PALUBA
March 28, 2024, 08:20:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Potkopi i maskirni vezovi JRM  (Read 165636 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zekica
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #105 on: April 10, 2012, 09:54:56 pm »

ja bih voleo da se umesam u temu o potkopima. Ja nisam neko ko je sluzio u JRM iako sam imao zelju, vec sam bio pripadnik RRF-a, ali s obzirom da se vise od 20 godina bavim ratnim brodovima i pomorskim ratovanjem, voleo bih da vam skrenem paznju na nekoliko cinjenica. Najvise me nervira kada ljudi osporavaju svrsishodnost odredjenih objekata ne uzimajuci u obzir vremensku distancu. Da, mi danas zahvaljujuci Google Earth programu mozemo da vidimo svakakve sitnice, tudje aerodrome, pa prebrojavamo avione ili brodove, sisteme PVo i raznu drugu tehniku ili objekte u zavisnosti od rezolucije koja je primenjena na svakom od njih. Ali ako su ti objekti gradjeni 70-ih i 80-ih godina ili ranije, onda tad to nije bilo moguce. Danas ljudi cesto pominju kako je srpska PVO i gradjanstvo trebalo da slika mobilnim telefonima oborene avione, misleci da su tableti i kamere od 5 Megapiksela tada postojale.
ALO, osvestite se malo.
Potkopi su sluzili kao zakloni za takticke jedinice JRM tipa raketni i torpedni camci, koji su trebali da vrse iznenadne udare po neprijatelju, i da se onda sklanjaju u zastitu obale, njene topografije i konfiguracije. Raketni camci su se dokazali najvise za vreme arapsko-izrealskih ratova i indijsko-pakistanskih sukoba i tada su bili idealno oruzije za vecinu mornarica, takozvane zelene flote. Brodovi se i danas dele na zelene (obalske) i plave (okeanske). Mi plave nikad nismo imali, a ono sto jesmo trebali smod a iskoristimo na najbolji moguci nacin. Potkopi su bili sjajno resenje. Jedinice su mogle da budu dislocirane iz glavne baze u Lori, mozda je u nekim bilo moguce i donaoruzavanje istih, ali svakako da su potkopi bili na neki nacin lansirne rampe za raketne i torpedne camce. I kad o potkopima govorite, pogledajte kakav je presek ulaza i po tome cete moci da ustanovite kojoj vrsti ratnog broda je koji potkop bio namenjen.
Potpuno je suludo iz danasnje vizije pricati o krstarecim raketama i torpednim camcima i potkopima, to niej spojivo u istoj recenici, kao ni jevreji i konacno resenje. Prema tome, molio bih ostrascene, da malo smire loptu i ne lupetaju dzabe, drzite se do nekog dostojanstva, ako vec ne mozete do inteligencije.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #106 on: April 11, 2012, 07:36:00 am »

Zekice, osim za RČ i TČ, potkopi su služili i za RTOP i podmornice...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #107 on: April 11, 2012, 10:53:04 am »

ja bih voleo da se umesam u temu o potkopima. Ja nisam neko ko je sluzio u JRM iako sam imao zelju, vec sam bio pripadnik RRF-a, ali s obzirom da se vise od 20 godina bavim ratnim brodovima i pomorskim ratovanjem, voleo bih da vam skrenem paznju na nekoliko cinjenica. Najvise me nervira kada ljudi osporavaju svrsishodnost odredjenih objekata ne uzimajuci u obzir vremensku distancu. Da, mi danas zahvaljujuci Google Earth programu mozemo da vidimo svakakve sitnice, tudje aerodrome, pa prebrojavamo avione ili brodove, sisteme PVo i raznu drugu tehniku ili objekte u zavisnosti od rezolucije koja je primenjena na svakom od njih. Ali ako su ti objekti gradjeni 70-ih i 80-ih godina ili ranije, onda tad to nije bilo moguce. Danas ljudi cesto pominju kako je srpska PVO i gradjanstvo trebalo da slika mobilnim telefonima oborene avione, misleci da su tableti i kamere od 5 Megapiksela tada postojale.
ALO, osvestite se malo.
Potkopi su sluzili kao zakloni za takticke jedinice JRM tipa raketni i torpedni camci, koji su trebali da vrse iznenadne udare po neprijatelju, i da se onda sklanjaju u zastitu obale, njene topografije i konfiguracije. Raketni camci su se dokazali najvise za vreme arapsko-izrealskih ratova i indijsko-pakistanskih sukoba i tada su bili idealno oruzije za vecinu mornarica, takozvane zelene flote. Brodovi se i danas dele na zelene (obalske) i plave (okeanske). Mi plave nikad nismo imali, a ono sto jesmo trebali smod a iskoristimo na najbolji moguci nacin. Potkopi su bili sjajno resenje. Jedinice su mogle da budu dislocirane iz glavne baze u Lori, mozda je u nekim bilo moguce i donaoruzavanje istih, ali svakako da su potkopi bili na neki nacin lansirne rampe za raketne i torpedne camce. I kad o potkopima govorite, pogledajte kakav je presek ulaza i po tome cete moci da ustanovite kojoj vrsti ratnog broda je koji potkop bio namenjen.
Potpuno je suludo iz danasnje vizije pricati o krstarecim raketama i torpednim camcima i potkopima, to niej spojivo u istoj recenici, kao ni jevreji i konacno resenje. Prema tome, molio bih ostrascene, da malo smire loptu i ne lupetaju dzabe, drzite se do nekog dostojanstva, ako vec ne mozete do inteligencije.

Obrati pažnju na rečnik, pošto ti to ovde neće proći. Po vokabularu i ponašanju strašno podsećaš na blaženopočivšeg, što se tiče ovog foruma, Dylan Doga.
Nastaviš li tako, ban ti ne gine. Ovo smatraj kao zvanično upozorenje.
Logged
Slavuj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #108 on: June 06, 2012, 07:44:10 am »

Za vreme moga služenja su bili u izgradnji potkopi na Luštici u Boki..
Nekoliko dana smo prevozili ljude, materija i tehniku iz Kumbora.
A prije desetak godina sam posetio potkop kod Stare pošte na otoku Visu i razgledao ..prošetao se po podzemlju priobalne baterije Smiley
naš brod je bio skladište cementa pri izgradnji maskirnih vezova na otoku Rabu...dva meseca pravog uživanja u civilnoj luci Smiley
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #109 on: June 27, 2012, 07:02:43 am »

Evo par slika potkopa u uvali Duba(kraj Ploča),friške su,od ovog vikenda. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P5140333.JPG (71.54 KB, 800x600 - viewed 372 times.)

* P5140334.JPG (96.65 KB, 800x1067 - viewed 427 times.)

* P5140335.JPG (73.83 KB, 800x600 - viewed 363 times.)

* P5140336.JPG (80.37 KB, 800x600 - viewed 396 times.)

* P5140338.JPG (89.27 KB, 800x600 - viewed 398 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #110 on: June 27, 2012, 09:44:49 am »

Obo bi trebalo da je potkop za podmornice ?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #111 on: June 27, 2012, 10:35:29 am »

Obo bi trebalo da je potkop za podmornice ?

Ne, to je bio za TČ i RČ Nisam siguran, da bi RTOP mogle ući Možda zna Ćiro?!
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #112 on: June 27, 2012, 11:16:36 am »

Obo bi trebalo da je potkop za podmornice ?
To nije potkop za podmornice. Za podmornice je namjenski bio izgrađen samo potkop Rose. Negdje tamo 90. godine kada su bili završeni potkopi na Dugom Otoku išli sa P-822 ispitivati mogućnosti prilaza, ulaza i izlaza u/iz tih potkopa. Od tri potkopa uspjeli smo ući u dva i to teškom mukom, nije bio toliki problem ući, ali izaći iz potkopa je bilo vrlo tijesno, čak riskantno.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #113 on: June 27, 2012, 11:25:29 am »


 Odlično sećanje imaš!
 I mi smo sa TČ prvo morali na spreg da okrenemo, pa tek onda da ulazimo u potkop.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #114 on: June 27, 2012, 11:40:00 am »

Obo bi trebalo da je potkop za podmornice ?

Ne, to je bio za TČ i RČ Nisam siguran, da bi RTOP mogle ući Možda zna Ćiro?!
U principu u svaki potkop u koji su mogli ući TČ/RČ brodovi mogle su i RTOP.
Nažalost sa RTOP nisam bio nikad u potkopu Duba. U drugim nekim da.. Wink
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #115 on: June 27, 2012, 11:57:56 am »

Da ne bi bilo zabune oko ulaska P u potkope moram reči da za Diverzantske podmornice nije bilo problema ući u bilo koji potkop a to smo i radili kada god smo imali priliku tako da smo sa DivP bili gotovo u svim potkopima. Redovito smo išli do potkopa na Braču, to su bile jednodnevne vožnje, rani odlazak iz Lore, ronjenje do pred potkop, izronjenje, uplovljenje, izvaditi roštilj, zapaliti vatricu, ručati, malo prošvrljati i nazad u Loru. Ma, divota jedna.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #116 on: June 27, 2012, 12:09:07 pm »

..... rani odlazak iz Lore, ronjenje do pred potkop, izronjenje, uplovljenje, izvaditi roštilj, zapaliti vatricu, ručati, malo prošvrljati i
nazad u Loru. Ma, divota jedna.
A moj "Plavnik", šta da mu radimo. Sve što je lijepo kratko traje. Takav je život. Šta smo imali, a našta smo svi
spali, dođe mi i da ovaj ostatak života pošaljem u tri... pravilo. Živ mi bio.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #117 on: June 27, 2012, 03:24:19 pm »

Da ne bi bilo zabune oko ulaska P u potkope moram reči da za Diverzantske podmornice nije bilo problema ući u bilo koji potkop a to smo i radili kada god smo imali priliku tako da smo sa DivP bili gotovo u svim potkopima. Redovito smo išli do potkopa na Braču, to su bile jednodnevne vožnje, rani odlazak iz Lore, ronjenje do pred potkop, izronjenje, uplovljenje, izvaditi roštilj, zapaliti vatricu, ručati, malo prošvrljati i nazad u Loru. Ma, divota jedna.

Ovdje  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Do Osibove nisam bio jer je cesta jako loša za osobni auto.

poz.


* maslinova.jpg (211.01 KB, 1024x670 - viewed 142 times.)

* smrka2.jpg (258.52 KB, 1024x768 - viewed 131 times.)

* smrka.jpg (239.32 KB, 1024x768 - viewed 157 times.)
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #118 on: June 27, 2012, 10:00:03 pm »

Po ovim bračkim potkopima se i danas roštilja,i to naveliko,ne možeš doć na red.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #119 on: October 27, 2012, 07:47:24 am »

Italijanske fantazije,bez komentara. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* basesommergibiliisolaKornatinord_3.jpg (80.76 KB, 324x480 - viewed 332 times.)

* piantabasesmgisolaKornatinord.jpg (75.41 KB, 350x480 - viewed 305 times.)

* BbaseKornatidescrizionepuntivitali.jpg (47.73 KB, 327x480 - viewed 171 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.