PALUBA
March 29, 2024, 08:08:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm M70 i M72  (Read 430370 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #210 on: January 08, 2012, 03:46:37 pm »



    Moja puska je proizvedena davne 1992. ali nije videla mnogo upotrebe,svega stotinak metaka ispaljenih,zaduzio sam je masnu i konzerviranu,medjutim bila je kao nova,cak ni delovi za rasklapanje nisu bili "razradjeni" (tipa,tesko se pomerao utvrdjivac gasne komore). Za mojih godinu dana ispalio sam oko 200 bojevih metaka i jos toliko manevarskih. U knjizici stoji kalibar 7.63mm ,i posle godinu dana gotovo svakodnevne upotrebe puska je u istom stanju kao kada sam je zaduzio,sa 0% ostecenja cevi. Grupa pogodaka na 100m je 10 cm. Sta vise ocekivati,uz solidno odrzavanje solidna je i trajnost.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #211 on: January 08, 2012, 04:00:47 pm »

За разлику од руских оригинала АК-47, наше пушке М.70 имале су посебно обрађену унутрашњост цеви. Технолошки поступак "цементирања" који је цевима давао посебну чврстоћу и трајност.

Током млађаног живота, као стрелац-такмичар испаљивао сам годишње 6-8 хиљада метака. Није се повећала нагриженост и ниједна пушка није прешла 7,63мм.

Пушке сам бирао из јединице, приручног магацина основне јединице, у осталом као и сви војни такмичари.

Код првих серија М.70А скидао се брунир, али су те пушке почетком '80-тих повучене и ремонтоване и од серија 200***, није било тих проблема. Заправо постојао је још и проблем са ноћним нишаном, скидао се "трицијум".

Слободан сам да кажем да су аутоматске пушке произведене у нашој земљи за класу квалитетније од осталих произвођача у свету.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #212 on: January 08, 2012, 06:38:12 pm »

Kako je vec naveo Dzumba, jednom godisnje se vrsi II tehnicki pregled koji se sastoji od istih radnji kao kod I tehnickog pregleda + eksploataciona mjerenja. Mjerenje kalibra puske je jedno od tih mjerenja. Po pravilniku o izvodjenju II TP, AP 7,62 mm M70 ( i derivati) je morala imati kalibar od minimalnih 7.62 mm do maksimalnih 7,70 mm. Velika vecina puska tek izaslih iz fabrike imaju cijev kalibra 7,64 mm. Nista cudno. Kod PAP 7,62 mm M59/66 je isti slucaj. Kod pusaka 7,9 M48 limiti tolerancije su od 7,9 do 7,98. Vecina pusaka je imala kalibar 7,92 mm. Puske 7,9 mm sistema Mauzer koje je prodavala SDPR inostranim civilnim naruciocima imale su limit nagrizenost cijevi od 40%.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #213 on: January 08, 2012, 07:16:49 pm »

Po pravilniku o izvodjenju II TP, AP 7,62 mm M70 ( i derivati) je morala imati kalibar od minimalnih 7.62 mm do maksimalnih 7,70 mm.
Taj podatak nisam znao, pošto nemam to pravilo. Kada iz Zastave naručiš komplet kontrolnika za kalibar, za 7,62 mm, najveći kontrolnik koji dobiješ je 7,67 mm. Za mitraljez M 84 tehničkim uputstvom je propisano da je maksimalan kalibar cevi koji se toleriše 7,67 mm. Kod mene se puška rashoduje kada kalibar cevi naraste na 7,68 mm. Tada već sa njom ne možeš vola da ubodeš. Kalibarnike 7,68 i 7,69 mm sam nabavio od drugara iz kompleta za 7,65 mm. Interesantno je da  pomenuti komplet sadrži i kalibarnik 7,61 mm. Još jedna od Zastavinih gluposti.
PS Skoro sve nove M 92 imaju kalibar 7,64 mm.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #214 on: January 08, 2012, 07:19:44 pm »

Daleko od toga, da sam ispalio veliku količinu metaka sa pušaka sistema AK-47, ali sam probao par tipova i proizvođača.

Bugarski Ak-47, sa "plastičnim" rukohvatom i kundakom i oblogom gasnog cilindra i istu variantu sa preklopnim kundakom.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Madžarski AMMS
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I sa domačim M70 sa preklopnim kundakom i drvenim, u obe verzije sa zaštitnikom usta cevi i težim poklopcem, i sa lakšim poklopcem i kompenzatorom trzanja. Sa velikom večinom njih sam se sreo u rezervi, dok sam na služenju dužio M70AB2.


Ako poredim puške, moji zaključci su:

Bugarska najlošija. Svi smo je izbegavali. Dužila je pešadija i uvek gledali sa zaviti na nas artiljerce sa M70AB2. Do smo na gađanje išli skupa, probali i jedne i druge.

Bugarka je preciznija od M70AB2, ali zbok kundaka, koji je fiksni i puška ne mrda levo desno zbog rasklimanog kundaka (vrlo čest pojav, bar kod nas). Ali to nije problem puške nego izvedbe. Kasnije se u rezervi sreo sa M70B2, koja je neprimerno bolja od bugarke. Ima i malo duži kundak, pa tako lepše legne u rame.

Da se vratimo Bugarki. Osnovna zamerka je velika toleranca između delova. Kad se je protrese, čuje se, da delovi ne pasuju 100% (i na našoj, ali u mnogo manjoj meri). Pored toga i "plastika" nije baš najbolje rešenje. Drvo na M70 se kod paljbe puno manje zagrije. A i vizualno ubija efekt "mahagonije" (boja plastike).

Mađarka je u klasi M70AB2. Jedino se M70AB2 lakše rastavlja i ima nočne nišane + troblonki merak.

Po mom mišljenju, od svih probanih pušaka, najviše mi se sviđala M70B1 za pucanje, ali za rad kao artilerac najbolja je bila M70AB2. Manje smeta zbog dužine kod rada.

I što je najbitnije. Sve puške su 7,62x39. Ali kod M70 je nišan optimiziran za domači metak M-67. Sa njim se gađa na 300 m sa nišanom pozicija 3, a na 200 na poziciji 2. Dok se kod upotrebe "sterilnih metaka" (brez oznake) ali izgleda kao na slici, koristi nišan pozicije 6 za daljinu 300 m, a nišan 4 za dužinu 200 m. A kod bugarke i mađarke koristi se prava pozicija nišana za pravu daljinu. Kada smo pucali sa Bugarkama i Mađarkama, nije bilo domače municije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Nije baš nešto, ali tako su mi u sečanju ostale te variante.

LPB





* Bugarski AK 47.jpg (6.29 KB, 363x139 - viewed 1232 times.)

* HungarianAMMS.jpg (57.92 KB, 1400x454 - viewed 744 times.)

* 800px-7.62x39_-_FMJ_-_2.jpg (27.79 KB, 800x600 - viewed 412 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #215 on: January 08, 2012, 07:32:01 pm »

Kako je vec naveo Dzumba, jednom godisnje se vrsi II tehnicki pregled koji se sastoji od istih radnji kao kod I tehnickog pregleda + eksploataciona mjerenja......................
Овде има неке грешке:
Улазимо у сверу поделе одржавања. Оно се у принципу дели на два сегмента:
а) Основно, и
б) техничко.


Основно се дели:
а) дневни прегледи, и
б) периодични прегледи

Дневни преглед обухвата:
а) преглед пре употребе,
б) експлоатациона мерења, а то су радње праћења инструмената током употребе средства, и
ц) преглед после употребе


Следећи пут о Техничком одржавању.

Мислим да си измешао Технички преглед + експлоатациона мерења.
Констатација о некаквом максималном калибру 7,70мм не пије воду. Све пушке које би достиге 7,64мм ишле би на ремонт. Такве пушке се не држе у јединицама. Као ни пушке са цевима преко 40% нагрижености.
Још један податак. Пушка са 100% нагрижености се не рачуна у неисправну пушку. И она може сасвим добро да сложи групацију у мету.

Љуба
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #216 on: January 08, 2012, 07:42:23 pm »

Quote
Овде има неке грешке:
Улазимо у сверу поделе одржавања. Оно се у принципу дели на два сегмента:
а) Основно, и
б) техничко.
Ljubo a gde su se denuli radioničko održavanje, revizija i kontrolni pregledi?





« Last Edit: January 08, 2012, 07:44:24 pm by Broker, Reason: popravljen citat » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #217 on: January 08, 2012, 07:43:31 pm »

Bugarski Ak-47, sa "plastičnim" rukohvatom i kundakom i oblogom gasnog cilindra i istu variantu sa preklopnim kundakom.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pre koliko vremena je bilo ovo pitanje u vezi bugarskog kalašnjikova. Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #218 on: January 08, 2012, 07:46:07 pm »

hmm... na toj temi stupili u kontakt ako se ne varam Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #219 on: January 08, 2012, 07:48:48 pm »

Tako je. A i davno beše. Smiley
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #220 on: January 08, 2012, 07:51:01 pm »

Quote
Овде има неке грешке:
Улазимо у сверу поделе одржавања. Оно се у принципу дели на два сегмента:
а) Основно, и
б) техничко.
Ljubo a gde su se denuli radioničko održavanje, revizija i kontrolni pregledi?



Да си педантно читао видео би да је објашњено само "Основно одржавање", са циљем да се не мешају "Експлоатациона мерање" са "Првим техничким прегледом"

Љуба.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #221 on: January 08, 2012, 08:04:21 pm »

Quote
Овде има неке грешке:
Улазимо у сверу поделе одржавања. Оно се у принципу дели на два сегмента:
а) Основно, и
б) техничко.
Ljubo a gde su se denuli radioničko održavanje, revizija i kontrolni pregledi?







   Ispravicu te Ljubo 2002. godine,dok sam bio rocni vojniku garnizonu Valjevo duzio sam M70AB2 sa serijskim brojem 1XX XXX iz 80-ih godina sa nagrizenosti cevi oko 80%. Sve puske su bili manje vise iste,u jako losem stanju. Secam se da je drugar svoju B2 mogao da repetira jakim udarcem kundakom o zemlju.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #222 on: January 08, 2012, 08:08:31 pm »

 Izvinjavam se ako nisam bio jasan, nagrizenost od maksimalnih 40 % kod cijevi pusaka sistema Mauzer je bio zahtjevan od kupaca i garantovan od strane SDPR. Ako nije jos jasno, jedan primjer. Kupac koji bi kupio 1000 (hiljadu) pusaka 7,9 mm M24/47, trazio bi da su puske ispravne i da imaju cijevi magrizene do 40%.
 Nigdje nisam naveo da puska sa cijevi nagrizenom 100 % je neispravna. Ako puska zadovoljava uslove tacnosti i preciznosti prilikom gadjanja, sve je u redu.
 Puske koje su imale cijevi u koje kalibarnik od 7,64 mm je ulazio sa usta sa vise od 2/3 duzine kalibarnika prolazile su vojno-tehnicku kontrolu u fabrici i isporucivane jedinicama. Preko 90 % novih pusaka je imalo cijev tog kalibra.

 Sto se tice osnovnog i tehnickog odrzavanja, prvo vrsi neposredni korisnik sredstava. Tehnicko vrse tehnicari, raznih fela i nivoa. Koliko sam shvatio, Ljuba, nisi tehnicar.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #223 on: January 08, 2012, 08:15:01 pm »


   Ispravicu te Ljubo 2002. godine,dok sam bio rocni vojniku garnizonu Valjevo duzio sam M70AB2 sa serijskim brojem 1XX XXX iz 80-ih godina sa nagrizenosti cevi oko 80%. Sve puske su bili manje vise iste,u jako losem stanju. Secam se da je drugar svoju B2 mogao da repetira jakim udarcem kundakom o zemlju.

Tesko repetiranje ne dolazi zbog nagrizenosti cevi, to se obicno desava zbog zapecenosti (zaprljanosti) gasnog klipa i/ili gasnog cilindra.
Obicno dve-tri kapi ulja privremeno resavaju problem.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #224 on: January 08, 2012, 08:24:05 pm »


   Ispravicu te Ljubo 2002. godine,dok sam bio rocni vojniku garnizonu Valjevo duzio sam M70AB2 sa serijskim brojem 1XX XXX iz 80-ih godina sa nagrizenosti cevi oko 80%. Sve puske su bili manje vise iste,u jako losem stanju. Secam se da je drugar svoju B2 mogao da repetira jakim udarcem kundakom o zemlju.
Нема потребе да ме исправљаш.
- 2002.године није постојао официјелни термин "рочни војник", ти си био ВОЈНИК НА ОДСЛУЖЕЊУ ВОЈНОГ РОКА.
- не бих се хвалио са другом који тако репетира своје оружје
- то што су дужио пушку са 80% нагрижености, верујем ти. То се дешавало у јединицама, које негују НЕДОМАЋИНСКО руковање повереним оружјем.


"milena braco" - Sto se tice osnovnog i tehnickog odrzavanja, prvo vrsi neposredni korisnik sredstava. Tehnicko vrse tehnicari, raznih fela i nivoa. Koliko sam shvatio, Ljuba, nisi tehnicar.
Добро си сватио, ја сам много, много више од техничара.
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.