PALUBA
June 24, 2019, 10:01:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Muzej vazduhoplovstva Beograd više ne postoji

Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojska spasila predsednika Ekvadora  (Read 919 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« on: October 02, 2010, 10:05:34 am »

Vojska spasila predsednika Ekvadora

01.10.2010.

Pripadnici ekvadorske vojske oslobodili su predsednika Rafaela Koreu, koji je punih 12 sati bio blokiran u zgradi bolnice koju su u okruženju držali policajci besni zbog vladine odluke da im u okviru mera štednje ukine neke beneficije i obustaviti unapredjenja.

Neredi na ulicama glavnog grada Ekvadora
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sve je počelo tako što je 47. godišnji Korea, levičar po opredeljenju, koji uživa popularnost u narodu, rešio da se direktno obrati nezadovoljnim policajcima na njihovom protestnom skupu.

Na predsednika je bačen kanister suzavca, koji je eksplodirao blizu njegove glave.

Dok su ga saradnici izvlačili iz mase, policajcima je doviknuo : "Ako hoćete da ubijete predsednika, evo ga, ubijte me".

Prebačen je u bolnicu, koju su ubrzo opkolili policajci. Televizija je uživo emitovala snimke ispred bolnice, oko koje se čula pucnjava.

U program se u jednom trenutku uključio i sam predsednik, koji je rekao da je u zemlji uvedeno vanredno stanje, pošto je opozicija, uz pomoć deova policije i vojske pokušala da izvrši državni udar.

Oko zgrade su se okupile i pristalice predsednika koje su se sukobile sa policijom. Drama se završila tako što je intervenisala vojska, koja je predsednika izvukla iz bolnice i odvela do predsedničke palate.

Ubrzo potom, Korea se sa balkona obratio brojnim pristalicama, poručujući im da je ovo bio tužan dan za Ekvador:

"Verujte mi, kada sam oslobodjen, reeno mi je da je najmanje jedan policajac ubijen. Bio sam jako tužan. Zaplakao sam. Ne od straha nego zbog toga što je prolivena ekvadorska krv. Želim da vam kažem da sam vam neizmerno zahvalan. Nadam se da će ovaj dogadjaj poslužiti kao opomena onima koji žele da izvrše promene i da zaustave gradjansku revoluciju mimo izbora. Sprečeni su zahvaljujući hiljadama ljudi koji su došli da me spasu."

U medjuvremenu, Crveni krst je saopštio da su prilikom intervencije vojske poginula dva policajca.

Zabrinutost i osude

Susedi Ekvadora odmah su pružili podršku predsedniku Korei, a njegov najbliži saveznik, predsednik Venecuele Ugo Čaves sazvao je vanredni južnoamerički samit u Buenos Ajresu.

Na tom skupu, predsednik Perua Alen Garsija rekao je da je nedopustivo da se demokratija podriva silom, bećavajući podršku organizacije UNASUR ekvadorskom predsedniku.

SAD su pozvale Ekvadorce da mirno reše krizu, Španija je osudila "pokušaj državnog udara", dok je Evropska unija izrazila podršku demokratski izabranim institucijama Ekvadora.

Rafael Korea došao je na vlast januara 2007., a dve godine kasnije, posle usvajanja novog Ustava, dobio je na izborima novi mandat, koji ističe 2013. godine.

Ekonomski fakultet završio je u SAD, ali se odmah po dolasku na čelo Ekvadora zauzeo oštar stav prema starnim investitorima i prestao da otplaćuje spoljni dug.

Poput svog saveznika Čavesa, socijalne programe za siromašne finansira prihodima od nafte.

Izvor: BBC Serbian

* 20100930211528_ecuador_big.jpg (19.67 KB, 304x171 - viewed 54 times.)
Dreadnought
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #1 on: October 02, 2010, 10:15:15 am »

U Ekvadoru produženo vanredno stanje

01.10.2010.

Ekvadorska vlada saopštila je da će u zemlji ostati na snazi vanredno stanje i da će poslove održavanja bezbednosti preuzeti vojska, dan pošto su pripadnici oružanih snaga zaštitili predsednika Rafaela Koreu od pobunjenih policajaca.

Vojne snage ispred predsedničke palate, 1. oktobar 2010.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Predsednik Korea je rekao da ta pobuna nije bila običan protest, već pokušaj svrgavanja njegove vlade. Policajci, gnevni zbog vladinih mera za smanjenje policijskih beneficija, preuzeli su kontrolu nad najvećim aerodromom i blokirali glavne puteve.

Korea je optužio pristalice bivšeg predsednika, Lusija Gutiereza, za podstrekivanje nasilja, ali Gutierez je odbacio tu optužbu.

Predsednik Ekvadora bio je nekoliko sati zatvoren u zgradi jedne bolnice, sve dok vojnici nisu kasno sinoć zauzeli zgradu. Predsednik je pod šlemom i sa gas maskom izveden iz zgrade u invalidskim kolicima.

Po povratku u predsedničku rezidenciju, Korea je pred grupom oduševljenih pristalica izrazio zahvalnost onima koji su se suprotstavili pobunjenicima.

Ekvadorski šef policije, Fredi Martinez, podneo je danas ostavku jer nije uspeo da zaustavi pobunu. Javni red i mir sada osigurava vojska, a građanska prava su suspendovana.

Izvor: VOA

* 000_Mvd1352432.jpg_AFP_Ecuador_01OCT10.jpg (35.68 KB, 480x320 - viewed 83 times.)
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: