PALUBA
July 04, 2020, 03:24:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jedan broj, u protivnom registracija neće biti uspešna

Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 ... 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T 90- istine i zablude  (Read 108660 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dmitriydonskoy1380
mornar
*

« on: September 01, 2010, 11:32:54 pm »

Posto mi je ovo prvo javljanje,a rad pratim neko vrijeme, da i ja napisem ponesto. Ovih dan objavljeno je da se odustaje od tenka T 95, kaze nacelnik generalstaba ruske vojske-zastario, pitam se da li je to isti tip komadanta koji pita koliko se puta moze okrenuti kupola M-84-orke, a da se kablovi ne zapetljaju (o ovome je negdje pisao Vlado). Doticni nacelnik je saopstio da se umjesto toga radi na modernizaciji tenka T-90. Pa da vidimo njegove prednosti ( verzija A ili Vladimir)
- niska cijena
- relativno nezahtjevna tehnologija
- solidna vatrena moc
- mala silueta
- solidna oklopna zastita
- solidan SUV
Mane:
  -los smjestaj motora u smislu zamjene
  -automatski punjac ogranicava duzinu podkalibarnog zrna, sto sprjecava top od 125mm da iskoristi svoj puni potencijal
  -los smjestaj municije
  -transmisija zastarila, tenk sporo ubrzava, tezak i nezahvalan za posadu u poredjenju sa savremenim rjesenjima (leopard 2, leclerc, type 10 i 90, k2, oplot-m, abrams ...)
  -vjesanje nije hidropneumatsko (uglavnom se razumijemo), pogledajte snimak na netu leopard 1 vs t-72 i sve cete vidjeti- ovo otezava stabilizaciju cijevi topa pri kretanju tenka van asvalta
  - preosjetljivi bokovi (mada mislim da ni zapadni tenkovi po ovom pitanju nisu dobri onoliko koliko se hvale)

Moje misljenje je (slobodno me ispravite) je da bi trebalo uciniti sledece da se t-90 dovede na nivo savremenih rjesenja:
- nova i veca varena kupola sa boljim oklopom
- novo oslanjanje, mekse za posadu, bolje za terensku voznju
- novi motor 1100-1250 ks
- novi mjenjac-automatski
- novi top (duzi vijek trajanja, precizniji) sa novom podkalibarnom municijom
- novi punjac topa u kupoli (mada ima naznaka da ce izabrati rjesenje sa jednim punjacem u nisi,a drugim na dosadasnjem mjesu, clan Andrei je postovao sliku sa takvim rjesenjem)
-poboljsan SUV (mada vec ugradjuju cathtrine- termalnu kameru)
- novi okop, relikt recimo uz dodatnu zastitu bokova i poda pancirnim celikom ili necim drugim
- aktivni sistem zastite Arena uz dodatak sistema iz Store koji nisu zastarili, a Storu odbaciti
- i jos ponesto nemam sada inspiracije vise, dodajte vi nesto
Licno smatram da je t-90 odsvirao svoje u smislu modernizacija.
kumbor
kapetan bojnog broda
*

« Reply #1 on: September 02, 2010, 08:51:48 am »

Дмитрийдонской,
Mnogo šta od tobom predloženih usavršavanja T-90 već je primenjeno kod najnovijih varijanti ovog tenka.
Možda nisam dobro shvatio, ali LEO 1/2/A-5,A-6 nemaju hidropneumatsko oslanjanje, već torziono.
Veliki broj podvarijanti unutar određenog tipa tenka uvek je bila praksa u SSSR/Rusiji, naročito od 80-ih do danas, što nije baš za pohvalu jer otežava logistiku. Odsustvo powerpack-a i koncepcijski nedostaci transmisije stara su boljka T-72/T-90.

Ako se bolje pogleda, razvoj koncepcije osnovnog borbenog tenka je danas nejasna u celom svetu. Taktičke nedoumice i ograničenja, rekao bih više ekonomska (nesrazmerno veliko povećanje cene sistema i sklopova) nego tehnološka, dovele su do ovakve situacije.
Dok se stanje ne "razbistri", ili dok ne dođe do oružanog sukoba koji bi dao valjane odgovore kako dalje u razvoju tenkova, Rusi su odlučili da i dalje "rezuckaju" po konceptu koji već ulazi u šestu deceniju.
To je racionalno rešenje, mada nisam stručan da ocenim koliko je ispravno. Ipak, sa eksperimentisanjem Rusi moraju nastaviti.
janezek67
vodnik I klase
*

« Reply #2 on: September 02, 2010, 09:18:40 am »

Vjerovatno bi Rusi gradili tenkove T80UD (sa dizelskim motorom), a je tvornica tih tenkova ostala u Ukraini. Tenk T90 je u stvari križanac podvozja T72 i kupole T80U + nekoliko izmjena i poboljšanja (to je vrlo laički napisano - Vlado če se vjerovatno uskrstiti kada če to pročitati). Tenk T90 je po mome bio više namjenjen izvozu bogatijim tradicionalnim kupcima (Indija, Libija ...) nego domačem trgu. A kakda je Sovjestki savez raspao, tenk t90 je dosta zahvalan malom buđetu po pitanju održavanja i borbene snage.

dmitriydonskoy1380
mornar
*

« Reply #3 on: September 02, 2010, 04:35:30 pm »

Poslije tolikih decenija usavrsavanja i postavljanja standarda-srce mi se cijepa da Rusi zaostaju, jer vodim se logikom ako smo vec mi naskroz propali, da barem oni nesto naprave. Ono sto mi je nejasno kod T 95 je: kako je toliko zastario da je lakse modernizovati T 90 nego T 95, jer ipak ovaj nema ni izgradjene kapacitete za proizvodnju, tek prototip. T 90 jeste solidan, ali jednostavno nije dorastao savremenim rjesenjima, malo kasni (ali ipak kasni), i pored svega toga prisutan u tako malom broju (oko 500 kom.) na toliku zemlju, sa isporukom od 62 komada godisnje na toliku vojsku (cak je i SFRJ proizvodila godisnje po 100 i vise tenkova M-84). Ili ce ipak biti da Rusi mute, jedno govore, drugo rade i da ce ipak od njih nesto biti. Opet da budem jasan Rusi imaju znanje, i T 90 jeste donekle konkurentan, ali ne vise nadmocan kao recimo T-80 u odnosu na m-60, Leoparda 2 (rane verzije), Abramsa (m1), Chifteina... pozdrav
« Last Edit: September 02, 2010, 05:30:34 pm by Boro Prodanic » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #4 on: September 02, 2010, 04:36:53 pm »

Rusi zaostaju? ccc...
Trifko
Moderator
poručnik korvete
*

Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.

« Reply #5 on: September 02, 2010, 09:20:03 pm »

Poslije tolikih decenija usavrsavanja i postavljanja standarda-srce mi se cijepa da Rusi zaostaju, jer vodim se logikom ako smo vec mi naskroz propali, da barem oni nesto naprave. Ono sto mi je nejasno kod T 95 je: kako je toliko zastario da je lakse modernizovati T 90 nego T 95, jer ipak ovaj nema ni izgradjene kapacitete za proizvodnju, tek prototip. T 90 jeste solidan, ali jednostavno nije dorastao savremenim rjesenjima, malo kasni (ali ipak kasni), i pored svega toga prisutan u tako malom broju (oko 500 kom.) na toliku zemlju, sa isporukom od 62 komada godisnje na toliku vojsku (cak je i SFRJ proizvodila godisnje po 100 i vise tenkova M-84). Ili ce ipak biti da Rusi mute, jedno govore, drugo rade i da ce ipak od njih nesto biti. Opet da budem jasan Rusi imaju znanje, i T 90 jeste donekle konkurentan, ali ne vise nadmocan kao recimo T-80 u odnosu na m-60, Leoparda 2 (rane verzije), Abramsa (m1), Chifteina... pozdrav

Šta je zastarilo kod T-95-ce, kod koje T-95-ce, ako nisi primjetio da imaš par "skica" pretpostavki koje kruže po netu koje bi trebalo da ponese oznaku T-95? Šta znaš o tenku T-95 zvanično niko ništa nezna a zna se već da je zastario.

Pozdrav
kumbor
kapetan bojnog broda
*

« Reply #6 on: September 02, 2010, 09:40:27 pm »

Rusi su veliki majstori u mnogo čemu, pa i u "vešanju makarona na uši" tj. laganju i zavlačenju lakovernih.

Takođe je činjenica da je koncepcijski "razvoj tenka danas za budućnost sutra" neka nejasna "popara" - i tehnički i taktički i ekonomski. Ako nema "T95" danas, ne mora da znači da ga neće biti za pet godina (T01, T-X, T-007, ili kako god...)

Proizvodnja novih T90 će u 2010. dostići nekih skoro 200 komada, a mnogi raniji primerci T72 i T80 prolaze remont i modernizaciju.
dmitriydonskoy1380
mornar
*

« Reply #7 on: September 02, 2010, 10:06:38 pm »

Sto znate vi znam i ja, manje-vise, ali nadjite na netu. General Popovkin smatra da je T 95 zastario, a ja smatram da napredan tenkovski koncept ne moze zastariti zbog nekih detalja, npr. termovizija- moze se kupiti od pelenga u saradnji s francuzima, motor i transmisija- moze se nabaviti njemacki MTU sa transmisijom RENk i licencno proizvoditi u Rusiji, ostalo su finese, ako imaju volju. Gdje je tu logika da modernizovani T-90 (koncept korjene vuce iz 60-tih) jeste dobar, a prototip konceptualno zamisljen prije 15-20 godina zastario, to je meni nejasno. evo linka : http://kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=1350456
Sto se tice detalja: motor x-rasporeda, snage oko 1500 ks nije razvijen, imaju poteskoca, transmisija takodje, a sad kazu da ima IR+radar, e sad zamjeni se aktivni IR sa termovizijom i to je to, previse komplikovan...To bi bio rezime o T-95.
A sad zasto zaostaju: ja sam rusofil,ali bih bio budala kad bi rekao da ne zaostaju, njihova preduzeca su se kao i nasa raspala, 10 godina (jeljcin) se nista nije ulagalo, stari majstori u penziji, novih nema. Pogledajte brodogradnju, otkud ta prica o mistral-klasi. Los R&D, malo novca, dok znanja ne fali. Svi pisu o blickrigu u Gruziji,a niko ne pise o pokvarenim tenkovima, o nepopunjenom ero itd... Imaju Vladini postovi na Srpskom okopu, pogledajte zbog cega je stala proizvodnja M-84 (nekad 80-tih, zbog cetkica elektromotora, neke tecnosti i sl:), zbog nebitnog dijela, ali opet stala. Draga braco ja bih zelio da Rusi budu prvi, ali za to treba jos mnogo rada i truda, a ne neki novi Gracev koji zauzima Ceceniju za dva dana sa dva puka VDV-a. Srdacan pozdrav  Smiley
Trifko
Moderator
poručnik korvete
*

« Reply #8 on: September 02, 2010, 10:33:16 pm »

To što mi znamo i o čemu ovede pričamo u suštini su servirane priče što neko hoće da nešto s njima da postigne, ili su u pitanju novinarske rekla kazale priče (što je najprije). A što se tiče gospodina General-pukovnika ima i on nekog iznad sebe i ljude iza sebe koji pripremaju informaciju koju će on izbacit u javnost, s namjerom da malo opipaju puls kod ciljane grupe. 
trpe grozni
Moderator
kapetan korvete
*

« Reply #9 on: September 02, 2010, 10:36:27 pm »

@Dimiriy
Vlada nam je ovde, pa mozemo ga licno pitati. Grin Grin
Svugde moze da dodje do zastoja zbog nepravilne logistike, a to je narocito izrazeno u pocetku proizvodnje, dok se ne uhodaju svi igraci.
Tenk T-95 za sada jos uvek ne postoji, tako da ne mozemo da kazemo da je zastareo. Trebalo bi da se pretstavi do kraja ove godine, pa tek ondak cemo moci reci nesto o njemu.
M-1 Abrams vuce korene jos iz '70, Merkava isto, Leklerk iz ranih osamdesetih, Leopard isto tako iz sedamdesetih.
Zadnjih dvadesetak-trideset godina se nije pojavio neki novi tenk koji bi mogao da se nazove stvarno novim, uglavnom su u pitanju nadogradnje postojecih tenkova.
Problem je u tome sto se sada za sada ne zna kako ce se odvijati pravac razvoja tenkova, pa zato se postavljaju teze da je tenk koji se jos uvek nije pojavio (a ne znamo sa sigurnoscu da ce se i pojaviti jer kruze razne glasine i izjave).
Zivi bili pa videli, sto bi rekli nasi stari. Cheesy
kumbor
kapetan bojnog broda
*

« Reply #10 on: September 02, 2010, 11:10:17 pm »

evo linka : http://kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=1350456
Sto se tice detalja: motor x-rasporeda, snage oko 1500 ks nije razvijen, imaju poteskoca, transmisija takodje, a sad kazu da ima IR+radar, e sad zamjeni se aktivni IR sa termovizijom i to je to, previse komplikovan...To bi bio rezime o T-95.

Nemoj samo "Коммерсантъ", molim te... to su stručnjaci "najšireg profila" - "Dobro jutro čaršijo, na sve četiri strane"!. Još kad im napiše tekst izvesni Felgenhauer ... to je opšte veselje! A tek "studije" raznih NVO - "Drž` mi nano glavu!"
Imaju dobre tekstove o politici i ekonomiji, ne i o vojnim pitanjima.
kumbor
kapetan bojnog broda
*

« Reply #11 on: September 03, 2010, 12:01:14 am »

Ne kažem da u onome što pišu nema istine, ali me pogađa izvesna zluradost, neosnovanost i kritizerstvo.

U Rusiji danas ima četiri fabrike tenkova i svaki "konstruktorski biro" bi hteo da uzme najmasniji zalogaj, radi se o opstanku, pa jedan drugom podmeću nogu gde stignu. Neki su stručnjaci umrli, neki otišli u biznismene, ili u SAD ili Izrael. Ima i prilično zastarele opreme u fabrikama. Lobira se u Dumi, u Vladi, u Generalštabu i tamošnjim upravama, pa često mora da se interveniše "odgore" da se smire strasti. Korupcija jeste ogromna. Proizvođači sistema i sklopova "guraju" svoje proizvode, neke gotove, neke u razvoju ili čak samo na papiru. Mnogo se obećava, spinuju se i naduvavaju karakteristike i potencijali "revolucionarnih" rešenja. Naravno da onda iskrsne problem kad nešto što je obećano - ne radi.

Nadležne uprave "krajnjeg korisnika" i jedinice znaju šta im treba danas, ali se mora u svemu tome naći osnovno rešenje koje će odrediti pravac za sledećih pedeset godina. Ulog je suviše veliki da bi se dopustila greška. Verovatno je zato i odlučeno da se zastane, smiri lopta, razjasni stanje u tenkovskoj industriji, nađu pravilna rešenja i potom nastavi dalje.
dmitriydonskoy1380
mornar
*

« Reply #12 on: September 03, 2010, 08:47:06 am »

Trifko je u pravu, manimo se tenka T 95, ne vrijedi spekulisati. A sto se tice kommersanta bio mi je pri ruci. Nego nazad na tenk T-90, kakav bi mogao biti finalni proizvod, poslednja po redu modernizacija.
Evo jedan link <iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/mlCRGD3rXt8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>  , o ovome sam pricao kod vjesanja serije T-72, zbog krutosti sam negdje citao da T-90 moze pucati u pokretu do brzina do 25 km/h, poslije je sbog skakutanja gadjanje neprecizno, na snimku se vidi da je cak i leopard 1 daleko ugladjeniji pri voznji. Kazu da T-64 ima dobro oslanjanje. Inace mislim da je Ukrajinski Morozov sa ovim BM Oplotom napravio pravu stvar, mozda se braca ugledaju na bracu. Uostalom T-72 je i nastao kao alternativa, skupom i naprednom T-64. Jedno pitanje za znalce, dali je povecana duzina T-90, jer je T-80 nekad bio duzi od T-72 najvjerovatnije zbog prednje kose ploce i debljine oklopa (nagadjam)? Druga stvar, kazu (nema izvora) da  "SVINETS 2" ima probojnost od 800 mm, mada se u poslednje vrijeme nigdje ne spominje, ako postoji- onda je to stvarno konkurentan PK projektil.
Koliko je efikasna Stora, kazu da je vec zastarila, a s druge strane ne koriste Arenu iako je vec razvijena. Inace evo dva linka za pogledati (ima zanimljivih stvari):
http://warfare.ru/?lang=&catid=244&cattitle=Tanks&bl=1

http://www.btvt.narod.ru/
« Last Edit: September 03, 2010, 12:19:47 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
Trifko
Moderator
poručnik korvete
*

« Reply #13 on: September 03, 2010, 09:52:26 am »

Evo ti skica sa dimenzije T-90, a ako imaš dimenzije od T-80 ili T-72 uporedi.

* T-90_all.jpg (112.9 KB. 1200x621 - viewed 755 times.)

Vladimir Ivanović
Stručni saradnik OMJ
poručnik fregate
*

Da sam nomalan, poludio bih.

« Reply #14 on: September 03, 2010, 03:30:49 pm »

Za tenk jeste bitno da ide brzo. Bitnije je da ide dugo. Čitav dan ako treba bez prekida. Da si u T72 stavio amera koji nema pojma o vožnji a u Leoparda nekog njihovog vrhunskog vozača sigurno je da bi Leopard bio brži. Vidi se da ovaj sa Youtube-a hoće da da prednost svima osim T72. Bila su, a još su živi, dvojica. Jedan je u penziji, a drugi još radi. Samo dvojica. Sa njima je tank M84 letio. Da ne kažem ko avion, ali je letio. Probni vozači. Obišli smo svijet. Kad gađam iz tenka, a oni vozači, samo sljepac može promašiti. A tenk leti ko ptica. Skoro.

Priča da se sa tenkom ne može pogoditi kad ide brzo mi je čudna. Gađao sam i pogađao pri brzini od 40 Km na sat na oko 2 Km metu koja ide bočno brzinom od 40 Km na sat. Ukupan rastur zrna ( može se reći i srednji pogodak) je bio 12 cm. To je manje od polovine ekrana u koji sada gledate. Vozio je jedan od ovih koji nije u penziji. Da neko ne kaže da je lako gađati sa potkalibarnim. Gađao sam sa trenutnofugasnim zrnom.

Kad bi samo znali koliko sam vidio tenkova koji su rađeni kao prototip, potrošene godine na njih i nikad nisu završeni. A bili su hvaljeni.

Prvi sam stranac koji je vidio Al Khalida. Tad nije bio ni sličan sadašnjem tenku. Od prve faze do serije prođe dosta vremena. Nema više tenkova kao T34 koji su se pravili na pokretnoj traci. Ili T59. Radio sam na pokretnoj traci za proizvodnju tenka T59. Ali i taj tenk ima milion verzija. Svaka država doda nešto svoje. Zavisno od para i mogućeg neprijatelja. Kad smo napravili ugovor o isporuci tenkova jednoj stranoj vojnoj sili, super tajan ugovor, nakon nekoliko dana smo dobili zahtjev za isti takav ugovor zemlji koja bi bila eventualni neprijatelj ovoj prvoj zemlji. Ispitivanja nisu bila potrebna. Uradio ih je njihov neprijatelj. Ako valja jednima valja i drugima.

Prečistač vazduha za tenk M84 za SFRJ nebi mogao raditi u pustinji Pakistana. Drugačija granulacija prašine. Motor bi produvao za pet dana. I jeste. Za svaki teren drugačija verzija. Tenkovima koji su u pustinji ne treba zaptivanje. Neće pod vodu. To je jedna od razlika T55 i T59. Zato je T59 dosta jeftiniji.

Postoji nešto što se zove uzaludni pokušaji i stalni promašaji. Koliko je toga bilo na našem tenku. O tome se i ne priča. Rusima treba tržište za tenkove da bi otplatili skup razvoj. Probaj ovako, onako, ide, ne ide, izmjeni ovo ili ono. Imamo tehnologiju za ovaj čelik, nemamo za onaj drugi. Cijev ćemo kupiti, motor ćemo praviti. Municija ima gotova na više mjesta. Uklopi se u finansije. Za svako tržište ima verzija tenka i cijena. Koliko bi koštao tenk koji je najbolji u svemu na svijetu. Ko bi ga kupio. Popuni koju brigadu sa  skupim tenkovima. A onda nema para za ono ostalo. Vojska ima budžet. Britanskoj vojsci su nakon bombardovanja SRJ kasnile plate nekoliko mjeseci. Budžet.

Ti skupi tenkovi imaju puno dijelova. Komplikovani za rukovanje. U mojoj istoriji rada na M84 samo je jedan (JEDAN) starješina znao da iskoristi sve mogućnosti, Zoran T. iz VP 1554 Voždovac. Može se u tenk staviti sve i svašta, ali ko će sa tim da rukuje. Velikim je starješinama bitnije da je tenk kompletan i čist nego da je ispravan. Tako se bolje napreduje. Vojnici na odsluženju vojnog roka kojima je cilj teme da prođe vrijeme. Ko bi to održavao. Pošalješ tenk u akciju u Gornju Vukoje*inu i on ti tamo crkne. Komplikovani sitem ne radi, skupi tenk stoji, dobra meta, nema ekipe koja ga zna jer je tenk komplikovan, a ta mala ekipa popravlja neki drugi isto tako komplikovan tenk na drugoj crti bojišnice.

Gledam onaj korejski tenk. Podešava elevaciju sa hidraulikom točkova. Baš me interesuje kako radi stabilizaciju u pokretu. Ne postoje ti snimci. Koja je tu brzina gađanja. Kao onaj švedski tenk bez kupole. Koja ekipa će to da održava. Koja se oprema treba nositi na teren. Kolika je potrebna ekipa za održavanje. O ovome možemo da pričamo idućih sto godina i da sve ne kažemo.

Trifko, dobar je onaj softver. Ima po noći pet akcionih kanala. Taman za Božu. Grin

Pozdrav

Vlado
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 ... 24   Go Up
  Print  

Jump to: