PALUBA
March 29, 2024, 12:34:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm M70 i M72  (Read 430338 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #135 on: July 29, 2011, 08:05:52 pm »

Razlika je  tome sto AB3 prima potcevni bacac granata.

Na partneru je neko zamenio puske tako da je pored natpisa AB3 stavljena puska AB2 a pored natpisa AB2 puska AB3.

I AB2 su imale tricijumske nisane. Mislim da je to zavisilo od godista tj serije.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #136 on: July 29, 2011, 08:39:26 pm »


  Zato i kazem,mislim da sam video M70 sa tricijumskim nocnim nisanima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #137 on: July 29, 2011, 09:13:40 pm »

На картици поред ове пушке  пише (види се на увеличаном снимку):  М70 АБ3 Сликано је у време затворенеог дела изложбе "Партнер 2011". Неко је после заменио картице.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC08781rz.jpg (458.29 KB, 1200x900 - viewed 297 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #138 on: July 30, 2011, 12:36:38 am »

A koliko vidim, sa AB3 je skinut tromblonski nišan, što je i logično ako se uzme u obzir da je predviđena upotreba potcevnog bacača.

Što se tricijumskih cevčica tiče, sećam se da ih je moja puška imala, a 1986. je proizvedena. Mada i nisam bio naročito oduševljen njima, bolje su se videli fosforni nišani ako su prethodno bili osvetljeni lampom. Zadnji se i nekako video, verovatno zbog blizine, ali prednji na kraju nisam ni koristio na noćnim gađanjima, lakše mi je bilo da vidim neosvetljenu mušicu naspram osvetljene mete.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #139 on: July 30, 2011, 07:13:24 am »

I na AB2 i na AB3 mogu da se montiraju podcevni bacaci, nije u tome razlika. Problem kod montiranja podcevnih bacaca je to sto posle toga ne mozes da preklopis kundak, pa tako da je dzaba to sto puska ima preklopni kundak. To su sovjeti/rusi resili tako sto su uveli preklopni kundak koji se preklapa sa strane (kao kod M-21)

Razlika je u tome sto je na AB3 skinut mehanizam (nisan i regulator gasova) za tromblon.

Meni su se triciumske cevcice na nocnom nisanima, veoma dopale. Nisi morao da ih prethodno osvetljavas, nisu gubile na intenzitetu i bile su mnogo jasnije nego fosforne tacke.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #140 on: July 30, 2011, 09:38:46 am »

Tricijumske cjevčice mi se samo sviđaju što ne gube na intenzitetu kao fosforne tačke, a inače im je jačina svjetlosti za koju nijansu bolja nego kod prethodno osvjetljenih fosfornih tačaka, koje vrlo brzo "gube svjetlost"... 
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #141 on: July 30, 2011, 12:56:12 pm »


  Moja puska koju sada duzim je proizvedena 1992. godine i ima stare fosforne nocne nisane. Sa obzirom da je nova puska (zaduzio sam je sa par desetina metaka ispaljenih,konzerviranu) pomislio sam da cu imati vise srece sa nocnim gadjanjem,medjutim opet,nista zivo nisam video,iako sam pre toga dobro ocistio fosforne umetke i osvetlio ih mobilnim telefonom.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #142 on: July 30, 2011, 01:11:58 pm »

То možda dok su nove, ali kad je puška stara koliko je ova moja bila i kad je prošla kroz ko zna koliko ruku, situacija je malo drukčija. Prvo, na same cevčice se nahvata svakakve prljavštine čemu ulje samo doprinosi, a jako ih je teško očistiti, jer se pršavština zavuče izneđu njih i njihovog nosača. Drugo, ne znam koliko vremenom gube na intenzitetu svetlosti koje emituju, ali meni su (a i ostalima) u mrklom mraku bile jedva uočljive, a nemam baš nikakvih problema sa vidom ni danju ni noću. Viđao sam tricijumske nišane na sportskom i lovačkom oružju i ne mogu da se porede sa ovima na M70.

@tihi
Mobilni ne emituje dovoljno jaku svetlost da bi aktivirao fosforne nišane...probaj sa nekom baterijskom lampom, po mogućstvu sa klasičnom sijalicom, jer LED lampice takođe nisu baš sjajne.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #143 on: July 30, 2011, 01:35:40 pm »

Ja sam na PAP probao sa LED baterijom osvjetljavati fosforne tačke i efekat je super nekih 10-ak minuta, posle toga počinju naglo da gube na intenzitetu.....
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #144 on: July 30, 2011, 02:22:38 pm »



  Ma ja samo naciljao odokativno ka metama i ljusti...za divno cudo nisam bio tako los Cheesy
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #145 on: July 30, 2011, 02:42:26 pm »

Ja sam na PAP probao sa LED baterijom osvjetljavati fosforne tačke i efekat je super nekih 10-ak minuta, posle toga počinju naglo da gube na intenzitetu.....
Baš iz tog razloga...ne traje dugo "osvetljenost" kao kada se koristi lampa sa klasičnom sijalicom. Probao sam mnogo puta razne varijante na dugim noćnim dežurstvima, baš zato što se čitava četa žalila da na noćnim gađanjima ne vidi nišane...a i kod velike većine su rezultati bili u skladu sa time, dok nismo počeli da osvetljavamo nišane pred gađanja. Nas nekolicina sa tricijumskim nišanima nije imala vajde od ovoga, ali smo uspevali da se snađemo, najčešće tako što nismo koristili prednji noćni nišan, nego smo mušicu "tražili" naspram osvetljene mete i sasvim solidno i uspevali u tome. Smiley
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #146 on: July 30, 2011, 03:08:37 pm »

Jesam li te dobro shvatio ili je efekat bolji, tj. fosforne tačke duže svijetle ako se osvjetljavaju običnom a ne LED sijalicom ?
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #147 on: July 30, 2011, 05:04:32 pm »

Upravo tako. Ne znam da li ima veze sa razlikom u talasnim dužinama svetlosti koju proizvode LED i obične sijalice, ali ovo sam probao nekoliko puta, pa čak i sa ručnim satom na čijem se brojčaniku nalaze fosforne tačke. Uvek je fosfor "akumulirao više svetlosti" kada je obasjan klasičnom sijalicom i znatno duže je "svetleo".
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #148 on: July 30, 2011, 05:51:37 pm »

Koristan savjet, zahvaljujem Wink
Nije mi padalo na pamet da upoređujem Smiley
Ipak na drugovom lovačkom karabinu su tricijumske cjevčice i ne mogu se porediti sa fosfornim tačkama, cjevčice su mnogo jasnije ....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #149 on: July 30, 2011, 07:13:11 pm »

Фосфорне тачке не треба чистити на начин како се чисти пушка, посебно не науљеном крпом. Најбоље је "одувати" ваздухом (дахом) или танком четкицом. Како год било не трају дуго. Видим да се примењују "вештине" које сам и ја примењивао пре тридест и кусур година. На пушкама које иду на генерални ремонт мењао се ноћни нишан и постављале трицијумске цевчице.
« Last Edit: July 31, 2011, 12:31:04 am by dzumba » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.