PALUBA
April 25, 2024, 02:36:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm M70 i M72  (Read 433381 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #180 on: August 20, 2011, 02:58:42 pm »

A nama su prilikom razduživanja govorili da što više natopimo čitavu pušku pre odlaganja u magacin, iako Sinol nije namenjen konzerviranju...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #181 on: August 20, 2011, 03:30:36 pm »

Posle pucanja, uvek smo čistili puške u DRNČ-u.

MOže malo osveživanje šta je to DRNČ?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #182 on: August 20, 2011, 03:35:34 pm »

Deterdžentski Rastvarač Naslaga Čađi ili skraćeno DRNČ

Znaci DRNČ za čišćenje, a fino ulje za podmazivanje i očuvanje oružja.

http://vukajlija.com/drnc
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #183 on: August 20, 2011, 03:48:57 pm »

Kad nije DRNČ pri ruci može Plavi radion ili Faks: Bitno je dobro osušiti cijev a onda lagano podmazati sa maslinovim uljem. To je konzervacija za vjekove.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #184 on: August 20, 2011, 05:33:48 pm »

I ja sam zaboravio šta znači DRNČ a i ZUON.
Nađoh sada na netu, zaštitno ulje za održavanje naoružanja.
Evo im sajta.

Imao sam velikih problema kada imam malu posekotinu na prstima ili negde na šaci i kada mi DRNČ zakači poskotinu, ma koliko posekotina bila mala.
Za dva sata mi otekne taj predeo oko posekotine.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #185 on: August 20, 2011, 06:06:01 pm »


  Mislim da znam na sta mislis. To sto ti govoris je Sinol M1. Sinol sluzi za rastvaranje naslaga baruta olova i sl.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #186 on: August 20, 2011, 09:00:25 pm »


Imao sam velikih problema kada imam malu posekotinu na prstima ili negde na šaci i kada mi DRNČ zakači poskotinu, ma koliko posekotina bila mala.
Za dva sata mi otekne taj predeo oko posekotine.

I Sinol je isto gadan...ne natekne baš, ali peče k'o đavo svaka posekotina, pa makar bila i obična zanoktica! Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #187 on: August 20, 2011, 09:12:51 pm »

Војска је раније користила ДРНЧ и ЗУОН. Прво је детерџентни растварач и служи за чишћење од гарежи на цевима. Најбоље је одмах после гађања четкицом намазати унутрашњост цеви и оставити да мало (30-так минута) одстоји. Потом се чисти крпом, пуцалом, кучином (са канапом). Може да остане у цевима до 24 часа. Дуже од тога нагриза цев. Ово средство је касније избачено из употребе. ЗУОН је заштитино уље опште намене. То је наменско уље за чишћење и подмазивање оружја. Може да служи и као лаки конзервас (до 6 месеци). Не оштећује оружје. Може да стоји у оружју док постоји, односно док се не исуши.

Не препоручују се јестива уља за подмазивање оружја. Могу да послуже за прву руку, ако нема ништа друго. Прво, неће добро очистити оружје, већ ће га запрљати (ако оружјем није гађано) јер ће се дужом употребом направити наслаге на скривеним деловима оружја, друго усмредеће га. Ако је гађано, само ће размазати гареж, али се може  користити (спречиће развој корозије на краћи рок) док се не прибави ЗУОН, Синол и слична наменска уља.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #188 on: August 20, 2011, 09:23:05 pm »

Ulja za jelo imaju u sebi i kiseline! Mali postotak, ali su kiseline.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #189 on: August 20, 2011, 09:27:20 pm »

Kad se namaže maslinovim uljem i uhvati fina korica to je ko konzervans.
ZUON vjerovali ili ne, pomoglo je jednom dečku pri liječenju. Imao je neku kožnu bolest po rukama, ne baš lijepu za vidjeti. Radio je kao art mehaničar i primijetio nakon nekoliko mjeseci kako se te bjeline povlače. Mazao je do lakata svaki dan ZUON-om ruke. Što je kasnije bilo ne znam.
sad gledam film na RTL. Frajer drži zastavin automat u amerričkom filmu. Skroz novi.
« Last Edit: August 20, 2011, 09:42:32 pm by brodarski » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #190 on: August 20, 2011, 10:08:58 pm »

Као "лек" се користи тзв. топовска маст, која се користила као тешки (дуготрајни) конзерванс. Кажу да помаже код псоријазе. Баш скоро ми је један то тражио. Једва је нађосмо. Избачено из употребе.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #191 on: August 20, 2011, 11:31:35 pm »

   Malo je odmakao ovaj topic posle mog ,, recepta" a tek sad vidim da niste shvatili sve sastojke. Sinol je ulje za čišćenje i kratkoročno konzervisanje naoružanje i kao sve univerzalne stvari nije sjajno ni za čišćenje,  ni za zaštitu. Zato se mora toliko puta posle gađanja šlajfovati cev da bi se isprala prljavština od gareži u kojoj ima i soli, a ona nagriza poliranu površinu polja te se kasnije , u dodiru sa vlagom iz vazduha javlja korozija. Dobro očišćena unutrašnjost cevi se potom premaže SOLVENTOM tj. sredstvom za dugoročnu konzervaciju, koji stvara skramu braon boje kroz koju ne prodire vazduh , a time ni vlaga . Time se usporava proces oksidacije i smanjuje propadanje cevi.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #192 on: August 21, 2011, 12:57:10 pm »

Malko off topic ali samo da pitam, kada smo već kod čišćenja, šta preporučujete: Sinol ili Balistol ? pilot
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #193 on: August 21, 2011, 04:21:23 pm »

Micha@ чиме год да чистиш радићеш исто тако како си написао. Још пре 30 и кусур година ме је командир вода учио да се тако чисти пушка (а то сам негде на овом форуму и написао пре годину-две) и ја тако учио војнике. И тебе је неке тако научио. И тако треба и мора без обзира на "синоле", "зуоне" и сл.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #194 on: August 21, 2011, 11:19:50 pm »

   Balistol je sredstvo za čišćenje i koriste ga lovci, pa je prema tome najbolje za te pare kod nas. Osim karakterističnog oštrog mirisa odlikuje ga i jako dobro deterdžentno svojstvo tj. lako rastvara čak i zapečenu garež . Ko može da si priušti svakako je bolje od Sinola , mada i on očisti cev ali sporije i treba više puta ponavljati šlajfovanje ( dok ne izađe čista krpa iz cevi ) . Glavni problem nastaje posle čišćenja, u magacinu ili napolju kada u novootvorene mikro rupe uđe vlaga iz vazduha i počne da stvara rđu . Zato se dobro očišćena cev namaže Solventom da ne bi dalje rđala.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.