PALUBA
March 28, 2024, 02:14:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm M70 i M72  (Read 430268 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #150 on: July 30, 2011, 08:19:54 pm »

Фосфорне тачке не треба чистити на начин како се чисти пишка, посебно не науљеном крпом. Најбоље је "одувати" ваздухом (дахом) или танком четкицом. како год било не трају дуго. Видим да се примењују "вештине" које сам и ја примењивао пре тридест и кусур година. На пушкама које иду на генерални ремонт мењао се ноћни нишан и постављале трицијумске цевчице.

 Izvin'te gos'n Dzumba ali morao sam da boldujem ovo Cheesy
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #151 on: July 31, 2011, 12:30:29 am »

Очигледно ми требају нове наочаре. Shocked Ипак исправићу. Хвала на упозорењу.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #152 on: July 31, 2011, 12:37:21 am »

Мало да "искочим" ван теме. Када смо већ код лапсуса имам ја и "горих". У једној врло озбиљној и службеној анализи превидим да сам у наслову, уместо "Стање у..." написао "Срање у..." и пошаљем то једном шефу да проследи главном. Садржај анализе је иначе описаова озбиљне проблеме на једном месту. Позове ме прималац (један увек смирени и толерантни човек) и каже:" јесте да придев који сте употребили одговара садржају анализе, али ипак, због лепог васпитања да га изменимо".
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #153 on: July 31, 2011, 05:58:37 am »


   Desava se,jacesce slovima koja su blizu jedna drugom (ne kao A i B nego kao A i S ) ,naravno tu se nekad poklope takve graze da to bude...no dobro necemo vise u off 
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #154 on: July 31, 2011, 01:45:44 pm »

@dzumba
Kada sam pominjao "mašćenje" nišana, mislio sam na tricijumske, mada ni fosforni ne prođu mnogo bolje kad ih dohvate novopečeni vojnici. Mnogi su mastili čitavu pušku, pa čak i rukohvat i drvenu oblogu. Oblogu zato što im je izgledala "moćnije" kad malo potamni, a rukohvat iz čistog nemara i preterivanja u količini upotrebljenog ulja. Od mene su inače svi šizeli, jer iako sam najbrže rasklapao i sklapao pušku (takmičio sam se čak i sa komandirom voda, PR-om, i pobedio ga) u četi, najsporije sam je čistio. Svaki detalj i svaku trunčicu prašine u mehanizmu za okidanje sam morao da iščačkam, a onda polako i pomalo u više navrata podmažem, ali tako da ne bude nijedne kapi viška i da nigde ne curi ulje. Čuvao sam pušku kao svoju, a onda me je par dana pred razduživanje neko u kamionu zakačio nekom močugom dok smo istovarali i oštetio mi zadnji nišan (desna ivica iskrivljena na gore). Puškara je mrzelo da mi to popravi za 2 min, pa mi je rekao "ionako nemaš više gađanja i razdužuješ je", tako da je puška spakovana u magacin bez ikakve naznake u knjižici da joj nešto fali, a sudeći po stepenu otećenosti nišana, sasvim je neupotrebljiva. Sad
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #155 on: July 31, 2011, 04:59:16 pm »



 Kada sam u pozarevcu prijavio da sam zaduzio pusku kojoj je zastitnik usta cevi zaglavljen receno mi je da prijavim puskaru na gadjanju koje smo imali uskoro da to resi. Kada sam prijavio cova mi rece : "moze i tako da puca" okrete se i ode. Tako sam ja do kraja radio sa puskom kojoj je zaglavljen zastitnik usta cevi,da bi mi na sertifikaciji dali tudju pusku...uzas koliko sam vremena izgubio na tome zbog nevezbanja,zamalo da probijem limit...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #156 on: July 31, 2011, 06:11:05 pm »

Налазио сам ја пушкаре и "пушкаре" у својој пракси. Један дошао да обави технички преглед пиштоља (и нагриженост цеви) а не зна да расклопи ЦЗ 99. Другог питаш како се то гледа цев и оцењује нагриженост, а он не уме да одговори. Некада је била школа за пушкаре. Данас су то неки приучени машински или неки други техничари и бравари?
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #157 on: July 31, 2011, 06:32:46 pm »

To me uopšte ne čudi. Moja puška je u trenutku kada sam je zadužio imala stepen nagriženosti cevi 25%. Kada sam je razuživao, puškar mrtav 'ladan reče vojniku koji je pisao "piši 15%". Da mu ja nisam rekao da je već bilo 25% i da tako piše u knjižici, taman bi bilo upisano 15%. Cheesy

@tihi
Moja puška nije imala utvrđivač kompenzatora (zaštitinka), tako da se kompenzator prilikom gađanja odvijao sam od sebe, naročito prilikom rafalne paljbe. Prvi put kada sam gađao rafalno i kada sam video da se skoro skroz odvio posle 2-3 kratka rafala i zamalo spao sa cevi, batalio sam da ga koristim i uvek ga skidao pred gađanje. A isto tako mi je puškar rekao da mogu normalno da gađam. Inače, sve što sam naveo se odnosi na dvojicu puškara, nije samo jedan radio posao ofrlje.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #158 on: July 31, 2011, 07:20:59 pm »

Rocker nisi shvatio poentu...naravno da puska moze da puca i sa pola cevi,medjutim meni je bilo bitno da mogu da odvrnem zastitnik (nije bio kompenzator trzaja) jer sam na sertifikaciji imao rasklapanje i sklapanje puske na normu. Problem je nasatao jer kad god smo vezbali ja nisam skidao isti jer nije moglo,a na sertifikaciji sam dobio tudju pusku,a znas i sam da uvek ima ono,ovoj se teze skida gasni cilindar ,onoj malo glavi preklopni kundak itd,ne znas na cemu si + cova koj mi je dao pusku za sertifikaciju (inace moj sadasnji kolega u Pancevu) ima obicao da malo preulji pusku pa mozes misliti kako sam se proveo. Jedva....
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #159 on: July 31, 2011, 07:35:53 pm »

Potpuno mi je jasno šta je kod tebe bio problem, nego navodim kako su se i u mom slučaju puškari nemarno poneli. Šta da se kompenzator odvio do kraja posle još 2-3 metka, pa da krene da pada baš kad naleti sledeći metak? Moglo je svašta da se desi, od oštećenja puške, pa do rikošeta i povređivanja nekog u blizini (mog ili nečijeg drugog, svejedno). A to da nije isto rasklapati različite puške mi je takođe poznato, jer nijedna nije ista, sem možda kad su baš potpuno nove i nekorišćene. Smiley
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #160 on: July 31, 2011, 07:54:03 pm »

Potpuno mi je jasno šta je kod tebe bio problem, nego navodim kako su se i u mom slučaju puškari nemarno poneli. Šta da se kompenzator odvio do kraja posle još 2-3 metka, pa da krene da pada baš kad naleti sledeći metak? Moglo je svašta da se desi, od oštećenja puške, pa do rikošeta i povređivanja nekog u blizini (mog ili nečijeg drugog, svejedno). A to da nije isto rasklapati različite puške mi je takođe poznato, jer nijedna nije ista, sem možda kad su baš potpuno nove i nekorišćene. Smiley

  Te se tek najteze rasklapaju Cheesy
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #161 on: July 31, 2011, 11:41:46 pm »

Ali se tada sve podjednako teško rasklapaju! Grin
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #162 on: August 10, 2011, 09:32:38 pm »

   Nisu mi puške uža specijalnost, ali bih mogao da prepricam dogadjaj koji se desio pre 20-tak godina na samom pocetku moje profesionalne karijere u tehnickoj službi. Nešto se proslavljalo u radionici i pošto je tada u mom garnizonu puškarska radionica imala velike stolove i bila dovoljno prostrana da svi stanemo, te smo se svi okupili u puškarskoj . I kako to obično biva posle nekog vremena povede se reč o tome koja specijalnost je najteža, ko radi u najnepovoljnijim uslovima, ko mora biti najstručniji da bi mogao da radi svoj posao i slične večite teme... Najglasniji su bili tenkovski i automehaničari, kako to najčešće biva, dok smo se mi ostali pokrili ušima i slušali starije majstore i zastavnike kako hvale svoga konja. I taman da tenkovski mehaničari ubede sve prisutne da su oni tu najbolji majstori i da najviše rade kad se javi i stari sedokosi, proćelavi majstor puškar i reče kako svi mi s..emo jer on jedini svoje sredstvo na tehničkom pregledu rasklapa do najsitnijih sklopova . Tu svi ućutaše i počeše da odobravaju starom puškaru ne samo zato što nas je sve pokopao svojom konstatacijom već i zato što je bio domaćin . Tada se javi mladji majstor, inače vezista i reče: Jeste majstore, tu si stvarno u pravu, ali to što ti radiš nauči vojnik do zakletve!
   Matori puškar opsova a mi se svi nasmejasmo . U stvarnosti tako i jeste. Šta to može biti na pušci da ne može popraviti vodoinstalater. Cevke su cevke s tim što vodoinstalater ima i kolena , pa niplove , mufove , ventile dok puškar ima jednu cevku i jednom godišnje pogleda kroz nju.Čak sam prisustvovao kada je majstor, da napravi fazon, podizao po dve puške istovremeno prilikom procene što kažu - stereo.  U sretno vreme na pešadijska gadjanja je kao puškar išao običan vojnik specijalnosti mehaničar za pešadijsko naoružanje i to je bilo to. Sada mora da ide najmanje dipl. ing. da bi se pokrila nečija guza i zadovoljila forma.
   Inače procena nagriženosti cevi se obavlja vizuelno i donekle je subjektivna, pa su moguća i manja odstupanja. Inače ko god je nezadovoljan procenom svoje puške, pre nego što počne da prigovara neka pogleda sam nekoliko različitih cevi koje je taj mastor procenjivao pa neka vidi kako se sija nularica, a kako izgleda neka cev lošije procenjena od njegove i videće da majstor ne greši. Nema razlike u proceni čak i ako je procenjivao majstor iz druge VP ili pre 10 godina . Pod uslovom da je u knjižicu upisivao majstor ili njegov komandir a ne rukovaoc koji je duži a nije stigao da je odnese na TP na vreme pa mu je istekao rok i on sam uzeo da upiše procenu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #163 on: August 11, 2011, 08:41:58 am »

Процена нагрижености цеви је увек била "одокативна" и биће. Ипак, ако се ради коректно, са елементарним знањем, које је ипак  повезано са искуством, грешке нема. Гледаш поља, гледаш жлебове, од лежишта метка ка устима цеви и натраг, обраћаш пажњу на одсјај, "тамне мрље", посебно "кратере" који се јављају код тешко запуштених пушака и то је то.  Чим  има једну "тамну мрљу" то је 10% јер се око ње нагриженост шири временом. Требало би да се нагриженост оцењује комисијски (два или три члана) при чему  је један члан и командир. Чак и кад није тако стари мајстори су увек, кад нађу велику нагриженост, позивали командира да се и сам увери у стање цеви.

По мом искустви највећу штету је правила маневарска муниција у комбинацији са влагом и слабим чишћењем. После гађања цев се мора добро очистити три дана за редом . На терену, када сваки дан дејствујеш маневарском муницијом (само се набацује гареж а нема зрна да је мало "поравна"), па још ако је киша и хладно људи немају ни воље ни времена да квалитетно чисте оружје. У принципу, свака пушка на употреби чак и када јој је стање беспрекорно добиће 5% на процени.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #164 on: August 11, 2011, 09:57:33 am »

Resenje za odrzavanje na terenu je ciscenje dva puta tj svaki put kada je izvadis iz soske + barem jednom dnevo ako se taj dan nekoristi.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.