PALUBA
April 20, 2024, 06:57:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm M70 i M72  (Read 432736 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #165 on: August 11, 2011, 07:22:39 pm »



  Sam proces ,ili ritual kako ga ja zovem ciscenja oruzija je zastareo i krajnje neefikasan. Cisto sumnjam da se to u razvijenijim vojskama radi kao kod nas. Primorani smo da cistimo oruzije na komandu. Zatvarac-uzmi-cisti, i tako redom...pa se ciscenje svede na 10 min trljanja zatvaraca koj ruku na srce nije ni imao kako da se zaprlja,ako uzmes neki drugi deo koj je prljaviji i treba vise da se ocisti,dobijas packe. PV ne bi trabao tako da bude tretiran. Puska je moje zaduzenje i svako ostecenje prouzrokovano mojom nepaznjom cu platiti. Periodicni progledi su svakog petka gde se detaljno proverava oruzije pa staresine lako na vreme mogu videti dali neko ne vodi racuna o LN i da ga opomenu na vreme. Necu da gresim dusu,nisu svi takvi,ali mladi potporucnici tek izasli za akademije su neumoljivi...U situacijama kada se puska ne koristi za pucanje ,par puta nedeljno ciscenja je vise nego dovoljno. Posle gadjanja,ne gine 3 dana za redom ciscenja,i to temeljno.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #166 on: August 11, 2011, 07:32:39 pm »

Pucanje ili gadjanje? Wink

Kada sam iz mornarice došao u pešadiju, doživeo sam blago rečeno šok kada sam video da se i čizme čiste po komandi. Jednostavno, sa ljudima se postupa kao sa debilima. Verujem da je ovaj sistem proizašao iz vremena kada su u vojsku na služenje vojnog roka dolazile analfabete, ali sada ako je već profesionalna vojska, valjalo bi razmisliti i o novom načinu ophodjenja, zasnovanom na odgovornosti.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #167 on: August 11, 2011, 08:10:49 pm »

Sa čiščenjem oružja na komandu sam se sretao poslije 1991. godine. Kada sam analizirao, tko traži takav način čiščenja došao sam do zaključka, da oni koji nisu bili sigurni u svoje znanje i koji su tako popunjavali vrijeme. Lakše tako, nego uvjerit regrute u svrsishodnost čiščenja i održavanja oružja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #168 on: August 11, 2011, 08:51:41 pm »

Чишћење оружја по команди је, морам употребити тај израз, глупо. Има смисла код младих регрута како би сваладали правилно расклапање и делове оружја, али касније је непотребно, чак и штетно. Можда се може применити као нека врста "казне" када војници (регрути) уместо да чисте оружје забушавају или раде нешто друго, и тако подсетили где су, али то је нешто што се примењује ретко. Управо ово што каже Дује - тако се не развија свест и одговорност за лично наоружање.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #169 on: August 11, 2011, 08:53:15 pm »

Pucanje ili gadjanje? Wink

Kada sam iz mornarice došao u pešadiju, doživeo sam blago rečeno šok kada sam video da se i čizme čiste po komandi. Jednostavno, sa ljudima se postupa kao sa debilima. Verujem da je ovaj sistem proizašao iz vremena kada su u vojsku na služenje vojnog roka dolazile analfabete, ali sada ako je već profesionalna vojska, valjalo bi razmisliti i o novom načinu ophodjenja, zasnovanom na odgovornosti.



  Namerno sam upotrebio izraz pucanje jer gadjanje nije gadjanje ako se koristi manevarska municija,i prlja pusku vise nego samo gadjanje...Smiley
  Slazem se sa tobom Rade da je mnogo stvari ostalo iz stare JNA koje su bile namenjene rocnoj vojsci. Profesionalizacijom se nije mnogo toga promenilo, no necu da gresim dusu,vecina starijih staresina se ophodi prema PV kao prema ljiudima ,uglavnom podoficiri,dok je kod oficira, uglavnom ovih mladjih slucaj nesto drugaciji...Valjda ovi mladji grebu za cinove pa to sve ide preko nasih ledja,ko ce ga znati...
Na konto cele ove price,malo smo otisli u offtopic...pre par dana sam skupio neku ekipu iz kasarne i otisli smo da igramo paintball. Za tih sat ipo prepucavanja,vise sam iskustava stekao nego za 8 meseci pesadijske obuke. Najvaznija su: 1. Nisi brzi od metka. Ne pokusavaj da pretrcavas brisan prostor. 2. AKo ti ne vidis neprijatelja ne znaci da on ne vidi tebe. Drzi glavu dole. 3. TImski rad je odlucivao pobednika. Itd. Samo modernizovanje obuke bi trebalo da dodje na red...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #170 on: August 11, 2011, 09:03:51 pm »

Tko je rekao da je mornarica vojska?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #171 on: August 11, 2011, 09:21:25 pm »

Tko je rekao da je mornarica vojska?

Trebalo bi ove stvari zapisivat ,da ima u arhivi kad se budu pisali memoari Palube.

dobar je dobar  Grin

poz.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #172 on: August 11, 2011, 09:58:55 pm »

Pa slušaj, kad pogledam neke stvari - bila je firma i po. Počevši od odnosa posade prema tehnici, medjuljudskim odnosim, broju izvršenih zadataka bez ikakvih problema i tenzija.....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #173 on: August 11, 2011, 10:13:29 pm »

Tko je rekao da je mornarica vojska?
Pa gledajući u smislu pešadije i nije. A gledajući u smislu uniformiranosti jeste.
Naravno stvar nije tako jednostavna. Kao i u avijaciji. Ali možda još i kompliciranija, jer je kao rod starija i puna tradicije.
Svaka Mornarica je onakva kakva je. Ne zato što neko nije hteo nju krajnim drilom napraviti poslušnu po svaku cijenu, nego zato što to jednostavno nebi tako moglo funkcionisati. Svaka Mornarica između ostalog prvenstveno je ogromni skup tehnike, što bi se reklo na jednoj gomili i tu je potreban veliki  broj visoko stručnih ljudi. Sasvim je drugi odnos gde na par stotina vojnika dolazi brojčano jedan starešina u odnosu na situaciju gde imate jedinicu u kojoj je veći broj starešina nego vojnika ili mornara. To je teško i uporedivo. Ma moglo bi se o tome do sutra pisati. U svakom slučaju, što gore reče "Rade", mi koji smo potekli iz Mornarice, bar u početku su nam neki postupci u pešadijskim jedinicama neshvatljivi.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #174 on: August 12, 2011, 06:00:30 am »

Kad sam posle skidanja javio u Vojni odsek-4 godine nisu znali kako da iskoriste moj VES(brodarac/kormilar)pa sam na kraju zavrsio u TO.Kad je TO ukinuta,prebace me u CZ-Jedinca za spasavanje na vodi-OK.Ali po rasporedu dobijem mesto drugog veslaca u camcu-a za komandira postavili pesadinca koji kako sam kaze nikad nije seo u  camac-pa piitam komandanta zasto me preska ce-on,pesadinac-se cudi kakva veza ima moj VES i obucenost sa camcima?Dalje da ne pricam!
Morarica je dobro obuceni i uhodani sisem sa velikom tradicijom-sve ostalo je vojska-iako smo mi duzili (jos)M48,a M70 smo vidjali na slikama jer na TC/RC/ i  podmornicama su imali M56
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #175 on: August 12, 2011, 08:17:03 pm »

Да не одлазимо изван теме превише, али сви сте ву управу у вези односа морнарице и пешадије. Много што шта је добро и боље у морнарици, али је непримењљиво у "пешадији". Наравно и обратно. Већина "морнара" ће за цели КоВ рећи "пешадија". А наравно, КоВ није пешадија. Ни сви "морнари" нису морнари. Наравно, технички системи као морнарица захтевају образованији кадар и већи број старешина. Ту можеш да "играш" на карту свести и савести. У КоВ, посебно обичној, правој пешадији где је, бар некад завршавало "што за нигде није" не може баш тако.

Војни колектив у "пешадији" је чета - батерија (основна тактичка јединица) - 100-170 људи, хетерогеног састава: нижег образовања, лошијег психолошког и здравственог профила, физички неуједанчене снаге, различитих, често лоших моторичких особина ("не зна где му је лева, где десна нога"). У борби, задатку су често одвојени по мањим групама које се често претварају у затворене. Користе различите борбене системе који се "спајају", "обједињавају" само командом старешине. Нису технички међузависни. На броду није тако. Образовни ниво је бољи, психолошки и здравствени профил је бољи, живе на истом месту, међусобно су условљени што самим животом на уском простору , што технологијом брода и бродских система. Ако сами не створе дисциплину - јано им је да им се лоше пише. На броду су старешине (када је то могуће) одвојене. Постоји култ командант као неприскосновеног господара брода и људи. У "пешадији" су старешине измешане са војском, посебно ниже. На терену деле исти шатор. Ауторитет теже граде јер им се гршеке лакше виде. Осим тога, много, због оне потребе да се систем "повезује" командовањем, су изложенији критици и опонирању јер увек постоји сијасте других решења. Ако нису природно психички јаке личности тешко (теже) одржавају ауторитет. У борби или некој кризној ситуацији све очи јединице су упрте у њих и очекује се да "поведу" људе, налазе решења и себе често изложе очигледној погибељи. Ако преживе уживају огроман углед. Командант брода не мора да "јуриша", чак и не сме иако и он решава велике и озбиљне проблеме, али га види и гледа мали број људи. Лако (лакше) се консултује са свима из колектива (брода). Има неки ослонац, пешадинац мало мање.

У морнарици, посебно сваременој противника и не видиш. Стрепња, страх и ишчекивање боја су мало другачији од пешака кога све живо гађа и хоће да сатре: артиљерија, минибацачи, колеге - противнички пешадинци, авијација, хеликоптери , ракете и сл. и тд. У морнарици понекад ниси ни свестан опасности. У КоВ-у не да јеси него је чујеш, видиш и осећаш свим чулима, најдиректније. Морнар чак и када би хтео да побегне тешко да може са испловљеног брода. Пешак може и понекад, рекао бих радо то и чини.

И сад хајде ти одржи дисциплину и прави колектив. Не може и не бива као на броду.

Има још доста сличности и различитости али то би биле неке елементарне које условљајау и производе "дух" ових видова. Размена искустава и њихово преношење , посебно у КоВ може бити корисно, ако се прилагоди конкретним околностима.

« Last Edit: August 20, 2011, 11:56:52 am by dzumba » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #176 on: August 12, 2011, 08:20:20 pm »

Ljudi, pa vi ste eleaborirali moju malu šalu do krajnosti. Svaka čast.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #177 on: August 20, 2011, 12:21:02 am »

   Recept za dobru pušku: Posle svakog gađanja očistiti je barem 3 puta i to najmanje dvaput na samom strelištu i barem jednom kada se vratiš sa gađanja u kasarnu, a pre odlaganja u magacin. Naredna 3 dana po mogućnosti očistiti cev barem po jedanput i to kanapom i krpom a ne samo čistilicom. Posle toga u cev nasuti solvent a ostale metalne delove nauljiti i držati u magacinu. Prilikom periodičnog pregleda cev ne dirati a ostale delove prebrisati i nauljiti po potrebi. Kada se krene na gađanje ili na stražu dovoljno je samo jednom provući krpu kroz cev i imaš ogledalo. Kada se vratiš ponovo nabaciš solvent samo u očišćenu cev koju više ne diraš do sledećeg gađanja i to je to. Solvent ne dozvoljava da vlaga dalje nagriza cev oštećenu zrnom i hemikalijama iz barutnih gasova tako da na TP ne pređeš dozvoljeno godišnje povećanje stepena nagriženosti cevi od 5% . Ako naoružanje na upotrebi već mora biti dekonzervisano, ne vidim zašto i unutrašnjost cevi mora biti dekonzervisana kada se ona spolja ne vidi a najviše propada od vlage . I jedino se ona procenjuje na nagriženost !
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #178 on: August 20, 2011, 07:59:10 am »


   Koliko ja znam,sinol (ulje za puske)  nagriza metalne povrsine i puska ne sme biti "obilno nauljena" vec se mora osusiti cev posle svakog ciscenja.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #179 on: August 20, 2011, 02:24:59 pm »

^ Синол нагриза металне површине?  Huh?
Јок брате, то је уље за чишћење и заштиту. Пушка се свакако не уљи обилно, али се не оставља сува, осим пред гађање и пред технички преглед. Потребно је "танко" науљити тако да се створи филм од уља.

Постоји и уље ЗУОН који чак може да служи и за краткорочну конзервацију, а тада се може и обилно науљити.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.