PALUBA
March 29, 2024, 02:30:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 34   Go Down
  Print  
Author Topic: T-90, osnovni borbeni tenk  (Read 228313 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #195 on: June 28, 2014, 10:50:57 am »


Nedavno sam u časopisu tehnika i vooruženije zapazio opšti nadimak  cele porodice tenkova T-72/T-90 - "pečena zadnjica". Ima se u vidu verovatno sklonost ka eksploziji dela b/k u karuselu autopunjača pri nezgodnom pogotku u bok. Ipak, svi dosadašnji sukobi sa većom upotrebom OMJ nedvojbeno dokazuju da su najugroženiji delovi tenka prednji deo trupa u luku od oko 90*, prednji deo i bokovi kupole, dakle upravo delovi koji su na ovim tenkovima odlično zaštićeni. Projekat Armata i buduća izvedena iz njega teška borbena vozila imaju jedan od osnovnih ciljeva da omoguće ako ne preživljavanje tenka/bv., onda svakako posade prilikom takvih pogodaka u bok. Patos trupa je kod svih tenkova osetljivo mesto i tu ne pomaže nikakva zaštita jer povoljan koritasti oblik patosa dovodi do neprihvatljivog povećanja visine i samim tim oklopne zapremine i mase. Svima koji su imali prilike da dobro pogledaju Abramsa ili Leclerca pada u oči slaba bočna i zadnja oklopna zaštita, znatno slabija nego kod ruskih tenkova. Od pogotka savremenih PO sredstava u slabije zaštićene delove ionako takođe ne spasava nijedan tenk. Postoje samo manje ili više nepovoljna rešenja, a od zapadnih modela najbolju zaštitu imaju Challenger 2 i Merkava.

Tačno je da je proizvodnja T-90 za OS RF prekinuta pre godinu-dve, verovatno da bi se sve snage bacile na što skorašnji završetak razvoja novog tenka.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #196 on: July 02, 2014, 07:50:09 pm »



* glavni-bojni-tank-T-90MS-video--642x336.jpg (61.64 KB, 642x336 - viewed 95 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #197 on: July 02, 2014, 08:15:56 pm »

Zašto se posle svake opaljene granate iz topa, otvaraju vrata na krovu kupole.
U prvi mah sam pomislio da se tuda izbacuje prazna čaura - ali to se ne vidi na snimku: vrata se otvore, zatim zatvore, i ništa drugo se ne dešava.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #198 on: July 02, 2014, 08:21:30 pm »

Zašto se posle svake opaljene granate iz topa, otvaraju vrata na krovu kupole.
U prvi mah sam pomislio da se tuda izbacuje prazna čaura - ali to se ne vidi na snimku: vrata se otvore, zatim zatvore, i ništa drugo se ne dešava.

Ако се не варам, у питању је вентилација...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #199 on: July 02, 2014, 09:02:07 pm »

Volim ove mornare i njihove mornarske komentare na tenkovske detalje.

Prilikom svake popune topa kod automata punjenja gdje barutno punjenje stoji iznad projektila, a to su tenkovi T72 i T90, i njihove kasnije serije, u procesu punjenja se kroz poklopac na krovu kupole izbacuje dio čaure, dance, od prethodnog opaljenja. Ako je to prvo opaljenje danceta nema, jer ga je neko prethodno izbacio, ručni ili automatski, poklopac se diže i spušta bez izbacivanja danceta. Nije to ventilacija. Ventilacija se obezbjeđuje nakon opaljenja u tenku na druga dva načina.

Kod tenkova gdje barutno punjenje stoji vertikalno u odnosu na projektil, i gdje je punjenje jednopotezno, staro dance od prethodnog opaljenja se vrača u karusel automata punjenja kod popune narednim zrnom, tako da nema otvaranja, a nema ni otvora na kupoli za izbacivanje. To su tenkovi T64 i T80 i serije nastale na osnovu tih tenkova. Kod naredne popune obrtnog transportera sa municijom ta se danca izvade ručno.


Pozdrav

Vlado

Ima negdje moj detaljan opis svega toga na Palubi.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #200 on: July 02, 2014, 09:14:50 pm »

Prema ovom video - nije prvo opaljenje, a ništa ne ispada?!

A i skroz pozadi, posle opaljenja topa klapću neka dva poklopca?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #201 on: July 02, 2014, 09:21:49 pm »

Ta dva poklopca su u stvari štitnici izlaznih žaluzina i nemaju nikakve veze sa opaljenjem topa. Kroz te žaluzine izlazi topao vazduh kojeg izbacuje ventilator pri procesu hlađenja motora.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #202 on: July 02, 2014, 09:23:26 pm »

To sam i pretpostavljao - ali zašto tako klapću, kao da nisu učvršćeni?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #203 on: July 02, 2014, 09:26:02 pm »

Ja radim u Radio Televiziji i znam šta je montaža. Ona dva poklopca koja klepeću su na motoru, poklopci ventilatora koji nisu pričvršćeni iz ne znam kojih razloga.

Ovdje je bilo pitanje o poklopcu na kupoli, a ne o poklopcima na motornom dijelu.

Na snimku su veoma vješto prikrivene mene ovoga tenka, a veoma fino pokazane prednosti tenka. Ono što me je interesovalo opet se nije vidjelo. Dinamika stabilizacije. Top i kupola su bili blokrani. Znaju ljudi da koriste tenk. Prije tri dana je bila emisija "Dozvolite" gdje je bio neki snimak tenka M84, po zna koji put. Sa nekog poligona i po ko zna koji put sam sam sebi rekao da bi neke poslao na vojni sud zbog onoga što se vidi u snimku. I zabranio prilazak tenku na kilometar.

A na ovome snimku se fino vidi da Rusi znaju koristiti tenk.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #204 on: July 02, 2014, 09:29:11 pm »

To sam i pretpostavljao - ali zašto tako klapću, kao da nisu učvršćeni?

Imaju opruge pa usled trzaja prilikom opaljenja topa landaraju. Ti poklopci su kod naših M-84 izbačeni, a mislim da se takvi isti (ili slični) postavljaju samo prilikom podvodne vožnje.


Eve gi poklopci žaluzina sa sve opruge  Smiley



* T-90 1.jpg (164.59 KB, 1024x768 - viewed 118 times.)

* T-90 2.jpg (165.65 KB, 1024x768 - viewed 125 times.)
« Last Edit: July 02, 2014, 09:38:43 pm by Bandzi » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #205 on: July 02, 2014, 09:48:21 pm »

Dvaput ga u video otvara i ništa ne izbacuje, ili je u montaži isječeno ili su razvili novo barutno punjenje bez danceta 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* t-90ms poklopac.jpg (256.76 KB, 1280x1024 - viewed 122 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #206 on: July 02, 2014, 09:50:11 pm »

Brene je Brena, dvaput je dvaput, ali montaža je montaža.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #207 on: July 02, 2014, 09:56:00 pm »

Vlado, pogledaj pažljivo od 2:00 videa. Vidi se da se poklopac otvara odmah po opaljenju i zatvara, bez izbacivanja danceta.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #208 on: July 02, 2014, 10:12:09 pm »

treba uzeti u obzir variantu, da je na snimku samo jedno opaljenje, snimano sa više kamera. onda ispada svako opljenje ko prvo, što i jest.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #209 on: July 02, 2014, 10:15:39 pm »

Prvo opaljenje. Nema danceta od prethodnog opaljenja u hvataču.

Pa onda malo režije i scenarija, pa se onda snima, pa se ponavlje snimanje, pa se sjeckaju snimci, pa se gađa, pa se pušta usporen snimak, pa se sakrije ono što nije dobro ili što ne treba da se vidi, kao što se ovdje ne vidi dinamika stabilizacije, a vidi se da je dobro blokirana kupola i top, itd.

Mora biti otvaranje poklopca za izbacivanje danceta kod popune topa. To je zapisano u ciklogramu rada automata punjenja. Poklopac će se otvoriti kod popune topa bilo ili ne bilo danceta u hvataču. Treba da ga izbaci van da bi se pripremio za hvatanje idućeg danceta kod idućeg opaljenja. Ako je gađao sa raketom, a ovdje na snimku se vidi da nije, onda nema izbacivanja danceta, ali ima otvaranja poklopca. Ovdje je nov top i izbacivači danceta (čaure) iz topa kod opaljenja su novi i moraju izvaditi, izbaciti, dance iz topa i prebaciti ga nazad u hvatač danceta, koji se diže kod iduće popune i nakon otvaranja poklopca se izbacuje vani. Kod izlizanih izvlakača dance zna da se ne izvadi kako treba iz topa nakon opaljenja, te da se ne uhvati u ram izbacivača, te da udari ogromnom snagom u desno rame (zapamtio sam to veoma dobro u Kini) nišandžije i da padne na pod. Ožiljci još uvijek prisutni. U borbenim uslovima je to dozvoljeno. Ali ovo ovdje nisu borbeni nego EPP uslovi, a ovo ovdje je je veoma dobra režija i prikazivanje onoga dobroga, a sakrivanje onoga što ne treba da se vidi.

Nemojte se paliti na ove EPP reklamne snimke. Ako su tako dobri što ne prelaze onaj uspon na zid sa upaljenom stabilizacijom. I uvijek se penju na uspone sa topom bočno, nikad sa topom naprijed u dinamici. Može sa topom naprijed, ali blokiranim. To su izuzetno teški uslovi za savlađivanje.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.