šveđani su u ovim suvim dokovima u ovoj bazi mogli dokovati i razarače, dok su ih imali.
Lijep i koristan prilog iako smo malo u Off.
Možda bi mogli otvoriti novu temu,..... "Podzemni objekti u stranim Mornaricama".
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #89 on: November 21, 2011, 10:54:43 am »

Nešto sumnjam da je iko išta slično izgradio u zadnjih 20-ak godina. Naprotiv, veliki broj ih je napušten. Među najkvalitetnijim građevinama ovog tipa se izdvajaju oni u Švedskoj. Veći deo ih je danas pretvoren u turističke atrakcije.

http://www.flickr.com/photos/alimarante/sets/72157623027150812/detail/

Mislim da je glavni razlog za odustajanje od ovakvih objekata cena njihove gradnje i odrzavanja, smanjivanje verovatnoce od vecih oruzanih konflikata i naravno nuklearnog rata kao glavnog razloga za njihovu gradnju.

Inace ni jedan podzemni objekat `99 nije probijen. A znamo da su se svojiski su se tudili i imali prilicno tacne podatke o njihovim lokacijama.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.