PALUBA
March 28, 2024, 06:05:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Fort Muzil  (Read 83413 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #75 on: November 10, 2013, 10:30:00 pm »


U Amfiteatru na GI3 gledali smo film Kapetan Lješi, a u žbunjaku nedaleko sam ja pronašao neeksplodiranu ručnu bombu. Bila je zarđala spolja, pa nismo mogli utvrditi je li vežbovna, ili koja, pa je slučaj odmah prijavljen.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #76 on: November 11, 2013, 08:41:47 am »


U Amfiteatru na GI3 gledali smo film Kapetan Lješi, a u žbunjaku nedaleko sam ja pronašao neeksplodiranu ručnu bombu. Bila je zarđala spolja, pa nismo mogli utvrditi je li vežbovna, ili koja, pa je slučaj odmah prijavljen.

Pa nalazili smo tu 1992. raznih bombi starih i novijih kada se teren čistio-razminiravao. Mnoge su bile zahrđane vjerojatno iz II svj. rata
možda poneka i iz vremena Austrougarske, a o podmorju uz obalu da ne govorimo bilo je svega i svačega.

Ali vratio bih se u današnje vrijeme pa bih postavio jednu skicu-plan kako bi se to trebalo urediti Muzil. Meni nije jasna namjena lučice
Fižela-Fizela jer taj dio i sada koristi HRM i po mojim saznanjima im treba za normalnu službu u sklopu s Vargarolom. Ako očekujemo da
Mornarica i Obalna straža vrše svoje zadaće onda im treba ostaviti i potrebni prostor i objekte, a za turiste i tako ostaje velika
površina. Znam da će me mnogi kritizirati radi toga što olako "prepuštam" Fizelu HRM-u (kao da ja odlučujem!?), ali to je moje mišljenje.


* Pula Muzil 1.jpg (253.75 KB, 1224x647 - viewed 181 times.)

* Pula Muzil 2013 2.jpg (293.75 KB, 1224x863 - viewed 220 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #77 on: November 11, 2013, 09:20:18 am »


Plan prenamjene Muzila izgleda interesantno, ali mislim da je previše golf terena i neke zabave za "elitu", što bi se na kraju moglo opet
pretvoriti u "zabranjenu zonu" za nas obične smrtnike. To bi trebalo dobro promisliti jer treba ga iskoristiti da ne propada ali da najveći
dio sadržaja bude dostupan običnom malom čovjeku, a ponešto i neka ostane zatvoreno za "elitu".

A što se tiče Fižele ona je i sada neki "produžetak" Vargarole i vjerovatno je potrebna i HRM-u i Obalnoj straži pa i Pomorskoj policiji
za njihovo normalno funkcioniranje u okvirima pred njih postavljenih zadataka. Pa zato možda nije loša ideja da se to područje ogradi
i ostavi Mornarici i/ili Policiji na korištenje, tu se slažem s razmišljanjem koje je iznio zpetrov9. A znam da u Puli ima i puno protivnika
takvog razmišljanja.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #78 on: December 14, 2013, 08:44:19 am »

[Stari prikaz utvrde Fort Muzil prikazan u pogledu s sjeverne strane. datum, negdje oko 1909. godine


* Pula Fort Muzil 1909. godine.jpg (122.32 KB, 1450x757 - viewed 323 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #79 on: January 19, 2014, 08:10:33 am »

[Stari prikaz utvrde Fort Muzil prikazan u pogledu s sjeverne strane. datum, negdje oko 1909. godine

Evo da dodam još dva skena tvrđave Muzil, to su skenovi starih nacrta iste. Preuzeti su sa internet stranica "Svi koji bi voljeli hodati
Pulom u doba Austro-Ugarske"


* Pula Fort Muzil 1 .jpg (209.12 KB, 1200x791 - viewed 204 times.)

* Pula Fort Muzil 2.jpg (401.11 KB, 1289x951 - viewed 221 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #80 on: July 22, 2014, 04:31:35 pm »

Vec ranije na temi sam pitao o povezanosti utvrde i podzemne baterije pa evo konacno i odgovora.
Slike su vec vidjene pa da se ne ponavljamo postavicu samo link.

Quote
Podzemni grad pod Muzilom oduzima dah

Više puta Puljani su mogli razgledati jedan od najvrjednijih, po mnogima i najljepših dijelova grada, doduše još uvijek zatvoren za javnost – Muzil.

Neki kao ročnici bivše ili hrvatske vojske, neki kao članovi rodbine tijekom brojnih prisega, neki kao znatiželjni građani u obilasku nakon odlaska vojske. No, tek su rijetki mogli zaviriti u pravi podzemni grad koji taj isti Muzil krije.

Zahvaljujući susretljivosti Marija Werhasa, ravnatelja Vojnog muzeja MORH-a, novinarima Glasa Istre pružila se prilika zaviriti baš u samo srce poluotoka kojeg od sigurne devastacije još uvijek čuvaju vojnici na ulazu. Tako su, osim čelnika Vojnog muzeja, i ovaj put u našoj pratnji bili i satnik Pavica Borić i stožerni narednik Mato Rešić, pripadnici Oružanih snaga RH.

Utvrda Maria Luisa bila je naše prvo odredište. Najstariji dijelovi građeni su daleke 1838. godine, a sama je utvrda više puta nadograđivana.

- Nalikuje utvrdi Teggetthoff na Brijunu, ima isti kružni oblik, ali je veća, te uz utvrdu Punta Christo, vjerojatno najveća pulska utvrda. Dakle, centralna građevina je i najstarija, a potom je kružno nadograđivana. Građena je tako da se svaki dio može zasebno braniti, pa je u konačnici i središnji dio također imao sve potrebno da se vojska do kraja u njemu bori i brani.

U svakoj je utvrdi najvažniji dio činila voda, pa se tako sva kišnica pomno skupljala s krovova u gusterne koje su se protezale cijelom dužinom objekta, saznajemo od ravnatelja Vojnog muzeja Maria Werhasa koji nam pojašnjava da je u ovoj utvrdi konkretno znalo boraviti između 150 i 200 vojnika pa je i stoga voda bila iznimno važna, a u doba JNA služila je kao skladište.

Sljedeću smo posjetili utvrdu Muzil koja nije velika, ali je lijepa i također uz minimalna ulaganja brzo iskoristiva. I na nju je oko bacio Vojni muzej koji će zatražiti da uđe u njen posjed ne bi li je na taj način sačuvao i dodatno valorizirao.

- Ova je utvrda nadozidavana, posljednji put u doba JNA kada su dodana zadnja dva kata da bi mogli postaviti radare koji i danas "love" sve do Otranta. Ovo je jedina utvrda za koju je upravo zato bio zainteresiran i NATO.

Na ovoj je utvrdi moguće pratiti sve faze rasta i razvoja, tri nadogradnje i četvrtu koja je podzemna i koju je malo ljudi imalo prilike vidjeti. Moguće je stoga pratiti razvoj utvrde, ali i razvoj vojne taktike. Upravo zato je želimo zadržati i zaštiti, ustvrdio je Werhas.

Spuštanje hodnikom do podzemne baterije za smještaj topova impresivno je. Spuštanje odjednom po 220 stepenica betoniranih u hodniku uklesanom u živom kamenu nešto je što bi Puljani ili njihovi gosti doista trebali imati priliku vidjeti.

Na dnu se nalazi splet prostorija, od one u kojoj se nalazi pumpa za zrak do spavaonica. Nastavljamo "malim" stepeništem do konačnog izlaza – 20-ak metara visoku stijenu iznad mora s pogledom koji se pruža na Brijune s jedne strane te sve do Porera s druge strane.

- Ovdje su u stijeni bili smješteni topovi. Stijena je bila ofarbana u maskirnu boju, a 90-milimetarski topovi bili su prekriveni mrežom tako da ih je bilo nemoguće vidjeti. Cijelo ovo podzemno zdanje, koje doista možemo nazvati podzemnim gradom Muzila, započeli su probijati Talijani, a nastavila i dovršila JNA, ispričao nam je nadalje Werhas.

  Link

  poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #81 on: July 22, 2014, 06:47:55 pm »


Zna li neko da li još uvek rade ona dva buffeta pred ulazom na Muzil (kod "Karla" i kod "Gine").
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #82 on: July 26, 2014, 05:19:13 pm »


Zna li neko da li još uvek rade ona dva buffeta pred ulazom na Muzil (kod "Karla" i kod "Gine").

Karlo je svoj renkonstruirao tako da mislim da je tu pored dosadašnjeg restorana, sada omogučen i smještaj turista. Za ovaj drugi ne znam.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #83 on: July 26, 2014, 06:40:24 pm »


Hvala Zdenko, nisam ja tamo baš često ulazio, ali sam zapamtio.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #84 on: October 01, 2014, 01:13:34 pm »

Evo za one koje zanima današnja sudbina Muzila, prenijet ću informaciju iz Glasa Istre;

"Dio Muzila može se odmah početi upotrebljavati
    

U utorak navečer u Dnevnom boravku Rojca održala se javna tribina pod nazivom "Predstavljanje projekta Muzil Starter - korištenje
prostornih resursa na poluotoku za razvoj lokalnog poduzetništva i općeg društvenog standarda u gradu". Projekt su osmislili udruga
Zelena i zadruga Praksa, a također, prijedlog projekta je poslan Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), u sklopu
natječaja koji je ova agencija nedavno raspisala s namjerom da se osmisle sadržaji za revitalizaciju bivših vojnih objekata.

U tom projektu predloženo je da se u funkciju stavi za početak samo dio Muzila, odnosno predio koji je poznat i pod nazivom regrutni
centar, gdje se nalaze četiri spavaonice, upravna zgrada, kuhinja te još nekoliko manjih objekata. Prijedlog je da se to područje razvije
u hibridni gospodarsko socijalni start up inkubator, a sve po uzoru na uspješne primjere europskih zemalja poput Italije i Nizozemske.
Također, predstavljene su i analize prema kojima se procjenjuje da bi se ovim projektom otvorilo 750 radnih mjesta.

- Sav prostor regrutnog centra u potpunosti je komunalno opremljen i s eventualnim radom može se početi već sutra. Primjerice, u
spavaonicama bi se uz minimalne intervencije mogli urediti uredski prostori, zatim u objektu bivšeg restorana vrlo lako bi se mogla
realizirati proizvodna djelatnost, rekla je Helena Sterpin iz Zadruge Praksa, dok je Dušica Radojčić iz Zelene Istre istaknula da se zapravo
radi tek o načelnoj ideji koju treba dodatno razraditi i svakako zagovarati u budućnosti, a za realizaciju ovog projekta potreban je
konsenzus i lokalne zajednice na čelu s udrugama i pojedincima, gradske vlasti i države.

U prvom dijelu tribine govorio je Kruno Kardov, s odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji je predstavio
svoju studiju "Kome propadaju bivše vojne nekretnine? Iskustva prenamjene u Hrvatskoj" u kojoj su obrađena četiri primjera prenamjene
vojnih nekretnina, među njima i neuspjeli pokušaj prenamjene Muzila u okviru projekta Brijuni Rivijera.

Također, predstavljeni su i rezultati ankete istraživanja mišljenja javnosti o namjeni i načinu korištenja poluotoka Muzil, koju je provela
Inicijativa građana za Muzil "Volim Pulu", a koja je pokazala da čak 90 posto građana Pule smatra da bi zgrade na Muzilu trebalo staviti
u funkciju lokalne zajednice te da o tome ne bi trebala odlučivati ni Vlada ni Grad već građani Pule. (N. SOFTIĆ)"

Nadam se da ima zainteresiranih.


* Muzil 30.09.2014.jpg (123.96 KB, 943x469 - viewed 170 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #85 on: October 14, 2014, 02:34:29 pm »

Za one kojima je drago vidjeti Muzil evo jedne fotografije snimljene iz zraka negdje 2004. godine. mnogi Palubari su tu odradili dio svog
radnog vijeka i/ili odslužili dio vojnog roka.


* Pula 2004 Fort Muzil iz zraka.jpg (126.08 KB, 960x640 - viewed 438 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #86 on: October 19, 2014, 05:30:45 am »

Slika iz zraka. Fort Musil jedna je od najstarijih utvrda u okolini Pule. Slika je vlasništvo Z.Deveđić-a i prenesena je iz revije "Obramba"


* Fort Mussil.jpg (346.37 KB, 758x448 - viewed 247 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #87 on: October 26, 2014, 08:02:39 pm »

Slika iz zraka. Fort Musil jedna je od najstarijih utvrda u okolini Pule. Slika je vlasništvo Z.Deveđić-a i prenesena je iz revije "Obramba"

Pa Muzil je jedna od starijih i ako u sklopu cijelog kompleksa kojeg mi Puljani nazivamo Muzil je najstarija utvrda Fort Maria Luise koja je i
veća od same utvrde Muzil. Obje su srećom još uvijek unutar kompleksa koji čuva HV pa nisu devastirane kao utvrde na drugoj strani
zaljeva.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #88 on: November 20, 2014, 02:29:13 pm »

Za one koji su dio svog života proveli na Muzilu, kao aktivni starješine  ili samo kao mornari na odsluženju vojnog roka, možda će im ovih
par video isječaka biti zanimljivi. Svi su preuzeti sa Youtube-a.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #89 on: November 20, 2014, 02:30:37 pm »

Za one koji su dio svog života proveli na Muzilu, kao aktivni starješine  ili samo kao mornari na odsluženju vojnog roka, možda će im ovih
par video isječaka biti zanimljivi. Svi su preuzeti sa Youtube-a.



Još jedan o Muzilu;

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.