PALUBA
April 26, 2024, 05:12:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Maketa tenka Tigar I dosadnog clana Kamaz  (Read 19763 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« on: October 24, 2010, 09:49:05 pm »

 Grin

Evo da i o tome malo beknem:
reč je o RC modelu 1/16 Tigra I i to prve produkcije (bile su tri faze-da sad ne ulazim u to pravilo pogledajte doli link 3. o verzijama). Ovo je proizvod firme Heng Long koja se bavi već par godina (oko 10-tak) izrdnom RC tenkova (uz ostale RC stvarčice) i to večinom kopija Tamiye. No kako je Tamiya inače preskupa marka (od oko 300-400$ i pa više), HL je doista pristupačan i isplatljiv projekt. Naime, Tamiya radi svoje 1/16 tenkove na bazi maketa (potrebno je i neko maketarsko znanje za sklapanje) i to dobro dođe ako imate maketarskog znanja u rukama, no ako niste u maketarstvu a neželite bacat previše novaca, HL je doista solidna solucija; jeftin, složen (izvadite ga iz kutije i upalite), funkcionalno gotovo ravan Tamiyi(više-manje) i ako ste spremni za nadogradnje, prepun slobodnog prostora.
O.K., zašto baš Tigar? Pa, najiskrenije rečeno, kupovao sam ˝na metre˝ (Tigar je najveći ili barem u gornjoj skupini velikih), a i u svojoj 200+ kolekciji maketa (vjerovali ili ne---ni ja nevirujen ) neman Tigra I i to nijednog (Tigra II tj King tiger-a iman dva).
Naručio sam ga preko Ebay-a za 136$ sa poštarinom (tada najniža za taj tip Tigra), no uz prekrasni porezni sustav došao me 45$ više (PDV , a nema posebnog poreza jer je to IGRAČKA Grin). Putovanje do RH (iz Hong Konga) je trajalo oko 45 dana (dakle iša je na magarcu ˝putevima svile˝), i iša je priko Švicarske. Kada je doša ima san šta i uzest u ruke-masa mu je oko 5kg (kutije), a dimenzije 55X23x19cm (d/š/v). Uz njega dobijete (u S&S verziji---smoke&sound) tenk, daljinski, antenu za njega i posebnu za tenk, paket 6mm (BB) kuglica za top, 35ml (stvarno bude oko 25ml) bočicu glikola za dimnu jedinicu, dodatke (blatobrani/bacači dimnih granata na kupoli i komadant) i bateriju 7.2V 1700mAh Ni-Cd (slabija baterija) te zidni punjač za nju.
Evo malo korisnih linkova:
1. o Tigru 1:1
2. malo o povjesnim fotografijama
3. o prošlosti Tigra prošlosti Tigra
4. o Heng Longu  i njihovu Tigru
« Last Edit: October 25, 2010, 10:04:28 am by bozo13 » Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #1 on: October 24, 2010, 10:03:25 pm »

E sad, zašto sam naveo S&S, zato jer ima tri verzije HL Tigra:
1. osnovni model, sa programirajučim radom modela = matična pločica je RX-13, tenk može ičui samo brzo naprid/nazad/livo/desno i mix istih, te se određeni pokreti mogu programirat, pa pustit program da ˝sam vozi˝. Rotacija kupole/pucanje topa/elevacija istog su kod svih verzija isti.
2. nadograđeni model dolazi sa dvostupanjskim pogonom naprid/nazad, ostalo je sve isto u kretanju. Nema više programiranja, ali su dodani mitraljez (na tjelu tenka ima mali plastični mitraljez koji na vrhu svijetli crvenim sjajem i iz zvučnika se čuju pucnjevi) i pucanj topa (uz glasni pucanj iz zvučnika tenk se naglo trgne naprid nazad, ali toliko jako da bi posada u njemu bila pasirana u trenu). Tu je matična pločica RX-14
3. Najnovija verzija, uz sve što ima 2. verzija dobiva i dimni efekt (kada se uključi tenk na ˝start˝ botunu na daljinskom upravljaču iz auspuha krene oblačak dima), ali koji nije u skladu s radom motora (bio u punoj brzini ili pak u ˝leru˝ dim izlazi jednako). Tongue

Dodatne varijante opreme su metalni sustavi prenosa, metalne gusjenice, pogonski, cestovni i zatezni kotači i ramena (cestovnih kola kao i zatezača), no kada to idete ugrađivati onda tu morate još dodati i metalnu kadu (dno tjela tenka) zbog sila, a i ako vam se da torzione šipke (kao i kod pravog Tigra), no tada čete gledati račun koji vam neće baš bit srcu drag.
Sve u svemu, nadogradnja je miljun i sve su dostupne. (najkrajija je full metalni RC model koji je rađen večinom od tokarenog aluminija )

Zato sam ja uzeo S&S verziju, što zbog dobre početne baze za doradu, što zbog RX-18 ploče koja nudi više opcija.

E, da i da ne zaboravim; postoji i glavna razlika u naoružanju: moj ima 6mm kuglice/top (airsoft) dok su isto tako dostupni i IR (infra crveni) sustavi koji se mogu koristiti samo u igri s drugim IR tenkovima (inače nemaju smisla). IR sustavi imaju posebne IR resiverte koji bilježe pogotke tako da se pogođeni tenk počne sitno rotirat na mjestu, a nakon trečeg pogotka postane ˝isključen˝ na minut-dva.
Evo mali link za Jubito na kojem se vidi natjecanje RC tenkova
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/1ACvzzINRko?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Pogledajte malo bolje koliko godina mogu imat vlasnici istih  
« Last Edit: October 25, 2010, 10:05:38 am by bozo13 » Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #2 on: October 24, 2010, 10:12:53 pm »

Radim konkretno tenk broj 321, 505 schwere, 3 compani tj:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://members.iinet.net.au/~wackywheelz/tigers/3rd_505_321.html

Dakle, zimmerit i bodljikava žica mi neginu.


* 3rd_505_321.jpg (86.24 KB, 1018x472 - viewed 399 times.)
« Last Edit: October 25, 2010, 10:12:04 am by bozo13 » Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #3 on: October 25, 2010, 12:11:32 pm »

Evo malo slika:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]




Ka šta se ima vidit, zimmerit je još u nastajanju, elktronika čeka još par djelova ali sve ide polako al sigurno prema kraju.


* kiki3.jpg (85.98 KB, 1024x768 - viewed 687 times.)

* kiki4.jpg (82.16 KB, 1024x768 - viewed 377 times.)

* kiki5.jpg (88.17 KB, 1024x768 - viewed 350 times.)

* kiki7.jpg (101.73 KB, 1024x768 - viewed 316 times.)

* kiki8.jpg (94.65 KB, 1024x768 - viewed 235 times.)

* kiki10.jpg (85.29 KB, 1024x768 - viewed 286 times.)

* kiki.jpg (120.9 KB, 1024x768 - viewed 188 times.)

* kiki1.jpg (130.74 KB, 1024x768 - viewed 326 times.)

* kiki2.jpg (142.29 KB, 1024x768 - viewed 242 times.)

* kiki6.jpg (111.05 KB, 1024x768 - viewed 175 times.)
« Last Edit: October 25, 2010, 12:29:35 pm by trifko86, Reason: Ubačene slike u Attachment » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #4 on: October 25, 2010, 12:28:45 pm »

Bravo, bravo!

(e da je bila takva sprava, tko zna kako bi isao II SR  Wink)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5 on: October 25, 2010, 01:22:41 pm »

To češ se takmičiti/boriti sa njim?

To me zanima, da ti "drugi" ne oštete dodatke, koje si napravio.
Istotako me zanima, dali češ ugraditi mini kameru, da imaš "feeling" ga si u tenku. Wink

LPB
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #6 on: October 25, 2010, 03:46:55 pm »

Onda ce mu trebati tri mini kamere (Komandir, nisandzija i vozac). Grin Grin Grin
@Kamaz, brate, pa ovo je cela nauka.  Shocked Shocked Shocked
Jel mogu malo da se igram kada ga zavrsis ??  angel
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #7 on: October 25, 2010, 05:14:58 pm »

Eh, da zaboravije san reč: ono gori šta se vidi malo zeleno do Tigra je M-84 Tongue Tek toliko da dobijete dojam (je da su 1/35 i 1/16, no u svjetu ratnih/oklopnih maketa 1/35 se smatra ˝velikim˝ mjerilom). pilot

Točnije dvi kamere:
jedna u tilo, tj u otvor vozačeva vizira a druga na mjesto punjača topa di bi triba doč njegov mitraljez. Naime, kamere su malene šta im omogučuje laku instalaciju, a isto tako imaju i maleni otvor kroz koji dobivaju sliku (cca. 1.5-2mm, neman ih sad još ispred sebe, ali kad dođe vidit čemo na čemu sam). Ipak, šta se tiće treče kamere, nju bi se moglo postaviti na rotirajući nosač poviše kupole komadanta da simulira njegov 360° pogled kroz vizire na njoj. Ipak, ja želim imati što autentičniji izgled, pa tu treču neču stavljat tu nego negdi okolo u prostoru di mogu iz ptičje perspektive vidit di je tenk.
Šta se tiće natjecanja, ovdi u RH skoro niko ni nezna da ove stvari postoje, jedino bliže misto je Italija, a kako inače nisan natjecateljski tip, svjedno mi je da mi je i ispod ponistre (prozora), svejedno nebi iša.
Oštečenja nisu moguča jer se nenatječe sa BB berzijama nego samo IR, tj tenkovi ˝pucaju˝ jedan na drugoga (točnije pogađaju jedan drugome IR senzore na vrhu kupole) pomoču IR lampica/LED koje ugrade obično u cijev tenka (no može i do nje). Taj domet tog sustava je oko 12-13metara, dok je BB-a 25m (bar na kutiji). Tako da nema straha od opadanja zimmerita (kad mi već kosa opada od muke pravljenja istog).
A da li je nauka ili ne, pa možda, elektronika zahtjeva neko predznanje komponenti i njihova djelovanja u ele. sustavu, isto tako kao i lemljenje koje zna bit dosta zeznuto ako se nezna šta di napravit, no uz današnje slika-po-slika internet vodiče, kao i dosta dostupnu elektro ponudu, nije toliko teško (i ja san više manje povata sve sa neta uz pomoć par dobrih električnih šema). Ta više manje svi mi imamo osnovno znanje o elektronici koje smo stekli još na ˝tehničkom˝ iz osnovne.  
Tjekom tjedna ću prič na dvi-tri modifikacije iz elektro sustava, uz naravno slike, al sve u svemu ništa preteško.

P.S.  Grin vidin da ove slike o elektronici izbjegavate ka crnog đavla---samo tri pogleda  Grin al imajte na umu da je elektronika više od pola dojma, jer tenk nema interijera tako da nije samo statični model
« Last Edit: October 25, 2010, 05:21:07 pm by kamaz » Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #8 on: October 25, 2010, 05:22:33 pm »

Jel mogu malo da se igram kada ga zavrsis ??  angel

Naravno, ali samo uz moje budno oko (ako se probudin taj dan Wink). 
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #9 on: October 26, 2010, 05:14:49 pm »

Svaka čast.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #10 on: October 26, 2010, 06:03:02 pm »

Svaka čast Kamaz, i nikako ne stoji ono "dosadni član" iz naslova teme. Makete su ti super!
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #11 on: October 26, 2010, 09:49:08 pm »

Svaka čast Kamaz, i nikako ne stoji ono "dosadni član" iz naslova teme. Makete su ti super!

Nisan to ja stavija, to su ovi sa foruma Grin Tongue
(malo smija nikome ne škodi)
Sutra ide malo dosadne elektronike. Nadan se da ću pojasnit stvari više manje dobro, al ako ima iko kakvi komentar, slobodno uletite i korigirajte, jer tu sam da ˝podučavam˝ ali i da učim.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #12 on: October 26, 2010, 09:57:50 pm »

Možemo li sa tvojom dozvolim da preimenujemo temu Kamaz?
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #13 on: October 26, 2010, 10:53:40 pm »

Da zaista, naslov teme bi trebalo promeniti, jer ovo je sve samo ne dosadno! 
Svaka ti čast, nisam video ovako nešto ranije!   
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #14 on: October 27, 2010, 06:45:24 am »

Kamaz, dali je elektronika tvoje djelo?
Ako me pogled ne vara, nešto je "tvorniško" nešto si sam dodao/napravio.

Problem oko elektronike je u tome, (bar za mene) jer prvi put vidim kako to izgleda na RC tenku. Pa nemam sa čime da usporedim.
Elektroniku broda imamo u temi Viribus-Unitis.
Zato i komentiram izgled, jer to mogu usporediti sa več videnim.

A sada natrag na rad, ima nas tu puno koji pratimo napredak.. Wink

LPB
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.