PALUBA
March 29, 2024, 09:52:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Brodovi KuK Kriegsmarine u Istočnoj Aziji  (Read 20542 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« on: September 01, 2009, 08:17:14 pm »

Vracam se na pitanje Dreada koji su brodovi sve bili u ist. Aziji, tj. na neki nacin sudjelovali u dogadjajima poc. XIX st. (bokserski ustanak).
U tim dogadjajima (ustvari intervenciji u slaboj Kini) sudjelovalo je osam nacija, medju njina i A-U monarhija.

Madjarski povjesnicari i mornaricki entuzijasti imaju sajt (www.mateinfo.hu) na madj., engl. i njem. jeziku.

Tu ima zanimljivih podataka o brodovima od razaraca, preko krstarica do b. brodova. Sto je interesantno, ocigledno je da su na temelju brodskih dnevnika rekonstruirali cijeli zivot svakog broda, od porinuca do njegovog kraja.

Iako su dnevnicki podaci impresivni, ipak sam nasao (iz nepoznatog razloga) na manje "supljine u vremenu" npr. kod SMS Kaiserin Elisabeth).

Ali, evo, osim dva skolska broda, u to su vrijeme, povremeno ili stalno bile sljedece lake krstarice:

1. SMS Kaiserin Elisabeth (ranije detaljnije spomenuta),
2. SMS Kaiserin und Konigin Maria Theresia (deplasman 5.247 t), poslije rata pripala Engleskoj, prodana kao otpad Talijanima 1920.
3. SMS Aspern (2.394 t), zavrsio svoj vijek kao i gornji SMS (Maria Theresia)
4. SMS Zenta (2.350 t), u hrabrom i neravnopravnom boju (18 jedinica, od toga 2 b. broda) potonula je 16.8.1914.g. kod crnogorske obale izgubivsi vise od polovine posade. 

   
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #1 on: September 16, 2009, 02:08:39 pm »

Nadovezujuci se na opcu situaciju i razvoj K.u.K. Kriegsmarine, koje je vec ranije iznio Barba, fokusirati cu se na jedan mali detalj, ali vazan za prisustvo A-U Ratne mornarice u istocnoj Aziji.

U ovom konkretnom slucaju radi se o detalju sa palube lake krstarice S.M.C. Kaiserin Elisabeth.

Najkraci podaci o brodu u toj 1899.g. prema podacima Marine-Almanacha:
- istisnina : 4.000 t
- duljina : 98 m
- sirina : 15 m
- gaz : 5,7 m
- 4 parna kotla snage 8000 KS
- brzina : 19 cv
- posada : ukupno 424 covjeka

Brod na fotografiji, slikan je prije reorganizacije artiljerije, torpednog naoruzanja i nadgradja 1905/6.g.

U trenutku te plovidbe za Kinu, od naoruzanja je imao sljedece :
- 2 x 24 cm, Krupp L35/C86
- 6 x 15 cm, Krupp L35/C86
- 5 x 4,7 cm Hotchkiss L44 SFK (brzometni topovi)
- 4 x 4,7 cm, Hotchkiss L33 SFK
- 2 x 3,7 cm, Hotchkiss L33 SFK
- 4 x 40 cm nadvodne TC

Cijelog svog zivota brod je s lakocom postizao projektiranu brzinu, istina s ogromnom potrosnjom ugljena.

Brod je u nekoliko navrata bio stacioniran u ist. Aziji, 1905/6 godine su znatno izmijenjene artiljerijske karakteristike, brod je bio stacioniran u Sredozemlju, a nakon toga je opet upucen u Kinu, gdje je potopljen od vlastite posade 02.11.1914.g. ispred luke Tsingtao (ta luka je ustvari luka Pekinga). Ali, to je sasvim druga prica.

Fotografija je nastala 14.4.1899. i predstavlja smotru mornarickog odreda u Kinu. Taj odred je imao zadatak zastite A-U poslanstva u Pekingu.

Smotru na palubi vrse komandant broda i komandant odreda.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Postovanje Jadran.
Na zalost nemam slika mog pokojnog pradjede. On je bio tamo do 1908. ili 1909.
Inace Tsingtao nije luka Pekinga, niti je to bas blizu.
Ali zato Tsingtao proizvodi najbolje pivo na istoku. Tamo su Nijemci otvorili pivovaru koja jos i danas radi po istoj formuli.
Strai dio grada je jos zadrzao kolonijalni stil i ima dosta gragjevina preostalih iz tog vremena.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #2 on: September 16, 2009, 02:14:59 pm »

Inace cestitke i zahvale svima.
Ni mene nije bilo dugo na forumu, ali se vidi da se ekipa vratila sa godisnjeg  Smiley
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #3 on: September 17, 2009, 06:15:23 am »

Barba hvala za korekturu Tsingtao - primljeno!
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #4 on: September 17, 2009, 06:19:12 am »

Steta je sto nemas fotografije pradjede iz tog perioda. Imam informaciju da austrijsko veleposlanstvo u Pekingu (a sigurno i muzeji A-U RM u Becu) ima bogati fond o tim dogadjajima.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #5 on: October 17, 2009, 05:56:43 pm »

Nedavno sam opet pogledao knjigu "Borbe u Kini" stampanu vec 1902.g. i koja obradjuje dogadjaje 1901/1902.g.

Za mene je najveci problem njemacki jezik da bi se sasvim dobro mogao razumjeti sadrzaj.

Knjiga bi isto tako mogla ici i u temu "moje knjige" - prilazem dvije stranice.

(nedavno sam trazeci neke podatke o A-U RM, naisao na nekoliko ruskih sajtova - izuzetno kvalitetnih; --npr   
http://tsushima.su/forums/viewtopic.php?id=1927)

Zanimalo me otkuda interes kod bivsih SSSR-ovaca za ovu temu; odgovorio je Koleski savjetnik - inace Ukrajinac - da mu je to nekad bila - prakticki - domovina.

U prepisci je rekao da mu je naravno sajt "Paluba" poznat, nije se registrirao, ali redovito posjecuje.

Jos je nekolicina dobro involvirana u dogadjaje iz tog perioda.

-------------
Prilazem fotografiju naslova i sliku u boji Zente ispred Tientsina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 



* 2009-10-17-1613-03.jpg (116.64 KB, 900x1382 - viewed 409 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #6 on: October 17, 2009, 05:57:31 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2009-10-17-1615-49_edited.jpg (248.55 KB, 1489x1091 - viewed 431 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #7 on: October 17, 2009, 06:08:45 pm »

Jadrane2, da li je u to vreme fotografija u boji postojala ili je crno-bela retuširana? U svakom slučaju divna je...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #8 on: October 17, 2009, 08:34:19 pm »

Boro,

Bas gledam originalnu sliku, jer to nije fotografija. Tada jos nije bilo kolor fotografija, tek su se pocele javljati negdje krajem, po meni, tridesetih godina.

Sastavni je dio knjige, odmah na pocetku, nakon uvoda; jos je pazljivo stavljen (originalno) meki papir da ne bi slucajno kroz, ne daj Boze, pedeset ili vise godina doslo do sljepljivanja kolor stranica.

Tocno ne mogu procitati autora slike, ali je kvaliteta na nivou Seitsa.


------

E sad, usporedi ovu izradu/paznju i "Vilu".......



 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #9 on: October 17, 2009, 08:50:58 pm »

Boro,

Bas gledam originalnu sliku, jer to nije fotografija. Tada jos nije bilo kolor fotografija, tek su se pocele javljati negdje krajem, po meni, tridesetih godina.

Sastavni je dio knjige, odmah na pocetku, nakon uvoda; jos je pazljivo stavljen (originalno) meki papir da ne bi slucajno kroz, ne daj Boze, pedeset ili vise godina doslo do sljepljivanja kolor stranica.

Tocno ne mogu procitati autora slike, ali je kvaliteta na nivou Seitsa.


------

E sad, usporedi ovu izradu/paznju i "Vilu".......



 

Slika je divna, a za "Vilu" svako ko imalo voli more i brodove može samo da eksplodira od muke! Rekao sam ti, to možemo samo mi ovde da uradimo! U Španiji, Kartahena, slikao sam se ispod jedne od prvih podmornica u svetu, stara više od 100 godina, na suvom u gradskom parku, predivan eksponat istorije pomorstva, a mi? Kao obični divljaci koji nemaju pojma šta imaju!
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #10 on: December 09, 2010, 06:24:27 pm »

Mornari sa krstarice SMS "Zenta" u Pekingu.



* zentapeking.jpg (59.02 KB, 600x397 - viewed 263 times.)
Logged
monke
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #11 on: January 14, 2013, 04:02:45 pm »

Pozdrav Smiley

novi sam na forumu. U nas je bila obiteljska priča da je pradjed bio u Kini i Indiji tijekom služenja vojske u mornarici. Čak imamo neke suvenire iz Indije što je donio. Kad sam bio mali pronašao sam pradjedovu sliku u mornarskom odijelu sa nekim kineskim slovima. Nažalost ne znam di je sad Sad

Intenezivno tragam po internetu ne bih li pronašao ima li igdje na internetu popis mornara sa tih brodova što su bili tamo. Na jednom američkom forumu je napisano da je jedna korisnica uspijela naći svog pretka na popisima, ali ne spominje gdje je pronašla te podatke.

Znam da ne postoji popis otipkan nego su to rukopisi na njemačkom koje treba pregledati, kao na familysearch matice.

Pregledao bih te popise, stavrno imam vremena sad, samo bih trebao malu pomoć da ih nađem.

Nadam se da me netko može uputiti..

Hvala Smiley
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #12 on: January 16, 2013, 06:06:45 pm »

Pozdrav Monke!

Na americkom Family search moze se naci korisnih podataka; to su uglavnom djeca ljudi iz ovih krajeva koji vuceni nostalgijom istrazuju svoje korijene. Mislim pritom na djecu koja zive u Americi, a vuku korijene iz ovih krajeva.

Nailazio sam u raznim "slucajnim" knjigama na ispovjedi ljudi koji su sluzili na trgovackim jedrenjacima, pa zatim dosli u Kriegsmarine, sluzili na brodovima, bili "posilni" kod poznatih ljudi u Becu, pa se skrasili u rodnom mjestu, na moru - Kostreni ili bilo gdje u unutrasnjosti.

Kada je tvoj predak bio u Kini i Indiji; da li je bio mornar ili je imao neki mornarski cin? Rado bih pomogao, ukoliko dobijem koji podatak. 
Logged
monke
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #13 on: January 23, 2013, 05:29:51 pm »

Bio je obični mornar. Rođen je 1882.godine u petom mjesecu. Našo sam u jednoj knjizi da se u austro-ugarsku vosjku išlo kad se napuni 21. godina. Znači da je on stupio u mornaricu 1903. Po nekoliko godina se tada služilo vojsku.
Rođeni je Zadranin. Tada se to pisalo kao Zara.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #14 on: June 12, 2013, 11:50:47 pm »

Ponuđena mi je ova zastava, u stanju skoro kao Vučedolski barjak. Očito uspomena jednog od učesnika Kriegsmarine kontigenta u Kini 1905.
Zna li ko nešto više o ovoj vrsti suvenira?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* htc 3208.jpg (403.52 KB, 1632x1224 - viewed 265 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.