PALUBA
March 29, 2024, 04:06:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukobi u Ekvadoru  (Read 7160 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #30 on: November 13, 2021, 08:41:50 pm »

Poginulo najmanje 58 zatvorenika u borbi za narko-tržište
Tanjug 13.11.2021.

U sukobima bandi u najvećem zatvoru Litoral tokom noći je ubijeno najmanje 58 zatvorenika, a još desetak je povređeno, saopštila je danas vlada Ekvadora.

U saopštenju se navodi da je policija jutros sa jakim snagama zauzela ovaj pritvorski centar kako bi preuzela kontrolu nad situacijom, a vlada je za nasilje okrivila sukobe između narko grupa koje se bore za prevalst u zatvoru. Stanovnici koji žive u blizini zatvora u priobalnom gradu Gvajakilu prijavili su da se satima čula neprekidna pucnjava i eksplozije koje su dolazile iz objekta, a u policijskom izveštaju u koji je uvid imao AP, navodi se da je pored 58 ubijenih, 12 zatvorenika povređeno i da su zaplenjeni eksploziv i oružje.

Novo nasilje dolazi u trenutku kada je predsednik Ekvadora Giljermo Laso proglasio sredinom oktobra vanredno stanje u toj zemlji u trajanju od 60 dana u cilju suzbijanja krijumčarenja i upotrebe droge, pošto je samo u ovoj godini u zemlji zaplenjena 147 tona narkotika. Do sada najgori sukob bandi u ekvadorskom zatvoru dogodio se početkom oktobra i tom prilikom ubijeno je 118 osoba, dok je u februaru poginulo njih 79, prenosi AP.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #31 on: November 13, 2021, 09:27:11 pm »

Sukob bandi u zatvoru u Ekvadoru, ubijeno 68 osoba
SVET Autor: Beta/AFP 13. nov. 2021

U sukobima između bandi u zatvoru u Gvajakilu na jugozapadu Ekvadora stradalo je 68 zatvorenika, objavile su vlasti novi bilans.

„Prema preliminarnim podacima, 68 zatvorenika je ubijeno, a 25 je povređeno“, saopšteno je iz kancelarije Opšteg tužilaštva.

Intervencija policije u nastojanju da uspostavi red u zatvoru je spasila živote, rekao je Pablo Arosemena, guverner provincije Gvajas, čiji je glavni grad Gvajakil. U zatvoru Gvajas jedan, je 28. septembra, stradalo 119 osoba, u najvećem masakru u zatvoru u Ekvadoru i jednom od najvećih u Latinskoj Americi. Neki zatvorenici su bili raskomadani ili zapaljeni u sukobima bandi vezanim za narkodilere i meksičke kartele. Nasilje od tada ne prestaje u zatvoru u kome se nalazi 8.500 zatvorenika i, koji je, prema zvaničnim podacima, prepunjen čak 60 odsto iznad kapaciteta.

Posle incidenata u septembru ubijeno je još 15 zatvorenika, što je dovelo do ukupno 134 nastardala. U neredima u ekvadorskim zatvorima ubijeno je više od 250 ljudi od početka godine. U februaru je 79 zatvorenika stradalo u istovremenim neredima u četiri zatvora. Masakr u septembru je podstakao ekvadorsku vladu da proglasi vanredno stanje u zatvorskom sistemu tokom 60 dana. Tada je vojska pomagala policiji da pokuša da uvede red u 65 zatvora u zemlji.

Svi zatvori imaju ukupan kapacitet od 30.000 mesta, ali u njima ima 39.000 zatvorenika, odnosno 30 odsto iznad kapaciteta.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #32 on: November 14, 2021, 07:50:25 am »



Quote
68 prisoners killed in violence at penitentiary in Ecuador

Sixty-eight prisoners have been killed in violence at a penitentiary in Ecuador. The clashes took place on Friday night and early Saturday in the southern city of Guayaquil. More than two dozen inmates were wounded. The police described the riot as a power struggle between groups linked to drug trafficking. In late September, 100 inmates died in another revolt at the prison.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #33 on: April 30, 2022, 09:56:41 am »



U delovima Ekvadora se uvodi vanredno stanje


Predsednik Ekvadora Giljermo Laso proglasio je 60-dnevno vanredno stanje u tri od 24 provincije zemlje, navodeći kao razlog porast kriminala.

Vanredno stanje uključuje policijski čas u nekim oblastima i raspoređivanje hiljada pripadnika bezbednosnih snaga,

Oko 9.000 pripadnika policije i vojske će patrolirati ulicama tokom vanrednog stanja, dok će u pojedinim mestima biti na snazi policijski čas od 23 sata do 5 časova ujutro, precizirale su vlasti u jučerasnjem saopštenju, navodi Rojters.

To je drugi put da je Laso proglasio vanredno stanje da bi se suprotstavio nasilju koje je poraslo od kraja prošle godine u Ekavadoru, a vlasti za ovu situaciju krive bande koje krijumčare drogu i ovu zemlju koriste kao tranzitnu tačku za izvoz narkotika u SAD i Evropu.

Vanredno stanje koje je predsednik Ekvadora uveo u oktobru naišlo je na kritike Ustavnog suda, koji je prepolovio njegovo trajanje na 30 dana i saopštio da vojska može samo da pruža podršku u policijskim operacijama, podsetila je britanska agencija.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #34 on: May 01, 2022, 07:04:56 am »




Proglašeno vanredno stanje


Predsednik Ekvadora Giljermo Laso proglasio je vanredno stanje u tri zapadne provincije zbog porasta ubistava i kriminalnih aktivnosti povezanih sa bandama.

Laso je tako tvitovao da će biti uveden policijski čas i da će hiljade vojnika i policajaca biti poslato u Guaias, Manabi i Esmeraldas da "uspostave mir i red". Ovo je drugi put da gospodin Laso koristi svoja izuzetna ovlašćenja da suzbije nasilje od kada je preuzeo dužnost prošle godine.

"Ulice će osetiti snagu bezbednosnih snaga", tvitovao je predsednik, objašnjavajući da će u tri provincije biti raspoređeno 4.000 policajaca i 5.000 vojnika iz ekvadorskih oružanih snaga.

On je takođe rekao da će policijski čas, koji će biti uveden samo u određenim oblastima, trajati od 23 sata do 5 sati ujutru po lokalnom vremenu.

"Društvo neće biti osvojeno. Naš mir nikada neće biti ugrožen zbog kriminalnih bandi", zaključio je Laso.

Predsednik Laso za probleme zemlje najviše krivi trgovinu drogom. Naime, ta andska država služi kao tranzitna ruta za kokain koji se švercuje iz susednih Perua i Kolumbije, a sumnja se da moćni i ozloglašeni meksički narko-karteli deluju preko ekvadorskih bandi.

Najgora situacija je u lučkom gradu Gvajakilu, u provinciji Gvajas, koji se smatra 50. najopasnijim gradom na svetu prema portalu Insight Crime, a na istoj stranici je preneto da je stopa ubistava u Ekvadoru 2021. brže rasla. nego bilo koja druga zemlja u Latinskoj Americi.

Od zločina koji lede krv u venama treba izdvojiti slučaj iz februara, kada je nekoliko muškaraca pronađeno obešenih u Duranu, kod Gvajakila, dok su dva muškarca pronađena obešena na pešačkom mostu. To su metode koje koriste meksički narko karteli.

Ekvador je takođe prošlog septembra doživeo najgore zatvorske nerede u svojoj istoriji, kada je u zatvoru Gvajakil ubijeno oko 119 zatvorenika. Manje od dva meseca kasnije, najmanje 68 zatvorenika je poginulo u novim borbama u istom zatvoru. Svi ovi događaji, kažu stručnjaci, usko su povezani sa borbom organizovanih bandi.

Nakon nereda, predsednik Laso je proglasio vanredno stanje širom zemlje na 60 dana, ali je postupak naišao na kritike Ustavnog suda – koji je prepolovio vanredno stanje na 30 dana.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #35 on: June 21, 2022, 02:48:01 pm »



Haos zbog cena goriva se nastavlja: Umarširali u glavni grad


Pripadnici autohtonih naroda Ekvadora i članovi sindikalnih organizacija umarširali su u glavni grad ove države osmi dan protesta zbog rasta cjena goriva.

Haos koji u Ekvadoru vlada duži period, eskalirao je višednevnim demonstracijama tokom kojih su demonstranti iskazali nezadovoljstvo socijalnom i ekonomskom politikom koju provodi predsjednik zemlje Guilermo Laso.

Demonstranti su u glavni grad stigli kamionima i automobilima, a zbog celokupne situacije vanredno stanje proglašeno je u šest provincija ove države, uključujući i onu gde se nalazi glavni grad Kvito.

"Ovom odlukom zaštićena je dobrobit građana. Istovremeno, prava onih koji mirno demonstriraju su takođe zaštićena", saopšteno je iz ekvadorske vlade.

Zbog proglašenja vanrednog stanja, predsednik države dobio je pravo slanja oružanih snaga na ulice, suspenzije građanskih prava te uvođenja policijskog časa.

Između ostalog, zahtevi koje su autohtoni narodi Ekvadora uputili predsedniku podrazumevaju smanjenje cena goriva, sprečavanje daljeg širenja ekvadorske naftne i rudarske industrije te prolongirano plaćanje dugova malih i srednjih poljoprivrednika u ovoj južnoameričkoj državi.

Konfederacija autohtonih naroda Ekvadora ima izuzetno jak uticaj u državi i zaslužni su za svrgavanje tri predsednika u periodu od 1997. do 2005. godine.

Autohtoni narodi čine više od milion od 17,7 miliona stanovnika Ekvadora, a na poslednjim protestima uspeli su da okupe i nezadovoljne studente i radnike koji su takođe svesni ekonomskih problema koji pogađaju državu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #36 on: June 26, 2022, 07:16:04 am »




Nasilni protesti zbog cena hrane i goriva dovode Ekvador u zastoj


Protesti predvođeni domorodačkim stanovništvom zbog cena hrane i goriva paralisali su Ekvador skoro dve nedelje, preteći da će svrgnuti konzervativnog predsednika Giljerma Lasa i svrgnuti jednu od sve manjeg broja vlada u Latinskoj Americi naklonjenih investitorima.

Demonstranti su postavili blokade na putevima koristeći zapaljene gume i grane kako bi prekinuli glavne rute do glavnog grada Kita. Sukobi između demonstranata i vojnika i policije za nerede takođe su poremetili snabdevanje hranom i drugim potrepštinama, ozbiljno poremetili transport i prepolovili proizvodnju nafte, glavnog izvoza Ekvadora.

Demonstrant je ubijen u četvrtak, a na desetine je povređeno tokom sukoba u blizini Narodne skupštine, čime je ukupan broj poginulih među demonstrantima porastao na pet, prema zvaničnicima.

Autohtone grupe rekle su da je žrtva umrla od rana koje je ispalila policija, ali vlada to osporava. Ekvadorska Alijansa za ljudska prava saopštila je da je najmanje 90 ljudi povređeno u sukobima, a da je još 94 privedeno.

UN, EU i Katolička crkva su se zalagale za pregovore, ali Leonidas Iza, antikapitalistički lider moćne autohtone federacije Konaj, rekao je da vlada prvo mora da ukine vanredno stanje proglašeno 20. juna i da povuče bezbednosne snage.

„Država ne želi da sluša javno mnjenje“, rekao je šef komunikacija Conaiea Andres Tapia. „Iza se nadala da će nam predsednik dati odgovor, [ali] danima kasnije nema odgovora i nasilne represije.

Laso je proglasio vanredno stanje u šest provincija i optužio demonstrante da žele da ga svrgnu. On je do sada odbijao da ustupi zahtevima za povećanje subvencija za gorivo, kontrolu cena hrane, zaustavljanje novih rudarskih i naftnih istraživanja i okončanje privatizacije.

Huan Karlos Holgin, ministar spoljnih poslova Ekvadora koji je razgovarao za Fajnenšel tajms u ime Laso vlade, rekao je da su vlasti spremne da „iscrpe sve moguće kanale dijaloga” sa domorodačkim liderima kako bi povratile stabilnost.

„Ove demonstracije su infiltrirane od strane kriminalnih grupa“, rekao je Holguin, dodajući da vlada osuđuje nivoe nasilja koji su prijavljeni protiv novinara i nedužnih prolaznika. „Od prvog dana bili smo otvoreni za proces medijacije. To je druga strana koja nije bila voljna da prihvati dijalog“, rekao je on.

Cene hrane i goriva su skočile širom Latinske Amerike, smanjujući prihode siromašnijih građana koji se bore da prevaziđu zdravstvene i ekonomske posledice pandemije. Birači su nedavno izbacili vlade desnog centra u Čileu, Peruu i Kolumbiji, birajući umesto njih političke autsajdere sa radikalne levice.

Olga Čukimarka, koja vodi prodavnicu u predgrađu Kita, rekla je da je povećala cene jer je distribucija sa obližnjih farmi i fabrika zastala. „Siromašnije porodice, naše mušterije, na putu su neuhranjenosti“, rekla je ona.

Cveće je jedan od najvećih izvoznih proizvoda Ekvadora, ali je za cvećara Kaira Gonzalesa postalo gotovo nemoguće nabaviti ruže i astromelije koje se uzgajaju na periferiji Kita.

„Podržavamo cilj demonstranata i ono na šta oni pozivaju“, rekao je on. Ali lokalni stanovnici, dodao je on, od kojih su mnogi autohtoni, ne slažu se sa nasilnim oblikom štrajka.

Kamioni koji su prevozili sveže mleko i voće bili su opljačkani, a trgovci su bili primorani da zatvore svoje poslove, rekao je prodavac Horhe Dijaz. „Juče sam zatvorio za dan, većina autobusa čak ni ne stiže, tako da je bilo veoma teško raditi“, rekao je on.

Ministarstvo proizvodnje procenjuje da je ekonomija izgubila 110 miliona dolara za manje od dve nedelje. Državna naftna kompanija Petroecuador izvestila je da se proizvodnja skoro prepolovila nakon što su demonstranti upali na naftna polja. Obveznice Ekvadora su oslabile, a cena dolarskog duga koji dospeva 2035. pala je na 50 centi za dolar sa 64 centa na početku meseca.

Conaiejeva politička ruka, Pachakutik, druga je najveća stranka u Kongresu, ali je podijeljena. Bivši partijski lider Jaku Perez rekao je da podržava domorodački pokret „jer sam ekolog i naša zabrinutost predstavlja ogromnu većinu Ekvadoraca“.

Ali on je „napravio korak na jednu stranu“ kada je u pitanju Conaie, rekavši da mu je neprijatno što se Iza „približila“ tradicionalnom levom bloku bivšeg predsednika Rafaela Koree, koji je pobegao u Belgiju da bi izbegao suđenje za korupciju.

Perez je demonstracije opisao kao „erupciju ekspres lonca koji je već dugo ključao”, rekavši da Laso vlada nije uspela da reši probleme sa kojima se suočavaju Ekvadorci. „Njegova ekonomska politika je nestalna, pantomima“, rekao je Perez o predsedniku.

Laso, koji je pre godinu dana postao prvi predsednik desnog centra Ekvadora više od dve decenije, nema jaku bazu u Kongresu i spalio je mostove sa potencijalnim saveznicima. Kao rezultat toga, njegovi predlozi ekonomskih reformi su zastali.

Čak i da je Laso preživeo, on bi imao „nulti politički kapacitet“, kaže kongresmen Esteban Tores iz Socijalhrišćanske partije desnog centra koja je ranije bila u koaliciji sa vladom. „Laso se borio sa svima“, rekao je Tores. „Ako predsednik nema podršku, trebalo bi da napravi koaliciju da odsluži svoj mandat.

Ipak, analitičari kažu da predsednik možda nije jedini koji je postao sve izolovan.

Iza, koji se zalaže za nametanje „indokomunizma“ u Ekvadoru, možda je precenio nivo javne podrške protestima, napisao je Nikolas Votson iz konsultantske kuće Teneo u belešci klijentima.

„Iza je figura koja izaziva podele unutar autohtonog pokreta“, rekao je on, ističući kako je podsticao slične nemire 2019. „Sa svakim video snimkom blokiranog vozila hitne pomoći i kako nestašice postaju sve očiglednije . . . simpatije javnosti padaju“, dodao je on.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #37 on: August 15, 2022, 07:03:10 am »




"Ovo nasilje objava je rata državi"; Najmanje pet osoba poginulo u pucnjavi i eksploziji


Najmanje pet osoba je poginulo, 15 je povređeno, a više je nestalo u ekvadorskom lučkom gradu Gvajakilu u pucnjavi i eksploziji, saopštile su danas vlasti te .

Tužilaštvo Ekvadora je na Tviteru saopštilo da prikupljaju dokaze kako bi utvrdili uzrok i motiv napada u naselju Kristo del Konsuelo u gradu Gvajakilu, preneo je AP.

Ministar unutrašnjih poslova Patrisio Kariljo objavio je na Tviteru da pripadnici organizovanog kriminala u Ekvadoru ''''sada napadaju eksplozivnim napravama''''.

"Ovo nasilje objava je rata državi. Ili ćemo se ujediniti da se suočimo sa tim ili će cena za društvo biti još veća", napisao je Kariljo.

U Gvajakilu, koji se nalazi 270 kilometara jugozapadno od glavnog grada Kita, česte su pucnjave i ubistva članova rivalskih bandi za koje se veruje da su povezane sa nacionalnom i međunarodnom trgovinom drogom, navodi američka agencija.


izvor
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.