PALUBA
March 29, 2024, 03:10:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm M70 i M72  (Read 430398 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #225 on: January 08, 2012, 08:25:54 pm »

Kad sam ja ono bio u Valjevu? Biti će 28. veljače, pune 34 godine.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #226 on: January 08, 2012, 08:35:20 pm »

Ispravicu te Ljubo 2002. godine,dok sam bio rocni vojniku garnizonu Valjevo duzio sam M70AB2 sa serijskim brojem 1XX XXX iz 80-ih godina sa nagrizenosti cevi oko 80%. Sve puske su bili manje vise iste,u jako losem stanju. Secam se da je drugar svoju B2 mogao da repetira jakim udarcem kundakom o zemlju.

Ja sam za vreme pešadijske obuke u Baru dužio pušku 118070 M70AB2, kojoj je kalibar bio 7,67, a nagriženost cevi je bila oko 70%. I pored svega puška je radila kao "švajcarski sat".
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #227 on: January 08, 2012, 08:45:14 pm »


   Ispravicu te Ljubo 2002. godine,dok sam bio rocni vojniku garnizonu Valjevo duzio sam M70AB2 sa serijskim brojem 1XX XXX iz 80-ih godina sa nagrizenosti cevi oko 80%. Sve puske su bili manje vise iste,u jako losem stanju. Secam se da je drugar svoju B2 mogao da repetira jakim udarcem kundakom o zemlju.

Tesko repetiranje ne dolazi zbog nagrizenosti cevi, to se obicno desava zbog zapecenosti (zaprljanosti) gasnog klipa i/ili gasnog cilindra.
Obicno dve-tri kapi ulja privremeno resavaju problem.

  Nisi shvatio trpe, povratni mehanizam je toliko oslabio da je jakim urarcem u zemlju kundakom dolazilo do repetiranja puske,nije bila zapecenost u pitanju,to se obicno desi kad se ne ocisti puska odmah nakon gadjanja manevarskom municijom.

 @Ljuba, kao i svaki vojnik hvatas se za sitnice izdizuci ih kao nesto veoma vazno. Rocni vojnik,ili vojnik na odsluzenju vojnog roka svejedno,nisam bio tamo svojevoljno. Nisam se hvalio sa drugom,vec govorio cinjenicno stanje. Uostalom nisam ga video od 2002.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #228 on: January 08, 2012, 08:46:37 pm »

OK razumeli smo se.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #229 on: January 08, 2012, 09:03:19 pm »


 Ajde da se malo spusti lopta!
 JA sam zadužio novu AB2, uostalom te godine smo svi zaduživali nove puške pošto su se AK-47 povlačili iz Brigade. Niko od nas nije predao pušku na razduženju sa nekim procentom nagriženosti. Čak je jedna stajala u magacinu (dok nam je čovek bio na kućnom lečenju pošto je na skoku slomio nogu) nekonzervirana. I ta je posle par meseci ostala na 0,5%. Svaki dan čišćenje, a u terenskim uslovima i više puta dnevno. Jedino je znala da "porumeni" od velike vlage, ali, ništa što krpa i ulje nisu mogli da reše. Sećam se dobro K-dira čete kad dođe i kaže: " Deco, ja drugo oružje nemam u magacinu da vam dam, zato pazite ovo što imate!"
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #230 on: January 08, 2012, 09:07:56 pm »



 @Ljuba, kao i svaki vojnik hvatas se za sitnice izdizuci ih kao nesto veoma vazno. Rocni vojnik,ili vojnik na odsluzenju vojnog roka svejedno,nisam bio tamo svojevoljno. Nisam se hvalio sa drugom,vec govorio cinjenicno stanje. Uostalom nisam ga video od 2002.
Добро де, без љутње.
Не хватам се за ситнице, али ми сметају примери које наводите.

Свако има своје искуство, и лепо је да га пренесе свима. Лепо је кад се оградимо од туђих, неправилних поступака.

Истакао сам гранични случај, да постоји пушка која је нагрижена 100%, и која се не води као технички неисправна.

Само указујем на неке норме, које су важиле у ЈНА, а које су примењиване и у ВЈ-ВСЦГ.
Дакле јединица, која је наоружана са АПу 7,62мм М.70 било које варијанте, није смела да има више од 30% тих пушака са нагриженошћу преко 40%. Дакле у пешадисјкој чети, ако рецимо има 150 цеви, може бити до 45 цеви са нагриженошћу преко 40%, а то обухвата и оне са 100%нагриженим цевима".

Зашто. Па такво оружје по природи ствари је непрецизније од оног са мањом нагриженошћу.
Исти критеријум је важио и за калибар цеви.

Зато је постојала, наредба о упућивању на ремонтне захвате (на техничко одржавање) у редовном и ванредном року свих тих пушака. Јединица одређеног ранга, добија разрез за упућивање одрећеног контигента оружја на "генерални ремонт". Добар управни кадар, техничке службе, има прегледе целокупног наоружања у дотичној јединици и шаље јединицама разрез које ће оружје ићи на генерални ремонт.

Када јединица припреми та средства, из магацина више јединице, се комплетира оружје за дотичну основну јединицу, где су војници на обуци-служењу војног рока.
Основна и виша јединица у сваком моменту имају потребно формацијско наоружање на броју.
Зато постоје ремонтне резерве, да јединице, никад не остану у мањку са формацијским наоружањем.

Ето мало и тим стварима да се упознате.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #231 on: January 08, 2012, 09:10:27 pm »

Procena nagriženosti je odokativna metoda, tako da i nije baš "za zaklinjanje". Dešavalo se da puškar na pregledu da "manju ocenu" tj. da se puška izmedju dva pregleda "popravila" i smanjila nagriženost cevi.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #232 on: January 08, 2012, 09:40:00 pm »

Procena nagriženosti je odokativna metoda, tako da i nije baš "za zaklinjanje". Dešavalo se da puškar na pregledu da "manju ocenu" tj. da se puška izmedju dva pregleda "popravila" i smanjila nagriženost cevi.
Tačno tako. Ja to nazivam odokativnom ofrlje metodom. U vojsci su to često radili vojnici na služenju vojnog roka, dok su majstori pili pivo. Pa i kod majstora koji se navežbao za procenu nije isto da li je tog jutra popio dva vinjaka ili jednu rakiju. Procenat odmah drugačiji Grin. Pa su tu stariji majstori sa velikom dioptrijom koji slabo vide, pa provlačenje kojekakvih staniol celofana kroz cev da bolje sija, pa čišćenje zarđalih cevi žicom za sudove (kako to samo upropasti cev, zaobli polja). Inače kad desetak dana svakodnevno čkiljiš u cev preko oka ti se stvori skrama, pa ne vidiš više ništa. Zato se više treba osloniti na kalibar cevi, naravno ako cev nije toliko zarđala da u nju ne može da uđe ni jedan kalibarnik (što na žalost nije redak slučaj).
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #233 on: January 08, 2012, 09:51:32 pm »


 Pa jel neko posle ove " profesionalizacije" čisti oružje kad su cevi " toliko zarđale da nemože da uđe ni jedan kalibarnik"Huh? Da li se to neko igra vojske? Ostalo ne komentarišem, stare vojničke fore. Samo ne znam šta rade oni koji rukovode čišćenjem kad im vojska provlači raznorazne žice za sudove i staniol? Da nepiju vinjake s majstorima Puškarima pa ne kontrolišu izvođenje nastave ili čišćenja?
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #234 on: January 08, 2012, 09:59:14 pm »


 Pa jel neko posle ove " profesionalizacije" čisti oružje kad su cevi " toliko zarđale da nemože da uđe ni jedan kalibarnik"Huh? Da li se to neko igra vojske? Ostalo ne komentarišem, stare vojničke fore. Samo ne znam šta rade oni koji rukovode čišćenjem kad im vojska provlači raznorazne žice za sudove i staniol? Da nepiju vinjake s majstorima Puškarima pa ne kontrolišu izvođenje nastave ili čišćenja?

Pitanja su sasvim na mestu. Mozda bi mogao neki mehanicar za oruzje da nam kaze nesto vise.....
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #235 on: January 08, 2012, 10:00:12 pm »

   Nema ljutnje Ljubo, jednostavno takvo je stanje tada bilo. Secam se da sam nosio SMB uniformu,i da da sam u RAP-u imao samo okvire , bez svih potrebnih stvari i da nisam zaduzio slem jer ih nije bilo dovoljno. I takvo je stanje bilo do prekomande.

  Sto se danasnjeg stanja tice, veoma se vodi racuna o licnom i kolektivnom naoruzanju. Ko vise ko manje (ja se trudim da odrzavam pusko kako treba), ali u celoj ceti posle godinu dana samo 2 slucaja nagrizenosti cevi od 5%. MB se redovno cisti i podmazuju nefarbani delovi, rasklapa svaki dan i unosi u oruzanu. Dobro,to je malo...nesretno resenje jer svaki dan vucemo ne bas lake delove po 30-ak metara da bi ih izneli napolje,pa ponovo vracali. Jedino sto se koristi od "starih vojnickih fora" jeste ciscenje klipa u zemlji ili pesku,jer koliko god da trljas onom krpicom nema sansi da ga ocistis kako treba!    Puskari i dalje na isti nacin cene nagrizenost...odokativno.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #236 on: January 08, 2012, 11:01:28 pm »

Некада је било правило да се оцена нагрижености даје "комисијски", упрво због "одокативне" методе. Дакле оцену су обављала мајстро пушкар, његов помоћник или техничар из радионице и командир јединице.
Свако запише за себе, па онда упореде, а крајња оцена је "средња".  Не верујем да је и сада другачије, друга је ствар што су старшине дилетанти за ту работу (а то и остају кад не гледају цеви) и што мисле да је то посао техничке службе (мајстора пушкара).
Тврдим да код искусних лица нема међусобне разлике више од 5%. Прво се гледају поља, од лежишта метка ка устима, па унатраг, па онда гледаш жљебоеве. Док то гледаш можеш мало да мало помераш цев (због светла), као ида обрнеш цев (да гледаш са правца уста цеви). Треба избегавати јако светло јер смета оку.  Нарвно, може се прво гледати жљебови, па поља. Дакле, код прегледања постоји систем. Гледаш да ли има затамњених места и "кратера" (виде се као тамније мрље са мање или више јасним ивицама) и да ли има одсјаја на жљебовима, односно пољима, посебно на ивицама жљебова. Преглед нагрижености цеви обухвата и лежиште метка које такође зна бити  нагрижено.

Иначе, искусном старешини, или мајстору који гледа цев тешко да прођу "фазони" типа најлон чарапа, жица за судове, сапу и сл. Пре чишћења цев мора бити очишћена. То се лако провери провлачењем једне крпице кроз цев. Огреботине се јако добро виде на пољима и рачунају се као оштећења, односно улазе у нагруженост. Код прегледа цевеи обавезно се гледају и уста цеви, односно да ли има промена на завршетку поља и жлебова јер та оштећења битно утичу на прецизност.

Мислим да би Војна академија, као и разни "лидерски" и други курсеви за подофицире, требали да мало поведу рачуна и о практичним стварима које чине војнички занат, а не само о "менаџменту" (шта то оно беше? Huh?).
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #237 on: January 08, 2012, 11:19:03 pm »




   Još nisu napravili kompjutersku dijagnozu za procenu nagriženosti cevi pa da svi budu zadovoljni . Baš na ovom topic-u sam nedavno pisao o proceni cevi i ne bih da se ponavljam . Manji procenat od zadnjeg upisanog prilikom procene cevi sigurno nije upisao majstor . U najgorem slučaju, ako je stanje cevi bolje nego što je neko na prethodnoj proceni upisao, majstor će prepisati veći procenat , bez obzira što on ne odgovara stvarnom stanju . Iz prostog razloga što je korozija i propadanje cevi nepovratan proces koji se samo može usporiti, nikako popraviti pa se ne sme u knjižicu upisati manji procenat od prethodnog . Zato je neophodno da se naoružanje doneto na TP dobro očisti neposredno pre pregleda . Sve drugo je neozbiljno i neprofesionalno , a ja nisam nikad video puškara koji ne ceni svoj posao, na kraju i zato što on osim TP naoružanje obavezno pregleda pre svake smene straže i svakog gađanja i to svojim potpisom potvrđuje u TK ili zapisniku . To znači da jedna puška koja je na upotrebi najmanje 3 puta godišnje prođe kroz njegove ruke, o čemu postoji pisani trag pa bi bilo jako providno da jednom upiše veći procenat a posle par meseci manji čime bi potvrdio da se puška ,, izlečila " a to je nemoguće .
   
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #238 on: January 09, 2012, 12:12:44 am »

Код прегледа цевеи обавезно се гледају и уста цеви, односно да ли има промена на завршетку поља и жлебова јер та оштећења битно утичу на прецизност.
A zbog čega je onda dozvoljeno da se cev čisto odozgo, tj. sa usta cevi šipkom+nastavak? Šipka svakako mora da dođe u kontakt sa ustima cevi, što nije problem kada se jednom tako čisti, ali ako se to radi više puta, usta cevi bivaju oštećena zbog trenja šipke o njih. U mnogim uputstvima za čišćenje oružja sam video da se takav način nikako ne preporučuje, već da šipka sa nastavkom treba da se gura kroz cev sa zadnje strane, od ležišta metka.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #239 on: January 09, 2012, 07:25:41 am »

Cjevi barem ruskih AK47 bile su kromirane, a kod M70 ne. Kvaliteta cjevi bila je največa mana jugoslovenskih pušaka. Pričali smo več ovdje.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.