PALUBA
March 28, 2024, 09:28:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Treći svetski rat započeće hakeri?  (Read 128637 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #270 on: November 15, 2013, 11:18:47 am »

Estonija će izručiti tri hakera Americi


15.11.2013. 

Estonija je objavila u četvrtak da će izručiti SAD trojicu muškaraca, optuženih da su kompjuterskim virusom "zarazili" više miliona kompjutera i u toj informatičkoj prevari zaradili milione dolara.

Ministar pravde Hano Pevkur rekao je da je njegova vlada odobrila izručenje Timura Gerašimenka, Dmitrija Jegorova i Konstantina Polteva, preneo je AP.

Oni se nalaze među sedmoro ljudi - šest Estonaca i jedan Rus, koji su optuženi da su programom "zarazili" više od četiri miliona računara u više od 100 zemalja, uključujući neke koji pripadaju NASA i drugim agencijama američke vlade.

Američki tužioci kažu da je taj program tajno omogućio optuženima da prikupe milione dolara preusmeravanjem "zaraženih" računara na određene veb sajtove i reklame.

Jedan od optuženih, Anton Ivanov, izručen je prošle godine SAD. Ostali su u zatvoru u Estoniji.

Tanjug
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #271 on: November 30, 2013, 03:07:15 pm »

Američke kompanije primorane da dugo čuvaju svoju elektronsku prepisku i druga dokumenta

29.11.2013.

Američka preduzeća su primorana da dugo čuvaju svoju elektronsku prepisku i druga dokumenta – kako bi mogli da se upotrebe kao dokazni materijal na suđenjima. Skandal sa nadzorom koštaće SAD oko 35 milijardi dolara.

List Zidojče cajtung prenosi da se američke firme žale da ih čuvanje elektronske dokumentacije na duži rok previše košta. „Posle serije sudskih procesa, koncerni su primorani da dugo čuvaju osetljive materijale za slučaj da u vezi sa obrađenim predmetima dođe do sudskog procesa.“ List navodi da je tako koncern Ekson mobil za svojih 5000 zaposlenih dao instrukciju da ne brišu nijedan dokument ni iz svojih računara, ni iz računara svojih kolega. „Stotine zaposlenih u Majkrosoftu sede na milionima starih elektronskih pisama, radnih dokumenata i čat-poruka.“

Advokati pomenutih firmi kažu da su one tokom protekle decenije nakupila prava brada dokumenata – zbog mnogobrojnih sudskih odluka koje su kod njih razvile preterani oprez. Zato su ovi koncerni rešili da izvrše pritisak na američke sudove. Firme više ne žele da im se izriču kazne zbog nenamernog brisanja dokumenata koji bi mogli da budu upotrebljeni kao dokazi u civilnim procesima. One traže nove jedinstvene smernice koje bi im omogućile da se oslobode „balasta“. Na taj način bi mogle da uštede značajne sume novca – i da ga ulože u sopstvene poslovne projekte.

„Ali, ta ofanziva je naišla na otpor“, piše dalje minhenski dnevnik: „Advokati tužitelja se žale da bi preduzeća mogla da brišu dokumenta koja nisu povoljna po njih kada vide da im se bliži neki sudski proces – a to ometa traganje za istinom“, kao što je rekla advokatica specijalizovana za ljudska prava Dženifer Klar. Doduše, firme nisu u obavezi da čuvaju kompletnu dokumentaciju – obaveza nastupa tek kada postane jasno da je na pomolu pravni spor. A to se dešava, na primer, kada stigne pismo advokata. Čuvanje kompletne dokumentacije je rezultat preteranog opreza, logike koja se temelji na čuvenom: „nikad se ne zna…“ – jer su već mnogima izrečene drakonske kazne zbog uništavanja dokumentacije, iako to uništavanje nije bilo namerno izvedeno da bi se nešto prikrilo pred sudom. Sada sudovi razmatraju mogućnost da smanje kazne za brisanje dokumenata – odnosno, da one ostanu visoke samo u slučajevima kada je „dokazni materijal uništen sa zlim namerama.“

Skandal zbog NSA i elektronske špijunaže će SAD do 2016. koštati 35 milijardi dolara, prenosi dnevnik Velt. Glavni razlog za to su sumnje u sigurnost firmi kao što su Sisko, Majkrosoft ili Gugl. Klijenti tih firmi se opredeljuju za druga rešenja koja smatraju sigurnijim. Velt citira Rebeku Mekinon iz vašingtonske organizacije Nju amerika faundejšn, koja kaže „da je potencijalna šteta ogromna kada se zna koliko naš rast zavisi od informacione industrije. […] Sisko sistems, najveći svetski proizvođač opreme za računarske mreže, prenosi da su otkrića o NSA izazvale ozbiljnu skepsu među klijentima u zemljama ubrzanog industrijskog razvoja. „Otkrića Edvarda Snoudena imaju veliki potencijal da nanesu ozbiljnu štetu našoj konkurrentnosti“, rekao je Ričard Salgado, direktor za informacionu bezbednost firme Gugl. On se to rekao jednom odboru američkog Senata misleći na svoju firmu, ali i na firme Epl, Fejsbuk i Majkrosoft: „Poverenje koje je sada ugroženo, za naša preduzeća je od ogromne važnosti.“

Svi nemački mediji su preneli i pisanje američkog portala Hafington post o praćenju seksualnih interesovanja terorista na internetu. Tako nemački portal Hajze piše da na taj način SAD nameravaju da unište kredibilnost muslimanskih fundamentalista. To proizilazi iz jednog dokumenta odbeglog američkog informanta Edvarda Snoudena. „U jednom internom izveštaju od 3. oktobra 2012. NSA ukazuje da su oni koji radikalizuju muslimane posebno osetljivi kada se ispostavi da privatno rade suprotno od onoga što javno propovedaju. Na taj način se podriva njihova odanost džihadističkoj stvari. A to može da se desi kada se obelodani da su posećivali internet strane sa seksualnim sadržajem ili su komunicirali sa neiskusnim mladim devojkama seksualno slobodnim jezikom.“

Izvor: DW

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #272 on: December 11, 2013, 03:30:26 pm »

Damask bez telefona i pristupa Internetu

10.12.2013.

U Siriji je došlo do masovnog isključenja interneta. U prekidu su i telefonske veze. Razmere isključenja nisu precizirane, ali u glavnom gradu Damasku, telefon i internet ne funkcionišu.

Primena avijacije i artiljerije u borbama vladinih trupa sa pobunjenicima dovodi do oštećenja infrastrukture. Ranije je u Damasku već dolazilo do isključenja interneta i telefona. Obično je sve ponovo funkcionisalo kroz nekoliko sati.


Izvor: personalmag.rs

Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #273 on: December 11, 2013, 03:56:21 pm »

Moguće da sprovode neku operaciju, pa malo komunikacije gase...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #274 on: December 16, 2013, 01:05:45 pm »

Google preuzeo Boston Dynamics, kreatora vojnih robota

15.12.2013.

Internet gigant Google zvanično je potvrdio kupovinu kompanije Boston Dynamics, jedne od vodećih američkih robotičkih kompanija, poznate po robotima kao što je „Wild Cat“, koji trči brže od čoveka, „BigDog“ koji je u stanju da prenosi teret i androida PETMAN. Uglavnom, kompanija se specijaliyovala za vojne projekte za potrebe agencije DARPA.

Wild Cat u praksi
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/wE3fmFTtP9g?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Bez obzira na to što predstavnici najveće na svetu internet korporacije još uvek uopšte ne komentarišu cilj kupovine Boston Dinamiksa, po mišljenju stručnjaka, Google se, najverovatnije, sprema da započene rad na sopstvenim autonomnim sistemima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U nastavku pogledajte kako u praksi deluju najpoznatiji roboti ove kompanije.

Big Dog – veliki “vojni pas”
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/W1czBcnX1Ww?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Petman
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/tFrjrgBV8K0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Izvor: personalmag.rs


* big-dog.jpg (32.6 KB, 450x331 - viewed 97 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #275 on: January 04, 2014, 05:34:56 am »

NSA: Šifre su nemoćne pred ovim računarom

03.01.2014.

Američka Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) pokušava da napravi računar koji će moći da provali najveći broj šifrovanih programa, bez obzira na to da li su oni namenjeni da zaštite špijunske programe drugih država ili bankovne račune građana.


Pozivajući se na dokumenta odbeglog obaveštajca Edvarda Snoudena, “Vašington post” u jučerašnjem izdanju prenosi da NSA pokušava da razvije takozvani “kvantni računar” koji bi mogao da bude korišćen za “razbijanje” šifrovanih kodova za čuvanje osetljivih informacija.

Razvijanje takvog računara, koji bi odjednom mogao da obavi nekoliko proračuna, moglo bi da potraje godinama, prenosi Rojters pisanje američkog dnevnika.

List procenjuje da bi takva moćna mašina, koja bi mogla da razotkrije zaštitu podataka građana, mogla imati posledice na različite oblasti, poput medicine.

Izrada računara je deo istraživačkog programa NSA, vrednog 79.7 miliona dolara, nazvanog – “Dospevanje do teških meta”.

Pojedine nevladine organizacije takođe pokušavaju da razviju kvantne računare i za sada nije jasno da li program NSA zaostaje za tim pokušajima ili su znatno ispred njih.

Edvard Snouden je prošle godine obelodanio da je NSA, uz pomoć svog programa, prikupljala podatke telefonske i internet komunikacije građana širom sveta. Američki federalni sudija je prošle sedmice zaključio da su ti podaci dobijeni na zakonit način, dok je drugi sudija doveo u sumnju ustavnost takvog programa.

O ovom pitanju će se najverovatnij u konačnom izjasniti i Vrhovni sud SAD.

Snouden je ranije optužen za špijunažu, a svoje utočiste je pronašao u Rusiji, čije vlasti su mu odobrile privremeni azil.

Izvor: b92.net
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #276 on: January 04, 2014, 05:51:58 am »

Sirijski hakeri odgovorni za napad na Skype

02.01.2014.

Hakerska grupa "Sirijska slobodna armija", koja podržava sirijskog predsednika Bašara al-Asada, preuzela je odgovornost za hakerski napad na naloge korisnika internetskog servisa Skype.

Grupa je na Twitteru objavila lične podatke Stiva Balmera, direktora Microsofta, koji odlazi u penziju, uz poruku:

"Uz pomoć ovih detalja, možete da zahvalite Microsoftu zbog nadgledanja vaših naloga i elektronske pošte".

Hakeri su pozvali korisnike interneta da ne upotrebljavaju Microsoftove servise za elektronsku poštu Hotmail i Outlook, jer kompanija "nadgleda podatke i prodaje ih državama", prenose Vijesti.

Slične poruke bile su ostavljene na Skypeovim zvaničnim stranicama na Facebooku, ali su kasnije uklonjene. Hakeri su ih potom ponovili na Twitteru.

Edvard Snouden, nekadašnji službenik američke Agencije za nacionalnu bezbednost, odao je medijima podatke o postojanju obimnog programa elektronske špijunaže u kojoj se koriste i serveri velikih tehnoloških firmi, uključujući Microsoft.

Izvor: b92.net

Dodatak, dok ovo pišem,
i tviter naloge skajpa im još uvek drže u blokadi (ili ih ovi namerno ne puštaju), dok su blog uspeli da vrate online, pitanje do kada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nezvanično saznajem da su napali i sam skype servis, i da je ovih dana skype aplikacija pravila veliko zauzeće procesora kod nekih pojedinaca. Možda je i samo trač ili slučajnost, ali kada su ovakve stvari u pitanju nešto i ne verujem baš u slučajnosti. Smiley


* facebook.jpg (67.49 KB, 943x604 - viewed 105 times.)

* twitter.jpg (85.07 KB, 1052x492 - viewed 99 times.)

* skype blog offline.jpg (46.95 KB, 786x305 - viewed 102 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #277 on: January 12, 2014, 01:43:35 pm »

Obama planira da ograniči nadgledanje komunikacija od strane NSA?

11.01.2014.

Obama se danas sastaje sa ključnim kongresnim liderima koji nagledaju američke obaveštajne aktivnosti i zakonodavcima koji su veoma kritični povodom obima nadgledanja američkog nadgledanja komunikacija.

Predsednik Barak Obama sve je bliže odluci da li da ograniči sveobuvhatne, tajne špijunske programe koje sprovodi Nacionalna bezbednosna agencija.

Obama se danas sastaje sa ključnim kongresnim liderima koji nagledaju američke obaveštajne aktivnosti i zakonodavcima koji su veoma kritični povodom obima nadgledanja američkog nadgledanja komunikacija. Razgovori u Beloj kući su deo niza sastanaka koje je predsednik Obama održao ove nedelje povodom špijunskih aktivnosti Nacionalne bezbednosne agencije, uključujući jučerašnji sastanak sa najvišim obaveštajnim funkcionerima.

Predsednikovi pomoćnici navode da bi on tokom narednih dana, eventualno početkom iduće nedelje, mogao da objavi promene u američkim programima nagledanja komunikacija.

Predsednik Obama je ukazao da želi da uspostavi adekvatan balans u špijunskim programima. Lideri američke obaveštajne zajednice navode da je program prismotre od suštinske važnosti za nastojanja SAD da osujete terorističke napade, dok drugi navode da je takvo špijuniranje kršenje privatnosti pojedinaca.

Izvor: personalmag.rs
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #278 on: January 18, 2014, 10:42:29 am »

NSA špijunira čak i isključene računare!

17.01.2014.

NSA može da špijunira računare čak i ako nisu povezani sa internetom: sudeći po izveštaju „Njujork tajmsa“ za to se koriste specijalne „radio bubice“, koje su već instalirane na 100.000 računara.

Program se zove „Kvantum“. Tako se zove tajna organizacija protiv koje se Džems Bond bori u poslednjim filmovima. Ali stvarnost je odavno prevazišla filmske zlikovce. Tajna služba Sjedinjenih država, NSA, može da špijunira računare, čak i kada nisu povezani sa internetom.

„Kvantum“ funkcioniše slično bubicama za telefone, agent mora da ubaci, tj. ugradi u računar posebno prepariranu radio-bubicu. To može da uradi preko USB kartice ili izmenjenih delova računara, direktno kod proizvođača. Bubica odašilje radio talase, koje hvata prijemnik, udaljen ne više od nekoliko kilometara.

„Njujork tajms“ piše da je NSA tako preparirao oko 100.000 računara, koje na primer koriste ruska i kineska vojska, trgovci drogom u Meksiku, trgovinske institucije Evropske unije ili Pakistan – tamo gde je ubijen Osama bin Laden.


Reforma obaveštajnih službi

NSA taj metod koristi nekih pet godina: „Cilj je bio pristup inače nedostupnim podacima“, citira list stručnjaka za bezbednost Džemsa Luisa iz Centra za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu. Međutim, preko radio talasa, NSA može u računar i da ubaci programe, na primer: program koji registruje svaki otkucaj na tastaturi.

Sve to izlazi na videlo uoči sednice na kojoj danas (17.1.) predsednik Barak Obama želi da predstavi svoje planove za reformu obaveštajnih službi. Neke informacije su već procurele, pa se unapred mogu reći dve stvari: tajnim službama u SAD ne predstoji revolucija i drugo – reč je pre svega o privatnoj sferi Amerikanaca. „Nadam se da će predsednik slediti preporuke svog ekspertskog tima, naime da se telefonski meta podaci Amerikanaca čuvaju u telefonskim kompanijama, a ne u NSA“, rekao je kongresmen demokrata Adam Šifer.

Ali ni to nije sigurno. Prema „Njujork tajmsu“ predsednik želi da ti takozvani telefonski meta podaci (ko, kad i s kim razgovara) i ubuduće ostanu u rukama tajnih službi.


Veća zaštita privatnosti stranaca?

Posle velike ogorčenosti i gneva u Nemačkoj i drugim zemljama, i privatnost stranaca bi trebalo da bude bolje zaštićena od očiju i ušiju američke tajne službe. Detalje bi trebalo da razradi jedna radna grupa, u narednim mesecima, prenosi „Njujork tajms“.

Kongresmen Šifer iz Kalifornije nada se da će predsednik podržati američke internet firme koji strahuju za svoj posao, u situaciji kada tajne službe imaju pravo da špijuniraju sve podatke. „Želim da čujem od predsednika kako možemo ponovo da uspostavimo poverenje kod stranaca, tako da oni sa našim internet firmama mogu da posluju i tako da se poštuje njihova privatnost“, kaže Šifer.

Međutim, u SAD nikada nije bilo govora o specijalnim „No spy“ sporazumima sa pojedinačnim zemljama. O tome neće biti reči ni ovog petka. Pitanje je dakle, kakvu će utehu, u vezi sa „Kvantumom“, predsednik Obama uopšte moći da ponudi.


Izvor: DW
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #279 on: January 18, 2014, 03:24:22 pm »

Ако то раде, а вероватно раде, нанеће штету само индустрији  рачунара, пре свега произвођачима матичних плоча и сличних компоненти јер ће их сумњичити да уграђују те "бубице". Зато ће они произвођачи чија је производња у Кини, Русији и другим земљама које су мета ових напада, добити на цени.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #280 on: January 18, 2014, 04:21:42 pm »

Dešava se to, najpoznatiji slučaj je sa mrežnom opremom, uglavnom ruterima, firme Huawei.
SAD ih je optužio da u svoju opremu stavljaju te pomenute uređaje. Mislim da su u Pentagonu zabranjeni njihovi uređaji.

Jedan deo proizvodnje računarskih komponenti SAD će prebaciti baš na svoje tle u same sjednjene države.
Javno se kaže da će tako smanjiti nezaspolenost, povećati kvalitet proizvoda i osnažiti brend, a zapravo hoće da imaju bolju kontrolu nad celim proizvodim tokom, i ako je reč o njihovim kompanijama oni to valjda ne mogu da iskontrolišu na tom proizvodnom nivou u hali.
Oni će morati da menju sve, pa čak da obrate pažnju i na sirovine, a i na poluproizvode koji sitižu u završnoj fazi sa više strana sa drugih mesta.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #281 on: January 18, 2014, 04:36:34 pm »

На крају ће све рачунаре који иду за војне и државне потребе, а потом и привреду, склапати свака држава за себе.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #282 on: February 15, 2014, 11:01:12 am »

Sudska tužba protiv Obame zbog NSA prisluškivanja

Američki predsednik Barak Obama je zbog afere sa špijuniranjem građana sada suočen i sa sudskom tužbom. Tužilac – u ime 380.000 građana koji su potpisnici teksta tužbe – je republikanski senator Rend Pol.

„Pol je u Vašintgonu rekao da dela u ime svakog u Sjedinjenim Američkim Državama ko ima telefon“, piše magazin Fokus. Cilj tužbe je da se obustavi nadziranje privatnih telefona koje je vrlo razvijena delatnost tajne službe NSA. Fokus naglašava da je Pol pred novinarima u Vašingtonu u svakoj ruci držao po jedan mobilni telefon. Nemački nedeljnik prenosi da je Rend Pol mogući kandidat Republikanaca za američke predsedničke izbore 2016, kao i da je blizak „ekstremno konzervativnom pokretu Čajanke“. „Špijunske aktivnosti NSA su od prošlog leta sve više izlazile na videlo i to zahvaljujući otkrićima bivšeg pripadnika američke tajne službe Edvarda Snoudena. On tvrdi da je NSA čuvala podatke o telefonskim razgovorima miliona građana, kao i da je prisluškivala i mobilni telefon nemačke kancelarke Angele Merkel.“

„Američki komentatori spekulišu i o tome da li će Pol sa svojom tužbom biti uspešniji od prethodnih tužitelja“, piše IT-portal Hajze: „Krajem decembra, sud je najpre odbacio tužbu organizacije za građanska prava ACLU, jer ona sama nije bila pogođena merama na koje se žalila. Ali, izjave Edvarda Snoudena su joj dale novi oslonac jer je ona klijent telekomunikacionog giganta Verajzon.

Ali, sudija je i tada odbacio tužbu pozivajući se na paragrafe američkog zakona Patriot akt. ACLU je najavila reviziju procesa ukazavši da je ta presuda u suprotnosti sa jednim drugim slučajem.“
„Jer, vašingtonski sudija Ričard Leon je u lučaju Larija Klejmana, osnivača organizacije Fridom voč, sredinom decembra proglasio program NSA protivustavnim. Na to je američko Ministarstvo pravosuđa uložilo žalbu. Ali, pored Klejmana i druga lica i organizacije su podnele svoje sudske tužbe.

Magazin Špigel piše da senatora Pola zastupa advokat Ken Kučineli, bivši državni tužilac Virdžinije.

„Kučineli je rekao da se u ovom slučaju ne diskutuje o bezbednosnoj politici američke države, već da je ovo u prvom redu proces koji se tiče ustava. Bela kuća kao i američko ministarstvo pravde nisu želeli da komentarišu tužbu. Njihovi predstavnici su samo preneli da je prikupljanje informacija preko telefonskih veza – legalno. Prema otkrićima Edvarda Snoudena, NSA čuva podatke o telefonskim brojevima između kojih se komuniciralo kao i o trajanju telefonskih razgovora. Barak Obama je već rekao da bi praksu sakupljanja ogromnih količina podataka trebalo promeniti. Sudovi su do sada uvek podržavali pozicije američke vlade prema kojoj je nadzor velikih razmera, započet za vreme administracije predsednika Džordža Buša mlađeg – legalan.“


Izvor: DW
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #283 on: March 24, 2014, 12:47:27 pm »

Peking traži od SAD objašnjenje o hakerskom napadu na "Huavej"


24.03.2014.

Peking želi jasno objašnjenje od SAD o izveštaju da je američka Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) izvršila hakerski upad u servere u sedištu telekomunikacionog giganta "Huavej", izjavio je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hong Lej, dodajući da to izaziva "veliki zabrinutost".
 
Centralno sedište kompanije "Huavej"
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Nedavno su u međunarodnim medijima objavljeni brojni izještaji o američkoj špijunaži, praćenju i krađi tajni od drugih zemalja, uključujući Kinu. Peking je zbog toga već uložio brojne žalbe Vašingtonu. Zahtevamo da SAD iznesu jasno objašnjenje i da prestanu sa spornim delima", naglasio je Lej.

Američki dnevnik "Njujork tajms" i nemački magazin "Špigl" su tokom vikenda pisali o poverljivim dokumentima koje je medijima dostavio bivši službenik NSA Edvard Snouden, u kojima je detaljno opisana špijunska operacija.

"Špigl" je pisao da je meta NSA bilo kinesko političko rukovodstvo, uključujući bivšeg predsednika Hu Đintaoa, te ministarstva trgovine i spoljnih poslova.

NSA je, kako se navodi, "pristupila" mejl arhivi, internim dokumentima kojima su onlajn komunicirali najviši zvaničnici kompanije, tajnim kodovima pojedinih "Huavej" proizvoda i čitali interne izveštaje, što se može videti u dokumentima koje je obelodanio begunac NSA Edvard Snouden.

"Trenutno imamo dobar pristup i toliko podataka da ne znamo šta da radimo s njima", navedeno je u jednom od obelodanjenih dokumenta, piše Špigl.

Prvobitni cilj "Operacije ubiti džina" bila je da se pronađe veza izmedju kompanije "Huavej" i kineske vojske što je bilo registrovano u dokumentu iz 2010, da bi onda akcija bila proširena s ciljem upoznavanja kako da se "prodre" u kompjuterski i telefonski interfejs "Huaveja" koji je prodat trećim zemljama.

Srna


* huawei1_f.jpg (27.85 KB, 470x270 - viewed 97 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #284 on: March 24, 2014, 07:04:57 pm »

"Imperija uzvraća udarac" Wink. SAD su se stalno žalile na hakerske napade i Internet štijuniranje od strane Kine. Izgleda da ni sami nisu bili imuni od toga. Šta više, izgleda da su radili po sistemu "da se Vlasi ne dosete".
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.