PALUBA
April 16, 2024, 10:40:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarički nastavni centar Pula  (Read 64856 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #60 on: June 28, 2015, 03:50:21 pm »

По правили старешине стоје са десне стране строја. дакле, војни полицајци су постројени по ПС-у.  Зашто код осталих стоје с леве мора бити да је то неко наредио (свечани дочек је колико видим с лева па вероватно због тога), а овима наредба није стигла на време.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #61 on: June 28, 2015, 06:50:44 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



polaganje zakletve 100 klase , 6.10 .1990

Zanimljiva fotografija, snimljena je na Muzilu. To je bila jedna od zadnjih klasa MNC-a u Puli. Već 1991. su počeli problemi, tako da su možda
bile još dvije klase, najviše tri.

Možda jedno pitanje za bolje poznavatelje propisa o postrojavanju u JNA i JRM. Na ovoj fotografiji su lijevo (po bijelim opasačima) pripadnici
Vojne policije. Njihovi starješine su na desnoj strani stroja, dok su kod svih drugih jedinica starješine bile na lijevoj strani bar mi se tako čini
na ovoj fotografiji. Kako je to bilo moguće, zar nije bio jedinstveni propis o postrojavanju?



Neznam zasto su staresine tako postrojeni jedni sa leve drugi sa desne , a bilo je jos 5 klasa posle ove , 105 klasa je bila poslednja na muzilu , u Splitu sam dočekao 104 u julu mesecu 1991
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #62 on: June 29, 2015, 05:51:09 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



polaganje zakletve 100 klase , 6.10 .1990

Zanimljiva fotografija, snimljena je na Muzilu. To je bila jedna od zadnjih klasa MNC-a u Puli. Već 1991. su počeli problemi, tako da su možda
bile još dvije klase, najviše tri.

Možda jedno pitanje za bolje poznavatelje propisa o postrojavanju u JNA i JRM. Na ovoj fotografiji su lijevo (po bijelim opasačima) pripadnici
Vojne policije. Njihovi starješine su na desnoj strani stroja, dok su kod svih drugih jedinica starješine bile na lijevoj strani bar mi se tako čini
na ovoj fotografiji. Kako je to bilo moguće, zar nije bio jedinstveni propis o postrojavanju?



Neznam zasto su staresine tako postrojeni jedni sa leve drugi sa desne , a bilo je jos 5 klasa posle ove , 105 klasa je bila poslednja na muzilu , u Splitu sam dočekao 104 u julu mesecu 1991

Hvala na korekciji. Ako se dobro sječam zadnji mornari su iz kasarne Karla Rojca otišli na Muzil krajem osmog mjeseca 1991.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #63 on: June 29, 2015, 05:55:12 am »

По правили старешине стоје са десне стране строја. дакле, војни полицајци су постројени по ПС-у.  Зашто код осталих стоје с леве мора бити да је то неко наредио (свечани дочек је колико видим с лева па вероватно због тога), а овима наредба није стигла на време.

Zahvaljujem na službenom pojašnjenju i tumačenju PS-a.  Vidim da na mnogim fotografijama koje imam iz vremena Mašinske u Puli, starješine
stoje na lijevoj strani stroja. To je vjerovatno isto bilo naređeno jer je uvijek pregled jedinica (klasa) pitomaca išao sa lijeve strane.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #64 on: June 30, 2015, 07:04:32 am »

По правили старешине стоје са десне стране строја. дакле, војни полицајци су постројени по ПС-у.  Зашто код осталих стоје с леве мора бити да је то неко наредио (свечани дочек је колико видим с лева па вероватно због тога), а овима наредба није стигла на време.

Zahvaljujem na službenom pojašnjenju i tumačenju PS-a.  Vidim da na mnogim fotografijama koje imam iz vremena Mašinske u Puli, starješine
stoje na lijevoj strani stroja. To je vjerovatno isto bilo naređeno jer je uvijek pregled jedinica (klasa) pitomaca išao sa lijeve strane.

Evo i ova fotografija potvrđuje da su starješine bile na lijevoj strani stroja, jer je i svečani pregled išao sa lijeve strane. Na ovoj su fotki
pitomci i mornari postrojeni da gledaju u smjeru kasarne - zgrade Mašinske, a pregled se vršio sa lijeve strane, znači od ulaza i prijavnice.
Kada je bila prisutna i vojna muzika, onda su oni bili prvi postrojeni na lijevom kraju i tu bi komandant postrojenog ešalona podnosio raport
Izaslaniku ili nekom drugom pretpostavljenom starješini, a kada bi zajedno krenuli u obilazak, obično bi im se još priključio i Načelnik cijele
Mašinske. Tako mi je ostalo u sječanju.

Na drugoj fotografiji, snimljenoj isto u Mašinskoj ali zimi, se baš vidi da je na lijevom kraju prva postrojena vojna muzika i onda klase samih
pitomaca, mornara i obično bi jedan "podešalon" bili samo starješine i predavači koji nisu pripadali samo jednoj klasi. U cijelom postrojenom
redu samo se lijevo ispred orkestra vojne muzike ističe  "kapelnik" ili kako se to onda zvalo koji je ispred cijelog stroja, licem okrenut prema
naprijed radi odavanja pozdrava. Ovdje je obilazak vršio Načelnik Mašinske MT pukovnik Anton Štercaj, a komandant postrojenih ešalona je
bio MT potpukovnik Branko Kuhta inače načelnik MTSVŠ-a.

Kako je po PS-u bilo da starješine stoje s dene strane stroja (kako nam je to napisao uvaženi Džumba) to znači da je bilo izdavano i
posebno naređenje za postrojavanje da starješine budu na lijevoj strani stroja. To je ovdje vjerovatno izdavao načelnik Mašinske.


* Pula Mašinska sredinom šezdesetih 3.jpg (1867.81 KB, 3184x2064 - viewed 128 times.)

* Pula Mašinska cca 1971.jpg (205.76 KB, 1140x818 - viewed 142 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #65 on: June 30, 2015, 05:21:45 pm »

Својревремено се код свечаних постројавања у ВА КоВ издавала команда ""За дочек заставе старешине на лево крило". Заставни вод је увек долазио с лева, док је старешина коме се даје почаст долази са десне старне.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #66 on: July 11, 2015, 05:06:29 pm »

Evo kako je nekada izgledalo "unutarnje" dvorište Mašinske (kasarna Karlo Rojc za vrijeme JRM) dok nije bilo sagrađeno sjeverno krilo i tako
zatvoreno dvorište. Mornari su i onda imali vojničke i tjelovježbe. ova je fotografija već bila negdje postavljena ali u slabijoj kvaliteti i dijelom
ispisana, pa je zato postavljam ovako "čistu".

Vidimo da tada još nisu postojale one betonske kadice u dvorištu, one su očigledno kasnije sazidane, vjerovatno za vrijeme Italije.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #67 on: December 23, 2015, 02:56:58 pm »

Košarkaška ekipa MNC-a u Puli i Dražen Petrović 1983.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Košarkaška ekipa MNC-a u Puli i Dražen Petrović 1983. sa starješinama.[
attachment=2]


* Košarkaška ekipa MNC-a u Puli i Dražen Petrović 1983.jpg (122.7 KB, 870x580 - viewed 110 times.)

* Košarkaška ekipa MNC-a u Puli i Dražen Petrović 1983. 2.jpg (232.91 KB, 1050x700 - viewed 129 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #68 on: December 23, 2015, 04:21:17 pm »

A Neno Šarić u prvom redu? On ka nije važan! Svaki dan je u Partizana visija od jutra do mraka i tuka na koš. Čini mi se da vidin i Jarića. Vidija sam mu ženu ovog lita. Ima je bokun.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #69 on: December 25, 2015, 11:58:27 am »

A Neno Šarić u prvom redu? On ka nije važan! Svaki dan je u Partizana visija od jutra do mraka i tuka na koš. Čini mi se da vidin i Jarića. Vidija sam mu ženu ovog lita. Ima je bokun.


Nisam imao namjeru umanjiti nikoga, ali sam nekako uočio D. Petrovića i onda je i cijeli komentar bio vezan uz njega. Te godine je košarkaška
ekipa MNC-a Pula nizala pobjede, a što nije čudno s obzirom na igrače u ekipi.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #70 on: December 25, 2015, 01:38:27 pm »

Postava Petrovic, Saric Jaric uz jos bilo kija dva igraca mogli bi da igraju u tadasnjoj prvoj ligi bez problema.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #71 on: December 25, 2015, 03:29:27 pm »

Da se razumimo, nikad nisam pratio košarku. Nenu Slavicu znam ka dite a s bratom sam mu iša u školu. Košarkaše znam po tome što su trenirali u kafiću Basket. Acu sam poznava a s Draženom nisam nikad riči progovorija. Znam i braću Šarić. Tu smo približnih godina. Jarića i Slavnića dobro poznam. Slavnić je odličan čovik i sugovornik. Više ih poznam iz đira nego što sam ih gleda na terenu. nemam pojma kako su igrali.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #72 on: January 03, 2016, 10:06:32 am »

Pula  Oficiri JRM ispred MNC-a, kasarna Karlo Rojc.


* Pula Oficiri JRM ispred MNC-a kasarna Karlo Rojc.jpg (103.38 KB, 834x620 - viewed 137 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #73 on: January 03, 2016, 10:08:29 am »

Pula 1979. MNC polaganje vijenaca uz bistu Karla Rojca. Isječak iz "Čuvara Jadrana".


* Pula 1979. MNC polaganje vijenaca uz bistu Karla Rojca.jpg (192.85 KB, 620x800 - viewed 123 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #74 on: January 03, 2016, 10:11:04 am »

Pula cca 1986. Starješine MNC-a nakon svečanosti polaganja zakletve mornara. Pogled prema glavnom ulazu, lijevo se nazire krov tada već
proširene prijavnice.


* Pula cca 1986. Starješine MNC-a nakon svečanosti.jpg (201.58 KB, 1110x716 - viewed 141 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.