PALUBA
April 18, 2024, 06:59:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Utvrđenja na ulazu u Boku Kotorsku  (Read 186057 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #135 on: May 05, 2013, 01:34:45 pm »

Evo gospodo i po koja damo koja se vrzma po ovom forumu, uzivajte u pogledu na vrhunac AU graditeljstva i uskladjenosti gradjevine sa prirodnim okruzenjem...
Fort Vrmac u punom sjaju! Ko god je ovo snimio helicamom, svaka mu cast!

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ki5kO59LD-4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


 Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Utvrdjenje na Vrmcu.jpg (131.67 KB, 838x462 - viewed 194 times.)
« Last Edit: May 05, 2013, 07:19:54 pm by MOTORISTA » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #136 on: June 03, 2013, 07:27:49 pm »

Svaka čast gospodo, u Boki imate zaista puno utvrda iz AU ere i lijepo
je da je netko to prikazao u knjizi, a i ovaj forum je super. I mi u Puli
i okolini imamo puno utvrda, ima i jedna knjiga (Festung Pula) ali na
njemačkom, a prijevod na naš jezik nikako da osvane.

Gledam slike i uživam, bravo.

Šteta što je Boka tako daleko i bio sam
prošli tjedan službeno i baš kad smo htjeli malo pogledati utvrde udrio
je pljusak i propali mi planovi.

Svima pozdrav iz Pule
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #137 on: June 03, 2013, 07:45:03 pm »

Evo gospodo i po koja damo koja se vrzma po ovom forumu, uzivajte u pogledu na vrhunac AU graditeljstva i uskladjenosti gradjevine sa prirodnim okruzenjem...
Fort Vrmac u punom sjaju! Ko god je ovo snimio helicamom, svaka mu cast!

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ki5kO59LD-4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


Zaista prekrasno, divim se ondašnjim graditeljima projektantima ali i
majstorima i radnicima koji su to onda s ondašnjom tehnikom izradili.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #138 on: June 04, 2013, 01:28:31 pm »

Tko je njima dao dozvolu za gradnju? Građevinsku i lokacijsku. Kako se to uklopilo u GUP?
Evo jedna ne baš uspjela slika.

Slika je zaista zanimljiva i lijepa, gradili su funkcionalno a ipak lijepo.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #139 on: June 04, 2013, 01:32:08 pm »

Vjezbe gadjanja obalne artiljerije i razaraca Triglav II klase.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

(ipak bih molio poznavaoce tog terena da potvrde da li je to ta lokacija; takvu oznaku mjesta nasao sam na jednom austrijskom sajtu)

Po izgledu broda koji se naslučuje u lijevom dijelu slike čini mi se da se radi
o starijim brodovima.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #140 on: June 04, 2013, 01:33:49 pm »

Topovske cijevi za bateriju na Arzi iskrcane na mjestu gdje je danas objekat svima u Boki poznat kao "dizalica".

Ovakve topovske cijevi su imale i obalne baterije u Puli na Fort Fizela i
na Fort Valmaggiore.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #141 on: July 10, 2013, 08:46:59 pm »

Punta Oštro, [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
austrijski artiljerci su upotrebljavali neobičan metod odbrane. Ispod visoko dignutog utvrđenja, između baze i mora, postavili bi male mine sa dimnim barutom, koje su imale električno paljenje. Kada bi Francuzi ispalili prvi pluton preko utvrđenja, Austrijci bi detonirali mine ispod utvrđenja, što je stvaralo privid podbačaja, pa bi sledeći pluton završio još više iznad utvrđenja u okolna brda.


* DSCF0322.JPG (130.13 KB, 800x466 - viewed 179 times.)
« Last Edit: July 11, 2013, 12:03:11 pm by ML » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #142 on: October 04, 2013, 07:55:23 am »

Punta Oštro, [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
austrijski artiljerci su upotrebljavali neobičan metod odbrane. Ispod visoko dignutog utvrđenja, između baze i mora, postavili bi male mine sa dimnim barutom, koje su imale električno paljenje. Kada bi Francuzi ispalili prvi pluton preko utvrđenja, Austrijci bi detonirali mine ispod utvrđenja, što je stvaralo privid podbačaja, pa bi sledeći pluton završio još više iznad utvrđenja u okolna brda.

Vrlo zanimljiv način obmane protivničkih artiljeraca na brodovima, ne znam koliko bi to "potrajalo" dok ne shvate. Ali nisam čuo da su
bili takvi napadi dolje na utvrđenja u Boki.
Logged
memento
mornar
*
Offline Offline

Posts: 29


« Reply #143 on: October 04, 2013, 08:49:48 am »

carstva i režimi prolaze i nestaju, ali za njima ostaje materijalna u duhovna kultura. Od ove prve naslijedili smo brojne povijesne spomenike, ali zbog nedostatka one druge kulture, nismo se prema njima odnosili kao materijalnoj baštini nego kao prema poraženom neprijatelju nad kojim se treba osvećivati i tako to, evo, gotovo 100 g. Ništa nije bolje ni u Hrvatskoj odakle sam jer mentalitet je isti, a ideologija uvijek vlada u glavama vlastodržaca svih boja u proteklih 100 g. Tako je uništavanje mletačkih lavova ili veličanstvene Bajamontijeve fontane na splitskoj Rivi nakon 1945. nastavljeno uništavanjem spomenika NOB-u i zanemarivanjem Titove pećine na Visu kao i fortifikacijskih objekata bivše JNA (potkopi, tuneli, artiljerijske baterije..) samo dokaz vječnog primitivizma i neprihvaćanja civilizacijskih uzusa. Srećom, zadnjih godina se takva klima pomalo mijenja pa se sve više uviđa njihov značaj i turistički valoriziraju takvi objekti. Odličan primjer je adaptiranje čitave desne strane šibenskog kanala uređenog ovog ljeta u atraktivnu šetnicu koja prolazi područjem koje je bilo zabranjeno posljednih 70 g. jer je korišteno za vojne potrebe. To bi mogao biti primjer i za sve druge bivše vojne objekte koji bi se mogli i morali turistički valorizirati.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #144 on: October 07, 2013, 11:01:26 am »

carstva i režimi prolaze i nestaju, ali za njima ostaje materijalna u duhovna kultura. Od ove prve naslijedili smo brojne povijesne spomenike, ali zbog nedostatka one druge kulture, nismo se prema njima odnosili kao materijalnoj baštini nego kao prema poraženom neprijatelju nad kojim se treba osvećivati i tako to, evo, gotovo 100 g. Ništa nije bolje ni u Hrvatskoj odakle sam jer mentalitet je isti, a ideologija uvijek vlada u glavama vlastodržaca svih boja u proteklih 100 g. Tako je uništavanje mletačkih lavova ili veličanstvene Bajamontijeve fontane na splitskoj Rivi nakon 1945. nastavljeno uništavanjem spomenika NOB-u i zanemarivanjem Titove pećine na Visu kao i fortifikacijskih objekata bivše JNA (potkopi, tuneli, artiljerijske baterije..) samo dokaz vječnog primitivizma i neprihvaćanja civilizacijskih uzusa. Srećom, zadnjih godina se takva klima pomalo mijenja pa se sve više uviđa njihov značaj i turistički valoriziraju takvi objekti. Odličan primjer je adaptiranje čitave desne strane šibenskog kanala uređenog ovog ljeta u atraktivnu šetnicu koja prolazi područjem koje je bilo zabranjeno posljednih 70 g. jer je korišteno za vojne potrebe. To bi mogao biti primjer i za sve druge bivše vojne objekte koji bi se mogli i morali turistički valorizirati.

Suglasan sam s vašim razmišljanjem. Drago mi je saznati da su u Šibeniku krenuli s održavanjem objekata i područja koja su do nedavno
većini građana bila zabranjeno područje. Valjda će to ići i u drugim našim gradovima kako na obali tako i u unutrašnosti.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #145 on: October 07, 2013, 11:46:17 am »

Punta Oštro, [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
austrijski artiljerci su upotrebljavali neobičan metod odbrane. Ispod visoko dignutog utvrđenja, između baze i mora, postavili bi male mine sa dimnim barutom, koje su imale električno paljenje. Kada bi Francuzi ispalili prvi pluton preko utvrđenja, Austrijci bi detonirali mine ispod utvrđenja, što je stvaralo privid podbačaja, pa bi sledeći pluton završio još više iznad utvrđenja u okolna brda.

Vrlo zanimljiv način obmane protivničkih artiljeraca na brodovima, ne znam koliko bi to "potrajalo" dok ne shvate. Ali nisam čuo da su
bili takvi napadi dolje na utvrđenja u Boki.

Kod napada na utvrđenja u Boki, nije primenjivana ova varka. Pogođen je bio Fort Mamula francuskim granatama od 305mm. I Punta Oštra je dobila više pogodaka, ali nijedan je nije značajno oštetio.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #146 on: November 19, 2013, 10:08:41 pm »

Napisao je Radojica sjajnu knjigu o svim AU utvrdjenjima u Boki i sirem okruzenju. Objavljena je u izdanju Pobjede, cijena je 40 eura,ali je knjiga stvarno extra. Mene je posebno fascinirao tekst o utvrdjenom logoru Crkvice, tamo je postojao citab grad za cca 7 hiljada ljudi sa sve hotelom, kino dvoranom, jednom od najvecih pekara u AU monarhiji, konjusnicama, kasarnama, oficirskim stanovima, vojnickim grobljem, radio stanicom, magacinima, bolnicom, strelistem, crkvom, kuglanom pa cak i fudbalskim i teniskim igralistem! Wink

I ja sam se uspio "dokopati " te knjige. Sada je cijena 49 eura.

Svaka čast autoru, to je jedan odličan prikaz i prezentacija. Mi o Pulskim utvrdama imamo knjigu od Austrijskog autora "Festung Pola" ali ova knjiga
je nadilazi u mnogo čemu.

Preporučujem je svim ljubiteljima vojne povijesti i starih Austrugarskih utvrda, vrijedi svakog uloženog eura.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #147 on: November 21, 2013, 11:10:33 pm »


Naravno. Jedan od bisera u biblioteci.


* yahoo.gif (7.4 KB, 42x27 - viewed 330 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #148 on: November 22, 2013, 03:13:23 pm »

Originalni izgled tvrdjave Kosmač blizu Brajića iznad Budve.


* 3f51ec9d49bc461803b454a4875d5aa8_XL.jpg (346.71 KB, 900x802 - viewed 181 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #149 on: November 22, 2013, 04:03:46 pm »


Slika je negde iz 1910 (po Rašu Pavićeviću). Kosmač naravno nije "gepanzerte Fort", sa mnogo betona, već obična, mada prilično velika i važna zaprečna tvrđava.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 24   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.