PALUBA
March 29, 2024, 09:17:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Ratna luka Pula  (Read 389895 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #75 on: January 09, 2011, 09:48:38 pm »

u gornjem dijelu dva suha doka, u donjem dijelu plutajuci dokovi : s lijeva na desno  - 22 i 15 (sada se vidi velika razlika), zatim manji dokovi : F, T i K.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

dok 22 sa Tegetthoffom, 22 oznacava moc dizanja u KT
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

u doku 22 jedinica klase Tegetthoff
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Podmornica je U-14 ex francuska Courie nakon preuredjenja.

Misljenja sam da bi to mogla jedna od velikih podmornica Njemacke Flotile koja je bila stacionirana u Puli (npr U-34, U-38, U-47....). Curie je i kao SMU-14 zadrzala tipicnu resetkastu konstrukciju ispod palube.
https://www.paluba.info/smf/brodovi-137/podmornica-'curie'/
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #76 on: January 23, 2011, 02:58:40 pm »

Evo malo teksta uz vrijedne fotodokumente koje postavljaju Jadran2, Brodarski i ostali. Naime, u Puli - koja dobiva željezničku vezu s Bečom već 1876. godine - bilo je i sjedište i Hidrografskog zavoda. Na temelju bogate knjižnice austrougarski stručnjaci su se bavili i znanstvenim radom. U Puli je izdavan je i časopis, a djelovao je i Mornaričko-tehnički komitet (K.K. Marine-technisches Komitté).
Članak „Mornarički časopis u Puli i oceanografija“, čiji je auktor dr. sc. Mira Zore-Armanda, objavljen je u Pomorskom zborniku 1/2008, na str. 217-227.

Mira Zore-Armanda, Dr. sc.
Nova cesta 33, 51410 Opatija, Hrvatska
Mornarički časopis u Puli i oceanografja

ISSN 0554-6397
UDK 656.61(436-89:497.5 Pula)
551:46(045) STRUČNI RAD (Professional paper)




Sažetak
Od druge polovice devetnaestoga stoljeća do kraja Prvog svjetskog rata, Pula je bila glavna Austougar-ska ratna luka. Bila je odlično opremljena za tu svrhu, pa je između ostalog bila i sjedište Hidrografskog zavoda i Pomorske biblioteke. To je omogućilo svestrana hidrografska i oceanografska istraživanja. Osim raznih istraživanje Jadranskog mora, velika ekspedicija "Pola" je omogućila osnovne oceano¬grafske spoznaje o Mediteranu i Crvenom moru. Hidrografski zavod je izdavao časopis «Mittheilungen aus dem Gebiete des Seewesens» (Priopćenja iz područja pomorstva). U tom se časopisu pojavljuju i članci iz ocenografje, a najčešći autori za to područje su Emil Stahlberger, Julius Wolf, Joseph Luksch i Wilhelm Kesslitz. Ovaj članak će ukratko prikazati oceanografske priloge u časopisu.
Ključne riječi: ratna mornarica, Pula, Hidrografski zavod, mornarički časopis, oceanografja
1. Uvod
U drugoj polovini devetnaestoga stoljeća, Austrougarska monarhija je nastojala izrasti u veliku pomorsku silu. Jedna od pratećih aktivnosti je bila osnivanje Hidro-grafskog zavoda (Hydrographische Anstalt). Bio je osnovan u Trstu 1860., a 1862. je dobio podružnicu u Puli. No 1866. je ta podružnica prerasla u Zavod i sve su aktivnosti premiještene u Pulu [1]. Naime, od pedesetih godina devetnaestog stoljeća Pula se je počela razvijati kao glavna ratna luka monarhije s dobro opremljenim arsenalom i brodogradilištem. Zbog toga se je i grad naglo razvijao, pa je stanovništvo naraslo od 10 500 u 1869. do gotovo 62 000 pred Prvi svjetski rat. Željezničku vezu s Bečom Pula dobiva 1876. [2].
Hidrografski zavod u Puli raspolagao je zalihom nautičkih karata i znanstvenih instrumenata. Njegova radionica je održavala nautičke i znanstvene instrumente. Imao je i meteorološku službu, koja je izdavala meteorološke prognoze za Ratnu mornaricu od 1878. godine. Unutar svojih aktivnosti, Zavod je imao i astronomski observatorij, kao i Mornaričku knjižnicu (Marinebibliothek) [3]. Ta je knjižnica osnovana još 1802.
 

 
 

 

 
u Veneciji, a u Pulu je prebačena tijekom 1865. i 1866. [4]. Bila je organizirana kao mornaričko spremište za nautičku opremu, nautičke knjige i pomorske karte, ali i op¬ćenito znanstvene i tehničke knjige, te znanstvenu opremu od interesa za Mornaricu. Raspolagala je sa približno 40 000 knjiga na svjetskim jezicima iz tog razdoblja. U periodički publiciranim katalozima biblioteke, knjige su bile razvrstane prema autorima i prema znanstveno-tehničkim poglavljima [5]. Ovako dobro opremljena knjižnica omogućila je suradnicima Hidrografskog zavoda da se uz rutinske hidrografske poslove, bave i znanstvenim radom.
Hidrografski zavod je raspolagao i sa četiri dobro opremljena operativna plovila, koja su omogućila prikupljanje podataka. No, najvažnija je činjenica, da su sve te mogućnosti mogle biti korištene, jer je medju osobljem bilo uz dobro školovane mor¬naričke časnike i dobrih matematičara i fzičara.
U Puli je, također, djelovao Mornaričko-tehnički komitet (K.K. Marine-technis-ches Komitté) s više od 50 stručnjaka. Međutim, Mornarička akademija (K.K. Marine-Akademie) je smještena u Rijeci zbog strateških razloga, jer se nije htijelo akademce izložiti neposrednim ratnim opasnostima. Ipak su profesori Akademije dobro surađivali s Hidrografskim zavodom, a neki od njih bili nosioci znanstvenog rada. Rezultati istra¬živačkog rada su tiskani u gotovo 80 knjiga [4], ali pretežno u Zavodskoj publikaciji Priopćenja iz područja pomorstva (Mittheilungen aus dem Gebiete des Seewesens). Među knjigama koje je tiskao Hidrografski ured ili Mornaričko-tehnički komitet, nekoliko ih je posvećeno rezultatima putovanja oko svijeta fregatom NOVARA kao i rezultatima brojnih krstarenja drugih brodova (DONAU, HELGOLAND, AURORA, FRUNDSBERG, ALBATROS, SAIDA, NAUTILUS, ZRINYI) u ediciji «Reisen S.M.Schiffe» (Kstarenja brodovima Njegovog Veličanstva). Brod NOVARA je na svoje trogodišnje (1857-1859) istraživačko putovanje krenuo iz Pule. Također su objavljivani podaci o plimi i oseci u Trstu, gdje se je razina mora opažala od 1869. Hidrografski ured je također objavljivao tehničke rječnike i pomorske priručnike, ukupno oko 200 volumena monografja i periodika [6].
Osnovni zadatak Hidrografskog zavoda su bila hidrografska mjerenja uzduž dijela jadranske obale u posjedu Austrije. Dubine su se sistematski mjerile od 1866. nadalje tijekom četiri uzastopna ljeta [1]. Upotrebljavane su različite metode od mjerenja utegom do instrumenta na principu aneroidnog barometra za mjerenje razlika tlaka na različitim dubinama. Međutim, uza svu pažnju, neke izmjerene dubine nisu bile točne. Karte su završene 1872. i tiskane u Vojno-geografskom institutu u Beču. Zbog uočenih manjkavosti revidirana su mjerenja i korigirane prethodne mape. Na bazi novih podataka, tiskan je i novi peljar 1892. pod imenom «Segelhandbuch für das Adriatische Meer» (Priručnik za jedrenje po Jadranskom moru). Zavod je također 1915. izdao mapu jadranskog površinskog strujanja na osnovi podataka bačenih boca-plovaka tijekom ekspedicije CICLOPE (1911-1914). Publicirani su i podaci meteoroloških, seizmičkih i magnetskih mjerenja, a redovito su od 1871. izlazili Oglas za pomorce i Hidrografske vijesti (od 1893. ove su publikacije spojene u Oglas za moreplovce).
 
 

 

 

 
2. Mornarički časopis
Časopis Priopćenja iz područja pomorstva («Mitheillungen aus dem Gebiete des Seewesens», Vol. 1-43) pojavljuje se od 1873. (Sl. 1). Naslijedio je raniji časopis «Mittheilungen aus dem Gebiete der Nautik, des Schiffbau und Maschienwesens, der Artillerie, Wasserbauten etc. sowie der Literatur und Bibliographie des Seewesens» (Pripćenja iz područja pomorstva, brodogradnje i strojarstva, artiljerije, hidraulike itd. kao i literature i bibliografje o pomorstvu). Taj prvi časopis je počeo izlaziti u Trstu 1865., ali je osam zadnjih brojeva do 1872. tiskano u Beču. Prilikom preseljenja Hi-drografskog ureda u Pulu, zadnji broj tog časopisa sadrži članak o morskim mijenama u pulskoj luci.
 
 
Slika 1. Prva stranica prvog broja časopisa «Mittheilungen aus der Gebiete des Seewesens»
 

 
 

 

 
«Mittheilungen aus dem Gebiete des Seewesens» izlazio je od 1873. do 1915. Pojedinačni brojevi su imali 5o do 100 stranica (nekiput i više). Ukupno je u 42 godine publicirano gotovo 500 brojeva. Članci su obuhvaćali znanstvene i tehničke probleme od interesa za pomorstvo, kao što je geografja, obalna hidrografja (fzikalne karakteristike kao klima, vjetar, tip obale i sl.) i opis luka; način ribarenja i ribolov na austrougarskim obalama; međuodnos morske i izvorske vode na kraškim obalama; nadalje opis i način rada brodskih instrumenata uključujući i meteorološku opremu; zatim pomorsko naoružanje (osobito torpeda); tehnička rješenja za ventilaciju brodskih spremišta; izvještaji s raznih ekspedicija (u to je doba puno europskih brodova istra¬živalo razne nove zemlje) i zanimljiva brodska opažanja; opis ratnih brodova drugih mornarica uključujući njihovo naoružanje; prikaze zanimljivih knjiga; prijevode čla¬naka iz inozemnih časopisa, osobito engleskih i francuskih. Objavljeni su i neki članci na originalnim jezicima (francuski, talijanski, engleski), a jedan članak i na hrvatskom (o nautičkoj školi u Bakru). Svaki broj prilaže sadržaj, u početku prema prvim slovima članaka, a kasnije prema užim strukama.
3. Oceanografja u mornaričkom časopisu
U Priopćenjima iz područja pomorstva je objavljeno više zanimljivih prikaza iz područja oceanografje, kao napr. prikaz knjige E. Stahlbergera: «Die Ebbe und Fluth in den Rhede von Fiume» (Plima i oseka u Riječkom zaljevu), Budapest 1874, ili detaljan opis strujomjera, kojeg je konstruirao Ernst Mayer, profesor na Nautičkoj akademiji u Rijeci 1876. godine (Sl. 2). Taj strujomjer je smjer strujanja mjerio pomoću magnetske igle, što je kasnije upotrijebio i poznati oceanograf Ekman. Inače, Stahlbeger je, tako¬đer, osmislio reobatimetar, koji je mogao mjeriti strujanje i dubinu, te uzimati uzorke dna. Tijekom 1878. u časopisu je objavljen prikaz Zëpritz-ove knjige s opisom teorije o morskim mijenama i Ainy-ove knjige o sešima na Mediteranu.
Od sedmog volumena nadalje pojavljuju se prilozi dvaju profesora Riječke akademije, Juliusa Wolfa i Josefa Lukscha (1836-1901)1. Prvi njihov prilog iz 1879. izvještava o istraživanjima uzduž istočne obale Jadrana, tijekom 1874 - 1877, koja su se nastavljala na ranija istraživanja Stahlbergera. To je pregled njihova četiri izvještaja («Bericht»), djelomično objavljena s Köttsdorfer-om, tiskana od 1875.-1878 [7, 8, 9 i 10]. Oni su tijekom četiri uzastopna ljeta prikupljali podatke brodovima NAUTILUS i DELI uzduž Dalmatinske obale (1874), Istarske obale i Kvarnera (1876 i 1877) kao i na četiri transverzalna profla srednjeg i južnog Jadrana (1875). U tom pregledu su sumirali ta istraživanja koja se mogu shvatiti kao prva sistematska istraživanja Jadrana. Ranija istraživanja Lorenz-a, Fortis-a i Olivi-a [11] imala su lokalan značaj. U svojim istraživanjima, Wolf i Luksch su nastojali upotrijebiti najsuvremenije instrumente, naročito prateći rezultate ekspedicije CHALLENGER te nekih drugih onovremenih
Prof. Josef Luksch (Obituary), 1911,The Geographical Journal 66, p.544.
 
 

 

 

 

 
 

Slika 2. Originalna shema strujomjera koji je konstruirao profesor Nautičke aka-demije u Rijeci, Ernst Mayer. Strujomjerno krilo F obješeno je na okviru r. Na istoj osovini , pričvrščeno za krilo, stoje cilindri A i B. Unutar cilindra A je nazubljeni prsten z. Cilindar B sadrži živu Q na kojoj je slobodan plovak m. Plovak nosi klin f s magnetskom iglom NS. Pri spuštanju strujomjera na određenu dubinu, živa otiče
kroz rupicu e. Kada živa iscuri, magnetska igla legne u odgovarajući zubac na
prstenu z. Tako se fksira smjer između krila (strujanje) i magnetskog meridijana.
Strujomjer, također, ima Robinsonov križ R za mjerenje brzine strujanja.
 

 

 

 
ekspedicija. Ispitivali su različite dubinske termometre, ali, nažalost, tijekom najdužeg perioda mjerenja, nisu imali prekretne termometre, te su i sami bili svijesni nedostataka temperaturnih podataka iz dubljeg mora. Pod kraj svojeg rada su počeli upotrebljavati prekretne termometre Negreti & Zambra. Slanost su mjerili areometrima, koji su se, za vrijeme lošeg vremena, otežano očitavali. U članku iz 1883. oni raspravljaju o utjecaju visine valova na točnost očitavanja areometra. Luksch se još posebno bavio opažanjima optičkih svojstava, pa je konstruirao Luksch-ovu ploču za mjerenje prozirnosti mora (Sl. 3), nalik na Sechijevu. Wolf i Luksch su 1877. na brodu DELI ispitivali i Mayer-ov strujomjer. Isprobavali su i Stahlbergerov automatski strujomjer. Tom prilikom su uočili da u kanalima između kvarnerskih i dalmatinskih otoka na strujanje utječu plima i oseka, seši i različiti vjetrovi, pa se smjer i brzina često mijenjaju, što je teško analizirati.
 
 

Sl. 3. Luksch-ova ploča za mjerenje prozirnosti mora konstruirana oko 1880. (NOAA Central Library, www.photolib.noaa.gov/htmls/ship4020.htm)
 
 

 

 
Wolf i Luksch su, također, nastojali korigirati lokalni dnevni hod površinskih temperatura pomoću motrenja dnevnih fuktuacija temperature mora na fksnoj lokaciji, koje su tijekom tri dana opažali svaki sat Uz to su pokušali odrediti utjecaj prodora topline u dublje slojeve mjerenjem dnevnih temperaturnih fuktuacija na dubini od nekoliko fathoma.
Iako su se maksimalno trudili oko točnosti, njihovi dubinski podaci o temperaturi i slanosti nisu posve vjerodostojni, s obzirom da su upotrebljavali neprekretne termo¬metre i areometre. Ipak su pravilno uočili da Palagruški prag razdvaja u hidrografskom smislu sjeverni od srednjeg i južnog Jadrana. Raspored temperatura i slanosti u Kvar¬neru je znatno pouzdaniji, s obzirom na manje dubine u tom području [12].
Wolf i Luksch su razmotrili utjecaj vrulja na karakteristike morske vode. Tako¬đer su analizirali utjecaj kopna na karakteristike mora. Međutim njihov naistaknutiji rezultat je konstruiranje karte površinskog strujanja Jadrana za ljetno razdoblje, na osnovi rasporeda temperature i slanosti na površini. Oni su shvatili presudni utjecaj utjecaj Coriolisove sile kao i ravnoteže između dotoka slatke vode i aveporacije na glavni tijek strujanja. Oni su pretpostavili da je ljeti utjecaj dotoka slatke vode veći od evaporacije. Iz toga su zaključili da je zbog pojačanog otjecanja lakše vode niže slanosti uz talijansku obalu, povećano i ulazno strujanje mediteranske vode u Jadran uz istočnu obalu. Taj zaključak nije kasnije potvrđen, jer je pojačano izlazno strujanje kompenzirano višom razinom površine mora u sjevernom Jadranu. Dosta su raspravljali o promjenljivosti strujanja u kanalima istočnojadranskog otočnog sustava. Zbog razlika u vertikalnoj raspodjeli gustoće morske vode na različitim lokacijama, pretpostavili su da se strujanje u dubljim slojevima razlikuje od površinskog.
Veliko oceanografsko iskustvo koristili su kao koautori knjige «Priručnik ocea-nografje i pomorske meteorologije», koja je izašla u Beču 1883.
U mornaričkom časopisu 1888. i 1899. (Vol. XVI i XVII), Kasparek objavljuje pregled o rasporedu fzikalnih svojstava u Crnom i Azovskom moru. U slijedećim broje¬vima se javljaju anonimni izvještaji o nekoliko svjetskih oceanografskih ekspedicija.
Slijedi niz izvještaja o sveobuhvatnim istraživanjima otvorenih voda Mediterana, Egejskog i Crvenog mora u razdoblju od 1890. do 1893., te tijekom 1894. istraživačkim brodom POLA. Brod POLA (910 t, 650 KS) sagrađen je u pulskom brodogradilištu 1870. Na prvom krstarenju, te iste godine, izvodio je opsežno kartiranje otoka Jan Mayen u sjevernom Atlantiku. Wolf i Luksch su izvještavali o kasnijim ekspedicijama POLE između 1891. i 1899. (Sl. 4). Uz druga otkrića, ekspedicija je otkrila tzv. Pula dubinu (350 44’N; 21° 45’), jugozapadno od Cape Mantapana, s najvećom dubinom od 2046 fathoma (3742 m) i Rhodos dubinu (36o50’; 28o36’), jugoistočno od otoka Rho-dos s najvećom dubinom od 2110 fathoma (3865 m). Na Jadranu je POLA prikupljala podatke samo povremeno na putu za druge destinacije. J. Luksch je u “Mittheilungen” između 1892. i 1894. prikazao neka dodatna geofzička opažanja. On je uočio sredo¬zemne maksimalne salinitete istočno od Krete, kao i nešto više temperature dubokog sloja istočnog Sredozemlja, te općenito ciklonalnu površinsku cirkulaciju u tom moru.
 


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika 4. Krstarenja istraživačkog broda Pola u 1891. i 1893. godini.
Luksch je, također, opisao fzikalna svojstva Crvenog mora. Niz istraživača je često koristilo podatke prikupljene tijekom velike ekspedicije POLA [12]
U međuvremenu je Austrija razvila još veće ambicije za istraživanje Jadrana. «Jadranska komisija u Beču», osnovana 1865. preimenovana je 1902. u «Društvo za promicanje prirodnih znanosti Jadrana» (u kratko «Adriaverein» - Jadransko društvo). Ovo društvo je bilo zaslužno za iniciranje sveobuhvatnih istraživanja Jadrana brodom NAJADE. Razvila se i suradnja s Italijom, koja je koristila brod CICLOPE za koordi¬nirana istraživanja. Ekspedicije NAJADE i CICLOPE (1911.-1914.) su ranije opisane u više radova [napr. 13 i 14]. Sama sam koristila te podatke za izračun geostrofčkog strujanja i određivanje vodenih masa u Jadranu [15].
Pripremne radove za te ekspedicije je prikazao W. Kesslitz u «Mittheilungen» iz maja 1912. On je, također, dao prikaz istraživačkih radova koje su proveli tršćanski oceanograf C.I. Cori, Alfred Merz i Gustav Götzinger (Trst je još unutar Austrougarske monarhije). Čvršće povezivanje austrijskih i talijanskih oceanografa počelo je 1907. Tada se na austrijski brod ADRIA, kojim su prikupljani oceanografski podaci, ukrcavaju i talijanske kolege. Italija je zatim 1909. formirala svoj Oceanografski komitet (Comi-tato talassografco). Zajedničku sastanak austrijskih i talijanskih oceanografa je održan u Veneciji 18. maja 1910. S talijanske strane su sudjelovali Luigi de Marchi, Giovani
 
 

 

 

 
Pierro Magrini, Luigi Palazzo i Decio Vinciguerra, a s austrijske Eduard Brűckner (pre-sjedatelj sastanka), C.I. Cori, Gustav Gőtzinger i Eduard Mazelle. Odabrano je osam transverzalnih profla i određeno koja će strana pokrivati koje profle. Također je odlu¬čeno osnovati austrijsko-talijansku komisiju za koordiniranje zajedničkog programa i način kontaktiranja. Prvi sastanak takove «Permanentne komisije» je održan u Monaku 1911. Tom prilikom je odlučeno na Palagruži postaviti meteorološku stanicu i registrirni mareograf, te spojiti taj otok s kopnom podmorskim telefonskim kablom. Također je odlučeno da će se instalirati novi mareograf u Komiži, Tajeru (svjetionik na otoku Sestrica Vela u Kornatima) i u Viesti-u na talijanskoj obali. Zatim se je raspravljalo o postojećem instrumentariju na obje strane i načinu njihova standardiziranja. Određene su postaje na proflima, nastojeći da imaju približno iste međusobne udaljenosti. Bila je usvojena i sasvim nova ideja, da se mjerenja na istim postajama ponavljaju u svakoj sezoni, tj. 4 puta godišnje po mogućnosti u istim vremenskim razmacima. Akcija je bila vrlo zadovoljavajuća s visoko kvalitetnim prikupljenim podacima, koji se mogu bez teškoća uspoređivati s novoprikupljanim podacima.
Od 1910. Kesslitz je analizirao morske mijene i seše na raznim lokacijama. Te je godine obradio morske mijene i seše u Puli. U Vol. 29 časopisa «Mittheilungen..» (1912.) obradio je podatke mareografa u Dubrovniku, koji je bilježio podatke u luci od 1902. Osim standardne obrade (računanje harmonijskih konstanti), Kesslitz se bavi i utjecajem meteoroloških faktora na razinu mora, kao i pojavom seša. U slijedećem volumenu (Vol. 41, No. 12), on je prikazo glavne karakteristike morskih mijena i disku¬tirao rad Robert-a V. Sterneck-a o morskim mijenama u Jadranu, koji je bio objavljen u publikaciji Akademije znanosti u Beču. Uzduž istočne obale Jadrana bili su analizirani mareografski podaci slijedećih postaja: Trieste, Pula, Rijeka, Sestrice (Tajer), Zadar, Veli Rat (Dugi Otok), Šibenik, Rogoznica, Palagruža, Komiža,, Dubrovnik, Meljine (Boka Kotorska). Povremenih mjerenja je bilo na još dosta lokacija, pa su prikupljeni podaci sa 33 postaje. To je bila dobra baza podataka za opisivanje osnovnih karakteristi¬ka plime i oseke na Jadranu. Uočeno je da amplitude rastu prema sjevernom Jadranu te da se morske mijene mogu defnirati pomoću sedam harmonijskih konstituenti. Uočena je i činjenica da mijene u sjevernom i južnom Jadranu imaju obrnutu fazu, iz čega je Sterneck zaključio da se poludnevna komponenta može shvatiti kao stojni val.
Zaključak
Austrougarska monarhija je u Puli imala vrlo dobro organiziranu ratnu luku s pratećim aktivnostima. Kao logistika razvijan je i znanstveni rad koji je u oceanografji dosegao vrhunsku onodobnu kvalitetu.
 

 
 

 

 
Literatura
1.   M. Grakalić: Hidrografska služba na našoj obali, Pomorski zbornik, knjiga prva, Zagreb, 1962, pp.789-808.
2.   D. Dukovski: Pula u razdoblju druge industrijske revolucije 1880.-1914 , Mornarička knjižnica (K.u.K. Marinebibliothek ) i, austrijska/austrougarska mornarica u Puli, Sveučilišna knjižnica u Puli, ed. Bruno Dobrić, Pula 2005, pp.11-26.
3.   D. Winkler: Hidrografski zavod u Puli, Mornarička knjižnica (K.u.K. Marinebibliothek ) i austrij¬ska/austrougarska mornarica u Puli, Sveučilišna knjižnica u Puli, ed. Bruno Dobrić, Pula 2005, pp. 95-110.
4.   B. Dobrić: Osnivanje mornaričke knjižnice u Veneciji 1802. godine i njezino djelovanje u Puli (1855./56. – 1918.), Mornarička knjižnica (K.u.K. Marinebibliothek) i ustrijska/ausrougarska mornarica u Puli, Sveučilišna knjižnica u Puli, ed. Bruno Dobrić, Pula, 2005, pp. 119-138.
5.   G. Meden: Mornarička knjižnjica u Puli i njezino znanstveno-tehničko okruženje, Mornarička knjižnica (K.u.K. Marinebibliothek ) i austrijska/austrougarska mornarica u Puli, Sveučilišna knjižnica u Puli, ed. Bruno Dobrić, Pula 2005, pp. 68-79.
6.   B. Dobrić: Nakladništvo na njemačkom jeziku u Puli od druge polovice 19. stoljeća do 1918. godine, Vjesnik bibliotekara Hrvatske 48, 3, 2005, pp. 233-257.
7.   J. Wolf & J. Luksch: Bericht an die Königlich Ungarische Seebehörde in Fiume über die von Professor Emil Stahlberger und den Berichterstattern am bord des Dampfbootes NAUTILUS im Sommer 1874 ausgeführte Vorexpedition zum Zwecke physikalische Untersuchungen längs der Ostküste des adriatischen Meeres, I. Bericht, Fiume, 1875, 55 pp.
8.   J. Wolf, J. Luksch, J. & J. Köttstorfer: Bericht an die Königlich ungarische Seebehörde in Fiume über die am Bord der Dampfyacht DELI und des Dampfbootes NAUTILUS während des Som-mers 1875 durchgeführten physikalischen Unter suchungen im Nordbecken der Adria, II. Bericht, Fiume, 1877, 29 pp.
9.   J. Wolf, J. Luksch & J. Köttstorfer: Bericht an die Königlich Ungarische Seebehörde in Fiume über die am Bord der Dampfyacht DELI während des Sommers 1876 durchgeführten physikalischen Untersuchungen im adriatischen Meere, III. Bericht, Fiume, 1878, 41 pp.

10.   J. Wolf, J. Luksch & J. Köttstorfer: Bericht an die Königlich ungarische Seebehörde in Fiume über die am Bord des Dampfyacht DELI und des Dampfbootes NAUTILUS in Zeitaume vom 1875 bis 1877 durchgeführten physikalischen Untersuchungen im Quarnero, IV, Bericht, Fiume, 1878, 39 pp.
11.   M. Buljan & M. Zore-Armanda, 1976. Oceanographical properties of the Adriatic sea, Oceanogr. Mar. Biol. Rev., 14, 1976, pp.11-98.
12.   Zore-Armanda, M. 2004. Development of Mediterranean physical oceanography, an overview. In Ocean Sciences Bridging the Millennia, A spectrum of historical accounts, Proceedings of ICHO VI, Qingdao, China, 1998, eds. S. Morcos et al., UNESCO, Paris and China Ocean Press, Beijing, pp. 179-195.
13.   M. Zore-Armanda: Razvoj fzičke oceanografje na Jadranu, Pomorski zbornik 38, Rijeka 2000 (1), pp.301-331.
14.   M. Buljan & M. Zore-Armanda: Aperçy historique sur les recherhes hydrographiques en mer Adriatic, en particulier des navires Ciclope, Najade et Vila Velebita, Bull. Inst. océanogr. Monaco, No. spécial 2 (Congr. Int. Hist. Océanogr.,1), 1967, pp.337-349.
15.   M. Zore-Armanda: The system of currents in the Adriatic Sea, Rev.gen.Fish Stud..Coun.Medit., 34, 1968, 48pp.
 
 

 

 

 

Maritime magazine of Pula and oceanography
Summary
From the second half of the nineteenth century to the end of the World War I, Pula used to be the main port of the Austro-Hungarian navy. The city was excellently equipped for that purpose so, amongst other things, the headquarters of the Hydrographical Institute and that of the Maritime Library were seated there. Comprehensive hydrographic and oceanographic scientifc research was thus enabled. Beside various types of research of the Adriatic Sea, the great expedition of Pola provided some basic knowledge of the Mediterranean and the Red Sea. The Hydrographic Institute was issuing the «Mitt-heilungen aus dem Gebiete des Seewesens» magazine ("Maritime Information"). The magazine was publishing articles on oceanography, and some of the most frequently appearing authors specialized in the feld were Emil Stahlberger, Julius Wolf Joseph Luksch and Wilhelm Kesslitz. This paper brings a brief review of the magazine's contributions on oceanography
Key words: navy, Pula, Hydrographical Institute, shipping magazine, oceanography
 

 
 



* Slika4.jpg (130.7 KB, 1044x788 - viewed 420 times.)
« Last Edit: January 24, 2011, 01:30:44 pm by trpe grozni » Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #77 on: January 23, 2011, 03:03:48 pm »

Evo i preostalih slika; tj. prve tri:


* hidrograf_1slik.jpg (194.2 KB, 998x957 - viewed 133 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #78 on: January 23, 2011, 03:05:37 pm »

Evo druga


* hidrograf_2slik.jpg (131.58 KB, 662x965 - viewed 158 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #79 on: January 23, 2011, 03:07:09 pm »

Evo i Lukschove ploče


* hidrograf_3slik.jpg (56.59 KB, 604x690 - viewed 123 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #80 on: January 23, 2011, 07:18:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

i vrijedi spomenuti "brazdu Pula - Pola Deep" (35° 44' 20"N., 21 45' 50"E.), 4006 m - nazvanu po tom brodu.


* transp. brod Pola.jpg (94.06 KB, 1152x579 - viewed 388 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #81 on: February 04, 2011, 11:38:44 am »


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pula.jpg (106.83 KB, 932x654 - viewed 416 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #82 on: February 13, 2011, 04:49:50 pm »

I ova maona predstavlja logisticku podrsku, posebno ako donosi butelje i bacve....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M108.jpg (73.65 KB, 601x720 - viewed 354 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #83 on: February 13, 2011, 04:53:34 pm »

I ova maona predstavlja logisticku podrsku, posebno ako donosi butelje i bacve....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zar si sumnjao da naš Car i Kralj ne skrbi očinski o svojoj mornarici?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #84 on: March 28, 2011, 02:43:42 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pola Hafenadmiralat 1916.jpg (376.66 KB, 1024x687 - viewed 316 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #85 on: March 29, 2011, 10:53:38 am »

na znanje i ravnanje....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pula - pravila 1915..jpg (48.19 KB, 330x720 - viewed 208 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #86 on: April 21, 2011, 11:16:59 pm »

evo jos jedne sa neta koja nije bila [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pola.jpg (103.98 KB, 800x514 - viewed 218 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #87 on: April 22, 2011, 06:15:19 pm »

Vrlo kvalitetna fotografija snimljena u pulskoj luci nakon viske bitke.

U prvom planu drvena fregata na vijak Schwarzenberg, po pramcu Ferdinand Max i sasvim otraga dvopalubni Kaiser.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #88 on: April 22, 2011, 10:37:50 pm »

Fotografija je, dakle, nešto mlađa od 145 godina! Uzgred, nije li Kaiser bio triple-decker?
« Last Edit: April 22, 2011, 10:46:07 pm by kontraAdmiral1 » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #89 on: April 23, 2011, 09:20:20 am »

Kontraadmirale - ispravno - 3x.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kaiser.jpg (58.15 KB, 600x387 - viewed 162 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 24 queries.