PALUBA
March 28, 2024, 11:31:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojno zdravstvo  (Read 47858 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #15 on: November 15, 2010, 09:03:45 pm »

Uh, je** te, znam da je celo zdravstvo otislo u k***, al da se VMA tolko srozala, to nisam znao.
Jedno vreme je VMA bila bog i batina za celo zdravstvo Jugoslavije i svi su se kleli u nju, a sada ovako.  
Kod nas prosto ne znaju sta ce sa vojnom bolnicom u Skoplju, te izdaju delove, te je privatiziraju parce po parce. Blagi uzas.  

Ima i lošijih, ne berri brige.
 Kada sam jednog doktora iz niške VB sreo u Baru i u razgovoru se dotakao VB, pitam ga kako se VB Niš kotira u niškom zdravstvu. Kaže:"Dok je niške Gradske bolnice, mi smo na konju."
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #16 on: November 15, 2010, 09:19:51 pm »

Ma meni dobro bilo na VMA, čak sam i uspeo da pobegnem sa 14 sprata.
Ali sam morao da se vratim. Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #17 on: November 15, 2010, 09:33:09 pm »

Да ми отворимо нову тему о војном здравству.

Ја докторе и остале са ВМА познајем из два угла. Први је из угла пацијента, а други је из угла где су неки од њих били у улози мог "пацијента". Наравно, "има ги разноразличити". Нећу о томе. У целини то је установа у којој на једном месту имаш "све". Нешто је врхунско, нешто осредње, а нешто тек да се има. Врхунско је оно што и треба војсци а то је хирургија, пластична и реконструктива хирургија, ургентна медицина укључујући све врсте тровања и опекотина. Усталом "Национални центар за тровања" (или веће тако неки назив) није без везе тамо. Да сам женско избегавао бих гинекологију, педијатрију и можда још по нешто. Немају традицију у тим работама.

Лежао сам тамо пре 15-так година. На одељењу ендокринологије где сам лежао, био сам једини активни официр и сви су ми завидели на посебном третману. А и јесте било тако. Не зато што је неко ургирао за мене, него што сам био професионални војник. Мало ми је било непријатно, али се нико није бунио. А задржали су ме на испитивању превентивно јер је интерниста - ендокринолог пажљиво гледао налаз (на крају редовног систематског прегледа) и уочио једну аномалију, на коју многи не обраћају пажњу. Утврдили су да сам ја "гранични" случај и да сам здрав, али да ипак водим рачуна. Док сам лежао истестирали су ме (уз моју сагласност) на разне ендокринолошке бољке и хвала им на томе. Сада добро знам шта може да ме очекује и шта да учиним да то избегнем или одложим. Заиста сам се осећао пријатно на клиници за ендокринологију.

Пролетос ме је заболео зуб. Ја отишао да ми га изваде. Докторка каже "лако је вадити" да ми пробамо шта се спасити може. И тако ја ево већ пет месеци идем сваке друге недеље (неки пакосници кажу да је то због докторке). Тај зуб што сам хтео да га извадим је залечен, направили ми надоградњу, па поставили мост а у четвртак идем да ми ставе други мост. И све то без икакве везе. Једноствно ми се запала добра екипа.

Зато ја не бих генералисао како ВМА не ваља. Мало сутра. Да не ваља одавно тамо не би било гужве и навале. Она је ипак прављена примарно за активну војску,  не за пензионере, цивиле и др.

Да се некима помоћи не може, не може.  Да доктори греше, греше. Ко у свом занату не греши? На жалост, гршке лекара обично неког коштају живота. Да спасавају људе, спасавају и то је најважније.
« Last Edit: November 15, 2010, 09:57:18 pm by dzumba » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #18 on: November 15, 2010, 09:39:42 pm »

Nije svaka greška za zlo. Kad postaneš greška onda te prebace na patologiju. Tamo dobiješ ceduljicu na nožnom palcu i imaš dobar tretman. Odatle pravac Cvijetna aleja i to tek košta.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #19 on: November 15, 2010, 09:52:00 pm »


Она је ипак прављена примарно за активну војску,  не за пензионере, цивиле и др.


Neće biti. Napravljena je za one koji plaćaju. Ostali... ako ima mesta.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #20 on: November 15, 2010, 09:59:36 pm »

Pre par godina sam lezao na VMA neki period. Ljudi su stvarno sve lepo sredili, ali... Ja neljubaznije ljude nisam upoznao. Kao da sam tamo lezao sto hocu a ne sto moram! Sve sto su radili cini mi se kao da su radili preko k.... Pored sposobnog doktora treba biti i covek! Ljubaznost ne moze da izleci, ali moze da ti olaksa sve.
S obzirom da sam bio "povratnik" na VMA mogu reci da mi je prvi put sve to izgledalo mnogo bolje...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #21 on: November 15, 2010, 10:03:31 pm »

И тако ја ево већ пет месеци идем сваке друге недеље ([b]неки пакосници кажу да је то због докторк). Тај зуб што сам хтео да га извадим је залечен, направили ми надоградњу, па поставили мост а у четвртак идем да ми ставе други мост. И све то без икакве везе. Једноствно ми се запала добра екипа.

Pa da nije doktorke @Dzumba, sigurno ne bi isao. Grin Grin Grin
Mislim da je u pitanju obucar, sigurno ne bi izao u VMA ako te boli zub.  Wink

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/yt88xp5yh8w?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #22 on: November 15, 2010, 10:04:54 pm »

Ima i lepsa strana VMA, na ortopediji je bila jedna strasno ljubazna i lepa seka  Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #23 on: November 15, 2010, 10:09:11 pm »

Раде, ја нисам никоме ништа платио а добио сам услугу. Изузимам партиципацију за зубара коју плаћају сви. И  не пада ми на памет да неког подмићујем да ради свој посао. Можда ниси мислио на то (мито) већ на чињеници да "предност" имају они који долазе на лечење о свом трошку. Ту бих се генерално сложио, мада не знам све чињенице и околности да бих доносио неки прецизнији суд. 
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #24 on: November 15, 2010, 10:11:33 pm »

Nisam rekao da si ti platio.
Rekaos am da oni koji plaćaju imaju prednost. Usluge na VMA zvanično plaćaju civili i kao takvi, korisni pacijenti, imaju prednost nad vojnim osiguranicima.
Kako drugačije objasniti da za civile ima materijiala za operaciju, a za vojne osiguranike nema?

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #25 on: November 15, 2010, 10:15:41 pm »

Nije mi baš najjasnije da tako dijele pacijente. Da imaju dvostruka mjerila. U sobi gdje sam ležao bila su 3 civila i prema svakom je osoblje bilo korektno, profesionalno. Nije sa strane pacijenata bilo nikakvih primjedbi. Srećom kod nas više nema vojnih bolnica odavno. Pacijent je pacijent.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #26 on: November 15, 2010, 10:19:57 pm »

Prvo je VMA otvorila vrata za civile četvrtkom posle podne, ako se dobro sećam... onda se usladio keš. Ostalo je istorija, što bi rekao neko.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #27 on: November 15, 2010, 10:25:36 pm »

Ненад ме подсети на једни одавно познату чињеницу а то је да је и лепа реч лек. Некад и најбољи. Охрабрење и подршка, управо од лекара су важни. Најважнији у почетку.

Управо на ВМА на помињаном одељењу сам уочио да се добри лекари издвајају управо по способности да комуницирају са болесником, да га саслушају, утеше и када му не могу помоћи. У време док сам лежао било је оних болесника који су стално нешто "закерали" и жалили се на све могуће и немогуће бољке. Неки су дозлогрдили не само докторима него и нама болесницима. Рекли би "досадни људи". Беше био један доктор око кога су се пацијенти "отимали". Ја сам запао код њега. И схватио сам зашто.  Дође тако једна од оних умишљених болесница код њега па почне да кука... боли је ово, па оно... Већина доктора код којих је већ била је откачили, помало грубо - " ма није вам ништа, немојте да досађујете.."  и готово, оде. Он стрпљиво слуша, мери притисак, даје савете, умирује, али не даје лекове. Сутра када уђе у ходник, он право код те бабе и пита "како сте мајко, је ли вам боље", узме ја руку, мери пулс.. "добро је, види се да вам је боље"..."то је само мала слабост..." свима се дешава.." "ма само ви дођите". И тако сваки дан, никад није покушао да је избегне иако формално није била његов пацијент. После недељу дана та жена, се смирила, стварно се види на њој да јој је боље, а ништа јој он није давао од лекова. Тај лекар је данас један од начелника клиника, доктор наука, професор и још увек је јако љубазан и приступачан.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #28 on: November 15, 2010, 10:28:31 pm »

To mi liči malo na situaciju u Slovenačkom zobozdravstvu.
Prednost imaju oni, koji sami plačaju, ali ipak na kraju daš i zdravstvenu karticu, da je povuče, kao u smislu ažuriranja podataka... a ako zbrojiš 2+2 vidiš, da jednom ti platiš zubaru i jednom još država.

Nije loše.

LPB
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #29 on: November 15, 2010, 10:31:29 pm »

Sto meni ne zapade neki takav da mi je da znam... U stvari znam al aj sad da ne skrecem sa teme Smiley
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.