PALUBA
March 29, 2024, 12:00:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24   Go Down
  Print  
Author Topic: Utvrđenja na ulazu u Boku Kotorsku  (Read 185419 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosmonaut
Guest
« Reply #315 on: March 23, 2021, 08:40:48 pm »

Pa što se ne udružiš sa Rašom Pavićevićem i Samac Sinišom. Njih dvojica su iskusni istraživači (dokazali su to).
Možda imaš svojih fotografija koje bi njima bile korisne u daljem radu, a verovatno te oni mogu uputiti gde da ideš, šta i kako da snimiš.

Boka je još uvek delom neistražena, vezano za detalje ostataka AU tvrđava na tom prostoru.
A posebno period iza AU.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #316 on: August 20, 2021, 09:35:26 am »



Bura u Crnoj Gori: Da li je austrougarska tvrđava Arza na primorju oglašena na prodaju


Stara tvrđava Arza na crnogorskom primorju prodaje se putem oglasa, što je uzburkalo crnogorsku javnost uz brojne negativne komentare na društvenim mrežama.

Na društvenim mrežama pojavila se slika na kojoj se vidi kako na tvrđavi Arza stoji transparent na kojem se nalazi broj telefona. Brojni korisnici društvenih mreža pitali su se da li je Arza zajedno sa Mamulom na prodaju.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Povodom „malog oglasa“ reagovao je i Spajić, koji tvrdi da mu se na dati broj telefona niko ne javlja, objavio je Dan.

„Proverićemo vlasništvo. Poslije decenija raspikućstva država bi trebalo da preuzme ovakva kulturna bogatstva i da ih valorizuje kako treba. I to će uraditi novcem koji ste vi građani preko računa sa kju-ar kodovima finansirali“, poručio je Spajić.

Novinar Dana pokušao je da pozove broj telefona koji je istaknut na tvrđavi, međutim, nije bilo odgovora. Radi se o telefonskom broju koji je dostupan na Viberu.

Dan je u februaru 2019. godine objavio da tvrđava Arza u Upravi za nekretnine nije upisana kao kulturno-istorijski spomenik, niti kao zaštićeno kulturno-istorijsko dobro, već kao stambena zgrada od 430 metara kvadratnih. Nadležni u Upravi za zaštitu kulturnih dobara godinama mimo zakona tako su zanemarivali vredan kulturno-istorijski objekat – tvrđavu Arza na Luštici.

Zakonom o zaštiti kulturnih dobara propisano je da kulturno dobro može biti u državnoj ili privatnoj svojini, član 2, kao i da svako može da podnese nadležnoj Upravi inicijativu za uspostavljanje zaštite kulturnog dobra.

U daljim odredbama tog zakona propisano je kako se utvrđuje status kulturnog dobra, uspostavlja zaštita na kulturno-istorijskom dobru, kao i upis u katastar nepokretnosti.
Prema podacima Uprave za katastar i državnu imovinu, tvrđava Arza danas se vodi kao vlasništvo kompanije RCG invest, prenosi RTCG.

Iz kompanije RCG-invest saopštili su, međutim, da se radi o „postupku nepoznatih pojedinaca koji su mimo njihovog znanja na austrougarsku tvrđavu Arza, na poluostrvu Luštica, postavili transparent sa brojem telefona, kojim se aludira da se pomenuto kulturno dobro prodaje“.

„Odmah nakon što smo ujutru videli da je neko postavio transparent, on je uklonjen. Smatramo da je posredi nečija provokacija, zato se kompanija RCG-Invest ograđuje od ovakvih postupaka. Objavljivanem fotografija na kojima se vidi broj telefona napravljena je šteta našoj kompaniji, zato i želimo javnost upoznati da mi nismo inicijatori“, naveli su iz tekompanije, prenose Vijesti.






izvor


* arza.jpg (87.3 KB, 800x583 - viewed 7 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #317 on: September 07, 2021, 12:24:19 pm »


Quote
Tvrđava Kosmač

Neplanirana posjeta tvrđavi Kosmač, mjestu kome se rado vraćamo svaki put. Tvrđava se jasno vidi sa magistralnog puta Cetinje-Budva, a prilaz istoj je dosta lak i treba vam nekih 10-ak minuta za uspon.

Dolaskom u Boku početkom XIX vijeka, Austrougari su prepoznali geostrategijski položaj brda Kosmač, zbog koga su na njemu organizovali posadu za kontrolu granice prema Crnoj Gori.
Ubrzo nakon toga 1838. počeli su da grade utvrđenje, iako granica između Crne Gore i Austougarske još  nije bila definisana.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #318 on: September 07, 2021, 04:12:48 pm »



Quote
Tvrdjava Grabovac

Austrougarska tvrdjava Grabovac, nalazi se blizu bigove. Grabovac je rađen od 1907. do 1909. godine.




Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #319 on: September 07, 2021, 04:58:01 pm »

Ovaj dobar post sam pregledao ali nisam nigdje nasao nista o bateriji/baterijama torpednih aparata u Boki.
Mozda sam previdio. Znali netko sto o tome?
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #320 on: September 07, 2021, 05:37:45 pm »

Bile su dvije sa obje strane ulaza u zaljev: Kabala i Kobila. Nisu sacuvane
Bile su dvije na Brijunima. Jedna je sacuvana a druga nije ni bila fortificirana.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #321 on: September 07, 2021, 05:54:11 pm »

Ima li gde fotki te sačuvane baterije?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #322 on: September 07, 2021, 07:26:20 pm »

Ima članak Marina Šimere u MG 1/87 o torpednom naoružanju JKRM. Tamo se pominju i flankirne (zaprečne) torpedne baterije na Kobili i Kabali. Svaka baterija imala je tri torpedna aparata i devet torpeda 450mm. To su bila zastarela torpeda Vajtheda bez razgrejača i bez žiroskopa Obri, dometa manje od 2.000m. Posle 1918. Kršnjavy, Pfeifer i Štumberger su između ostalog materijala u Boki sakrili i više torpeda 450 i 500mm. Kasnije je jeftino kupljeno 24 savremenih torpeda od 450mm, neisporučenih Rusiji za vreme rata, pa su ove dve baterije modernizovane ovim relativno savremenim torpedima. Pre oko 40 godina smo na Kabali mi klinci u "ekspedicijama" Maestralom 9 oko Mamule, Žanjica i Arze, negde između Rosa i Dobreča, navodno našli ostatke, temelje jedne baterije. Bila je to neka srušena ponta sa svašta rđavog gvožđa i jadnim ostacima kaponira za TA. Ništa podrobnije se nije moglo saznati.

U ovom članku se ne pominju torpedne baterije na Brijunima, pa ja o tome ne znam ništa više od ovoga. Pretpostavka je da su na svim obalnim torpednim baterijama AU korišćena torpeda starijeg tipa, dok su savremena torpeda krcana na razarače i lake krstarice.
« Last Edit: September 07, 2021, 07:31:21 pm by kumbor » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #323 on: September 08, 2021, 12:29:10 pm »



Fort Kosmač - 10.05.2020.



Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #324 on: September 08, 2021, 01:43:33 pm »

Fort Goražda.


* austrougarska tvrđava Goražda u blizini Tivta.jpg (956.66 KB, 2200x1472 - viewed 23 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #325 on: September 08, 2021, 01:44:33 pm »

Fort Kom.


* tvrđava Kom.jpg (1024.17 KB, 2200x1467 - viewed 20 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #326 on: September 08, 2021, 06:10:52 pm »

Fort Goražda.

Obišao sam mnoge AU tvrđave dok sam živeo u Boku.
Fort Goražda je najimpresivnija.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #327 on: September 08, 2021, 07:59:50 pm »

Ima li gde fotki te sačuvane baterije?
https://www.alamy.com/austrian-torpedo-tube-fort-mali-brijun-small-brioni-brijuni-islands-istria-croatia-europe-image279539448.html
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #328 on: September 08, 2021, 08:07:07 pm »



Obišao sam mnoge AU tvrđave dok sam živeo u Boku.
Fort Goražda je najimpresivnija.

Obišao sam neke AU tunele sa kupolama za obalske topove. U nekima od njih smo držali kontejnere sa raketama Strela-2M. To je sve bilo na jesen 1998. godine u brdima iznad kasarne Radovići. Mislim da se jedan reon zvao "Grabovac". Nisam siguran, memorija izbledela....
Lepe kamene kuće, malo zabit kraj ( u to vreme ), ali svejedno veoma lep...Puca pogled dole na plavo Jadransko more...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #329 on: September 10, 2021, 07:07:39 am »


Hvala! Smiley
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.