PALUBA
March 28, 2024, 09:51:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarički nastavni centar Pula  (Read 64503 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« on: October 29, 2010, 09:06:09 pm »

Trazeci nesto drugo,naletio sam na clanak o jubileju-30 godina MNC Pula.Pretrazio sam cio FORUM i nisam mogao da nadjem topic o MNC.Mislim da ce biti zanimljivih postova,jer kako se kaze u clanku,oko 200 000 mornara je proslo kroz MNC Pula- Ivan Goran Kovacic,Karlo Rojc,Sergej Masera-su pojmovi koji do danas zive u sve nas koji smo tamo prosli isnovnu obuku.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MNC Pula.jpg (198.89 KB, 768x993 - viewed 999 times.)
Logged
odrinak
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #1 on: February 19, 2011, 11:32:36 pm »


U MNC Pula sam na osnovnoj obuci bio od početka kolovoza 1972 do početka novembra 1972 - 4 mjeseca; ako se dobro sjećam bila je to 39. klasa u MNC, a bio sam u 1.četi 1.bataljona - znači Ivan Goran Kovačić. Ono što me i danas zanima je odgovor na pitanje: zbog čega je mornarica na Podgori 1972. sudjelovala s nečim što bih mogao nazvati "marincima". Naime, naš bataljon je od formiranja u IGK odmah bio obučavan i fizički spreman (i to kako) za izvršenje helikopterskog desanta u Blatu/Korčula. Sam desant je izvršen nedaleko od tribine s Titom i ostalima, a i danas poslije 40 godina mi se čini kako je to bio izvrsno odrađen posao od ljudi kojima je bio povjeren. U to vrijeme sam već bio odrastao, studij, radno iskustvo i mislim da smijem to ocjenjivati.
Nedavno sam bio u IGK poslije 40 godina - čuvaru parkirališta koji tamo sjedi sam promrmljao kako se idem samo malo prošetati, a on je bez zlobe samo odgovorio "Da,da, uspomene, uspomene!", Bilo mi je smiješno kad sam shvatio da takovih posjetitelja poput mene mora biti puno. Možda se još netko sjeća "Saure", a i Podgore,
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #2 on: February 20, 2011, 08:18:29 am »

Mislim da(koliko se sjecam) po"ratnom" rasporedu I bataljon se transformirao u bataljon mornaricke pesadije-tako su nam na prvoj "uzbuni" rekli kad smo posle nocnog marsa stigli na odrediste.
Logged
odrinak
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #3 on: February 21, 2011, 05:00:42 pm »

Kao da sam otvorio davno spremljenu knjigu:
komandant  IGK - kasarne ("Saura"), ujedno komandant I bataljona bio je u vrijeme 39. klase kf Jure Bakić, komandir (moje) I čete I bataljona pbb Manojlo Tančev, a komandir moga voda je bio pf Hristovski. Naime, taj bataljon zbog sudjelovanja na Podgori podoficire za vrijeme obuke nije niti vidio do povratka s Lastova. S danom zakletve ili još prije smo "pali" u ruke mladim poručnicima koji su nas odveli na Lastovo i Korčulu. Mislim da je jedasn od pomoćnika Bakića bio k Marjanović??, a sjećam se i povremenih dolazaka u kasarnu i zapovjednika MNC pukovnika??Pavkovića??. Na  "Podgori" su mornari iz bataljona za svefizičke i druge napore "krivili" admiralske ambicije Radosavljevića - tada vjerovatno zapovjednika Pule. I eto vraga - malo nakon Podgore je isti i dobio admiralski čin. Tako "znamo" za što smo skakali.
Anegdota i šala koliko hoćeš - bilo je i suza. Nešto šaljivo se dogodilo u IGK na zakletvi 40- klase. Došao sam s Katarine jer sam htio sresti prijatelje - "remce" i sa strane sam gledao cijeli događaj. Skoro do kasarnskog kruga je dolazila prova ogromnog broda za Bergessena - jedan od Berge brodova - tada možda najvećeg broda na svijetu. Postrojeni mornari ga nisu vidjeli okrenutih leđa, ali je zato počasna tribina mogla vidjeti samo tu ogromnu novogradnju. Predsjednik općine Pula (i njemu znam ime) je držao govor: "Drugovi mornari, u našoj Puli nećete  vidjeti samo ostatke prehistorijskih kultura, u Puli nećete naći samo ostatke grčke i rimske civilizacije, u Puli nećete naći samo ostatke srednjevjekovne Pule, nećete naći samo ostatke austrijske carevine. U Puli ćete itekako dobro vidjeti i ostatke našeg samoupravnog, socijalističkog..." Na tribini sam primjetio jedan vrlo, vrlo diskretan smijeh, a oni postrojeni mornari sigurno nisu primijetili ništa.

Da li se dobro sjećam da su u IGK tada bili paluba, signalisti i mašinisti - dakle 3 bataljona?
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #4 on: February 21, 2011, 07:20:16 pm »

U IGK je bio samo I bataljon(cetiri cete) palubarci.Vezisti i masinci su bili u susedstvu(Rojc) ali smo sva tri bataljona koristili vojnicki restoran u IGK-eto zabune!
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #5 on: February 22, 2011, 09:30:06 am »

Koji bataljon smo bili mineri na Muzilu? Poslednji objekat, ona stara zgrada. Jel bio peti? Komandant je bio Bonin Romano.
Logged
offshore
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7


« Reply #6 on: September 13, 2011, 09:31:27 pm »

tamo sam nacvrckan dosao 84. , podijelili nam uniforme i sl. i u kamion - na muzil. nezaboravno. Wink
Logged
Ray
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #7 on: March 10, 2012, 11:07:12 pm »

Ja sam bio u Rojcu na obuci 1984.Novembarska klasa.77 klasa.
Dosao sam razvaljen u kasarnu,a na kapiji smeh sa ekipom iz vojvodine koja nije smela da udje.
Dobio sam ves signalista.
Komandir cete je bio jedan zastavnik,u odsustvu nekog kapetana koga za tri meseca nisam video.
Komandir voda mi je bio mislim Dusan Siljan.
Dva desetara jedan iz Sesveta a drugi iz Beograda.Jedan se zvao Pavlovic a drugi Klen.
Ekipa u vodu raznolika,ali ok za zezanje.
Naj faca u vodu je bio mornar iz Novog Sada a prezime necu nikada zaboraviti zbog izgleda.Vignjevic.Masinovodja tada u JZ.Na teretnim vozovima.
Imali smo tada u kasarni lika koji je godinama bio po zatvorima jer nije hteo da obuce uniformu.Neki sektas iz Dubrovnika.To mu je bilo zadnje dovodjenje u JNA.
Znam d aje proveo nekoliko godina po zatvorima.
Secam se faca u pritvoru,popeo se na prozor i pisa napolje po vojnicima koji prolaze.
Te godine je u Puli padao sneg i bilo minus.Crnogorac na strazi,od zime poceo da krvari.A bio iz Bara.
SEcam se svih.Bilo je lepo nekada dok smo bili mladji.
Jedno jutro rano smo se svi razisli,bilo je malo tuzno.Posle 3 meseca,odjednom jedan po jedan nestadose.Prekomanda.
Ja sam otisao u Loru na torpedne camce.
Vozio nas brod Liburnija.
Pozdrav za sve oficire i mornare.
Markovic iz Beograda
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #8 on: March 11, 2012, 06:13:42 am »

Siljan Dušan je bio moj klasič. XXI. klasa MSTVŠ. Školu smo završili u istoj toj kasarni. Bio je jako visok, na žalost, nemam nikakvih podataka gdje je on sve ove godine.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #9 on: March 11, 2012, 09:06:49 am »

Ray, sasvim isto kao ja, samo, da sam bio ja 74.klasa. Komandir čete je bio Pk Jovanović Miloš a komandir voda Šebenik Prvanko. Na koji torpedni si bio signalista?
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #10 on: March 11, 2012, 09:05:56 pm »

Siljan Dušan je bio moj klasič. XXI. klasa MSTVŠ. Školu smo završili u istoj toj kasarni. Bio je jako visok, na žalost, nemam nikakvih podataka gdje je on sve ove godine.
Siljan Milorad,
mislim da je u Puli, jos igra sah. moze se vidjeti na internetu. Pretpostavljam u penziji.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #11 on: March 11, 2012, 09:38:40 pm »

Ray, sasvim isto kao ja, samo, da sam bio ja 74.klasa. Komandir čete je bio Pk Jovanović Miloš a komandir voda Šebenik Prvanko. Na koji torpedni si bio signalista?
Šebenik je moja generacija. Proveli smo deo djetinjstva upravo u zgradi Karlo Rojc u pitomačkoj školi.
Završio je 1966 god. Elektroničar - radio telegrafista. Mislim da živi u Puli u mirovini.

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jovanović Miloš , penzionisao se sredinom devedeseti, živi u Ubu.


* 08 Vezisti elektronicarii.JPG (246.94 KB, 2340x2364 - viewed 1172 times.)
Logged
mornar1977
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #12 on: January 11, 2013, 09:43:39 pm »

50. klasa MNC III bataljon, pbb Petra Viškovića
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #13 on: January 12, 2013, 12:00:32 am »

Trazeci nesto drugo,naletio sam na clanak o jubileju-30 godina MNC Pula.Pretrazio sam cio FORUM i nisam mogao da nadjem topic o MNC.Mislim da ce biti zanimljivih postova,jer kako se kaze u clanku,oko 200 000 mornara je proslo kroz MNC Pula- Ivan Goran Kovacic,Karlo Rojc,Sergej Masera-su pojmovi koji do danas zive u sve nas koji smo tamo prosli isnovnu obuku.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
može li ova foto jo jednom u originalnoj veličini.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #14 on: January 12, 2013, 06:32:17 am »

Koji bataljon smo bili mineri na Muzilu? Poslednji objekat, ona stara zgrada. Jel bio peti? Komandant je bio Bonin Romano.

Bonin Romano je bi neko vrijeme na TČ 217 kao pom. K-danta (1975-6 ?)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.048 seconds with 24 queries.