PALUBA
April 19, 2024, 02:40:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Odlikovanja iz JNA  (Read 84679 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« on: October 01, 2010, 01:18:39 pm »

 pukovnik je u pitanju , odnosno general-major danas sam ga upoznao u domu starih lica [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCF2157.jpg (225.63 KB, 1024x768 - viewed 559 times.)

* DSCF2163.jpg (212.4 KB, 1025x768 - viewed 388 times.)

* DSCF2160.jpg (143.88 KB, 768x1025 - viewed 387 times.)
« Last Edit: October 01, 2010, 08:04:11 pm by Rade » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #1 on: October 01, 2010, 07:26:35 pm »

Svaka mu čast! Nije dao da se odlikovanja prodaju na buvljaku.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2 on: October 01, 2010, 07:47:29 pm »

Prije 40 godina kupio sam jednu knjigu o odličjima. Hrvatsko izdanje. Iznenadilo me kad sam pročitao '' kupljeno od nasljednika , dobiveno zamjenom od N.N. ''. Za svako odličje objašnjenje izvora u manje više sličnom stilu. Radilo se o dosta rijetkim redovima koje su poznati generali zaslužili tijekom svoje službe. Pa tko je onda bio preteča ovih buvljaka? Prije 30 godina dolazili su ljudi u društva s kuferima medalja i nudili ih za mali novac. Ne samo od prijašnjih država već i od SFRJ. Već si tad mogao kupiti Orden za hrabrost. Nije bila baš velika cijena. Pojedinci su se bacili samo na to područje i u dosta kratkom vremenu sakupili impozantnu kolekciju. Nisam pobornik takvog kolekcionarstva, ali buvljak je posljedica drugih uzroka. Ne samo besparice već i odnosa prema onome tko je tu medalju zaslužio. Ima ljudi koji već žive u četvrtoj državi od svog rođenja. Pa nije ni čudo da se i suvremena odličja nude na internetu, buvljacima, kolekcionarskim susretima. Svaka čast ovom čovjeku koji je zadržao svoja odličja. Ona govore i o njegovom doprinosu u službi tijekom vojne karijere. U današnje vrijeme nositelj odličja po dobivanju stavi ga u kredencu i zaboravi. Zbog čega ga ne nosi u svečanim prilikama? Pitanje je to za sociologe. A bilo je i u Frontu postavljeno prije nekih 40 godina. Već tada se tradicija nošenja u građanstvu pomalo gasila. Nosilo se samo u vojsci kao i danas.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #3 on: October 01, 2010, 07:56:40 pm »

Danas nam je vadio sve ukaze i jos mnogo toga cela soba mu je u tom vojnom stilu uspomene i sablja i uniforma , kad je izvadio uniformu iz ormara ja sam se odusevio . Veci deo svoje vojne karijere proveo je na skopskom aerodromu Petrovac a mislim da je prva generacija koja je skolovanje zavrsila u Rajlovcu tako rece .
« Last Edit: October 01, 2010, 08:04:39 pm by Rade » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4 on: October 01, 2010, 08:38:24 pm »

Dakle, to su otprilike ovakva odlikovanja



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* P011010_21.310001.jpg (172.04 KB, 1000x789 - viewed 612 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #5 on: October 01, 2010, 08:55:55 pm »

Колико видим на реверима има ознаку финасијске службе (мало је нејасно, али сам готово сигуран да је тако). Мало ми је необично да је завршио Ваздухопловно-технички ВА а има ознаку ове службе, али је могуће да је током рада променио ВЕС (завршио економију).

Иначе навише одликовање које има је Орден заслуга за народ другог реда (прави назив је нешто другачији, заборавио сам, мислим са златном звездом или слично, без овог "реда"). Осим тога има два ордена за војне заслуге (са сребреним и златним мачевима), и два ордена народне армије, такође са сребреним.. и златним.. (мислим венцем или слично). На тракицама (лентама) које се носе на униформи каљо замена за права одликовања она су сложена по рангу. На првој слици их је неко распоредио по величини а не по рангу (важности). Остало су медаље поводом јубилеја оснивања ЈНА, дана победе и сл. Она медаља са ликом друга Тита хје последња која је додељивана старешинама 1991.године поводом 50 година ЈНА. Очито је био дуго у активној служби.

Иначе већина официра у ВС, посебно млађих, нема никакво одличје, чак ни јубиларне медаље.Немају шта ни да носе. Иако постоји коа признање не додељује се ни значка "одличан стрелац". Својевремено генерал Понош није имао ни за један ред одликовања, па га је било смешно видети са колегама по чину из других армија. У западним и источним војскама обичан каплар има бар  три реда неких медаља. Тамо "одличја" додељују кад први пут опалиш метак из пушке, па кад негде одеш у мисију, па када завршиш неку обуку и сл.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #6 on: October 01, 2010, 09:23:39 pm »

Dakle, to su otprilike ovakva odlikovanja

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Odprilike takva odlikovanja ima moj stari na zidu u kuči. Ponosno stoje.

LPB
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #7 on: October 01, 2010, 09:43:54 pm »

@brodarski
Upravo tako, i kod mene na gajbi ima dosta odlikovanja, što od dede, što od matorog, koji je, istini za volju, "okoreli" civil. Kada sam maločas pitao matorog gde su mu dva ordena koja je zaradio, kaže da je zaboravio gde ih je poslednji put ostavio.
@džumba
Pa Srbija je jedna od retkih zemalja na svetu koja još uvek nema svoja odlikovanja. Koliko mi je poznato nedavno je bio Zakon o odlikovanjima na raspravi u Skupštini, ali ne znam da li je usvojen.
Što se odlikovanja sa uniforme tiče, čini mi se da je general-major nosilac i Medalje zasluga za narod.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #8 on: October 01, 2010, 09:46:53 pm »

Quote
Она медаља са ликом друга Тита хје последња која је додељивана старешинама 1991.године поводом 50 година ЈНА.

Ovu i ja imam kod kuće negde, stari ju je dobio. Nisam znao šta predstavlja, hvala na objašnjenju.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #9 on: October 01, 2010, 10:23:09 pm »

@dzumba , Bas tako je covek je zavrsio vazduhoplovno-tehnicku VA  a rekao mi je da je magistar ekonomskih nauka i da je bio u finansijskoj sluzbi u trecoj armiji ali ne mogu da se setim da li rece da li je bio nacelnik ali mislim da jeste i dosta je pricao o avionima bas o migovima 21 . 1994 penzionisan i pomenuo je kbb Dabovica koji je bio u finansijskoj sluzbi VPO njega verovatno neki palubarci znaju mislim na one koji su bili u JRM . Igrali smo domine i bas je dobar za njegove godine  danas je bio dan starih i posetili smo ih u tom centru gdeje i on korisnik.
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #10 on: October 02, 2010, 04:03:06 pm »

Covek ima:
Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima ( 20 orden u rangu)
Orden narodne armije sa zlatnom zvezdom ( 22 orden u rangu)
Orden za vojne zasluge sa zlatnim macevima ( 26 orden u rangu)
Orden narodne armije sa srebrnom zvezdom ( 30 orden u rangu)
Orden za vojne zasluge sa srebrnim macevima ( 34 orden po rangu )
Ostalo sujubilarne medalje
Ukupno je bilo 35 ordena u bivsoj SFRJ medjusobno poredjanih po rangu ( vojni i civilni)
Jos da napomenem da su imena ordenja, pojedini detalji takodje, menjl kako je i drzava menjala ime.Veci broj ordena iz SFRJ je opstao je  i u SRJ sa promenjienim detaljima,ponegde imenom i brojem redova uz dodate
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #11 on: October 02, 2010, 04:06:35 pm »

greskom poslao post pre nego sto sam g zavrsio

Znaci u SRJ je adrzana vecina ordena iz SFRJ, dodati neki novi, dodata kategorija Velikih odlikovanja i odredjeni broj medalja

Srbija nema nista od odlikovnja izuzev zakona
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #12 on: October 02, 2010, 05:12:31 pm »

У СРЈ, од 1992 до 1999. године практично нису додељивана одликовања војним лицима. Тек се од 1999. године почело се са додељивањем одликовања, углавном за заслуге током одбране од НАТО агресије. Ранија пракса да се професионални војници одликују након одређеног броја година примерне службе је практично напуштена још од 1991.године. Тако је и данас, тим пре што Србија нема одликовања.

Када је донет закон о одликовањима СРЈ уопште није уређен њихов ранг, као и ранг и однос са одликовањима претходне државе, тим пре што је СРЈ претендовала да буде правни следбеник СФРЈ. Због тога су одликовања у СРЈ додељивана без неког реда и смисла. Дешавало се да официр који има већ помињани орден заслуга за народ или народне армије, добије орден за заслуге у одбрани и безбедности 3.степена (тако некако се звао) који је по изгледу и облику пандам ордену за војне заслуге са сребреним мачевима. Неки су и негодовали због тога. Одговор је био, нова држава, нова одликовања па све почиње испочетка. У ствари одговор се није ни могао дати јер је то питање било и остало неуређено.

Не знам како је у осталим државама бивше СФРЈ. Да ли тамо официри који су дошли из ЈНА, а имају одликовања СФРЈ могу (да ли им је дозвољено) да их носе на униформи садашње војске. У Србији их носе.
« Last Edit: October 02, 2010, 05:29:30 pm by dzumba » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #13 on: October 02, 2010, 05:17:23 pm »

U HR ne nose.
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #14 on: October 02, 2010, 08:42:27 pm »

Obicno je tako da kad se drasticno rezim promeni odlikovanja starog rezima su zabranjena za nosenje.Ordenje carske Rusije se nije nosilo u SSSRu, a ni ordenje Kraljevine Jugoslavije u socijalistickoj Jugoslaviji.Jedino su imaoci Karadjordjeve zvezde i medalje Obilica imali odredjena prava.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.