PALUBA
March 29, 2024, 11:44:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: M-84 u 1:35 na manevru  (Read 8701 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« on: September 20, 2010, 03:49:09 pm »

Evo jedan M-84, kog sam uradio pre neke 2 godine. Neka se nađe dok ne pristigne primerak od Barta i Kamaza.  Smiley
Urađen je konverzijom Zvezdine T-72A makete. Nebo je urađeno u Photoshop-u.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]














* m-84-zvezda.jpg (42.23 KB, 499x374 - viewed 256 times.)

* M-84_1.jpg (132.03 KB, 640x467 - viewed 263 times.)

* M-84_2.jpg (62.9 KB, 497x300 - viewed 240 times.)

* m-84-zvezda3.jpg (69.73 KB, 499x374 - viewed 254 times.)

* m-84-zvezda6.jpg (50.5 KB, 499x374 - viewed 247 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: September 20, 2010, 04:43:13 pm »

O maketarstvu ne znam ništa, ali mi se ovo jako sviđa.
Prva mi izgleda najbolje, ali su i ostale jako dobre.

Bilo bi dobro da si stavio malko veće slike da bi mogli bolje da uočimo detalje.
Ovako u gro planu izgleda odlično.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #2 on: September 20, 2010, 10:11:13 pm »

šta si koristio za granje?
Logged
Бродски мали
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 673



« Reply #3 on: September 21, 2010, 02:11:38 am »

Сцена ти одлично изгледа! Браво! 
Макета тенка је супер, блата таман колико треба, гусенице затегнуте. Милина.
Молим те одај ми тајну траве, чак је и шарена као права. Гранчице - мало труле, мало суве, лишће на сломљеном грању - суво за разлику од зеленог на дрвету. Заиста сјајно.     
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #4 on: September 21, 2010, 03:44:25 pm »

Zdravo kolege,

drago mi je da vam se sviđaju radovi. Evo otkriću vam nekoliko tajni.

Ono žbunje što vidite okolo je od mahovine. Ovde u Nemačkoj ima dosta specializovanih prodavnica u kojima možete kupiti ovakvu mahovinu ili travu za podlogu.

Evo primera kako se radi podloga trave. Kupite na buvljaku pur-penu. Kući uzmete stare novine i jednu laku ploču od iverice, naravno u dimenzijama u kojima želite dioramu. Listove novina izgužvate i zalepite za ploču. Negde uzvišeno, a negde niže. Onda uzmete pur-penu i polako isprskate te površine. Dok je pur-pena još poprilično vlažna uzmite malu špahtlicu, ukvasite u vodu koja sadrži dve kapi deterdženta za pranje sudova, i onda oblikujte površine kako vam srce poželi. Sve to ostavite da se lepo osuši preko noći, da bi se sve dobro steglo i kapilari na površini pur-pene zatvorili, tj. gletovali. U nastavku, ko želi, može da uzme skalpel za tepih i da dodatno oblikuje tu "prirodu". Samo pazite na prste, da ne bi kasnije samo mogli da brojite do devet!

E sad je pitanje, kako uraditi onu travu ? Prosto ko boza. I za ovo ima lek. U Nemačkoj opet prodavnica za maketare iz oblasti železnica i prirodne diorame, a kod nas jeftinije od običnih molerskih četki. Kupite na buvljaku one bledo-žućkaste molerske četke sa dužim vlaknima. U prodavnici kupite lak boju, mat, na vodenoj bazi. Koristite zelenu i uzmite još jednu teglicu crne za menjanje nijanse. Četke ukvasite u zelenu boju raznih nijansi, dobro istrljajte o papir, da se vlakna ne zalepe međusobno. Neka se dobro osuši dan-dva. Onda uzmite makaze i osecite vlakna na dužinu od 6mm pa na gore. Pri tome sortirajte nijanse i dužine vlakna, da kasnije ne bi nastala frka i zbrka.

Našu osnovu, osušenu pur-penu, premažemo sa smeđom bojom, da bi simulisali zemlju. Preporučujem boju lešnika, na vodenoj bazi. Nakon premazivanja ostaviti da se osuši jedan dan. Onda uzmemo lepak, tj. tutkalo na vodenoj bazi. Tutkalo iscedimo u neku staru činiju i dodajemo pomalo vode dok ne dobije konsistenciju, nešto između jogurta (onog ređeg koji je kao uvek skuplji) i mleka. U to dodamo samo jednu kap deterdženta za sudove, da bi tutkalo u suvom stanju bilo bezbojno, tj. mat providno.

Uzmite čašu od jogurta i probušite nekoliko rupica, prečnika 1-2mm. Najbolja solucija vam je teglica začina, koja gore ima tri različita otvora, koji mogu da se menjaju okretanjem poklopca. U takvu čistu posudu ubacite isečenu travicu. E sad neka se pokažu sportisti. Jako i energično mućkajte teglicu, da bi trava dobila elektrostatički naboj. Nemojte samo da vam teglica odleti i nekog ubije !  Grin
E, sad pomerite otvor teglice na one malo veće rupice i počnite sa posipanjem po vlažnoj, tutkalom premazanoj, površini. Nemojte nikada da obrađujete veće površine od 40x40cm odjednom, inače ode mast u propast i osuši vam se lepak/tutkalo. Koristite dve do četiri teglice sa različitim nijansama trave. Efekat sipanja i mešanja ovih nijansi po podlozi je identičan okolnostima u prirodi, kao npr. vlažnija livada, suvlja trava, dodatne senke, padine, različite dužine trave itd.
Ono mućkanje teglice ima svoju svrhu. Kroz elektrostatički naboj, vlakna će nakon posipanja stajati uspravno (nema bezobrazluka) baš kao u prirodi. Negde će biti duža, a negde kraća, ponegde svetlija na bež, na drugom mestu više zatvoreno zelena. Kad ste odradili posao (mislim na ovaj sa dioramom) ostavite da se dobro osuši.

Dobili ste podlogu stani pa gledaj.   Roll Eyes
Sve ostalo je stvar ličnog izbora dali bi hteli da postavite drveće ili žbunje.

O drveću i žbunju ćemo u narednom prilogu.  
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #5 on: September 21, 2010, 03:49:52 pm »

AAAAAAAAaaaaaaaaa..........
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6 on: September 21, 2010, 03:52:57 pm »

Nešo, stariji sam čovjek, šesta decenija. Nisam neki maketar, nikad nisam ovo pravio. Ali ove tvoje makete su me toliko oduševile da nemam riječi. Hvala ti što si to podijelio sa nama.

 
 Grin Grin Grin Grin
 Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

Pozdrav

Vlado

Napravio si deset postova, a ne znam koji je bolji od kojega.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #7 on: September 21, 2010, 04:25:14 pm »

AAAAAAAAaaaaaaaaa..........
Isto ja !!!!
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #8 on: September 21, 2010, 04:40:38 pm »

Kao što obećah idemo u produžetke. Nastavljamo sa drvećem i žbunjem.

Za drveće najbolja metoda je sledeća. U leto možete da nađete dosta suvih grančica po šumi, nekog prečnika od 10-20mm. Uzmete grančice i sa šmirglom lepo skinete ostatke kore. Nikako nemojte da koristite grančice sa rupicama, jer su ih verovatno napale bube. Za krošnje drveta koristimo jednu vrstu suve trave. Nemci je zovu "Seeschaum", Englezi "sea foam", a u latinskom ova biljka se zove "Teloxys aristata". Evo slike te biljke u prirodi, koje raste u pretežno primorskim krajevima i u rusko-azijskim stepama, ali je verovatno ima i na mom Zlatiboru. A ako nema ima da je zasadim u inat!  Grin
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

E, sad odoh malo u kulinarstvo, nadam se da nećete da me proglasite ludim. U prodavnici zdrave hrane kupite veće pakovanje sušenog, grubo seckanog peršuna i pakovanje mažurana (ako kod nas možete naći mažuran kao začin). To će vam kasnije predstavljati lišće na drveću i žbunju.
One očišćene grančice pri vrhu izbušite u prečniku manjih grančica koje ćete da dodate kao neke deblje grane. Znači dole trup/stablo drveta, onda gore deblje grane, pa na kraju ova sušena biljka koju sam gore naveo i prikazao. Sve ovo jedno u drugo naređate, naravno zalepljeno uz pomoć nerazblaženog tutkala. Kad vam je drvo u osnovi gotovo i konstrukcija suva uzmete finu strugotinu. Ukvasite stablo drveta, ne celo, u razblaženo tutkalo i uvaljajte u finu strugotinu. Malo stresite i ostavite neka se osuši. U suvom stanju ćete dobiti izgled prave kore na drvetu. Kad sve bude suvo, nakon dan-dva, ofarbajte celo drvo u nijansu smeđe boje, u zavisnosti koje drvo želite da prikažete. Neka se dobro osuši. Prelakirajte bezbojnim mat lakom na vodenoj osnovi. Neka se dobro osuši jedan dan.
E, sad nastupaju začini (supruga me već čudno i zabrinjavajuće posmatra). Ko ima mogućnost neka nabavi lepak za prskanje od UHU ili neki slični koji nije mnogo agresivan, ali ima dobra svojstva lepljenja i pre svega da je na kraju bezbojan kad se osuši. Uzmite vaše drvo, okrenite nadole i pokušajte samo da poprskate krošnje drveta, izvedene od one suve biljke. Sad drvo okrenite uspravno u normalan položaj. Dok je lepak još vlažan uzmite peršun i posipajte odozgo. Otresite pažljivo i brzo drvo, i opet posipajte peršun. Ponegde slobodno pospite i mažurana, pošto je on sitniji, a svako drvo po prirodi poseduje različite veličine listova. Znači, tresi, sipaj, tresi, po dva-tri puta zaredom. Rezultat će biti prelepe bujne krošnje, različitih listova, ponegde više, ponegde ređe. Neka se dobro osuši jedan dan. Naredni dan, ko hoće, može da mu ga da po nijasni listova (nije obavezno). Koristite akrilne boje uz pomoć airbrush-a. Samo lako poprskajte listove, nemojte nikako da ih natopite !

E sad dolazi ključni momenat. Sačekajte dok vam sestra, devojka, supruga ili majke izađe iz kuće i poslužite se njihovim lakom/sprejom za kosu. Ako vas kasnije pita zašto vam je bio potreban ili zašto je prazan pravite se ludi, inače ćete biti sumnjivi. Znate, ono !  Grin Grin Grin
Šalu na stranu. Lakom poprskajte krošnje drveta, da bi se liske fiksirale i dobile svoj finiš.

Žbunje radite na isti način, samo uz pomoć suve biljke i isključivo mažurana.





* Teloxys.jpg (45.18 KB, 463x640 - viewed 127 times.)

* ledebour-r21.jpg (158.84 KB, 387x640 - viewed 137 times.)

* seemoosweiss.jpg (72.67 KB, 640x425 - viewed 120 times.)
Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 193



« Reply #9 on: September 21, 2010, 05:04:58 pm »

Да човек не поверује
Ко ли се само свега тога сетио
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #10 on: September 21, 2010, 05:16:02 pm »

Ako vas kasnije pita zašto vam je bio potreban ili zašto je prazan pravite se ludi, inače ćete biti sumnjivi. Znate, ono !  Grin Grin Grin





Čuo sam jedan komentar iza mene,

Pravite se ludi. To samo i radite.
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #11 on: September 21, 2010, 05:20:42 pm »

Quote
Čuo sam jedan komentar iza mene,

Pravite se ludi. To samo i radite.


Kako to misliš ? Pitam samo da ne bi bilo zabune.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #12 on: September 21, 2010, 05:23:24 pm »

Žena mi je iza leđa i komentariše.

Samo se pravite ludi.  Cool
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #13 on: September 21, 2010, 05:29:25 pm »

Izbruseno i savrseno doradjeno kao najbolji briljant
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #14 on: September 21, 2010, 05:49:51 pm »

Bravo Nešo za maketu i dioramu!

Dugo gledam slike tvojih maketa m84 i BRDM, i ne mogu da ''izustim'' nikakav komentar. Pogotovo ako se uzmu činjenice da nikad nisam bio na tvom nivou maketara i da 13-14 godina nisam ''sklepo'' ni jednu maketu.

Nisam znao pa mi je jako zanimljiva tvoja H-Tech tehnologija izrade drveća. U moje vreme je to bilo dosta prostije: lakirane grančice, uvijana bakarna žica, konci, seckan sunjđer, filc, suva mahovina...
... mada te drangulije i danas služe mom bratancu za neku igricu War Hammer (ili tako nešto).

Želim ti puno uspeha i samo tako nastavi
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.