PALUBA
March 29, 2024, 01:01:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Srpska golgota 1912. - 1916.  (Read 36580 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #30 on: September 03, 2013, 08:54:56 am »

Poznata slika.

Nosiljka sa obolelim Vojvodom Putnikom u povlačenju preko Albanije i antologijski Vezirov most i posledice Bele smrti.

Fotografije čuvenog Riste Marjanovića.



* KPN.jpg (32.69 KB, 400x242 - viewed 646 times.)

* VM.jpg (35.54 KB, 400x253 - viewed 655 times.)

* Bela smrt.jpg (25.45 KB, 400x291 - viewed 618 times.)
Logged
draganilic2
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #31 on: December 20, 2013, 11:17:57 pm »

Ove dve fotografije ( iz porodicnog albuma )do sada  nisu nikada objavljene . Na nima je moj pradeda Aleksandar Ilic mesto Natalinci , srez Oplenacki , Albanska Spomenica od  23.11.1921 gobine ,  Karadjordjeva zvezda , Medalja za gradjanske zasluge od 01.05.1930 . Snimljene su na Uskrs 1916 godine na Krfu .


* Ilic Aleksandar negde na Krfu 1916 godine.jpg (388.98 KB, 886x643 - viewed 186 times.)

* Picture 001.jpg (212.44 KB, 896x624 - viewed 195 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #32 on: May 13, 2014, 03:12:07 pm »

Албум сећања на наше претке из Првог светског рата

Galerija fotografija iz I svetskog rata, dobrim delom do sada nepoznate.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #33 on: July 29, 2014, 09:03:00 am »

Писмо једне Гркиње са Крфа српском официру

...Крф је онакав какав је био и пре 1915. године. Мени чак изгледа да је гори него пре. Онемео је, пуст, не пева више. Ваш народ стално пева, и на то певање и тај жагор била сам се толико навикла. Можете да ме сматрате за великог непријатеља вашег народа, јер сам увек желела да се што доцније вратите у своју отаџбину. Дошли сте, показали сте шта је живот и отишли, а нас оставили несрећне. Опет ћемо бити саме у друштву намрштених лица, усред разговора о новцу и опкољене до смрти овом страшном водом, јер даље не можемо. Шта нам вреди и лепота и све друге лепе особине, које су Срби код нас нашли, кад нико у томе не уме да ужива. Благо оним девојкама које су Срби одвели одавде и спасли живота на овом љубавном острву, пуном сунца и чемпреса, али без људи и љубави.

(За време боравка српске војске на Крфу, многи официри и војници оженили су се девојкама са Крфа. Будући министар спољних послова Краљевине Југославије, Александар Цинцар Марковић, такође је био ожењен Крфљанком Идалијом Зерва.)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Фотографија са свадбе српског официра и Крфљанке.


* свадба на Крфу .jpg (515.16 KB, 1164x861 - viewed 160 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #34 on: July 29, 2014, 09:55:24 am »

Велику улогу у васкрснућу српске војске имао је Крфљанин Милтијадис Маргаритис, власник фабрике прехрамбених производа.  У тренуцима највеће драме и искушења,
Маргаритис је све своје активности и имовину ставио у службу српског народа. Умро је у сиромаштву 1939.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Милитијадис Маргаритис, почасни конзул Краљевине Србије
на Крфу за време Првог светског рата.


* Милтијадис Маргаритис.jpg (319.66 KB, 924x1320 - viewed 156 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #35 on: August 01, 2014, 05:55:23 am »

Evo i jedne priče u vezi tih vremena:


 Mi mou thimonis matia mou -
- Da li znate da postoji jedna legenda koja na najlepši mogući način povezuje Srbe i Grke? Legenda o ljubavi, istini, prkosu…naposletku i o rastanku, daljini i bolu dvoje zaljubljenih. Naime, ova legenda seže sve do Prvog svetskog rata i strašne sudbine koja je zadesila srpski narod.Srpska vojska, suočena sa napadom Bugarske i Nemačke, beše primorana da se povuče iz Srbije preko nepreglednih planina Crne Gore i Albanije. Gladni, promrzli, bolesni…prevališe stotine kilometara sve do grčkog ostrva Krf. Tu bejahu dočekani kao u sopstvenoj kući. Lokalno grčko stanovništvo, iako malobrojnije od silne srpske vojske, pružilo im je hranu, utočište i preko potrebnu podršku i reč utehe. Pitate se sigurno gde je mesto legendi u ovoj istorijski potkovanoj priči.Legenda govori o velikoj ljubavi između jednog srpskog vojnika i Grkinje sa Krfa. Kažu da su takve ljubavi, nastale u tmurnim, sumornim, ratnim vremenima, zapravo i najjače, najiskrenije…snagu da istraju pronalaze u svemu što ih okružuje. Ipak, dužnosti prema Kralju i otadžbini, bile su važnije od svega…nakon oporavka na Krfu, srpska vojska krenula je u proboj Solunskog fronta i oslobađanje voljene Srbije. A jednoj ljubavi daljine su donele kraj…a legenda kaže da je pjesmu „Mi mou thimonis matia mou“ ta devojka sa Krfa ispevala Srbinu koga je snažno volela…Ipak, to je samo legenda o pesmi koja, sa sigurnošću možemo reći, predstavlja himnu srpsko-grčkog prijateljstva,

Ne ljuti se na mene, oko moje
što u tuđinu odlazim
ptica ću postati
i ponovo ću tebi doći

Otvori prozor
plavi bosiljku moj
i slatkim osmehom
poželi mi „laku noć“

Ne ljuti se na mene, oko moje
što cu te sada napustiti
i dođi na kratko, da te vidim
da se od tebe oprostim..

Otvori prozor
plavi bosiljku moj
i slatkim osmehom
poželi mi „laku noć“

Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #36 on: August 01, 2014, 04:30:51 pm »

Καλή ώρα στρατιώτη σερβικο!

У добар час, српски војници. Нека вас Бог поживи, добри Срби, и увек помогне вама и вашој војсци да се вратите кућама и породицама које вас тако жељно очекују.
И данас и увек ми ћемо се за вас молити Богу као једнаки Хришћани са вама. Идите децо! Ето, тим изразом наши славни преци су се опраштали од своје јуначке деце
кад би ова полазила у славу. И тај израз више него ма где доликује да се један упути вама - племенита децо, храбре и славне Србије.
Идите децо! Цео Крф вас обожава и прати на пут ка срећи ваше отаџбине! (М. Ландис)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Опорављена српска пешадија напушта Крф, полазећи у нове борбе.


* Збогом Крфе!.jpg (288.75 KB, 1448x888 - viewed 165 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #37 on: September 15, 2014, 01:34:52 pm »

А ти путниче, кад дођеш на Крф, прођи га унакрст, обиђи гробља и гробове бесмртника српских и одај пошту сенкама њиховим и ослушни шапат који се слива са шумом морских таласа: Овде завршисмо свој пут у славу и част отаџбине. Причајте целом свету, и мајци Србији и потомцима нашим, како се скупо платила слобода. (Из Зоре, календара за просту 1917. годину, штампаног на Крфу.)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Српски војник после повлачења.


* српски војник .jpg (207.09 KB, 760x972 - viewed 156 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #38 on: September 15, 2014, 03:40:48 pm »

Καλή ώρα στρατιώτη σερβικο!

У добар час, српски војници. Нека вас Бог поживи, добри Срби, и увек помогне вама и вашој војсци да се вратите кућама и породицама које вас тако жељно очекују.
И данас и увек ми ћемо се за вас молити Богу као једнаки Хришћани са вама. Идите децо! Ето, тим изразом наши славни преци су се опраштали од своје јуначке деце
кад би ова полазила у славу. И тај израз више него ма где доликује да се један упути вама - племенита децо, храбре и славне Србије.
Идите децо! Цео Крф вас обожава и прати на пут ка срећи ваше отаџбине! (М. Ландис)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Опорављена српска пешадија напушта Крф, полазећи у нове борбе.


Кали ора стратиоти сервико.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #39 on: March 07, 2015, 09:12:24 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Čiju uniformu nosi treći sleva? Britansku? Grčku?


* 1.jpeg (337.73 KB, 970x524 - viewed 194 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #40 on: March 07, 2015, 09:19:52 pm »

Čiju uniformu nosi treći sleva? Britansku? Grčku?

Britanci.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #41 on: September 04, 2015, 08:53:51 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Александар Дероко

Чувени београдски архитекта, пројектант првобитног изгледа храма Светог Саве на Врачару био је праунук Венецијанца Марка де Рока који је дошао у космополитски Дубровник и у њему остао. Његов деда Јован из Дубровника се преселио у Београд, и постао наставник сликарства. Породица је становала у Кнез Михаиловој улици 1-3, на углу са Сремском, у кући Дероковог деда-ујака Јована Ђорђевића, оснивача Српског народног позоришта у Новом Саду, писца текста „Боже правде” и наставника историје и географије младог краља Александра Обреновића..


* 10387222_10153559723699655_1485626758258356652_n.jpg (40.57 KB, 500x500 - viewed 170 times.)
Logged
RILE-NS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #42 on: September 08, 2015, 07:35:12 pm »

Καλή ώρα στρατιώτη σερβικο!

У добар час, српски војници. Нека вас Бог поживи, добри Срби, и увек помогне вама и вашој војсци да се вратите кућама и породицама које вас тако жељно очекују.
И данас и увек ми ћемо се за вас молити Богу као једнаки Хришћани са вама. Идите децо! Ето, тим изразом наши славни преци су се опраштали од своје јуначке деце
кад би ова полазила у славу. И тај израз више него ма где доликује да се један упути вама - племенита децо, храбре и славне Србије.
Идите децо! Цео Крф вас обожава и прати на пут ка срећи ваше отаџбине! (М. Ландис)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Опорављена српска пешадија напушта Крф, полазећи у нове борбе.


Кали ора стратиоти сервико.

Ωρα καλη Σερβοι στρατιωτες.   Ora kali Servi stratiotes.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #43 on: March 19, 2016, 01:40:08 pm »

Српски официри на положају изнад Љеша 1912. године. (разгледница)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 972116_558247941008594_6393403874906060572_n.jpg (60.87 KB, 720x477 - viewed 151 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #44 on: May 03, 2017, 12:04:22 pm »

Francuski i srpski vojnik fotografisani u parizu 1916. godine

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Париз 1916..jpg (33.66 KB, 652x417 - viewed 74 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.