PALUBA
March 28, 2024, 09:48:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Posao veka - američko oružje za Saudijsku Arabiju  (Read 14376 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: September 14, 2010, 12:13:20 pm »

Posao veka - američko oružje za Saudijsku Arabiju


14.09.2010.

Saudijska Arabija naručila je od proizvođača oružja u SAD oružje i vojnu opremu u vrednosti od 60 milijardi dolara. To je jedna od najvećih isporuka oružja u američkoj istoriji. Izrael strahuje za svoju bezbednost.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Saudijska Arabija se već duže vremena ubraja u velike kupce oružja u svetu. Uprkos tome, saudijska vlada još uvek pronalazi razloge za dalje naoružavanje. Sada su, posle višemesečnih pregovora, saudijski predstavnici postigli dogovor o novom poslu, o kojem će vlada SAD i službeno ove ili sledeće nedelje informisati Kongres, piše časopis „Volstri žurnal“, a prenosi nemački „Špigel“. Očekuje se da će američki parlamentarci taj saudijsko-američki poslovni dogovor prihvatiti bez većih primedbi.

Oružje ukupne vrednosti od 60 milijardi dolara namenjeno je pre svega saudijskom vazduhoplovstvu. Glavninu narudžbine čine 84 nova borbena aviona F-15 kao i 178 helikoptera. Osim toga, 70 „lovaca“ saudijskog vazduhoplovstva trebalo bi modernizovati. Saudijci nameravaju da prvo naruče robu u vrednosti od 30 milijardi dolara, a ostatak kasnije. Celokupna roba trebalo bi da bude isporučena u narednih pet do deset godina.

 
SAD obavezne da informišu Izrael

Ali, možda taj ugovor ne sadrži stavku o prodaji najmodernijih letelica, jer se Izrael brine za svoju bezbednost. Pozivajući se na diplomatske i vladine krugove, „Volstrit žurnal“ piše da bi SAD mogle Saudijskoj Arabiji da prodaju samo verziju letelica bez oružja. Sjedinjene Države su se, naime, obavezale na razmenu informacija sa Izraelom kad su u pitanju takve narudžbine. Američki Kongres može i da blokira poslove s oružjem, ako se pokaže da su u suprotnosti sa bezbednosnim interesima Izraela. To što sada Vašington Saudijskoj Arabiji, koja na Izrael gleda kao na rivala, prodaje najmodernije oružje, u Jerusalimu nailazi na nerazumevanje.

Američki proizvođači oružja nadaju se da će sa Saudijcima, pored ugovora o isporuci oružja u vrednosti od 60 milijardi dolara, sklopiti ugovore o dodatnim isporukama. Mornarica Saudijske Arabije takođe je zainteresovana. Prema informacijama „Volstri žurnala“, ti pregovori nalaze se još u početnoj fazi, ali se i u ovom slučaju radi o najverovatnije isporuci u vrednosti od 30 milijardi dolara.

 
Sve zbog Irana


Iza posla sa naoružavanjem Saudijske Arabije u stvari stoji plan Vašingtona da suzbije uticaj Irana u regionu. SAD i brojne druge države Zapada prebacuju Iranu da tajno radi na razvoju atomskog oružja pod izgovorom da nuklearnu energiju koristi u civilne svrhe. Ujedinjene nacije i Evropska unija u poslednje vreme pooštrili su sankcije Iranu.

Osim toga, tu je još jedan interes SAD. Proizvođači oružja, naime, uveravaju da će ova narudžbina Saudijske Arabije srednjoročno sačuvati ili ponovo stvoriti oko 77.000 radnih mesta u 44 američke savezne države.

Izvor: Deutsche Welle


* sau.jpg (29.02 KB, 330x244 - viewed 301 times.)
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1 on: September 14, 2010, 01:12:34 pm »

Savdijska arabija ima vojsku jedino da održava šejke na vlasti. Ta armija nikad nije bila u stanju, da se odbrani od vanjskog neprijatelja. Koliko je loše obučena smo imali priliko vidjeti u sukobima na granici sa Jemenom, kdje su imali priličnih gubitaka.

Dosta dobro su se pokazali jedino u 1. zaljevskom ratu, i to eskadrilja sa F15C te oklopne brigade u napadu na Kuvajt. Tada su jih američki instruktori obučavali oko 6 mjeseci i vodili njihove trupe u napadu.

Ako se vidi stanje njihove armije, lovci F15C i Tornadi ADV su sigurno potrebni zamjene, a ostali Tornadi i F15s neke modernizacije. Za Saudijce bi bilo dovoljno, da kupe onih 72 Tajfuna (barem čini mi se, da je u pitanju ovakva cifra) te možda još oko 50 naprednih školskih avijona. Kupovina helikoptera i nije toliko loša ideja, pošto jih njihova armija nije imala toliko mnogo.

Nešto biznisa su imali i sa Rusima - pričalo se u kupovini helikoptera Mi 17 i tenkova T90. Kopnena vojska ima još tenkove M60 i AMX30 te oklopne transportere AMX 10. Ta vozila su sigurno potrebna zamjene kupovinom oko 300-350 savremenijih tenkova (abrams ili ako neče američkog utjecaja možda francuskih Leclerca). Slično bi trebali uraditi i sa oklopnim transporterima.

Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #2 on: September 16, 2010, 07:04:11 pm »

Песак, нафта и оружје




16.09.2010.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(Aмерички борбени авион Ф-15)




Саудијска Арабија је највећи светски купац наоружања и војне опреме. Не само да је Ријад сада наручио од САД оружја у вредности од око 60 милијарди долара, што су Американци већ прогласили највећим послом у историји њихове војне индустрије, већ Саудијска Арабија истовремено купује модерно оружје и у Европи, у Кини и од Русије. Чиме Саудијци заиста и на делу показују да се њихова спољна политика ослања на четири стуба.
Наиме, Саудијска Арабија је већ раније купила од евроконзорцијума 72 борбена авиона „тајфун“, од раније поседују 100 авиона типа „торнадо“, имају британске школско-борбене апарате „хоук“, америчке и европске хеликоптере. Уз америчких 136 авиона Ф-15, куповином нова 84 авиона Ф-15, саудијска борбена авијација биће, после израелске, најмоћнија ваздушна флота у региону. Ту офанзивну компоненту војне моћи Саудијске Арабије чини и 50 балистичких ракета средњег домета ЦСС-2 кинеске производње. Те ракете, које су Саудијци купили од Кинеза крајем деведесетих година прошлог века, имају домет од око 3.500 километара и могу да носе и нуклеарну бојеву главу. Управо због тих кинеских балистичких ракета у Саудијској Арабији, Израел је својевремено и започео програм производње својих балистичких ракета средњег домета. Уз сваку јединицу саудијске војске с кинеским балистичким пројектилима стациониране су батерије америчког ПВО система „патриот“, али ту су и француске ПВО ракете „кротал“.
Саудијска Арабија је и велики купац француског оружја, једно време је Ријад био заинтересован за француске авионе „рафал“, но сада је у току погађање око куповине ратних бродова, конкретно фрегата. Саудијска Арабија настоји да диверзификује своје наоружање и војну опрему, па са Русијом преговара о куповини 150 тенкова Т-90С, 250 борбених возила пешадије БМП-3, 120 хеликоптера „Ми-17” и 30 хеликоптера „Ми-28”. У Ријаду су заинтересовани и за руски ПВО систем С-400.
Да трка у куповини оружја и војне опреме у том региону не би била сведена само на Саудијску Арабију, наравно уз Иран, побринули су се и Уједињени Арапски Емирати, који купују руско оружје, ПВО систем „панцир“, немачке извиђачке АБХО аутомобиле „фукс“, финске оклопњаке „патрија“, амерички ПВО систем „патриот“, италијанске ратне бродове, америчке транспортне авионе и борбене хеликоптере. Емирати намеравају да од 2013. године своја 63 авиона „мираж-2000“ замене апаратима „рафал“.
Дакле, државе Блиског истока убрзано се наоружавају. Војне инвестиције у том региону мере се стотинама милиона евра. Неизвесна ситуација око иранског нуклеарног програма и највећа светска налазишта нафте део су разлога за драматичан раст војних трошкова. Иран се наоружава из бојазни да би Америка могла да покуша војно рушење режима у Техерану, Саудијска Арабија страхује од превише јаког Ирана, Ирак је у хаосу домаћих недаћа, Уједињени Арапски Емирати такође страхују од Техерана, Сирија пактира са Ираном, на југу је Јемен који се бори и против домаће Ал Каиде и против иранског утицаја, док је на северу Израел који све то мора пажљиво да прати. Углавном, идеално тржиште за продају оружја где нико није „гадљив“. Пре десет година Велика Британија је продала Саудијској Арабији оружје у вредности од 131 милион фунти иако у Саудијској Арабији даље криминалцима јавно режу ноге и руке. Годинама су Саудијска Арабија и Индонезија били највећи купци британског оружја управо у време када су те две земље биле и највише критиковане у свету због стања људских права у њима. Упркос јавним опредељењима за етику у спољној политици Велика Британија, на пример,  годинама је продавала, па и даље продаје, оружје земљама које су умешане у регионалне конфликте или имају лоше резултате у домену људских права. Саудијска Арабија свакако није најсветлији пример демократије и људских права, али је продаја оружја и војне опреме управо тој земљи прави пример брака између прокламованог идеализма и реалне политике.
Све то показује да рат као инструмент политике свакако није ислужен, да је он и даље средство за постизање све различитијих циљева. Класична правила игре у међународној политици нису промењена. Поготово то важи за Блиски исток. 



                                                                                                                     Miroslav Lazanski


Izvor:Politika


* f15_12.jpg (61.67 KB, 468x468 - viewed 260 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #3 on: September 17, 2010, 12:58:26 am »

Rakete CSS-2 imaju domet oko 2500 km, a u poslednje vreme amerikanci preporučuju saudijcima kupovinu PVO sistema Thaad.
« Last Edit: September 17, 2010, 01:06:46 am by dexy » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: September 23, 2010, 11:04:12 am »

Jedna malo starija vest o ovome koju  prenosi RTS. Analiza je iz uglednih dnevnih novina The Washington post.

...

Dobar dan, oružje


15.09.2010.

U toku su razgovori SAD i Saudijske Arabije o prodaji vojnih letelica vrednih 60 milijardi dolara. Ukoliko bude uspešno okončan, taj posao biće najunosniji američki izvozni poduhvat, bar kad je reč o oružju. Amerikanci naoružavaju Saudijce, kako bi uplašili Iran, smatraju analitičari.


Obamina administracija pokušava da proda Saudijskoj Arabiji moderne vojne letelice, vredne oko 60 milijardi dolara, za šta zvaničnici iz Pentagona kažu da je najvredniji izvozni posao u vezi sa oružjem.

Saudijski pilot ispred aviona F15
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Viši zvaničnik iz Ministarstva odbrane rekao je da je administracija spremna da odobri prodaju 84 novih aviona "F-15" i tri tipa helikoptera. Ili, 70 unapređenih "F-15S", 70 "apača", 72 "blek hoka" i 36 helikoptera "litl berd".

Posao bi mogao da bude završen u narednih pet do deset godina, zavisno od rasporeda proizvodnje i potrebne obuke.

"Ovo obezbeđuje (Saudijcima) mnoštvo odbrambenih mogućnosti da odbrane kraljevstvo", izjavio je zvaničnik koji je razgovarao sa novinarima, pod uslovom da ostane anoniman, jer trgovinski ugovor još uvek nije potpisan.

Prema zakonu, predsednik ima obavezu da Kongres obavesti 30 dana pre davanja formalne ponude za prodaju oružja inostranstvu, a Kongres može zaustaviti prodaju.

Bret Funk, zastupnik senatora Kristofera S. Bonda iz Misurija, gde se proizvode delovi za "F-15", izjavio je da je taj posao "važan za državnu strategiju u vezi sa Srednjim istokom" i da se Bond nada da će to očuvati poslove za proizvodnju borbenih aviona u Sent Luisu.

Razgovori između SAD i Saudijske Arabije vode se već mesecima, ali više detalja tek sad izlazi u javnost. Volstrit džurnal je, u ponedeljak, obelodanio pojedinosti.

Prema vojnim izvorima, proizvođač "F-15", "apača" i "litl berdsa" procenio je da će nabavka uključivati 77.000 direktnih i indirektnih poslova u 44 države. Neki od tih poslova biće nastavljeni, a neodređeni broj novih poslova će, takođe, proisteći iz postojećih.

Drugi posao, prema rečima neimenovanog visokog zvaničnika iz Pentagona, mogao bi da uključuje prodaju pomorskih sistema i balističkih sistema za odbranu projektilima, koji bi mogao da vredi nekoliko desetina milijardi dolara.

Zvaničnik ističe da Saudijci nastavljaju sa internim razgovorima o tim nabavkama i čekaju ishod nadmetanja za izgradnju novog priobalskog borbenog broda. Mornarica bira između dva konstruktora za izgradnju malog broda lakog za manevrisanje, namenjenog za operacije nedaleko od obale.

Analitičari vojne industrije kažu da je prodaja vojnih letilica ključ napora SAD da pojača podršku arapskim saveznicima protiv Irana.

"SAD ulaže najveće napore da zastraši i obuzda Iran", izjavio je Antoni Kordesman, naučnik u Centru za strategijske i međunarodne studije. "Ako posmatrate sve ove prodaje, SAD radi na tome da oformi saudijsku vojnu avijaciju, tako da bude znatno bolja od iranske. Ove prodaje doprinose sposobnosti Saudijske Arabije da uveri Iran da ne može koristiti projektile ili vazdušne vojne snage protiv Saudijaca i njihovih suseda.

Ričard Abulafija, analitičar vazduhoplovne industrije u "Til grupi" u Ferfeksu, istakao je da je prekookeansko tržište oružja postalo aktivnije poslednjih godina. Prošle godine, Sjedinjene Američke Države izvezle su preko okeana vojnih letilica u vrednosti od 3,2 milijarde dolara, u poređenju sa 2,4 milijarde, u 2008. godini.

Među najvećim kupcima u 2009. godini bili su Singapur, sa kupovinom letilica "F-15" u vrednosti od jedne milijarde dolara, Grčka i Poljska, koje su naručile "F-16S" vredne 1,9 milijardi, i Australija, koja je za 200 miliona pribavila "F-18S".

Abulafija je dodao da će "F-15S", najnaprednija vojna letilica u SAD, verovatno biti prodata Saudijcima. Druga napredna letilica, "F-35", nije spremna i ne može da nosi toliko naoružanja kao F-15 i, prema njegovim rečima, "bilo bi teže prodati Saudijcima 'F-35' iz političkih razloga".

Iako je rekao da je Izrael kroz istoriju izražavao uznemirenost američkim prodajama naoružanja arapskom svetu, Abulafi je istakao da je Izrael obezbedio sredstva za nabavku antibalističkih projektila i da je jedan od prvih kupaca letelica "F-35".

Loren Tompson, konsultant u vojnoj industriji, kaže da će prodaja vazduhoplova i pomorskog naoružanja biti podstrek za američke proizvođače. Oni pokušavaju da povećaju prekookeansko poslovanje, pošto će izdvajanja Pentagona za nabavku naoružanja, prema očekivanjima, ostati na istom nivou ili će blago opasti u narednim godinama.

"Sa domaćom tražnjom za oružjem koja opada, velike kompanije za proizvodnju naoružanja traže prekookeanske klijente, kao što je Saudijska Arabija, da bi nadomestile tu razliku", objasnio je Tompson. "Te zemlje imaju novca za trošenje u ovo vreme kada američka Vlada steže kaiš sa izdacima".

"Sikorski", koji je u vlasništvu "Junited tehnologija", proizvodi "blek hok" helikoptere.

Pentagon je objavio, u ponedeljak, da neće iznositi nikakve detalje o prodajama vojnih letelica, dok sklapanje posla ne bude završeno.


Izvor: The Washington post | Dana Hedgpeth


* Saudijski pilot ispred aviona F15.jpg (36.54 KB, 527x326 - viewed 219 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #5 on: October 21, 2010, 11:25:34 pm »

Мега-посао Пентагона



22.10.2010.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(Саудијски авиони Ф-15 добијају појачање Фото Бета)


Од нашег сталног дописника

Вашингтон, 21. октобра – Саудијска Арабија жели да купи, а Пентагон је вољан да прода, оружане системе најновије генерације који коштају око 60 милијарди долара.

Вест је стара око месец дана, али синоћ је озваничена на посебној конференцији за новинаре на којој је изнет и један нови елемент: Министарство одбране је за овај посао формално затражило законом обавезно одобрење Конгреса.

Очекује се да ће неки конгресмени, који имају 30 дана да се изјасне, упозоравати на могуће негативне утицаје на безбедност Израела, али се још није десило да оно што је већ преломљено у војном (и усаглашено у политичком) врху буде минирано на Капитол хилу.

Амерички војно-индустријски комплекс, оличен у корпорацијама као што су Рајтеон, Локид-Мартин, Јунајтед технолоџис или Боинг, може да са оптимизмом гледа на будућност. Дил са Саудијцима обезбедиће пуну запосленост капацитета у идућих десет година, тако да неће осетити последице недавно саопштене намере Пентагона да поруџбине за сопствене потребе усклади са новим економским губером нације.

Осим што помаже своју војну индустрију, Пентагон и америчка спољна политика остварују два циља: јачају важног арапског савезника и обезбеђује важан елеменат у стратешком мозаику парирања војном јачању Ирана на Блиском истоку.

М. Мишић

Ријад највећи светски купац оружја

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(Амерички хеликоптери "апач" ускоро у саудијској авијацији Фото АФП)

Саудијска Арабија је захваљујући нафти највећи светски купац најмодернијег наоружања и војне опреме.

Ријад је од САД наручио оружја у вредности од око 60 милијарди долара, довољно да Американци уговор прогласе највећим послом у историји њихове војне индустрије.

Уз америчких 136 авиона Ф-15, куповином нове 84 летилице Ф-15, саудијска борбена авијација биће, после израелске, најмоћнија ваздушна флота у региону.

Саудијска Арабија истовремено купује и најављује нове куповине модерног оружја у Кини, Европи и Русији.

Офанзивну компоненту саудијске војне моћи чини и 50 балистичких ракета средњег домета ЦСС-2 кинеске производње. Те ракете, које су Саудијци купили од Кинеза крајем деведесетих година прошлог века, имају домет од око 3.500 километара и могу да носе и нуклеарну бојеву главу. Једна саудијска војна делегација недавно је у Пекингу преговарала о новим испорукама кинеских балистичких пројектила средњег домета, али и најновијим кинеским ракетама кратког домета. Како Кинези у продаји оружја никада не постављају и политичке услове, то је Ријад врло заинтересован за кинеску војну технологију.

Ријад је раније већ од евроконзорцијума купио 72 борбена авиона „тајфун”, од раније поседују 100 авиона типа „торнадо”, има британске школско-борбене апарате „хоук”, америчке и европске хеликоптере.

Саудијска Арабија је велики купац француског оружја. Једно време је Ријад био заинтересован за француске авионе „рафал”, но сада је у току погађање око куповине ратних бродова, конкретно најновијих фрегата „стелт” технологије.

Пустињска краљевина настоји да набави разноврсно наоружање и војну опрему, па са Русијом још преговара о куповини 150 тенкова Т-90С, 250 борбених возила пешадије БМП-3, 120 хеликоптера Ми-17 и 30 хеликоптера Ми-28. У Ријаду су заинтересовани и за руски ПВО систем С-400.

Искуства Кувајта са руским борбеним возилима пешадије БМП, која су се и у пустињским условима показала као одлична, уверила су Саудијце да би и њима БМП добродошао.

Мирослав Лазански



Izvor:Politika



* Saudijski-avioni-foto-BETA.jpg (32.61 KB, 468x468 - viewed 194 times.)

* Americki-Apache-foto-AFP.jpg (47.03 KB, 468x336 - viewed 199 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #6 on: October 21, 2010, 11:43:15 pm »

Koliko i kojih to onda aviona Izrael ima, kad i posle ovoga ostaje br.1 u regionu?  Shocked
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #7 on: October 22, 2010, 07:09:33 am »

Као и више пута пре, овакве ствари су се Американцима обијале о главу. Али, сила (економска криза) Бога не моли. Вероватно су између два зла изабрали мање.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #8 on: October 23, 2010, 12:40:26 pm »

Vojska Saudijske Arabije je samo školjka, potpuno zavisna od logističke i tehničke podrške iz inostranstva. To je nedavno dokazao i neuspeh saudijskih snaga protiv pobunjenika iz Jemena. Problem je to što Saudijci kupuju više oružja nego što njihova vojska može da apsorbuje, a glavni motiv za ovakvo rasipanje para su provizije koje ubiraju članovi vladajuće kuće, kojih ima preko 7000, pa za svakog mora da se nađe prilika da se "ugradi". Wink
Saudijska vojska se već decenijama zlopati sa nedostatkom vojnika i tehničara, kao i sa nedostatkom školovanih oficira. Ameri ih sada pritiskaju da profesionalizuju svoje OS, kako bi napravili regionalnu siilu, koja bi mogla da parira Iranu, ali, to je proces koji zahteva smenu generacija, što traje desetak godina.  
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #9 on: October 23, 2010, 08:09:22 pm »

Заставниче, потпуно се слажем са тобом. По мом суду ту и лежи опасност. Војска која нема људе да рукују са оним што имају то оставља да "неко" други користи, или то може да се деси. У тој реформи лако може доћи до радикализације младих професионалаца исламском идеологијом. Уосталом извориште вехабита је управо Сауди Арабија. Бин Ладен је отуда и сигурно има доста рођака и присталица.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #10 on: October 23, 2010, 08:23:33 pm »

Pa do toga je već i došlo, i to nekoliko puta. Poslednji put je ubijen jedan Francuz, koji je radio za DCNS kao savetnik pri RM Saudijske Arabije na obuci posada za prijem novih fregata. Sumnja se da je ubijen upravo zahvaljujući nekom iz komande mornarice. A o stručnosti, evo jedan podatak: najnovija fregata saudijske RM, poboljšane klase La Fayette, "Meka" na svojoj probnoj vožnji pre četiri godine je udarila u podvodni greben, koji je bio ucrtan u SVIM pomorskim kartama, i to ispred baze u Džedi. Grin
Detalje možete da vidite ovde: http://forummarine.forumactif.com/pays-du-golfe-persique-f43/arabie-saoudite-l-al-makkah-echouee-pour-sa-premiere-parade-t346.htm
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #11 on: October 23, 2010, 09:20:20 pm »

Треба то умети. Не може то свако да разлупа брод на бизаран начин.

Ако одбацимо претпоставку да се набавке оружја врше како би се "легално намирили" чланови владарске породице, питам се шта ће им толико оружје. Не верујем да ће их Иран директно напасти. Још мање данашњи Ирак, Јемен, Оман и остали суседи. Израелци можда, ако за треба, али из ваздуха. Проблеми са тероризмом, не истомошљеницима из радикалног исламског табора неће решити тенковима, бродовима и стелт авионима. Можда је то нека "оставштина за будућност" каква год да је?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #12 on: October 23, 2010, 10:44:25 pm »

Momci, bio sam tamo. U njihovim kasarnama.  Slažem se sa vama. Skoro sva vojska nepismena. Najvažnija je molitva pet puta dnevno. Vojska po čitav dan ponavlja Kuran. Samo se to čita i objašnjava. Stalno smo bivali zatrpavani vjerskom literaturom i pranjem mozga. O struci, vojsci niko nije govorio. Čitav dan se sjedi u hladu i ništa drugo ne radi osim pričanja o Alahu i vjeri.

Saudijci kupuju oružje iz istog razloga što Kuvajt modernizuje tenkove. Zbog provizije vladajućoj porodici. Ne znaju oni to ni koristiti, niti znaju zašto će im.

A šta ako za koju godinu neki namjerno loše čuvan magacin obiđe Al Kaida. Možda oni to kupuju zbog Al Kaide. Ali ne da se brane od nje, nego da je snadbdiju.

Evo slike dvojice saudijskih vojnika, prosjećnih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav
Vlado


* Saudijski vojnik u Džedi pored M84.jpg (492.14 KB, 1500x1013 - viewed 165 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #13 on: October 24, 2010, 08:59:59 am »

Упада ми у око поза војника у првом плану. Стоји "мирно" и укрућено. Очигледно је сликање и фотографа доживе као неку власт, силу па се труди да на њој (слици) и њему (фотографу) остави утисак покорности. Када сам рекао "оставштина за будућност" управо сам мислио на оно што је рекао Влада. Ценим да ће у Сауди Арабији у наредних 20-так година бити "догађања" мимо воље САД. Ако њима усред Ријада терористи-верски фанатици заузимају квартове могу мислити каква им је и полиција, бар када су у питању терористи. Заправо, док терористи, односно верски фанатици, не дирају директно владајућу гарнитуру (а и они сами су у верском смислу у категорији екстремиста, мерено по исламским владама у осталим арапским земљама и европским аршинима), све ће бити уреду. Али.... 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #14 on: October 24, 2010, 09:44:48 am »

Fotograf sam ja. To sam slikao prilikom istovara tenkova M84 u luci u Džedi u Saudi Arabiji. Gradovi su im puni policije. Čak su uhapsili mene i predstavnika JNA u Saudi Arabiji, pukovnika Vlatka Martinovića, dok smo šetali gradom. Dosta neprijatna situacija, ali kad su vidjeli pasoše, ko smo, šta smo i odakle smo (tada smo bili neko i nešto) pustili su nas uz velika izvinjavanja. U pasošu je pisalo da smo "gosti" Ministarstva odbrane. Pošto nismo imali diplomatske odnose nismo imali vojnog atašea nego čovjeka za kontakt. To je tada bio Vlatko. Nakon neku godinu smo se našli u Tehničkoj upravi pa smo se smijali događaju.

Sami su amerikanci naoružavali Talibane za vrijeme sovjetske ere. Kasnije im se to olupalo o glavu. Sad naoružavaju Saudijce. Možda žele da naoružaju Sunite (Saudiju) da bi se borili protiv Šita (Iran). Da nije u pitanju scenarij "zavadi, pa vladaj". Vidjeli su da ne mogu sami protiv Irana.

Tako su uradili u bivšoj nam državi. Zakuvali, ovi se međusobno pomlatili, a oni došli ko mirotvorci, pokupili kajmak i stavili šapu na ovu teritoriju. Usput tu i tamo bombardovali da bi rat išao njihovim zacrtanim tokom.

Ko zna kad će im se to olupati od glavu.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.