PALUBA
March 28, 2024, 06:51:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Privredno-turistički avion Utva 56  (Read 21138 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« on: September 23, 2010, 10:35:05 pm »

Privredno-turistički avion Utva 56


U fabrici aviona Utva – Pančevo početkom 1959. g. završen je laki privredno-turistički četvorosed metalne konstrukcije za višestruku primenu. Prvi let je obavljen 22. aprila 1959. godine.

Pojačano uključivanje vazduhoplova u službu privrede inspirisala je grupu konstruktora fabrike aviona Utva: inž. Branislava Nikolića, Dragoslava Petkovića i Nikolu Dimitrijevića, da otpočnu konstruisanje jednog univerzalnog aviona koji bi po svojim osobinama zadovoljio potrebe višestruke namene. Tako su 1956. g. otpočeli radovi na projektovanju aviona Utva 56 namenjenog za potrebe turizma, poljoprivrede, taksi službe, saniteta, sporta itd. Iste godine fabrika Utva je pripremila i otpočela izradu prototipa ovog aviona, jer su proračuni obećavali da će on zadovoljiti osnovnu namenu. U stvari, u početku su planirana dva prototipa, jedan sa motorom Lajkoming od 260 KS i drugi sa motorom Praga Doris od 240 KS, ali je na kraju izrađen samo onaj sa motorom Lajkoming.

Početkom 1959. g. avion je završen. Konstruktori i predstavnici fabrike su bili zadovoljni i redakciji Aero sveta su, aprila 1959. g. izjavili: “Ovih dana pretstoji samo još farbanje aviona. Pripremamo se za novosadski međunarodni sajam. Za naš avion interesuje se više poljoprivrednih organizacija i verujemo da će uskoro početi seriska proizvodnja.” Ipak, avion je bio gotov tek avgusta te godine. Drugi započeti avion istog tipa bio je, krajem 1959. g. u završnoj fazi izrade zajedno sa manjom serijom koja je takođe već bila započeta. Njihov završetak se očekivao krajem 1960. g. Planirana je bila i izrada druge manje serije, oko godinu dana nakon prve.

Prilikom ispitivanja prototipa Utve-56 došlo je do ozbiljnog problema – pojavio se flater. Eva šta je o tome novinaru Aero sveta ispričao probni pilot Vlasta Veselinović:

“Ispitivao sam laki avion namenjen privredi. Visina 2500 m. Palica napred – do maksimalne brzine. Odjednom grmljavina. Metalni trup je pretrpeo aerodinamičke promene; došlo je do takozvanog flatera (sabiranje trupa i pucanja njegovih delova). Vibracije su bile strašne: preko sto u sekundi i to do 45 stepeni gore i dole. Oduzeo sam gas i postepeno smanjivao brzinu. Pokušao sam da komandujem, ali bez uspeha. Trup aviona se skratio i komandne žice olabavile.

Šta da radim? pitao sam se. Skočiti padobranom ili spasiti mašinu? Odlučio sam se za drugo.
Lagano sam dodao gas motoru i poslužio se ručicom trimera. Avion se leno ali ipak poslušno kretao. Pomislio sam još dva puta: šta ako se inače naprsli trup raspadne na kritičnoj visini? Ali u oba maha nadvladala je jača sila: Želja da spasem zajednici 50 miliona dinara.
Sleteo sam. Uzrok greške je pronađen i avion će uskoro leteti iznad naših polja…”

Interesovanje za ovaj avion je bilo prilično veliko. Više poljoprivrednih kombinata iz Jugoslavije, kao i neke turističke agencije iz Zapadne Nemačke i Holandije uputili su pisma u kojima su tražili prospekte aviona. Dva aviona Utva-56 bila su do početka 1960.g. već ugovorena po ceni od 24 miliona dinara sa poljoprivrednim kombinatom “Bratstvo jedinstvo” iz Bečeja. Vodili su se pregovori i sa još nekim preduzećima iz Vojvodine, Makedonije i Hrvatske, zainteresovanim za poljoprivrednu verziju novog aviona. Bolnica iz Sente je pokazala interesovanje za sanitetsku varziju Utve.

Avion UTVA-56 je bio izložen, od 8. do 10. jula 1960. g. na međunarodnoj 8. Vazduhoplovnoj izložbi u Veneciji gde je bio veoma zapažen. Na izložbi je bilo izloženo 16 tipova aviona iz Italije, Francuske, SAD, Belgije i SR Nemačke a iz Jugoslavije je bio izložen i avion V-55. Od svih aviona najimpresivniji let je sa minimalnom brzinom (na visini 20 metara) izveo je Lazar Vukobratović na UTVI a zašta je dobio brojna priznanja prisutnih stručnjaka i pilota drugih aviona. Što se tiče konstrukcije i pojedinih konstruktivnih rešenja jugolsovenski avioni su bili na nivou većine izloženih aviona ali su zaostajali po opremljenosti i konforu kabine. Tako na primer, od izloženih samo jugoslovenski aviona (pored jednog belgijskog super lakog aviona) nisu imali primopredajne radio-stanice.

Na avionu je bio ugrađen motor Lajkoming GO-435-C2B2 od 240/260 KS. Međutim konstruktivno je rešeno da su se mogli ugraditi i motori Praga Doris B 200/220 KS i Valter Minor 6 III od 160 KS.

Proračunati tehnički podaci su bili: razmah 11,40 m, dužina 8,25 m, visina 2,67 m, noseća površina 18,08 m2, ukupna masa 1290 kg, masa praznog aviona (turistička verzija sa svim uređajima) 830 kg, koristan teret 460 kg, maksimalna brzina 260 km/h, brzina krstarenja 230 km/h, minimalna brzina 79 km/h, brzina penjanja 6 m/s, rulanje u poletanju 160 m i sletanju 150 kg.

Na žalost ubrzo po povratku iz Venecije Utva-56 je 2. avgusta 1960. godine uništena u katastrofi na Sajmištu u Skoplju kada je poginuo pilot fabrike Utva Lazar Vukobratović. Avion je trebalo da nad sajmom demonstrira zaprašivanje, prskanje i tretiranje površine.
« Last Edit: February 19, 2011, 10:59:45 am by dreadnought » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1 on: September 23, 2010, 10:51:30 pm »

Ja sam bio mali,ali sjecamse, pao je u reku Vardar da ne bi pobio ljude koji su bili okolo-mahao im je rukama da bjeze,ali oni su mislili da im mase-pozdravlja.......................
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: September 24, 2010, 01:25:34 am »

Koji je bio uzrok pada?
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #3 on: September 26, 2010, 11:22:00 pm »

Čim stignem da iskeniram originalne fotografije staviću ih a za sada (za par dana) evo ove
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* UTVA-56.jpeg (10.2 KB, 300x116 - viewed 651 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #4 on: September 27, 2010, 02:26:06 pm »

Koji je bio uzrok pada?
Ljudi kazu da nije se cula buka mtora-zasto i kako,onda nije bilo niti informacije zvanicnih organa.niti je bilo upitno pitati................
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #5 on: September 27, 2010, 03:46:37 pm »

Znači najverovatnije otkaz motora, zbog kojeg je pilot bio prinuđen na sletanje.
Pilot Vlasta Veselinović je imao dosta sreće kada je uspeo da iskontroliše avion pogođen flaterom, flater može dovesti raspada strukture u nekim slučajevima i veoma je opasna pojava. Obično se gleda da se pojava flatera "pomeri" na brzine koje su iznad maksimalne brzine za dati avion.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: April 16, 2011, 04:25:37 pm »

Malo veća i slična (nije ista, različit je položaj elise) fotografija koju je Deligrad već postavio.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* utva 56.jpg (102.17 KB, 1008x511 - viewed 410 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: July 14, 2011, 02:25:29 pm »

Još jedna fotografija ovog aviona. Vidi se da avion ima i VE broj 00672?


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* utva 56_66.jpg (145.85 KB, 873x547 - viewed 360 times.)

* utva 56_00672.jpg (47.48 KB, 731x328 - viewed 334 times.)
« Last Edit: July 14, 2011, 02:35:32 pm by dreadnought » Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #8 on: July 14, 2011, 02:48:46 pm »

00672 nije vojno evidencijski broj već fabrički broj tj c/n kod Britanaca i Amerikanaca. Tako su na primer
00673 YU-BAK Utva 60AG
00674 YU-BAL Utva 60AG
itd
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: July 14, 2011, 02:57:30 pm »

To sam i stavio znak ? jer mi nije bilo jasno. Sada je sve OK. Hvala 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: November 07, 2011, 03:48:39 pm »

Dve fotografije iz Aeromagazina br. 67.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* utva 56.jpg (100.9 KB, 1199x507 - viewed 339 times.)

* utva 56_unutrašnjost.jpg (102.97 KB, 796x568 - viewed 321 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #11 on: November 07, 2011, 04:01:21 pm »

Nemam ovaj broj magazina. dreadnought sta mu je ono ispod trupa?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #12 on: November 07, 2011, 04:23:35 pm »

Nisam siguran. Imam neke ideje, ali ne bih da lupim  Smiley


Možda neko drugi zna?

Visi li nešto slično još i sa krila?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #13 on: November 07, 2011, 04:30:41 pm »

Nisam siguran. Imam neke ideje, ali ne bih da lupim  Smiley


Možda neko drugi zna?

Visi li nešto slično još i sa krila?

mozda je ovo (kontejneri za prskanje i zaprasivanje....)

UTVA-56 * Retired *
One UTVA-56 delivered 1959. It was intended for agricultural use, and was flown for a time with crop-dusting equipment installed. First flight 22 April 1959. Evaluated by VOC. Withdrawn from service in 1959?

Serial    c/no.    Prev. Identity    Delivered    Fate/Notes
00672              1959    prototype, YU-BAF

http://www.aeroflight.co.uk/waf/yugo/af2/types/utva-60.htm
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #14 on: November 07, 2011, 04:33:01 pm »

Nisam siguran. Imam neke ideje, ali ne bih da lupim  Smiley


Možda neko drugi zna?

Visi li nešto slično još i sa krila?

 Grin Ja cu da lupim pa kud puklo da puklo. Meni ono ispod trupa lici da ima neke elise...propelere, mozda je neki uredjaj za zaprasivanje!?  Grin

Jedva cekam da me neko ispravi Smiley

E....pretece me drug jadran Grin
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.