PALUBA
April 18, 2024, 08:38:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sporazum o zabrani kasetnih bombi  (Read 4946 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 985


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: May 29, 2008, 09:43:00 pm »

Sporazum o zabrani kasetnih bombi

29. maj 2008.
 
Dablin - Vlade više od 100 zemalja potpisale
su u Dablinu nacrt međunarodnog sporazuma
o zabrani upotrebe i skladištenja kasetnih bombi,
s tim da će biti izuzete neke države.


Pod pritiskom članica NATO-a, tekst konvencije o zabrani kasetnih bombi sadrži i ustupak prema Amerikancima i drugim državama koje žele da nastave proizvodnju i upotrebu ove vrste municije, jer dozvoljava vojnu saradnju između zemalja koje će u decembru u Oslu potpisati sporazum i onih koje to ne žele da učine. Glavni proizvođači nisu učestvovali.

Sporazum o zabrani upotrebe kasetnih bombi obavezuje države potpisnice da ovu vrstu bombi uklone iz svog arsenala u roku od osam godina.

Glavni proizvođači tog oružja - SAD, Izrael, Kina, Rusija, Indija i Pakistan - nisu učestvovali na konferenciji u Dablinu, saopštivši da neće podržati sporazum, prenela je agencija DPA.

Kasetne bombe se prilikom eksplozije rasprsnu u stotine sitnih ubojitih projektila, a one koje ostanu neaktivirane stvaraju neku vrstu minskog polja koje nastavlja da odnosi živote godinama posle završetka sukoba.

Prema zvaničnim izveštajima, ova vrsta municije poslednji put je korišćena u julu i avgustu 2006. godine, tokom izraelske ofanzive u Libanu. Izrael je tada oštro kritikovan jer je ovakve bombe bacao na oblasti naseljene civilima.


kontejner kasetnih bombi

Na užoj teritoriji Srbije, avioni NATO-a su 1999. godine bacili na Niš ukupno 36 kontejnera kasetnih bombi, a u 40 napada ovim i drugim konvencionalnim bombama ubijeno je 15 ljudi, a više desetina je ranjeno.

Britanski premijer Gordon Braun pozdravio je u Dablinu potpisivanje nacrta sporazuma, rekavši da on predstavlja "ogroman korak napred" u nastojanjima da se svet učini bezbednijim.


Izvor: Tanjug
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: May 30, 2008, 09:57:56 am »

Na užoj teritoriji Srbije, avioni NATO-a su 1999. godine bacili na Niš ukupno 36 kontejnera kasetnih bombi, a u 40 napada ovim i drugim konvencionalnim bombama ubijeno je 15 ljudi, a više desetina je ranjeno.

Zanimljivo je da mi non-stop pominjemo u vestima ovaj podatak, ali nigde ne kažemo da i mi u našem aresnalu imamo iste bombe, kao i da smo ih upotrebljavali u vazdušnim akcijama na Kosovu.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #2 on: May 30, 2008, 10:10:17 am »

'Beogradska konferencija - korak ka potpunoj zabrani kasetnih bombi'
http://www.mediacenter.org.yu/code/navigate.asp?Id=848
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #3 on: May 30, 2008, 10:35:52 am »

Quote
Zanimljivo je da mi non-stop pominjemo u vestima ovaj podatak, ali nigde ne kažemo da i mi u našem aresnalu imamo iste bombe, kao i da smo ih upotrebljavali u vazdušnim akcijama na Kosovu.

Još kako!  Wink

Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #4 on: May 30, 2008, 02:52:58 pm »

Trebali smo da ih sve pobacamo i da se posle pravimo ludi, kao nismo ih ni imali Cool
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #5 on: May 30, 2008, 07:14:26 pm »

Upotreba kasetnih bombi je zabranjena Zenevskom konvencijom, nego koga to interesuje? A da jeste one sto nisu pocinili ratne zlocine jer u njihovoj terminologiji postoji samo koleteralna steta. Toliko moje misljenje o tome. Inace, nisu samo kasetne bombe bacane na Nis bilo je malo i oko Smedereva gde su mislili da ima PVO. Srecom zaista niko nije ni poginuo a ni povredjen od tih stvari. Ja nisam imao prilike da vidim nijednu ali bilo je ljudi koji su se vracali sa poljoprivrednih radova i koji su pronasli po svojim njivama neke paketice. A bilo je takodje i radio lokatora u velikoj kolicini. Neverovatno da su te lokatore stvarno bacali gde je bila PVO ali ovi nasi nisu bas glupi pa su menjali polozaje a bilo je i pronadjenih lokatora na stanici SUP-a na primer u Smederevu ne znam samo kako je tamo dospela. Ne znam ni koliko su ti lokatori dozvoljeni ali koga to briga?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: May 30, 2008, 07:33:17 pm »

Trebali smo da ih sve pobacamo i da se posle pravimo ludi, kao nismo ih ni imali Cool
Zamisli samo kakva bi kuknjava i pljuvačina po nama bila da smo ih pobacali.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #7 on: May 30, 2008, 09:30:53 pm »

Pa znas kako, nije da nismo mi bacali nigde kasetne bombe. Koliko sam saznao one se mogu kao granate ispaljivati i iz haubica NORA 152 mm. Tako sam cuo, pa se bunili jos 1991. godine kako JNA upotrebljava nesto sto nije dozvoljeno Zenevskom konvencijom, pa Boze moj mi smo Srbi pa kako da to ne upotrebimo kad smo tako zli. A verovatno se neko setio da poseje toga malo i iz Orla samo eto kada smo mi to radili to je bila katastrofa a kad radi Ujka Sem onda je to jer se ti Srbi moraju jednom nauciti pameti pa nema veze jer postoji samo koleteralna steta, nema tu ni komandne odgovornosti niti bilo cega. Zato kad sam procitao naslov o zabrani tih bombi poceo sam da se smejem, verovali ili ne. Zabranjeno je i koristiti municiju sa Uranijumom ali zavisi za koga, mislim sva sreca pa mi toga nemamo inace bi nam i to okacili o vrat.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: May 30, 2008, 10:08:43 pm »

Mogu da se ispaljuju iz haubica,ali ja koliko znam naši nisu razvijali kasetne granate za haubice.Razvili su za ORKAN raketu sa kasetnom bojevom glavom i to u 2 verzije,protivpešadijsku sa 47 bombica i protivoklopnu sa 7 mina.Vazuhoplovstvo je koristilo engleske BL-755 sa 147 bombica koje imaju kumulativno i parčadno dejstvo.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #9 on: May 31, 2008, 02:29:00 pm »

Motorista, mogu da zamislim da ih javno nismo nikad nismo ni imali, oces u opkladu? Wink

A verovatno nismo imali ni takve rakete za VBR M-77. Bilo ih je ne boj se u to sam siguran. Pa sa cime se ranije jos tokom WWII sejale kazetne bombice? Pa isto haubicama i topovima veceg kalibra. I tako lepo zasejes polje gde mislis da ce neprijatelj proci pa kad dodje onda bum i eto to je to. Osim toga pored eto tog dejstva razbijanja zive sile i tehnike ima i jako psihicko dejstvo. Niko ne voli da se nadje u minskom polju a ti zamisli sad kad jedan divizion ceo pocne da tuce tim granata ili ih lepo poseje Orao a sto je najlepse u kukuruzna polja a kukuruz jos neobran.

Pokojni stric moj je bio u Pozerevackom korpusu haubicki divizion, haubice 122 mm pa mi svojevremeno pricao svoja iskustva iz Hrvatske. Sta ces covek inace bio vozac ali tamo je naucio i da puni haubicu i da nisani i da opali kad zatreba ma sve ko da je bio artiljerac. Inace, bio lep amblem te jedinice cev topa i cev haubice ukrstene. A ovi danas se pitaju kako ce da naprave i jos nisu napravili ambleme za brigade. Ja nista nisam jos video zvanicno na sajtu VS.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: May 31, 2008, 05:08:46 pm »

Za haubičke kasetne kod nas stvarno nisam čuo.

Na wikipediji imaš neke ambleme,ne znam jesu li zvanični ali baš lepo izgledaju.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #11 on: May 31, 2008, 06:09:27 pm »

Ma na Wikipediji pise svasta, tamo su bili neki amblemi recimo za prvu brigadu a kakvi usvojeni nego je bio predlog sa jednog drugog vojnog foruma. Eto bio predlog a neko na Wikipediji napisao kao da je usvojeno. Iskreno receno dok ne vidim zvanicno na sajtu VS nista ne verujem. Ali ovo sto sam napisao je bilo pre nekih godinu dana. Eto koliko je Wikipedija pouzdan izvor. Mi se zezali a oni kao usvojen ma ni rec nije bilo o tome.

A ovo za haubicge granate sa punjenjem kazetnih bombi to mozes uzeti kao pouzdano. E sad ne znam da li su se kod nas proizvodile ali to nije ni vazno, vazno je da smo koristili i to ne bas u malom broju. Ne sumnjam u reci pokojnog strica koji mi je malo objasnio neke stvari i oko drugih granata pa da covek ne poveruje sta je tu svega bilo. Ma pravilo se to i kod nas, u to sam uveren, samo eto to je bila verovatno prava i drzavna a i vojna tajna. Tad se ipak jos znao neki red, mislim tad je pocelo to sve da se gubi ali do tada se znalo ko travu kosi a ko vodu nosi.
« Last Edit: May 31, 2008, 06:12:38 pm by Kibo » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #12 on: June 03, 2008, 04:40:07 pm »

Jaci ne postuju a slabiji moraju da postuju zenevsku konvenciju...tako ti je to! Jos da smo ih pobacali sve pa mi bi ga posle toga naj.....
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: June 03, 2008, 07:44:47 pm »

Kolateralna šteta,samo jaki imaju pravo na grešku,slabiji nikako.Što smo ih bacili,bacili smo.Jeste da su efikasne do zla boga,ali se nadam da ih niko i nikada više neće koristiti,isuviše nevinih strada.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #14 on: June 03, 2008, 11:41:03 pm »

Daj boze, ali tesko!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.