PALUBA
March 28, 2024, 05:03:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm M70 i M72  (Read 430287 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #30 on: December 07, 2008, 09:59:05 pm »

@bozo13
Pa nije valjda da ste bili frustrirani samo zbog spoljnog izgleda puške. Ja sam kao što sam već pomenuo da je bugarska verzija AK-47 urađena najbolje, i da je bolja i od same ruske, ali pri tome nisam mislio na izgled, već na fukcionalnos. Kažu da bugarka ima najmanje zastoja, mada i naša M-70 ima retko zastoja i to u jako lošim uslovima, što je izdvaja (uopšte AK-47) kao jednu od auomatskih pušaka koja je najupotrebljivana i najviše se upotrebljava na svetu.


Statistike oprilike kažu da je u proseku ima svaki šezdeseti stanovnik sveta. Jedna zanimljivost je ova puška našla mesta i na zastavi Mozambika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 800pxflagofmozambiquesvgs5.jpg (16.75 KB, 640x426 - viewed 490 times.)
« Last Edit: January 22, 2010, 04:58:17 pm by trpe grozni » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #31 on: December 08, 2008, 08:00:47 am »

@broker
ja sam bio "sretnik" u artileriji sa M70ab2.. samo sam rekao kako su nas gledali sa M70 i kad smo pričali uvjek su rekli da bi odmah menjali. Što se tiče gađanja, M70 sa PPU municijom na 300 m trebaš zadnji nišan postaviti na 3, ili skroz natrag, a sa bugarskom municijom trebaš postavit na 6 da bi pogodci padali u metu... ali bilo je to puno vremena natrag...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #32 on: December 09, 2008, 01:20:32 pm »

Izvini ali ja tebe ne razumem baš najbolje, iz kog konretnog razloga (ne kažem da nisi upravu) ste usvojili to mišljenje da je Zastavina AP M-70 bolja od bugarskog kalašnjikova. Znači jel bugarski kalaš imao zastoje, drugim rečima u čemu je prednost M-70.
Pitam te ove pojedinosti jel ja nisam imao to zadovoljtvo da pucam iz bugarskog kalašnjikova pa ne mogu da uporedim nju sa Zastavinom M-70.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #33 on: December 10, 2008, 09:10:29 pm »

Nikad nisam rekao, da je bugarski ak imao zastoje... Sve je manje više lično i iz "estetskog" vidika. Završna obrada M70 bila je dosta bolja nego od bugarske, tolarance među okvira i uvodnika okvira bile su kod M70 manje (okvir je manje mrdao kad je bio pun), M70 imao je plastiku na rukohvatu bolje kvalitete, drvo je bilo malo lepše držati nego "jeftinu" plastiku u boji mahagonija na bugarki... na M70a je drveno kopito malo duže od plastičnog na bugarki, isto tako i dno puške (ne sečam se naziva, ali tamo kde je mahanizam za okidanje i po kome klizi zatvarač) malo je masivnije urađeno na M70.  manje više sve estetsko ai opšti dojam je bolji na M70 kada ju uzmeš u ruke (Isto tako je na SAR80 osječaj dosta bolji nego kod M70, što se tiče završne obrade i tolerancija) ali pucaju obe.. ali M70 je nišan podešen za Yu municiju (mislim da iz PPU), dok je su metki "sivih" čaura (ne sečam se proizvođača) leteli prenisko na M70.. za gađanje na 300 m sa M70, da bi Yu municija pala u centar trebao si postaviti merak na 3, a za sivu municiju od 4 5 ili 6, zavisno od serije. sA Bugarkom sam pucao samo sa "sivom" municijom, i ta je padala na 300 metara u centar kad je bio nišan na 3.

nadam se da sam ti odgovorio, i sorry za zakašnenje.. veseli decembar (da se ne vadim na gužvu na poslu Wink )
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #34 on: June 15, 2009, 07:57:08 am »

Za JNA, kdje je bila tehnička kultura ne na baš najvišem nivoju i koja je imala novake, ova puška je bila skoro idealna. Možda jedina mana, što nije bilo kromiranja cjevi.

Inače puška nije baš pogodna za rat, kdje mora pešak pješice savladati dug teren, pošto je metak 7,62 puno teži od 5,56mm, pa i puška M70 nije lajlakša. Ako hočeš još staviti neki optički nišan, dolazi do razlike oko 1,5 kg. Loša je i ergonomija (regulator paljbe, preklopljivi kundak kod serije A, loši nišani, ...)
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #35 on: June 15, 2009, 03:06:42 pm »

aaaa janezek brate nemoj da se ljutis, zapeo si za ovaj m70 ko lud... pa brate ako te zanima ja sam marsirao po 30 km sa njom i sa jos 40kg druge opreme bez vode  sta ti je coece? plastika za rat a? ova lutka od m70 i da bomba blizu nje rokne mozes je uzeti i nastaviti dalje da pucas a izgleda da fakat nisi imao iskustva sa njom. Poznajem njemackog specijalca koji kaze da je izmedju ostalog najbolja puska za FRKU kalas oces da ti kazem zasto...? Wink
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #36 on: June 15, 2009, 05:46:01 pm »

Dužio sam automatsku sa drvenim kundakom ( izvinite ako grešim popio sam pola litra piva posle tri meseca Smiley ono su bili paklenski uslovi,Prokletije minus ohoooo ,svašta je preživela.Jednom po povratku sa dnevne patrole,ja rasklopim pušku i vidim da je cev puna leda.Založili smo vatru a ja nisam razmišljao da će se sneg od toplote otopiti i sići u cev,sva sreća pa nije trebalo da je upotrebim.Bilo je padova,ma svega i posle kada sam je razduživao nije se mnogo razlikovala od onda kada sam je zadužio.Bilo je ogrebotina na kundaku,ali nije bilo nagriženosti mnogo veće.Jeste da je veća,teža od zapadnih pušaka ali je jednostavna za upotrebu i održavanje.Nezgodna je bila sa pasivnim noćnim nišanom,ali je to nadoknađivala jednostavnošću.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #37 on: June 15, 2009, 05:49:23 pm »

Meni se generalno ne sviđa jedino regulator paljbe, jer nije dovoljno "brz", tj. potrebno je više vremena da se puška otkoči od npr. M-16 gde se to radi palcem bez ikakvog napora i mnogo brže. Takođe, više mi se sviđa uvodnik okvira koji ima M-16, jer je promena okvira dosta brža, koliko god strelac bio uvežban. Opet, kod M-16 je taster za odvajanje okvira preosetljiv, pa se može desiti da okvir slučajno ispadne. Da je sam taster nekako bolje zaštićen od nehotičnog pritiska, ovo bi zaista bio odličan sistem. Jednom rukom se već hvata sledeći okvir, dok prazan pritiskom na taster sam ispada. Ovo su nijanse i delići sekunde, ali svaka prednost može biti presudna.
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #38 on: June 16, 2009, 10:02:27 am »

u pravu si roker Wink  al bih ja tebe naucio caku brate da mijenjas dosta brze i reguleses regulator paljbe na nasoj m70 Smiley vjeruj mi  ....pozzz
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #39 on: June 16, 2009, 10:27:07 am »

regulator paljbe je kod nas u jedinici lako radio,čak ponekada i suviše lako,toliko puta u toku dana otkoči- zakoči,čitao sam negde u novinama gde kažu da je jedna od mana naše ap što je veliki okvir i visok je profil strelca,mnogo se vidi
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #40 on: June 18, 2009, 02:24:31 am »

u pravu si roker Wink  al bih ja tebe naucio caku brate da mijenjas dosta brze i reguleses regulator paljbe na nasoj m70 Smiley vjeruj mi  ....pozzz
Hvala, ali veruj mi, dovoljno su mi dugački prsti da mogu da dohvatim selektor paljbe kažiprstom, bez da puštam rukohvat, ali opet, sklanjam prst sa okidača što je ipak gubljenje vremena. A i promena okvira...može to jako brzo da se obavi, ali opet ti je ruka zauzeta. Kod M16 zaista možeš jednim prstom da odvojiš okvir dok drugom rukom već prinosiš pun okvir. Sam pada, nema potrebe da ga uopšte dohvatiš. Ja jesam fan AK, ali ovo su zaista neke prednosti, čisto da budemo objektivni. Smiley

Možda preterujem, ali kod nekog ko nije izvežban, ovo je zaista brži način. Realno, na AK učvršićivanje okvira uopšte nije jednostavno i brzo ako se uporedi sa mnogim drugim puškama. Možda to jeste rutina kod nas koji smo navikli, ali zaista može brže. Mislim čak da bi to tehnički moglo da se izvede i na AK uz male modifikacije...sve u cilju još bolje puške! Cheesy
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #41 on: June 18, 2009, 08:08:05 am »

regulator paljbe je kod nas u jedinici lako radio,čak ponekada i suviše lako,toliko puta u toku dana otkoči- zakoči,čitao sam negde u novinama gde kažu da je jedna od mana naše ap što je veliki okvir i visok je profil strelca,mnogo se vidi

Kad dobiješ novu pušku M70, ja sam jih nekoliko desetak držao u ruci posle neke vežbe, kada smo jih ponovno konzervirali, pa da vidiš, kako je onaj regulator tvrd. Tek posle nekoliko časa upotrebe te možda krivljenja regulatora sa strane koristnika ovaj možda postaje lagan. Možda je moj lično isečaj, ali čini mi se, da je kod verzije M70AB2 taj regulator lošije urađen nego kod ranijih verzija.

Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #42 on: June 19, 2009, 11:24:48 am »

jes jes  tu si u pravu sto se regulatora tice janezek ima nekih vrsta cudan onaj regulator brate...  Rocker kako rekoh u pravu si u mom prvom postu...  pozzz
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #43 on: June 20, 2009, 12:07:49 am »

Par dopuna onog što je već izneto. "Nulti" nišan (odgovara nišanu "3") ne služi samo za gađanje ciljeva u vazdušnom prostoru. To je i tzv. borbeni nišan. Naime, kada brzo, u mraku ili u pokretu, trebaš da zauzmeš nišan to nije uvek, posebno u borbi, lako. Ovako, kad imaš taj nišan, možeš "naslepo" da svučeš gajku nišana do kraja unazad i znaš sigurno da si postavio nišan "3". Taj nišan je određen zbog balistike putanje projektila (zrna). Mala je razlika u preciznosti kada se gađa nišanom 1, 2 i 3. To u praksi znači da ćeš lako pogađati ciljeve od 0-300m gađajući nišanom "3" minimalnim pomeranjem nišanske tačke. Već kod nišana "4" izdizanje projektila je znatno veće, zadanji deo putanje je strmiji i verovatnoća pogađanja opada, odnosno moraš više da pomeraš nišansku tačku što utiče na grešku.

Drugo, tačno je da se može gađati i kada je postavljen tromblonski dodatak (tromblon). Međutim, gađanje bojnim mecima kada je tromblosni dodatak  postavljen utiče na preciznost, posebno na daljinama većim od 100m, pa o tome treba voditi računa.Znači za blisku rafalnu palju nije bitno, za precizno gađanje je vrlo bitno.Takođe, postavljanje prigušivača utiče na preciznost (kada se gađa bojnim mecima). Ako se koriste podzvučni ("prigušivački) meci, zbog balistike projektila mora se, ako je cilj na 100m, gađati nišanom 4 (nisam siguran neka neko proveri).

Još nešto o radu oružja. Ko je koristio pušku zna da kad povuče zatvarača unazad on destak milimetara "ide" vrlo lako, a zatim, čak i kada je puška prazna treba malo jače povući. To "lako" kretanje zatvarača se zove "prazan hod zatvarača". Na taj način se sprečava odbravljenje zatvarača pre nego zrno napusti cev. Mislim, (zaboravio sam, davno je to bilo kada sam ja to učio) da je taj prazan hod 12 mm. Za to vreme zrno savlada put u cevi od otvora na cevi za odvod gasova u gasni cilindara, do usta cevi.

Automatska puška je vrlo pouzdano oružje jer je vrlo jednostavno rešeno pitanje tzv. prevremenog opaljenja.Naime, kada zatvarač zahvati metak i ponese ga u ležište metka , ako se obarač drži pritisnut, moglo bi se desiti da udarač (deo mehaizma za okidanje koji udara udarnu iglu) udari udranu iglu i opali metak pre nego je potpuno završeno bravljenje. To je rešeno tz. razdvajačem paljbe čija je poluga produžena ( sa desne strane sanduka) do blizine ležišta metka. Nosač zatvrača je u kretanju napred potisne na dole i osobodi udarač, tek kada je metak u ležišti i zatvarač zabravljen. Ako hoćeš da vidiš kako to radi kada je oružje rasklopljeno, potrebno je šipkom pritisnuti tu polugu i povići udarač i mehanizam za okidanje će "škljocniti".

Mislim da bi bilo dobro  objasnisti skraćenice kod modela ovih pušaka i puškomitraljeza. Šta znači M-70AB2, ili M-70PN? Ja sam to malo zaboravio pa, neka me neko ispravi i dopuni. Oznaka "A" označava pušku (puškomitraljez) sa preklapajućim kundakom. Nisam siguran, ali mi se čini da  oznaka "B" označava modifikaciju  mehanizma za okidanje, oznaka "1" okvira, a "2" kompenzatora paljbe (zakošeni deo koji se navija na usta cevi i smanjuje odskok nakon opaljenja), PN da je puška podešena da prihvati pasivni nišan.

Prvi modeli pušaka u mehanizmu za okidanje nisu imali tzv. usporač udarača. Usporač udarača ima funkciju usporavanja kretanja udarača kako bi se obezbedilo sigurno braljenje i sprečili zastoji. Takođe imali su zadržač zatvarača. Ovaj zadržač je obezbeđivao da kada se ispali poslednji metak zatvarač ostane u zadnjem položaju, čak i kada se izvadi okvir. Kada bi stavio novi okvir morao si da zatvarač malo povučeš nazad da bi se oslobodio zadržač  i ubacio novi metak. Kada je to izbačeno morao se promeniti i okvir jer je sam okvir sada bio zadržač. Okviri sa najstarijih varijanti pušaka nisu pasovali u modifikovane pa je to bio problem ako si u jedinici imao i jedne i druge varijante pušaka. Stari modeli su izbačeni davno,a ovo pišem zbog onih mlađih koji ne znaju da se puška stalno usavršavala.
Logged
Милан
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #44 on: September 27, 2009, 07:45:42 pm »

Овај последњи упис садржи мноштво корисних информација за које до сад нисам знао (рецимо нулти нишан и празан ход затварача). Хвала! Да сам ово знао месец дана раније, па да се правим паметан, наше старешине су волеле да питају такве пикантерије... Smiley

Интересантно је да смо имали једну вежбу (извиђачка група) где смо носили пригушиваче, а нико нам није рекао да уколико бисмо икад гађали са пригушивачем да треба да променимо нишан. Smiley Још сам мислио ко у Каунтеру прецизније ако се стави пригушивач. Smiley
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.