PALUBA
March 28, 2024, 08:50:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Potkopi i maskirni vezovi JRM  (Read 165638 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosmonaut
Guest
« Reply #240 on: January 16, 2016, 10:35:22 pm »

 Koliko znam SAD i UK nisu gradili potkope za brodove, neka me netko ispravi ako sam u krivu. O radarskom odrazu velikih komada željeza od 100m2 zaista ne znam mnogo, ispitivanja su nadam se radili ?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #241 on: January 17, 2016, 09:58:51 am »

Pošto pišem na osnovu onoga što sam vidio iz sredstva informisanja i logike,moguće da ste Vi u pravu.Ipak ovdje se radi o forumu pa lično iskustvo i ovakav način informisanja valjda mi daju za pravo da zastupam svoj stav.

Također vjerujem,da se nisu gradili potkopi-skloništa za te velike brodove(nosači aviona i sl.)ali za manje brodove i podmornice, nisam baš siguran.Drugi je problem da li mi za njih znamo.Gledao sam iz bivšeg SSSR-a,ali neznam  da li je to pripalo sadašnjoj RF,zaista velike potkope za podmornice.Logički kao pandan,nisam siguran da ih SAD i UK također nisu imale.
I ovdje na forumu su navedeni neki u tim sjevernim djelovima Evrope koji su pripadali "zapadu".
Dalje u samoj SAD gledao sam niz skloništa na različitim mjestima a najpoznatije je ono u planini za smještaj komande.Po logici mislim da su imali i skloništa-potkope za tehniku(manju) jer što će Komanda ako je uništena sva tehnika.

Što se tiče same maskirne mreže i radarskog odraza,nisam je vidio,ali sam zamišljao da se ona razapinje iznad ulaza,slično kao i šator.Pretpostavio sam da su je držali "mali klinovi" oko ulaza,vanka (kao i šator) i da je se zbog "ulegnuća" iznad ulaza ispod postavljao možda i poneki nosač.Ovo što ste Vi naveli "komadi željeza od 100m2",mi ne djeluje logično,no tko ga zna.
Da dodam i o samom odrazu na radaru,na ekranu se mogao razlikovati(u moje vrijeme)samo kopno-more i to nejasno.Danas neznam kako je ali predpostavljam da se niti danas ne može razlikovati na samom terenu promjena od kojeg cm.Mislim da se zato i išlo na rzvoj IC(IR) radara ali i oni pošto razlikuju samo toplotu u ovakvim slučajevima nisu baš djelotvorni,jer sama mreža je na istoj temperaturi kao i okolina ( nema izvor topline),pošto su brodovi unutra u potkopu.

Poz.
« Last Edit: January 17, 2016, 10:11:18 am by Karlo » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #242 on: January 17, 2016, 10:35:35 am »


Posmatrajući potkope na Pristanu u Boki, video sam da je na ulazu u potkop ranije postojala nekakva laka rešetkasta metalna konstrukcija koja se otvarala poput vrata ormana ili kapaka uvis i u strane. Na toj konstrukciji stajale su ploče od drveta/špera/stiropora ili tako nečeg, obojeni maskirnom bojom i pokriveni još maskirnom mrežom. Ti uslovno rečeno "kapci" su se razmicali kada bi brod trebalo da uđe u potkop. Inače, mislim da je osnovnu ideju za gradnju potkopa JRM videla od Šveđana, koji su takođe imali i imaju mnogo potkopa. Ostaci te konstrukcije za maskiranje ulaza doskora su bili vidljivi, a sad već par godina ničeg nema.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #243 on: January 24, 2016, 11:13:31 pm »

Na ovoj stranici se vidi resetkasta konstrukcija maske ulaza u potkop
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,27401.0.html
po meni ima ovdje vise od 100m2, na drugoj stranici gornjeg linka su neke orjentacione dimenzije ulaza potkopa (sirina visina) pa se moze priblizno steci dojam o povrsini. Zaista ne znam kolika je radarska refleksija nosaca maske ali to je mnogo metala.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #244 on: January 25, 2016, 05:49:37 am »

Vidim dosta se pise o radarskom odrazu,no zaboravljate dvije stvari. Prvo,ovi svi porkopi su vecinom u radarskoj sjeni. Drugo,nalaze se na obali,koja sama po sebi prestavlja radarski odraz,tako da je po mom misljenju kolicina zeljeza i oblik resetke totalno nebitan!
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #245 on: January 25, 2016, 09:27:45 am »

Vidim dosta se pise o radarskom odrazu,no zaboravljate dvije stvari. Prvo,ovi svi porkopi su vecinom u radarskoj sjeni. Drugo,nalaze se na obali,koja sama po sebi prestavlja radarski odraz,tako da je po mom misljenju kolicina zeljeza i oblik resetke totalno nebitan!
Slažem se, ovo se odnosi najprije na osmatranje sa radarom sa broda.
Ja kada sam govorio o lociranju potkopa vizuelno i radarski, mislio sam na izviđanje iz zraka jer upravo od tamo dolazi najveća opasnost. Druga opasnost po meni su diverzanti sa ronilicama. Protivnički brodovi ako već mogu doći do potkopa isti će biti napušteni.
"
Dakle radarsko skeniranje obale iz zraka sa E-8 Joint Surveillance Target Attack Radar System (Joint STARS) ili sličnim pandanima , "mogli bi, pretpostavljam" bočnim radarskim skeniranjem u širem sumnjivom rejonu locirati precizno lokaciju potkopa. Doduše ovaj sistem je uveden 1991. u opremu a potkopi su rađeni više decenija prije toga tako da su tada zaista bili slabo primjetni.
Dakle samo razglabam teoretske mogućnosti za otkrivanje uzimajući u obzir napredak tehnike stavljajući objekte u kontekst sukoba koji se nikada nije desio.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #246 on: January 25, 2016, 09:42:40 am »


Potkopi građeni više decenija pre 1991? Potkopi u Boki su završeni početkom 80ih, npr.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #247 on: January 25, 2016, 11:16:12 am »

Postoje stariji (60-ih-70-ih) bez prednjeg zastora u blizini Ploča 2 i Pelješac 1, te su 2 na Lastovu. Ovi novije tipe su na Braču 3, Boki 2, Visu 1 i mislim da su zadnji rađeni na Dugom otoku 2 (ili je 3).
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #248 on: January 25, 2016, 03:34:26 pm »

Potkopi su radjeni za potrebe strateskog razvoja/disperzije RM u periodu pred i na pocetku evenualne agresije. Do 1990 su pruzali sasvi dovoljnu zastitu i zahtevali bi znacajno angazovanje protivnicke avijacije za njihovo izbacivanje iz upoterbe.
Zavisno od eventualnog neprijatelja varirala je njihova upotreba tj upotrebljivost.
Doduse njihova upotreba u toku mira ih je demaskirala delimicno.
Bolja bi bilo da su se koristili samo nocu za vezbanje prisajanja a da su se za potrebe BG koristile neke druge uvale.


Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #249 on: January 25, 2016, 05:06:42 pm »

tesko da se puno moglo sakriti uz toliko najboljih izvidnika - turista. kako bi se skrivali veci brodovi tipa vpbr i pomocni brodovi, sto je bilo u planu
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #250 on: January 26, 2016, 09:27:05 am »

Ne vjerujem da je za VPBR i druge veće brodove bio predviđen maskirni vez zbog veličine. Možda neko prirično maskiranje u luci ili brodogradilištu, ali to bolje znaju ljudi što su tamo služili.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #251 on: January 26, 2016, 12:49:35 pm »

Ako su pravilno postavljene one precke u resetkastoj konstrukciji su nevidljive ili skoro nevidljive za radare. Nije to metalna ploca od koje se radarski snop odbija vec tanke metalne precke.

Sto se samih potkopa tice, ako se ne varam uvek se gledalo da se isti nalaze u nekom kanalu ili zaljevu, tako da nisu bas bile najpristupacnije i iz vazduha, tacnije da bi se isti pogodio trebalo je izvesti specificni manevar koji bi letilicu doveo u opasnost od zasede PVO sretstava u blizini (ako su isti rasporedjeni pravilno).
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #252 on: January 26, 2016, 05:40:32 pm »

Sad vidim da nisam stavio slike maskirne mreže kad sam špartao tamo. Ali za početak šahte koje sam zatekao.
Na obije strane potkopa kod ulaza postoji po jedna šahta, neznam čemu služe, možda netko da objašnjenje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Malo prije nego se dođe do potkopa postoji jedan kao šaht, ja sam pretpostavio da je to postolje za vanjsku antenu.
Ne vidi se dobro na slikama ali jako je uzemljen onim pocinčanim trakama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* sa1.JPG (215.67 KB, 800x600 - viewed 102 times.)

* sa2.JPG (203.5 KB, 800x600 - viewed 96 times.)

* sa3.JPG (186.15 KB, 800x521 - viewed 98 times.)

* sa4.JPG (205.9 KB, 800x600 - viewed 84 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #253 on: January 26, 2016, 05:42:11 pm »

Znaci, maskirna mreža.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mr1.JPG (190.07 KB, 800x600 - viewed 105 times.)

* mr2.JPG (201.47 KB, 800x600 - viewed 102 times.)

* mr3.JPG (199.61 KB, 800x600 - viewed 103 times.)

* mr4.JPG (194.93 KB, 800x600 - viewed 106 times.)

* mr5.JPG (191.75 KB, 600x800 - viewed 87 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #254 on: January 26, 2016, 05:43:52 pm »

Počeo sam odozgo pa idemo prema dolje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mr6.JPG (207.27 KB, 800x600 - viewed 109 times.)

* mr7.JPG (197.77 KB, 800x600 - viewed 93 times.)

* mr8.JPG (186.25 KB, 800x600 - viewed 100 times.)

* mr9.JPG (204.05 KB, 800x600 - viewed 97 times.)

* mr10.JPG (210.56 KB, 800x600 - viewed 94 times.)
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.