PALUBA
March 29, 2024, 04:23:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Potkopi i maskirni vezovi JRM  (Read 165668 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #210 on: May 16, 2014, 09:33:47 am »

Perune

ja koliko sam shvatio on nema skener i zato je ovo sve fotografisano. Pokusacu da mu se nekako obratim pa cu vam reci da li moze to da prebaci u elektronski oblik. Koliko vidim ta dokumentacija je obimna.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #211 on: May 16, 2014, 06:44:49 pm »

hvala
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #212 on: August 21, 2014, 04:58:30 pm »

Poštovani Duje!

Želje sa posta 27. sad se mogu ostvarit.Šetnica u Šibeniku je napravljena,može se razgledat praktički sve.Tamo gde se nekad krcalo gorivo sada je stanica Lukoil-a.Jedino je zabranjen pristup do torpednih skladišta,koje su pod nadzorom MORH-a.Ako ideš na šetnicu možeš uči i u potkop Hitlerove oči i u jamu u kojoj je bio bunker.Ulaz na šetnicu je sa Jadranske magistrale za Mandalinu,ideš za zadnje strane ,,Velimira Škorpika,, i jedno 2km po stazi,koja je jako uništena,pa treba čuvati gume na avtu.

LP Roman

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Hitlerove oči 1.JPG (637.42 KB, 1600x1200 - viewed 123 times.)

* Hitlerove oči 2.JPG (702.77 KB, 1600x1200 - viewed 145 times.)

* Hitlerove oči.JPG (689.72 KB, 1600x1200 - viewed 149 times.)

* Bunker 1.JPG (633.25 KB, 1600x1200 - viewed 147 times.)

* Bunker.JPG (690.3 KB, 1600x1200 - viewed 136 times.)
« Last Edit: August 21, 2014, 09:32:24 pm by Trifko » Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #213 on: August 26, 2014, 01:42:57 pm »

Okvir od vrata starojugoslavenskog "rupnikovog" tipa...
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #214 on: August 26, 2014, 01:57:24 pm »

Vrata su skinuta i leže jedno 15m niže prema moru.Šteta što jih nisam snimio.

LP Roman
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #215 on: August 26, 2014, 07:22:01 pm »


Kad sam služio mornaricu u Šibeniko često smo plovili pored tog morskog tunela ispod vile MOJMIR. Ali nikad nisam saznao pravu istinu kako je nastao ovaj tunel i čemu je služio. Znam da je ova mreža služila za protiv torpednu, protiv podmorničku i protiv diverzantsku obranu.
Zna li neko nešto više o tome?
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #216 on: August 28, 2014, 01:16:36 pm »

Potkop zvan Hitlerove oči su počeli graditi Nijemci posle kapitulacije Italije.Namjena mu je bila sklanjanje torpednih čamca (scnellboat) od savezničkog bombardiranja.Posle 2.sv. rata potkop  je do kraja sagradila JRM.Za šta je služio teško je reči.Zbog veličine tunela teško da bi Higgins mogao uči,a Shersen,RČ ili RTOP nikako.
Kao zanimljivost:prije 2-3 mjeseca nasuprotnoj strani kanala-nekde u visini vile Mojmir -otkriven je njemački torpedni čamac,koji je bio oštečen kod savezničkog bombardiranja.Njemci su ga sami potopili na dubino od 40m tačno na plovnom putu.U reportaži na hrvatskoj TV kažu,da je olupina odlično sačuvana i da je svu naoružanje i municija još na brodu.

LP Roman
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #217 on: September 04, 2014, 12:01:41 pm »

Da li to znači da su reciklirani dijelovi Rupnikove linije na sklonište za TČ (S-boot) od strane Nijemaca ili JNA.
Inače su velike kontraverze vezane za ovaj objekt:
- Kraljevina Yu
-Talijani
-Nijemci
-JNA

i kombinacije navedenog, Nijemci započeli -JNA završila i druge kombinacije, puno pitanja a malo odgvora a tu je i objekt u blizini Makarske, obični potkop u kamenu i sirov i nedovršen (bio disko klub u njemu prije par godina)
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #218 on: September 05, 2014, 10:54:52 am »


Ako neko živi u Šibeniku, naka skokne do muzeja tamo valjda piše nešto što stoji na vjerodostojnim dokumentima.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #219 on: September 06, 2014, 05:16:14 am »

Perune

ja koliko sam shvatio on nema skener i zato je ovo sve fotografisano. Pokusacu da mu se nekako obratim pa cu vam reci da li moze to da prebaci u elektronski oblik. Koliko vidim ta dokumentacija je obimna.

To je moje  Smiley ali da me ubiješ, ne znam gdje sam ih stavio  Angry
Par nedelja sam ih tražio pred jedrenje kroz Hrvatsku i pošao bez njih.
Skenere imam deceniju ipo, ali  MAViPO i OPLU su preko A4 pa svaku od stranica treba centrirati iz dva dijela i spojiti  u PhotoShopu što mi se ne radi. Valjda nađem veći skener kod nekoga, ali prvo njih da nađem uz još neke: u seobama mi izgleda dva bitna paketa negdje potonula
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #220 on: September 06, 2014, 09:14:27 am »

hvala na odgovoru Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #221 on: September 06, 2014, 11:17:39 am »

Poštovani Duje!

Želje sa posta 27. sad se mogu ostvarit.Šetnica u Šibeniku je napravljena,može se razgledat praktički sve.Tamo gde se nekad krcalo gorivo sada je stanica Lukoil-a.Jedino je zabranjen pristup do torpednih skladišta,koje su pod nadzorom MORH-a.Ako ideš na šetnicu možeš uči i u potkop Hitlerove oči i u jamu u kojoj je bio bunker.Ulaz na šetnicu je sa Jadranske magistrale za Mandalinu,ideš za zadnje strane ,,Velimira Škorpika,, i jedno 2km po stazi,koja je jako uništena,pa treba čuvati gume na avtu.

LP Roman

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Koliko vidim, beton potkopa je u vrlo dobrom stanju. A da je potkop mali, mali je, danas bi tuda mogla barkasa proći, a ona je otprilike kao neki manji S-boot, mada kraća.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #222 on: September 08, 2014, 07:33:50 pm »


BRM tipa 80 nebi prošla zbog visine.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #223 on: September 08, 2014, 07:56:28 pm »

Ajmo malo razdvojiti položaj za top od potkopa. Položaj za top  90 mm nalazi se u pećini šibenskih pustinjaka, nekadašnjih plemića koji su se posvetili pobožnom osamljenom životu. Drugi top je bio pokretan i nalazio se na makadamskom putu malo povišenijem od razine mora. Točnije  Pripadali su 4. bataljonu 1. puka tvrđavske artiljerije. Ovaj položaj je dio šire obrane šibenskog akvatorija a realiziran je kreditom iz 1927. godine. Istim onim kojim su nabavljeni torpedni čamci i izgrađeno skladište goriva u Dubokoj. Bitnica je prethodila skloništu. One koje zanima neka pronađu u literaturi korištenje kanala za maskirne vezove od 43-44. godine. Pronaći će da je samo tijekom jedne noći bilo više od 28 raznih brodova u kanalu. Maskirni vezovi su redovito napadani a poznato mi je više oštećenih TČ, dva mala tankera, nekoliko barži, jedan RM i dva motorna jedrenjaka. Korištenje kanala za maskirne vezove dio je dnevne zapovijedi Admirala Jadrana nakon velikih gubitaka na relaciji Trst- Rijeka -Zadar- Split- Grčka. Južno od Zadra od 44. godine nisu smjeli ploviti uz obalu opskrbni brodovi veći od 200 tona nosivosti.
« Last Edit: September 08, 2014, 08:10:52 pm by brodarski » Logged
VOSt
mornar
*
Offline Offline

Posts: 33


« Reply #224 on: February 09, 2015, 09:55:30 am »

Živili!!!

Pošto sam ovjde nov, nebih htio biti bahat ni pretenciozan. Ali moram priznati da je trenutno ovo najkvalitetniji forum za diskusije vezane za JRM fortifikacije!!!
Bio je nekad FAR - Forum Arhitekture Rata... no on je nestao zbog raznih problema sa stranim vojnim silama koje nisu htjele da se njihovi objekti skupljaju na jednom mjestu.

A volio bih doprinjeti radu, pa eto, prva stvar koju bih rekao je da bi ovaj topic trebao imati naslov: MMViP - Morsko Maskirni Vezovi i Potkopi, da bude u skladu sa terminologijom JRM.

MMViP su isključivo uređena mjesta gdje se flotila mogu uz obalu privezati i raznim metodama maskariti. Ostale funkcije ovih ViP mogu biti: samo maskiranje radi iznenađenja neprijatelja; snabdjevanje flotila UBS-ovima, gorivom, vodom i strujom; odmor ljudstva; opravka flotila, sustava i uređaja; ... također sve vezano za pomorsku obrambenu strategiju i ratno lukavstvo.
osnovna podjela su, prema naslovu, uređeni vezovi i potkopi na obali za flotnu silu.

E sad, vidim, javlja se tu problem kategorizacije OBB i PVO objekta kojima je namjena obrana MMViP objekta. Moje mišljenje je da ih treba obraditi uz SVAKI MMViP ali i obraditi kao dio OSOJ i/ili VOJiN sustava, jer odgovaraju na njihove komande i potpuno su uključeni u njihov rad prema predviđenim procedurama. Isto vrijedi i za RR, TT i slične komunikacijske sustave.

Hvala!
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.