Admirali JRM
<< < (24/77) > >>
Istria 052:
Quote from: kpecotic on January 20, 2011, 04:16:21 pm

Što se Letice tiče on je unaprijeđen 10.rujna 1986.godine u čin admirala retroaktivno sa danom važenja 1.ožujka 1986.godine (dakle tri mjeseca prije odlaska u mirovinu a na temelju zakona o unaređenju oficira prije umirovljenja proisteklih iz NOB-a.

Budući da su mi se neki i osobno obratili sa zamolbama da im pokušam smjestiti admirale na pojedine dužnosti na nekakvoj vremenskoj skali obećajem da ću to pokušati i vrlo skoro prezentirati, bar onaj dio za koji sam siguran odnosno za ono zašto sam bio suvremenik.


Poštovani,

ipak je ovaj forum dao vrlo precizan odgovor kada je u pitanju pok. stozerni admiral HRM Letica o njegovoj službi u JRM.

De iure g.Letica je bio admiral JRM,  de facto svoju je karijeru u JRM zavrsio kao viceadmiral.

S pažnjom ću pratiti postove poštovanog kpecotica o admiralima JRM, kako je najavio.

Sve najbolje i u zdravlje !
dzumba:
Ја бих ипак закључио да је  адмирал Летица своју каријеру у ЈНА завршио као активни адмирал. Није било ништа необично да наредбе касне или да важе ретроактивно. Разни су разлози за то. Ја претпостављам да је био испунио све услове за добијање тог чина пре пензионисања и да је то из неких разлога испуштено (заборављено). Накнадном наредбом је то исправљено. Наредбом је наложено да му се унапређење призна (тече и законски и фактички) од наведеног датума (1.3.1986.). Није Летица био једини коме је унапређење важило ретроактивно.
barbakan:
Vidim da su razlicita misljenja o admiralu Brovetu , dobro to je licna stvar i sub jektivna , mene zanima da li neko zna put admirala Broveta od potporucnika do kapetana bojnog broda odnosno njegova sluzba u jedinicama ratne mornarice .Nekada davno sam cuo pricu da broda nije video bilo je u nekim novinama 90 -tih mozda je to tada sluzilo za politicke svrhe . Verovatno je bio komadant neke jedinice ili broda u dugogodisnjoj karijeri.
Istria 052:
Quote from: barbakan on January 22, 2011, 11:17:01 am

Vidim da su razlicita misljenja o admiralu Brovetu , dobro to je licna stvar i sub jektivna , mene zanima da li neko zna put admirala Broveta od potporucnika do kapetana bojnog broda odnosno njegova sluzba u jedinicama ratne mornarice .Nekada davno sam cuo pricu da broda nije video bilo je u nekim novinama 90 -tih mozda je to tada sluzilo za politicke svrhe . Verovatno je bio komadant neke jedinice ili broda u dugogodisnjoj karijeri.


Poz Barbakan,

kada se vojni starjesina od pocetka karijere opredijeli za neke specificne sluzbe, nemoguce se razvijati istovremeno kroz trupne duznosti. Svakog pojedinca opredjeljuju rezultati u odnosu na specijalnost-sluzbu...
dzumba:
Баш тако како каже Истриа. У обавештајној и служби безбедности, делимично и у логистици, а у ЈНА у органима за морал (укључно и организација СКЈ за ЈНА), скоро ни један генерал није обављао командантске (командирске) дужности осим почетних (командир вода-чете). Углавном су до тог чина дошли кроз обављање разних дужности у том службама. У ЈНА су неки и "шетали" између тих служби. На пример, за начелнике службе безбедности (па и обавештајне)  долазили су људи који су генерали постали на партијско-политичким дужностима. Мени то није нимало чудно. Свака држава (власт) контролише ту (те) дужност избором себи поузданог кадра. Ни данас се то у бити није променило. И не само код нас него и другде, само се то мало финије увија у "обланду".
Navigation
Message Index
Next page
Previous page