PALUBA
March 28, 2024, 07:16:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Srpski oficir komandovao italijanskom ratnom flotom  (Read 13107 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: October 07, 2010, 01:04:19 pm »

Srpski oficir komandovao italijanskom ratnom flotom


07.10.2010.

Srbija nema more, ali ima pomorskog oficira koji je komandovao najmodernijim i najmoćnijim brodom italijanske ratne mornarice – nosačem aviona „Kavur“...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vanja Prodanić (24) se rodio i proveo godine uz more i kaže da od mora i za more živi. On je takođe i prvi oficir iz Srbije koji se školovao na Pomorskoj akademiji u inostranstvu. Vanja Prodanić je prvu godinu Akademije završio u Srbiji, da bi potom, položivši sve testove, studije nastavio u italijanskom gradu Livorno.

- Za komandanta grdosije od oko 35.000 tona našao sam se kao poručnik korvete italijanske ratne mornarice, u okviru redovne prakse posle završene četvrte godine Pomorske akademije u Livornu - objašnjava Vanja za „24 sata“.

Prošlog leta, tokom vežbe na Mediteranu i Crnom moru, Vanja je komandovao, kao dežurni, više smena od po četiri sata. Kaže da je nekoliko dana vreme bilo prilično loše.

- Kiša je padala, duvao je jak vetar, talasi su bili visoki, ali na ovom, 240 metara dugom i 40 metara visokom brodu, to se skoro nije ni osetilo - kaže Vanja Prodanić.

On je na školskom brodu „Jadran” plovio do Engleske, a kasnije, kao pitomac, bio je na još većem jedrenjaku „Amerigo Vespuči”, koji je išao do Antverpena. Plovio je i na razaračima i fregatama, ali ipak kaže da su utisci sa nosača neopisivi.

- Komandni most više liči na kabinu džambo-džeta jer skoro da i nema klasičnih brodskih instrumenata, na sve strane su računari, monitori, ekrani, digitalni navigacijski instrumenti... - objašnjava Vanja.

„Kavur” je prošle godine zvanično zaplovio, stigao je i do Haitija u humanitarnoj misiji pomoći nastradalima u zemljotresu. Posada ima više od 1.200 ljudi, nosi osam aviona i 12 helikoptera, a može da prevozi i tenkove i mornaričku pešadiju.

Vanja je ove godine završio petogodišnje studije u Italiji i dobio čin poručnika fregate.

- Dežurao sam kao i svi stranci, ukljućujući Albanace, Tajlanđane, Senegalace, Peruanace, i uvek sam pod komandom imao više od 600 pitomaca i oficira - kaže on.


Plovidba morem u genima

TRADICIJA - Potporučnik Vanja Prodanić rođen je u Puli i sve je podredio moru, nastavljajući porodičnu tradiciju. „Pradeda i deda bili su oficiri u kopnenoj vojsci, dok je otac penzionisani oficir mornaričko-tehničke službe. Sve što sam radio u vezi je s morem i prve pare sam zaradio prodajući školjke koje sam izronio”, priča Vanja. On trenutno službuje u Beogradu, a za školovanje u Italiji kaže da se razlikuje od Srbije. „Pojam discipline je kod njih savim drugačiji nego kod nas. Na primer, mobilni telefon je zabranjen, tako da sam jedva posle petnaestak dana uspeo da se javim kući da sam stigao u Livorno. Pored mora, Vanja voli i ronjenje, padobranstvo, veslanje, streljaštvo i plivanje.

Izvor: 24 Sata


Svaka čast  


* ofic-v.jpg (14.61 KB, 370x172 - viewed 499 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #1 on: October 07, 2010, 01:07:48 pm »

 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2 on: October 07, 2010, 01:15:35 pm »

Mirno more.

 

Vidimo se za koji dan.

Pozdrav za Oriona.

Kad imamo ovakve na komandnom mostu Paluba nikad neće potonuti.

Pozdrav

Vlado
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #3 on: October 07, 2010, 01:18:10 pm »

Bravo Vanja, svaka čast 
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #4 on: October 07, 2010, 01:30:01 pm »

Čestitam!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5 on: October 07, 2010, 01:33:04 pm »

Čestitam Vanja!



LPB
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #6 on: October 07, 2010, 01:42:30 pm »

Čestitam
Samo me zanima kako će i dalje sve podrediti moru?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #7 on: October 07, 2010, 01:59:18 pm »

Svaka čast i čestitke porodici! Geni su čudo  Wink!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: October 07, 2010, 02:03:47 pm »

Živeli nam Orion i Boro.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #9 on: October 07, 2010, 02:16:56 pm »

Kod mene u selu kazu:Castan sin od jos casnijeg oca  
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #10 on: October 07, 2010, 02:36:34 pm »

Bravo mladiću ! Tribalo je to sve izdurat, svaka čast.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #11 on: October 07, 2010, 03:02:34 pm »

Svaka čast... Na Dunavu ćeš imati manje prostora za manovru, zato... uvek imaj u glavi plan rezervnog manevra Wink
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #12 on: October 07, 2010, 03:32:01 pm »

Ha, ha, ha - takva kvaliteta "nama" ne treba. Uci i budi tako dobar - znanje se uvijek plasira. (Rade je jako fino to rekao).
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #13 on: October 07, 2010, 04:12:25 pm »

Bravo, bravo, bravo, neka Talijani vide, da i drugi mogu. Čestitke, Orione ili Vanja. Nadam se, da češ nači priliku, da nam sve detaljno objasniš. A mogo bi objasniti nešto više dotični MT pukovnik. Wink 
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #14 on: October 07, 2010, 04:15:07 pm »

Cestitke @Orione
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.