PALUBA
March 28, 2024, 06:40:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Admirali JRM  (Read 228628 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #135 on: February 21, 2011, 01:24:18 pm »

Štovani "kontraAdmiral1",

mogao bih i ja Vama dokazivati da je Žužulj jer tako piše u Službenom listu JNA i u Vojnom leksikonu, VIZ Beograd, 1981.g, na str.1129, no Vi ste ipak u pravu. Ja sam osobno kontaktirao kćerku pokojnog admirala (admiralova njegova praunuka ide sa mojom unukom u isti razred Osnovne škole Mejaši - Split) i utvrdio da se ipak radi o prezimenu "ŽUŽUL" a ne "ŽUŽULJ".

 
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #136 on: February 21, 2011, 01:45:49 pm »

Štovani "vladimir bošković",

drug Mamula u "Slučaj Jugoslavija" jednostavno ne govori istinu. Na formacijskom mjestu komandanta VPS Boka ukupno je prodefiliralo 16 oficira JRM i to slijedećih nacionalnosti: 5+1 srbin (Miodrag Jokić je bio dvaputa postavljen), 5 hrvata, 4 crnogorca i 1 makedonac. Prosudite i sami da li Mamula govori istinu. Upravo kada je Mamula bio komandant VPO na čelu VPS Boka bio je Božidar Grubišić (Hrvat).

O imenima i redoslijedu kojim su postavljani javiti ću se u sklopu obećane analize na ovom portalu.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #137 on: February 21, 2011, 02:08:44 pm »

Štovani "kontraAdmiral1",

mogao bih i ja Vama dokazivati da je Žužulj jer tako piše u Službenom listu JNA i u Vojnom leksikonu, VIZ Beograd, 1981.g, na str.1129, no Vi ste ipak u pravu. Ja sam osobno kontaktirao kćerku pokojnog admirala (admiralova njegova praunuka ide sa mojom unukom u isti razred Osnovne škole Mejaši - Split) i utvrdio da se ipak radi o prezimenu "ŽUŽUL" a ne "ŽUŽULJ".

 

Poštovani KPecotiću, drago mi je ako sam što pripomogao.
Uzgred, premda se su u vašem popisu admirali od pedesetih godina 20. stoljeća, znate li je li, konkretno, Srećko Manola nakon rata postao admiral pa onda prebačen u generale, ili mu je vid promijenjen još dok je bio viši časnik?     
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #138 on: February 21, 2011, 03:38:19 pm »

Štovani "kontraAdmiral1",

drug Srećko Manola, NARODNI HEROJ, se prilikom prevođenja činova iz NOB-a u činove JNA opredijelio za nemornaričko zvanje i 1974 godine završila mu je vojna služba u činu general-pukovnika JNA.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #139 on: February 21, 2011, 03:56:01 pm »

Poštovani KPecotiću, znam da je završio karijeru u KoV-u, u vidu u kome je proveo najveći dio svoje djelatnosti; nego pitam je li možda bio admiral Jugoslavenske armije (naziv prije JNA).
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #140 on: February 21, 2011, 04:29:07 pm »

Štovani "kontraAdmiral1",

drug Srećko Manola bio je zamjenik komandanta mornarice NOVJ no poslije rata kako sam istaknuo nije čin preveo u pomorski čin. Sukladno tome drug Srećko Manola nikad nije nosio admiralski ili mornaričko-tehnički generalski čin.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #141 on: February 21, 2011, 04:44:43 pm »

Štovani "vladimir bošković",

drug Mamula u "Slučaj Jugoslavija" jednostavno ne govori istinu.

Poštovani g. Pecotić,
potrebno je ipak da ovaj detalj iz Mamuline knjige još jednom provjerim, jer se moguće odnosio na situaciju koja je predhodila Barovićevom postavljenju.
Na žalost, selidba i renoviranje su biblioteku pospremili u nekoliko desetina kutija, tako da mi još neko vrijeme neće biti "operativno" dostupna.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #142 on: February 21, 2011, 04:49:09 pm »

Manola je nosio čin viceadmirala. Te sam slike i postavio na Palubi. Fotograf Royal Navy je snimio Manolu kako se rukuje i na drugoj slici je Manola drugi zdesna.


* liverpool 1.jpg (34.7 KB, 350x349 - viewed 157 times.)

* liverpool 1 (1).jpg (20.6 KB, 260x350 - viewed 162 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #143 on: February 21, 2011, 05:51:57 pm »

Da, i mene je zbunjivalo kako to da Manola nije bio admiral, a bio je u ratu i odmah poslije rata na čelnim mjestima Ratne mornarice.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #144 on: February 21, 2011, 07:56:46 pm »

Kada je bio komandant Flote J. Tomsic (1945-48.), njegov pomocnik je bio S. Manola; Negdje imam nekoliko fotografija sa "Hvara" '45. ili '46. u Sibeniku.
« Last Edit: February 21, 2011, 08:17:16 pm by jadran2 » Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #145 on: February 21, 2011, 08:01:12 pm »

Između ostalog, i u Wikiju, s pozivanjem na izvore, nalazimo da je 1951. godine krstarica Liverpool, posjetila Jugoslaviju ((In September 1951, Liverpool, as flagship of Admiral John Edelsten, became the first British warship to visit Yugoslavia post-war and was inspected by the country's leader Marshal Tito in the city of Split.[67] It had been the Royal Navy's first official visit to the country in 12 years.[68]))


(druga fotografija - http://brisray.com/dad/lpool1.htm)


* HMS_Liverpool.jpg (53.62 KB, 350x282 - viewed 371 times.)

* tito_liverpool.jpg (7.83 KB, 208x300 - viewed 398 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #146 on: February 24, 2011, 06:32:03 pm »

Kada je bio komandant Flote J. Tomsic (1945-48.), njegov pomocnik je bio S. Manola; Negdje imam nekoliko fotografija sa "Hvara" '45. ili '46. u Sibeniku.
Nemam sad pri sebi literaturu, ali mislim da je Manola bio Tomšičev zamjenik.
Naravno, ovim se "širenjima" nikako ne umanjuje velika vrijednost rada poštovanog KPecotića. 
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #147 on: February 25, 2011, 06:15:06 pm »

Štovani "kontraAdmiral1",

mislio sam da je moja druga verzija admirala koju sam objavio i konačna, tako sam bar izjavio. No ovaj se put potvrdila narodna "nikad ne reci nikad".

Poslije učestalih pitanja o drugu Srećku Manoli pokrenuo sam neku vrste istrage i pri tome ustanovio da moju listu treba dopuniti ne samo sa njime nego i sa drugom Markom Orhanovićem, koji je također bio jedan od kontraadmirala. Detaljnije o ovoj nadopuni i načinu kako je i što radio drug Srećko Manola objaviti ću na ovom portalu kada obradim bilješke dobivene u konzultacijama sa prof.dr. Kazimir Pribilović (kapetan bojnog broda u mirovini priznati povjesničar za mornaricu NOV i POJ i JRM).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #148 on: February 25, 2011, 06:48:17 pm »

Jednom sam napisao da je Marko Orhanović promaknut u čin kontraadmirala. Neki članovi foruma nisu se složili s time. Siguran sam da je gospodin Orhanović bio kontraadmiral. Jesmo li spomenili prvog promaknutog kontraadmirala, Ivana Kerna?
« Last Edit: February 25, 2011, 07:15:07 pm by brodarski » Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #149 on: February 26, 2011, 12:43:05 am »

Štovani "kontraAdmiral1",

mislio sam da je moja druga verzija admirala koju sam objavio i konačna, tako sam bar izjavio. No ovaj se put potvrdila narodna "nikad ne reci nikad".

Poslije učestalih pitanja o drugu Srećku Manoli pokrenuo sam neku vrste istrage i pri tome ustanovio da moju listu treba dopuniti ne samo sa njime nego i sa drugom Markom Orhanovićem, koji je također bio jedan od kontraadmirala. Detaljnije o ovoj nadopuni i načinu kako je i što radio drug Srećko Manola objaviti ću na ovom portalu kada obradim bilješke dobivene u konzultacijama sa prof.dr. Kazimir Pribilović (kapetan bojnog broda u mirovini priznati povjesničar za mornaricu NOV i POJ i JRM).

Poštovani kpecoticu, drago mi je ako su Vas dobacivanja s Palube potaknula na dopunjavanja koja će zacijelo rezultirati cjelovitom listom admirala JRM-a.
Pretpostavljam da je riječ uglavnom o rekonstrukciji na temelju vojnoga službenog glasila, a uvjeren sam da se Vaš popis neće mnogo razlikovati od onoga koji će nastati na temelju građe u Vojnoistorijskom institutu. Možda u tome zavodu, ili u nekoj drugoj ustanovi, već postoji lista admirala, ali javnost za nju ne zna. 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.