PALUBA
June 18, 2019, 01:53:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno,
Obaveštenje o dopunama pravilnika foruma
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Cudni projekti artiljerije bivseg SSSR  (Read 7160 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #15 on: March 13, 2019, 10:39:19 pm »Курчевски је експериментисао и са 305мм БСТ топом за разарач. Да су опити били успешни, нешто би од тога било. Очигледно није.
Во основа  советите биле задоволни од работата на курчевски и имале планови за копнена тешка хаубица од 305 мм поставена на тело од тенк  се изгледа на т-35 /Црвената армија сепак нарачал 5000 безповлечни 37 мм против тенковски пушки и 76 мм противтенковски топови по принцип на Курчовски.Но поради тоа што Курчевски припајга на групата која е блиска со маршолот Тукачевски тое е затворен и подоцна убиен од НКВД поради тоа што направил некорисно оружје за црвената армија и сите тие 5000 негови бесповлечни топови се повлечни и стопени до 1939 година .Се отвора прашањето колку ке беа од корист тие 5000 бесповлечни топови ако русите ги адаптираја да испалуват кумулативни гранати кон германските тенкови во 1941 година колку ке беа загубите на германските тенкови на пример за време на пролетната германска офанзива во 1942 година?

* Леонид_Курчевский.jpeg.jpeg (17.98 KB. 267x360 - viewed 30 times.)

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #16 on: March 14, 2019, 11:28:01 pm »

Курчевски 76 мм бст тенк  русите направиле 487 вакви топови .Дел се употребуват во војната во Финска каде 2 се заробени и еден предаден на Германците во 1940 година овој заробен руски бст топ   ке биди основа за развојот за германските БСТ во втора светска војна .


* bpk_4.jpg (141.16 KB. 580x580 - viewed 14 times.)

Logged
Prvačić
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 572


« Reply #17 on: March 15, 2019, 12:07:20 am »

Problem BsT Kurčevskog je bio taj što u to vrijeme u SSSR nije bio konstruisan kumulativni projektil.
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #18 on: March 15, 2019, 12:46:51 am »

Problem BsT Kurčevskog je bio taj što u to vrijeme u SSSR nije bio konstruisan kumulativni projektil.Toчно така но кој знај можи во тие нивни советски архиви ке се најди некој научник кој во 30 тите се занимавал со монро ефектото но чистиките од сталин си го направи своето.
Сепака Курчовски не е прв што во ссср создавал БСТ   имало и други такви конструктори на БСТ но чистките целосно ги исчистиле од историјата..
На фотографијата Беркалев 76мм БСТ топ

* беркалев.jpg (60.02 KB. 712x327 - viewed 19 times.)

Logged
Prvačić
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 572


« Reply #19 on: March 16, 2019, 06:10:14 pm »

Tačno, nije rad na BsT uzrok smrti Kurčevskog, ali nedostatak kumulativnog projektila ima veze sa neuspjehom BsT.

Činjenica je da su mnogi uspješni konstruktori bili po logorima u SSSR-u, npr. Tupoljev, Polikarpov, Mjašičev, Ciruljnikov i mnogi drugi.
Logged
kumbor
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 416


« Reply #20 on: March 16, 2019, 09:29:47 pm »


Да, али иако су били формално у логору - ГУЛагу, при тим логорима су били добро опремљени конструкторски бирои тзв. Шараге (Шарашке). Ту су конструкторима и инжењерима били обезбеђени сви услови за рад - добра храна, здравствена заштита, техничка средства, итд. Мислим да нису добијали плату, или бар не пуну плату.
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #21 on: March 16, 2019, 11:44:09 pm »

« Last Edit: March 16, 2019, 11:51:18 pm by gocemk » Logged
Prvačić
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 572


« Reply #22 on: March 16, 2019, 11:56:44 pm »


Да, али иако су били формално у логору - ГУЛагу,

Nisu oni formalno bili u logoru, oni su stvarno bili u logoru.
Formalno biti u logoru bi značilo da se u papirima vode da su u logoru, a stvarno žive kod svojih kuća.
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #23 on: March 17, 2019, 12:00:37 am »

Историја на кумулативните гранати .Интересено е руското истражување кое почнало во 1925 година но  во 1932г прекинало иако биле доста задоволни од ефектот на кумулативните експлозици но дури 1942 година ке се појави првата советска кумулативна граната

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a220095.pdf
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 25 queries.