PALUBA
March 28, 2024, 02:25:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Automatske puške i puškomitraljezi 7,62 mm M70 i M72  (Read 430277 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #45 on: September 28, 2009, 08:28:16 am »

Isto tako ne treba zaboraviti ni poslednju pusku iz familije M-70. To je M-92 ( u svim podvarijantama. Mislim da je cela razlika bila u nocnim nisanima , jer ja nisam primecivao nikakvu drugu razliku.
Naime na nocnim nisanima umesto triciumske tacke postojali su triciumske sevcice koje nije bilo potrebno prethodno osvetljavati da bi se u mraku videle.
Mislim da je to bila prava stvar za nocno vreme , jer su se triciumske cevcice jasno videle i u mrklom mraku.
E sad nismo merili ovu pusku da bi je uporedili sa starijim modelima , ali meni se svidjala. Smiley
Problem je to sto na zastavinom sajtu to vise ne postoji i na njemu pod tim imenom je zaveden automat M-92 isto tako u kalibru 7.62mm.
« Last Edit: September 28, 2009, 08:33:25 am by trpe grozni » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #46 on: September 28, 2009, 09:34:46 pm »

Сећам се и ја да су на неком моделу АП стављене трицијумске цевчице као ознаке задњег ноћног нишана. Јако добра ствар. Мада ја мислим да је М-92 увек ила ознака за оно што Трпе назива аутоматом (скраћена аутоматска пушка са скривачем пламена облика као на старом "Шарцу").

Иначе најгупље решење задњег ноћног нишана је било на ПМ М-72. То је лимени додатак који се "накачи" на задљи нишан, заправо на ону реглету (или како се већ званично зове). 90% војника га после месец дана коришћења изгуби.

Иначе, Милане, ја сам један од оних који је волео да оно што сам написао пропитује старешине (не војнике). А тек пригушивач да склопе и расклопе и објасне намену. Само двојица су код мене добила одличну оцену. Слабо се то зна. Старешине морају знати механику рада оружја (затварача) и то свих које користе.  Само тако ће знати да детектују застоје, односно уоче стварни проблем и реше га.

А прибор за чишћење је посебна прича. Сваки део има своју намену. Тело и поклопац служе, осим да се њима обједини цео прибор и за лакше отварање (и затврање) утврђивача гасног цилиндра, као држач када се користи избијач (тело прибора),а поклопац и као заштита (постави се на уста цеви, преко заптитника уста цеви) од квашења, упадања блата и крупније прљавштине у цев (али само код оних стријих верзија, без "закошеног" компензатора паљбе, код оних који имају "заштитник уста цеви"). Већина војника, када се утврђивач гасног цилиндра теже отвара, користи оквир и тако га оштећује. За то служи одговарајући прорез на телу прибора, јер када се постави на испуст утврђивача добија се полуга и отврђивач се лако и сигурно отвара и затвара.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #47 on: September 28, 2009, 11:02:12 pm »

Hehe , shvatio sam to sa otvaranjem gasnog cilindva sam , pa cak sam i svatio ono udubljenje koje se koristi za pritiskanje sipke za ciscenje cevi , ali mi nikad nije pala na pamet ideja za sta se koristi kapica na priboru za ciscenje , jer me oblikom mnogo podsecala na pojacivac trzaja , ali je bila od mnogo tanjeg lima napravljena. Smiley Smiley
Cak sam uspeo da prokljuvim i zasto sluzi onaj kljucic za namestanje nisana ( prednih ) po visini.
Na zalost za ovo sam morao sam da mozgam , pa je ostalo na kutijici jos jedan ili dva otvora koje nisam uspeo da shatim na zalost Sad
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #48 on: September 29, 2009, 08:00:27 pm »

Пробај да ставиш поклопац (капицу) прибора на заштитник уста цеви (никако на онај "зарезани", тј компензатор паљбе). "Пасент" је. Још лепо заскочи за брадавицу која утврђује заштитник уста цеви (популарно "зуц") па не може да спадне (на телу поклопца су четири као зупца која заскоче брадавицу). Пробао сам да буде као појачник, али га гасови избаце и одлети, посебно у рафалној паљби.

Пушку сам држао у рукама пре 4 године, не бавим се више оружјем па сам заборавио. Кад бих узео прибор у руке вероватно бих се сетио. Ови млађи би требало да знају. Ово сам поменуо јер многи ово незнају.

Иначе најглупља ствар у прибору је чивија успорача паљбе. Мала осовина коју после пар дана 99% војника изгуби. Никад ми није било јасно шта ће она у прибору.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #49 on: October 03, 2009, 09:27:15 am »

Naime na nocnim nisanima umesto triciumske tacke postojali su triciumske sevcice koje nije bilo potrebno prethodno osvetljavati da bi se u mraku videle.
У питању су фосфорне тачке које су касније замењене трицијумским цевчицама.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #50 on: October 03, 2009, 10:48:55 am »

Jes u pravu si @Macak , hvala na ispravci. Smiley
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #51 on: February 28, 2010, 11:27:39 am »

Кад сам далеке 1975(08,08,75) стигао у МВНЦ Пула(ИГК),главно смо имали 7,9ммМ48,и аутомат 7,62мм М49.ПАП М59/66 имали смо по једну у чети(150 морнара)а о М70 смо само слушали! Али смо на сусрету са момцима морнаричке пешадије на полигонима око Пуле  видели нешто што нисмо очекивали АП 7,62мм М64/64А-цев са интегрисаним тромблоном,магазин са 20метака,ручица затварача као у ПАП,-права лепотица!Дали се радило о манјој серији која је дана у А јединице или нешто друго,нисмо смели да питамо, и до данас ми је остала дилема-својим очима сам видео а нигде нисам нашао ни редак да се та (пробна)пушка 7,62мм Застава ФАЗ ипак нашла у неким јединицама!
Дали неко зна нешто више о овоме? ПОЗДРАВ!!!!!
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #52 on: February 28, 2010, 06:56:56 pm »

Kolko znam, ta je puska isla u trupno ispitivanje, ali nije prosla.
Potrudicu se da nadjem nesto fotografija i jos neki podatak o njoj.
Na zalost, veceras nemam vremena, pa cu to ostaviti za sutra. Sad
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #53 on: April 02, 2010, 06:23:02 pm »

Kad sam posljedni put imao dodir sa M70,primetio sam codnu stvar-AP proizvedene do 1984 su imale oznake tipa i zemlje proizvodjaca(M70,70ab1-SFRJ)a kasnije izradjivane serije to nisu imale!Neki su govorili da je tada pocelo da se prodaje nase(SFRJ)oruzje malo ilegalno  po svetu!Dali je to istina do danas ne znam!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #54 on: April 06, 2010, 08:39:56 am »

Колико се сећам све аутоматске пушке које су биле у наоружању ЈНА имале су ознаку модела и произвођача односно лого "Црвене заставе".То важи и за оне које су извожене у друге земље. Тешко да би било ко сакрио земљу порекла произвођача оружја тиме што то не би написао на пушци. Стручњаци ће то лако утврдити. Осим тога има сијасет ознака на појединим деловима оружја (цевима, затварачу и др.), као ознака контроле у процесу производње, па се и на основу тога може утврдити произвођач. Пушке које то немају су бофл, без обзира на произвођача. 
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #55 on: April 06, 2010, 08:56:25 am »

Dzumba

Šta znači bofl?

Hvala
LPB
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #56 on: April 06, 2010, 09:07:49 am »

Skart, otpad, feler. Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #57 on: April 06, 2010, 07:01:18 pm »

Hvala Trpe.

To stvarno nisam znao. Ali kako ti kažeš, svakog dana u svakom pogledu sve više i više napredujemo.

LPB
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #58 on: May 29, 2010, 02:24:56 pm »

Modifikacija Automata (karabina) Zastava M-92 od strane Odelenja za konstrukciju i ispitivanje vatrenog oruzja i municije SAJ MUP R. Srbije

Izvor: Kalibar  br 163 maj 2010.

Izmene:

Novi kundak (slican M-21 ali duzi) sa R5 Juznoafrikce kopije Galila
Zamenjen je orignalni pojacnik trzaja sa kompezatorom odskoka sa tri komore - kadenca smanjena na malo ispod 600 met/min - trzaj i kreteanje oruzja unazad prilikom dejstva skoro eliminisani.
Zamenjena drvena obloga cevi i gasnog cilindra sa aluminiskom dvodela sa picantinny sinama odozgo i odozdo - omogucena mondaza dodatne opreme i poboljsano hladjenje oruzja.
Originalni zadnji mehanicki nisan sa sredine poklopca sanduka je odstranjem a na kraju poklopca montoran kvalitetni intalijanski brzi diopterski LPA nisan (italijanski).
Novi nosac zatvaraca finije izrade i manjih tolerancija sa novom rucicom zatvaraca.
Poluga regulatora paljbe je olaksana i napravljen je zarez sa gornje strane koji moze u zadnjm polozaju da zadrzi zatvarac.
Ceo mehanizam za okidanje je preprojektovan i doteran opruge pazljivo odabrane tako da je dobijeno pouzdan i mekan rad mehanizma sa besprekornim okidanjem.
U pondu su i standarni okvir 30 metaka, skraceni 20 metaka, polimerski 30 metaka i dobos 75 metaka (originalno predvidjen za PM M-72).

Evo slika
Izmene u odnosu na originalni M-92
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
M-92 bez izmena
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* IMG_1650 izmene.jpg (268.15 KB, 1560x1318 - viewed 794 times.)

* IMG_1650.JPG (291.41 KB, 1560x1318 - viewed 453 times.)

* IMG_1651.JPG (215.06 KB, 1462x1098 - viewed 405 times.)

* IMG_1652.JPG (248.82 KB, 1333x1010 - viewed 418 times.)

* Zastava_M92-1.jpg (15.99 KB, 550x186 - viewed 444 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #59 on: May 29, 2010, 02:34:21 pm »

Radjen je uporedni test  preciznosti na kruznu metu daljina je bila 50m.
Suparniku M-92 je bio karabin Colt M-4 Commando A-4, 10 incna cev sa Aim Point refleksnim nisanom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_1654.JPG (191 KB, 999x726 - viewed 266 times.)

* IMG_1655 - 2.jpg (139.9 KB, 1024x779 - viewed 348 times.)

* IMG_1656.JPG (119.51 KB, 1024x649 - viewed 600 times.)

* IMG_1657.JPG (161.27 KB, 1024x840 - viewed 236 times.)

* IMG_1658.JPG (149.31 KB, 1024x769 - viewed 469 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.