PALUBA
March 28, 2024, 01:07:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Ratna luka Pula  (Read 389686 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #540 on: June 11, 2014, 12:52:52 pm »

Poznata hidrobaza s visine...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SVK.jpg (237.68 KB, 2048x1458 - viewed 131 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #541 on: June 14, 2014, 07:54:19 pm »

Poznata hidrobaza s visine...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da li možda znate kada su napravljeni oni "navozi" s tračnicama kojima su se u more spuštali i iz mora izvlačili hidroavioni. Na ovim fotkama
ih ne vidim, a znam da ih je bilo nekoliko i ako su danas od njih ostali samo "kosturi", još šezdesetih i sedamdesetih godina su bili u relativno
pristojnom stanju. Između dva pontona se nazire nešto ali mi izgleda kao improvizacija, premaleni.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #542 on: June 14, 2014, 07:59:56 pm »

Poznata hidrobaza s visine...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da li možda znate kada su napravljeni oni "navozi" s tračnicama kojima su se u more spuštali i iz mora izvlačili hidroavioni. Na ovim fotkama
ih ne vidim, a znam da ih je bilo nekoliko i ako su danas od njih ostali samo "kosturi", još šezdesetih i sedamdesetih godina su bili u relativno
pristojnom stanju. Između dva pontona se nazire nešto ali mi izgleda kao improvizacija, premaleni.

Evo niti na ovoj fotografiji se ti navozi ne vide, mora da su kasnije napravljeni kada je i cijela obala bila zaštićena armirano-betonskim
zidom čiji se ostaci i danas vide i ako su i oni jako oštečeni, praktički uništeni.


* Pula 1927. Hidrobaza kraj Puntižele.jpg (228.08 KB, 1260x890 - viewed 170 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #543 on: June 14, 2014, 08:28:55 pm »

Evo par fotografija Mašinske škole i okoline snimljenih oko 1900. godine. Vidimo da Mašinska nije još bila dograđena-proširena sjevernim
djelom. Za zgradu ispod Mornaričkog zatvora (neko vrijeme je bila garnizonska ambulanta, a danas je u njoj sud) ne znam što je bilo u
njoj za vrijeme Austrougarske, znam da je za vrijeme Talijanske okupacije bila smještena komanda divizije.


* Pula oko 1900. Mašinska škola prije nadogradnje 1.jpg (122.89 KB, 710x662 - viewed 128 times.)

* Pula oko 1900. Mašinska škola prije nadogradnje 2.jpg (142.13 KB, 830x745 - viewed 130 times.)

* Pula oko 1900. Mornarički zatvor nasuprot Mašinske.jpg (67.53 KB, 810x597 - viewed 132 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #544 on: June 22, 2014, 08:59:32 pm »

1876. godine spojena je Pula zeljeznickom prugom s Divacom. Na taj nacin imala je vezu i s Trstom i Becom. Pruga Bec - Trst bila je predana u promet 1857.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pola 1876..jpg (52.55 KB, 658x562 - viewed 141 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #545 on: June 23, 2014, 01:06:22 pm »

1876. godine spojena je Pula zeljeznickom prugom s Divacom. Na taj nacin imala je vezu i s Trstom i Becom. Pruga Bec - Trst bila je predana u promet 1857.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Odlična fotografija snimljena sa morske strane, do sada viđene su obično snimljene iz zraka iz smjera današnjeg mlina. Samo šteta je što se
neki detalji ne mogu jasno uočiti jer je baš preko njih "razvučen" tekst Paluba. Ali što se može nekada smeta u sredini, a nekada smeta kad
je u nekom uglu, zavisi od detalja koji nas zanima.

Inače kao krajnja stanica Pula je imala i okretnicu lokomotiva koja je postojala i čak i radila do prije nekih desetak godina kada su je tijekom
rekonstrukcije bivše ložionice zatrpali. Velika šteta za Pulu, govorili su da takva ista postoji i u Kamfanaru, ali to nije u Puli.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #546 on: June 27, 2014, 06:50:35 pm »

Poznata hidrobaza s visine...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da li možda znate kada su napravljeni oni "navozi" s tračnicama kojima su se u more spuštali i iz mora izvlačili hidroavioni. Na ovim fotkama
ih ne vidim, a znam da ih je bilo nekoliko i ako su danas od njih ostali samo "kosturi", još šezdesetih i sedamdesetih godina su bili u relativno
pristojnom stanju. Između dva pontona se nazire nešto ali mi izgleda kao improvizacija, premaleni.

Kolega, na prvoj slici je Sv Katarina, a na drugoj Puntižela, šine na Puntiželi napravili su taljani između 1929 i 1931 g. ......
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #547 on: July 18, 2014, 02:58:31 pm »

Na stranicama "Svi koji bi voljeli hodati Pulom u doba Austro-Ugarske" objavljena je ova zanimljiv fotografija postrojene pješadijske jedinice
A-U vojske u dvorištu ondašnje velike pješadijske kasarne na Rivi. zanimljiv detalj je da dok traje svečani obilazak ili inspekcija, neka dama
se spušta po škalinima sa povećim psom, ne mareći pri tom na postrojavanje, vojnu glazbu ili zastave.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #548 on: July 20, 2014, 12:04:35 pm »

Imam osječaj da sam ovu fotografiju već tu postavio, ali pregledavajući od prve stranice nisam ju uočio, možda se izgubila. Pa odlučiih se
da je ipak postavim. Vide se postrojeni mornari u Pulskoj luci, mislim da su snimljeni negdje na dijelu današnje Uljanikove opremne obale. U
pozadini se vidi desno zgrada današnje direkcije Uljanika. Mislim da su to rane dvadesete godine XX vijeka.


* Postrojeni mornari u Puli.jpg (220.57 KB, 1271x736 - viewed 119 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #549 on: July 22, 2014, 03:55:31 pm »

Kakva je to velika ratna luka bez brojnih dokova.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pula dokovi.JPG (109.03 KB, 1000x643 - viewed 125 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #550 on: July 22, 2014, 05:49:14 pm »

Kakva je to velika ratna luka bez brojnih dokova.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

E nekada smo imali u Puli i plutajuće i fiksne dokove. Plutajuće su nešto odveli Talijani, nešto je valjda stradalo od bombardiranja, a one
na otoku su naši genijalci u Uljaniku (radi tadašnje gradnje "mamut" brodova) uništili, stari majstori su mi govorili da su ih ne samo zatrpali
već da su bili i prije toga minirani?? Da li je bilo tako ne znam ali sada bi ti dokovi dobrodošli i Uljaniku za održavanje brodova jer mislim da
je dokovanje i održavanje i danas prilično isplativ posao za brodogradilište.


* Pula Uljanik dokovi.jpg (173.98 KB, 1000x676 - viewed 155 times.)
« Last Edit: July 22, 2014, 05:56:13 pm by zpetrov9 » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #551 on: August 17, 2014, 11:03:36 pm »

Jedna crtica iz Pule krajem 1886.g.
_____________________________

Prema višegodišnjoj tradiciji, pod konac svake godine, opremljeni brodovi sakupljeni su u glavnoj luci Pula.

Slavili se Božićni praznici, mijenjale stare posade sa završenim regrutima, dolazile porodice oficira iz unutrašnjosti Monarhije da se vide sa ukrcanima.

Tako smo i mi planirali „odmor“ u Puli do oko 10.I.(18)87. Pa da onda nastavimo krstarenje po domaćim vodama, ili čak - tradicionalno – po Levantskim, no sudbina je drukčije odlučila.

21.XII. došavši Komandant mornarice (barun Sterneck) iz Beča na inspekciju u Pulu, podvrgao je u luci  i našu Schiffsdiviziju pregledu - oštrom i detaljnom.

Vidjelo se odmah da ni najmanje nije zadovoljan, naročito u pogledu vježbi na jarbolima.
(uzrok toj zaostalosti u radu bio je uglavnom posljedica blokade Grčke, gdje su brodovi skoro stalno krstarili pod parom, a malo pažnje poklanjali jedrilju).

Zato je naredio da će sutra 22. produžiti inspekciju, ali da ga brodovi sačekaju ujutro u 9h parospremni.

Čim je došao na brod (SMS Radetzky), bijaše lagani burin, naredi isplovljenje jedrima i parom, te produži egzerciranje i manevre izvan luke.

-nastavlja se-
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #552 on: August 18, 2014, 08:35:09 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Fregata Radetzky.jpg (105.68 KB, 900x589 - viewed 92 times.)

* fregata Radetzky.jpg (74.87 KB, 521x800 - viewed 98 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #553 on: August 18, 2014, 08:39:51 am »


Međutim, stvori se jak neverin iz SW, admiral završi inspekciju, imade razgovor s našim komandantom, dok je fregata zaplovila u vanjsku luku (Vorhafen, od otočiča Franz (S. Andrea) - S. Pietro na zapad) gdje se Komandant mornarice prekrcao s našim čamcem na mali remorker „Triton“ (na kotače). U tom trenu se SW razvio do oluje, gurajući snažne valove pred sobom.

Kod pristajanja na „Triton“, čamac bi bačen pod kotač remorkera, napuni se za čas morem, svi mokri, admirala onako mokra podignu preko ruba „Tritona“ na brod, čamac se nekako iskobeljao iz nelagodne situacije da ga kasnije podignu na svoj brod, dok Sterneck dovikuje kadetu koji je komandirao čamac: „Melden Sie ihrem Admiral das die Kanonenboote vor dem Sturm nach dem Kanal von Fasana abfahren können, die Fregatte soll nur ihrer Wege gehen“! (Javite vašem admiralu da topovnjača pred olujom krene u Fažanski kanal, a neka je fregata slijedi)

Dakle šta je!? Mi ne možemo nazad u luku nego u borbu sa SW.

Ubrzo se pročulo (dok smo čekali pred Fažanom), da je Komandant mornarice ostavio "Geschlossene Ordre" (zapečaćeni tajni nalog) s napomenom na kuverti: „Otvoriti u luci Vis, a do Visa jedriti“.

Nema Božićnog odmora! A, na užas naš, kuhar je osigurao još samo ručak za danas, računajući da ćemo se oko podneva vratiti u Pulu.

Zaludu su oficirske gospođe, naročito one koje su došle iz unutrašnjosti, očekivale svoje muževe s Božićnim poklonima, fregata je hrvajući se pretežno sa SW vjetrom, jedrila put Visa, šumeći prvu noć pod jedriljem, nagnuta 35° na bok! Hrana: konzerve i galete.

Za Badnje veče, mi kadeti, ukrasismo nešto Christbakina, zatakosmo u nj jedan štap zeleno obojan, zeleno obojana držala od pera i nešto papirića - i pili smo, pjevali i pravili viceve do duboko u noć.......((bili smo mladi, ni dvadeseta)).

- nastavlja se -
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #554 on: August 18, 2014, 11:39:57 am »


I dođe Vis i otvoriše tajanstveni „Ordre“: “Na krstarenje! 3 puta po tri tjedna za fregatu, po 10 dana za Kanonenboot! Fregata u poligonu Vis, Palagruža, Korčula, Lastovo, Hvar. Nakon svake serije, uplovljenje u luku dozvoljeno zbog pošte i aprovizacije“!

I u tom krstarenju protiv svakog vjetra, ma s koje strane puhao, prođe nam i Silvestrovo i Fasching..... Prevalili smo mnogo milja, zima je bila i oštra i burna, al' zato pogonski materijal – vjetar, koliko god ga trošili - gratis.

(Treću turu su nam poklonili).
Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.