PALUBA
March 29, 2024, 08:34:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojno zdravstvo  (Read 47868 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« on: November 14, 2010, 06:44:41 pm »

Владо, ово ме је баш насмејало.

А када смо код саветника био сам на једном скупу где је "стручњак" из једне од  земаља НАТО, држао брифинг о логистици, па и о организацији војног санитета. Између осталог је говорио да осим трупног санитета они немају војне болнице, бар не велике и гломазне као ВМА, те да је то јако рационално, мало кошта и тд. Ослањају се систем цивилног здравства. Када је завршио  нас пар је остало у невезаном разговору са једним његовим помоћником, онако о свему и свачему. У једном тренутку је мало погледао лево-десно па отприлике рекао: "Не морате баш све да послушате што вас саветујемо. Није баш све добро код нас. Мој приватни савет вам је: не дајте ВМА из система војног санитета. Задржите и војна одмаралишта ако можете. Комерцијализујте их, али их не дајте изван ваше контроле. Ми сада немамо где да лечимо наше рањенике, немамо где да их пошаљемо на опоравак.  Цивилно здравство не брине о војнику, као војно. Кад си ван војске нико се не брине више о теби, бар не као у војсци."
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #1 on: November 14, 2010, 07:29:56 pm »

@Džumba, da nije neki naš ''od tamo'' to rekao?  Cheesy
Ili je samo častan i razuman čovek.
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #2 on: November 15, 2010, 12:08:46 am »

Владо, ово ме је баш насмејало.

А када смо код саветника био сам на једном скупу где је "стручњак" из једне од  земаља НАТО, држао брифинг о логистици, па и о организацији војног санитета. Између осталог је говорио да осим трупног санитета они немају војне болнице, бар не велике и гломазне као ВМА, те да је то јако рационално, мало кошта и тд. Ослањају се систем цивилног здравства. Када је завршио  нас пар је остало у невезаном разговору са једним његовим помоћником, онако о свему и свачему. У једном тренутку је мало погледао лево-десно па отприлике рекао: "Не морате баш све да послушате што вас саветујемо. Није баш све добро код нас. Мој приватни савет вам је: не дајте ВМА из система војног санитета. Задржите и војна одмаралишта ако можете. Комерцијализујте их, али их не дајте изван ваше контроле. Ми сада немамо где да лечимо наше рањенике, немамо где да их пошаљемо на опоравак.  Цивилно здравство не брине о војнику, као војно. Кад си ван војске нико се не брине више о теби, бар не као у војсци."

Ma on malo priča svašta ko to nema gdje da lječi ranjenike i da nema gdje da ih pošalje na opravak.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3 on: November 15, 2010, 12:52:31 pm »


Sustina je u ovoem:

Цивилно здравство не брине о војнику, као војно
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #4 on: November 15, 2010, 01:18:52 pm »


Sustina je u ovoem:

Цивилно здравство не брине о војнику, као војно
A Vojno zdravstvo se satre oko civila, pošto rade na dohodovnom principu. Zbog toga na VMA ima toliko ljudi .Stručni i sve o njima u superlativu.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5 on: November 15, 2010, 04:57:31 pm »

jbg nije vojno ni v od onog sto je bilo (tamo gde je ostalo), ali bolje ista nego nista, tj bolje da ostane vojno a da prima i civile nego da bude obratno.

mislim bolje za vojsku tj njene pripadnike bivse i sadasnje.

jer kolio god da je guzva na VMA u civilnim ustanovama je mnogo gore.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6 on: November 15, 2010, 05:51:59 pm »

Koji VMA.

Nekoliko puta sam se liječio (operisao) na VMA. Blagi užas. Gužva. Doktor galami na mene. Drzak. Bezobrazan.

Međutim, isti doktor, tj doktori imaju tezgu u Banja Luci. Dođu vikendom ovdje.

Budem radnim danom na pregledu na VMA, a oni mi zakažu pregled vikendom u Banja Luci u nekoj ordinaciji. I tu si ti isti doktori fini, ljubazni i prijatni. Ne viču, smješkaju se. Primaju i marke i eure. Kad rade za dinare nešto su živčani.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #7 on: November 15, 2010, 06:08:35 pm »

Slozio bih se sa konstatacijom da je ipak i ovo V od vojnog zdravstvenog osiguranja ipak bolje od od civilnog (od koga ponekad nema ni C), ali ima nesto neshvatljivo sto mi se dogodilo prosle godine na VMA.

Otisao sam na operaciju, uzimali mi krv na analizu i konstatovali povise secer u krvi (posledica jela nesto pre uzimanja uzorka) ipak posto sam u rizicnoj grupa a majka mi dijabeticar rekose da ce mi poslati endokrinologa da me malo posavetuje. naredni dan dolazi endokrinolog i onako gotovo sa vrata mi rece kako odmah moram na insulin, ja onako zatecen pokusah nesto da ga pitam ali on nastavi po svome. Posto je otisao i ja dosa malo sebi on ponovo ulazi u sobu ikaze kako je pogresio posto ima jos jedna u nekoj drugoj sobi koji mora na insulin a ja treba da povedem racuna o ishrani i sl.

Neposredno pre otpustanja sa VMA glavna sestra me upozori da nikako ne probam da obujem protezu (kao da sam lud ili glup pa ne znam) ali zato mi niko ni rec nije rekao da treba na 2-3 dana da se rana previja. Ni rec ni slovo u otpusnoj listi.

Skinuli mi konce, treba par dana da sacekam pa da pocnem bandaziranje patrljka radi protetisanja oni me upucuju n fizikalnu terapiju i da tamo lezim a oni ce me pripremiti za protetisanje. Zakazuju mi prijem za 20-ak dan, dolazim a naredni dan u viziti me jedna doktorka pita sta ja trazim kod njih na odelenju. Ja jo objasnim a ona mi kaze da nema potrebe da tu budem posto bandaziranje mogu sam da radim kod kuce (kao sto sam radio i prvi put par godina ranije). Zbog toga sam protezu dobio i postao pokretan sa vise od mesec dana zaostatka.

Eto, toliko o vojnom delu, a u civilnom delu programa se lecila moja rodjena sestra i tamo niko nista nije zaboravljao da kaze, napomene i napise u otpusnu listu. Ipa se placa kesom.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #8 on: November 15, 2010, 08:02:30 pm »

Kuzma je napisao svoja iskustva s liječenja. Grozno. Nemam komentara.
Bio sam 3 puta na stolu tijekom vojne karijere i mogu reći samo najbolje za osoblje kirurgije u Općoj bolnici.
« Last Edit: November 15, 2010, 08:21:35 pm by brodarski » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #9 on: November 15, 2010, 08:08:20 pm »

Odosmo u off, ali da kažm i ja: iskustva mog starijeg sina (kao vojnog osiguranika preko mog rada u Vojsci) sa lekarima sa VMA su više nego negativna. Ne bih o detaljima, ali verujte, da sam znao šta će mu uraditi....
« Last Edit: November 15, 2010, 08:15:05 pm by Boro Prodanic » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #10 on: November 15, 2010, 08:15:10 pm »

Ko god se od mojih kolega i poznanika ozbiljnije lečio na VMA, nahebo je...

- moj pok. otac, zastavnik u penziji, na operaciju srca je čekao par meseci dok su civili "defilovali" pored njega i odlazili na operaciju. Kada je došao red na njega, tresnuli su mu anesteziju kao za zdrave ljude a on je bio šećeraš... ishod: infarkt na stolu.
- Kuzmin i moj zajednički prijatelj, Paja iliti Plavi, ostao je invalid posle lečenja na VMA, sada koristi ortopedsko pomagalo,
- drugi kolega operisao kičmu, operisali su ga "samo sa jedne strane" mora da ide opet,
- itd., itd...

Umalo da zaboravim, stručnjak oftamolog sa VMA mi je krnuo jaču dioptriju... sad imam oštećeno očno dno.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #11 on: November 15, 2010, 08:18:58 pm »

VMA...ljudi, bolje da ne pocinjem! Svaka cast pojedincima tamo (ali u ogromnoj manjini su) ali vecina je blagi uzas...ma ne blago nego katastofa!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #12 on: November 15, 2010, 08:58:32 pm »

Rade, koji oftamolog na VMA. Operisao sam oči na VMA.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #13 on: November 15, 2010, 09:00:58 pm »

Uh, je** te, znam da je celo zdravstvo otislo u k***, al da se VMA tolko srozala, to nisam znao.
Jedno vreme je VMA bila bog i batina za celo zdravstvo Jugoslavije i svi su se kleli u nju, a sada ovako. 
Kod nas prosto ne znaju sta ce sa vojnom bolnicom u Skoplju, te izdaju delove, te je privatiziraju parce po parce. Blagi uzas. 
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #14 on: November 15, 2010, 09:02:39 pm »

Rade, koji oftamolog na VMA. Operisao sam oči na VMA.

Ko će ga znati, davno je bilo. Bio sam pitomac.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.