Borbe na Savi i Dunavu 1914-1915. godine

<< < (5/11) > >>

Dreadnought:
Oklopni čamac srpske vojske Jadar, manevriše u zaklonu Male Ade.

MOTORISTA:
Quote from: Dreadnought on February 12, 2016, 09:41:55 am

Fotografija jednog od savezničkih topova koji su činili odbranu grada Beograda. Koji i čiji top je u pitanju?


Prema uniformama, ja bih rekao da su ovo rusi.

MOTORISTA:
Ovako su izgledala torpeda srpske vojske u Velikom ratu
Nenad Božović   28.02.2016.

Neobjavljene fotografije srpsko-engleske torpedne baterije, do kojih je "Blic" uspeo da dođe, potiču iz oktobra 1915. godine, u vreme odbrane Beograda.

Na fotografijama koje su nastale kod Smederevske tvrđave vide se srpski vojnici kako pripremaju torpeda koja su položena na zaprežnim kolima! Odatle su prebacivana u Dunav, pored obale, spremna za napad na brodove.

Srpski vojnici priremaju torpeda u podnožju Smederevske tvrđave 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U istorijskim spisima se pominje da su saveznici još tokom novembra 1914. godine započeli sa razmatranjem postavljanja torpednih baterija kod Beograda. Radovi su napušteni posle prvog pada Beograda, da bi po oslobođenju bili nastavljeni. Ukupno su bile postavljene četiri torpedne baterije, i to: engleske kod Savskog železničkog mosta u Beogradu, na Dunavu kod Beograda i kod Smedereva i ruska kod Vinče. Torpedne baterije kod Beograda, kojima je inače komandovala srpska vojska, uništene su za vreme artiljerijske pripreme oktobra 1915. godine. Prema nekim istorijskim podacima, nijedna od tih stanica nije imala prilike da lansira torpeda. Međutim, "Blic" je uspeo da dođe do nikada objavljenih fotografija jedne torpedne baterije. "Zvanično, torpeda nikada nisu korišćena, ali jesu bila postavljena, i naše vojnike su obučavali Englezi kako da ih koriste. Međutim, na osnovu fotografija možemo videti da je čak i austrougarski rečni šleper zarobljen tako što je u njega ispaljen torpedo" kaže Predrag Radovanović, kolekcionar Predrag Radovanović, kolekcionar iz Kraljeva koji je uspeo da pronađe nekoliko fotografija u izvanrednom stanju, kaže za naš list da su one od neprocenjive vrednosti za srpsku istoriju. "Zvanično, torpeda nikada nisu korišćena, ali jesu bila postavljena, i naše vojnike su obučavali Englezi kako da ih koriste. Postojali su nosači torpeda koji su stajali u vodi i tako pokrivali deo Dunava da ne bi mogao nijedan ratni brod da prođe ka Beogradu. Međutim, na osnovu fotografija možemo videti da je čak i austrougarski rečni šleper, koji je imao oznaku 92, zarobljen tako što je u njega ispaljen torpedo. A zanimljivo je da u istoriji nigde nije zabeleženo da je ovaj brod bio potopljen, a ispod fotografije piše da se to dogodilo 25. oktobra 1915. godine. To je zvanično poslednja borba nakon što su Austrougari ušli u Beograd" objašnjava Radovanović.

Spremni: Nosači za torpeda bili su postavljeni u Dunavu
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U istoriji odbrane Beograda se na nekoliko mesta pominju Englezi i njihove baterije za borbu sa ratnim rečnim brodovima, ali se dosad nigde nisu mogle videti foto-beleške. Zahvaljujući ovim fotografijama, dokazu da je i srpska vojska u Prvom svetskom ratu koristila torpeda, sada je sve to i zvanično potvrđeno. "Pored ovih iz moje kolekcije, postoji još samo jedna fotografija na kojoj se vidi srpski oficir sa još nekoliko vojnika kako su se naslonili na nešto što bi moglo da liči da bojevu glavu torpeda. Mislim da je to jedina fotografija koja je mogla koliko-toliko da posvedoči o korišćenju torpeda u Prvom svetskom ratu" priča ovaj kolekcionar iz Kraljeva.

Izvor: www.blic.rs

kumbor:


O upotrebi torpeda na Dunavu i ranije se pominjalo, ali bez slika. Slike pokazuju da su u pitanju zastarela torpeda od 14" - 356mm. Kako su bila neupotrebljiva na moru, jer nisu imale "razgrejač i Obri žiroskop!?", za Dunav su bila dobra. Ne znam podatke o stvarnim borbenim rezultatima.

MOTORISTA:
Quote from: kumbor on February 28, 2016, 11:00:14 pm

O upotrebi torpeda na Dunavu i ranije se pominjalo, ali bez slika. Slike pokazuju da su u pitanju zastarela torpeda od 14" - 356mm. Kako su bila neupotrebljiva na moru, jer nisu imale "razgrejač i Obri žiroskop!?", za Dunav su bila dobra. Ne znam podatke o stvarnim borbenim rezultatima.


Meni se čini da na prvoj fotki piše Engleska 18" torpeda. Ako su od 18 inča, najverovatnije se radi o torpedima Vajthed.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page