PALUBA
March 29, 2024, 12:10:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojno zdravstvo  (Read 47878 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #45 on: May 27, 2015, 06:57:09 pm »

Морам признати да се стање на ВМЦ Нови Београд поправило. Сестре су љубазније, не чека се више него што је потребно. Једино се дуже чека на ултразвучни преглед срца.

Када је у питању ендокринологија ВМА сматрам да имају одличан тим. Посебно бих истакао др Зорана Хајдуковића (он је и начелник клинике) који заиста уме са пацијентима. Не само као лекар-стручњак већ као човек који има разумевање за све муке болесника, посебно старијих.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #46 on: June 01, 2015, 08:54:41 am »

Na ovom linku sam postavio neke obrasce vojnih zdravstvenih uputnica za specijalističke preglede i/ili bolničko liječenje u vojnim bolnicama
i zdravstvenim ustanovama JNA pa ako nekog zanima da se podsjeti kako su izgledale, evo linka da ne postavljam sve ponovo:

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,8615.msg391129.html#msg391129

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #47 on: July 24, 2015, 11:15:12 am »

Na ovom linku sam postavio neke obrasce vojnih zdravstvenih uputnica za specijalističke preglede i/ili bolničko liječenje u vojnim bolnicama
i zdravstvenim ustanovama JNA pa ako nekog zanima da se podsjeti kako su izgledale, evo linka da ne postavljam sve ponovo:

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,8615.msg391129.html#msg391129

Jedno pitanje. Zanima me da li se još u Vojnom zdravstvenom sustavu R. Srbije izdaju "papirante" uputnice slične ovim nekadašnjim iz
vremena JNA ili se sve obrađuje kompjuterski.

Kod nas u Hrvatskoj se dobije i papirnata uputnica ali te i izabrani doktor odmah kompjuterski zakazuje kod nadležnog specijaliste ili za
laboratorijske pretrage. Rezultate laboratorijskih pretraga doktpr koji nas je poslao dobiva direktno na svoj kompjuter, a mi pacijenti ih
možemo u papirnom obliku podići slijedeći dan u laboratoriju.

Ako postoje obrasci vojnih zdravstvenih uputnica možda netko može da postavi po neku da usporedimo.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #48 on: July 24, 2015, 11:25:08 am »

Moje iskustvo kaze ovako. Odemkod lekara na VMC gde mi se nalazi karton, ukoliko je potrebno da me psoalje na dalje preglede onda me salje na VMA kao narednu zdravstvenu ustanovu. Tada mi daje papirnu uputnicu koja se verovatno ni po cemu ne razlikuje od onih koje su bile u JNA. E sad na VMA dodjem da zakazem, na salteru putem racunarske mreze mi zakazuju pregled kod odgovarajuceg specijaliste ali ipak u nekim slucajevima se mora otici i zakazati direktno. Magnetna rezonaca naprimer. Takodje na osnovu papirnog uputa zakazivanje se moze izvrsiti i telefonom. Moja supruga je u 2-3 navrata na taj nacin zakazala ili promenila zakazan termin.
Laboratorijski nalazi nekada moraju da se preuzmu i odnesu kod doktora koji je trazio te analize, a nekada ti rezultati budu prosledjeni direktno iz laboratorije.

U principu dosta je to sareno. A jos pre 4-5 godina je krenula prica o elektronskim zdravstvenim knjizicama koje ce olaksati sve i svasta a olaksale su samo dzepove vojnih penzionera (ne znam d ali su profesionalni pripadnici placali) za tadasnjih 600 dinara po clanu porodice (otpilike je to bilo 7-8 evra). Do danasnjeg dana to jos nije profunkcionisalo a svima koji su te godine zamenili knjizice naredne godine istice rok vazenja tih elektronskih.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #49 on: July 24, 2015, 08:05:42 pm »

Да, још се ради са папирнатим упутницама. Ипак, на специјалистичким клиникама ВМА (барем на неурологији где сам био лане) на шалтеру за пријем предам упутницу, сестра унесе податке у рачунар и код доктора идем без ње (и књижицу ми одмах врати). Кад уђеш код њега он већ има све на компјутеру. Након прегледа он куца дијагнозу и терапију и то ти одштампа и да. О тој аутоматизацији стално причају а никако да заживи. Треба ту, осим пара и мало воље самих доктора и времена да се науче да користе програме и мреже.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #50 on: July 25, 2015, 12:31:07 am »


   U šalter sali u prizemlju VMA nalazi se odgovor na našu debatu. Ako pogledate plafon uočićete mnogobrojne kupaste lustere koji oblikom podsećaju na kravlje vima. Arhitekte su, verovatno želele tih kasnih 70-tih kada su projektovale ovu zgradu otvorenu 20.10.1981. da aludiraju da je država krava sa bezbroj vimena u kojoj svako tele nađe sebi vime i sisa, sisa u beskraj... Očigledno su ta vremena davno iza nas.


Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #51 on: July 25, 2015, 06:50:30 am »

Nedavno je moj rođak, vojnik po ugovoru, imao povredu noge u saobraćaju tokom večernjih sati. Odvezao sam ga u
hitnu službu VMA i šta smo dočekali? Na prijemu nekoliko, mislim sestara, koje su pregledale na kompjuteru slike sa nečije
svadbe i relativno brzo se obratile nama. Uput koji je dala hitna pomoć (papirni) je onda ukucan u računar, doktor je brzo
pogledao i poslao nas na snimanje koje je završeno za  minuta. Posle toga gips i sve to dosta brzo posle čega se ide na kontrolni
snimak i ako je sve ok kući. NA kontrolni snima smo čekali 50 minuta, jer su radiolozi "otišli negde i nemožemo da ih nađemo",
kako se na snimku pokazalo da je prelom mnogo ozbiljniji dežurni doktor je odluči da treba odmah operisati povređenu nogu.
Tu nastupa novo ludilo sa vremenom, kompletna priprema za operaciju, snimanje pluća, vađenje krvi, EKG i sve ostale
potrebne analize su završene odmah i pacijent je bio na strečeru kako bi ga odvezli u salu, ali gospođa koja je trebala da otvori
istoriju bolesti se kao nekada Kika Bibić ( "TV bukvar", iz 1969, Serija je bila namenjena opismenjavanju odraslih), borila sa
tastaturom i nije uspevala da odštampa potrebni dokumet. Sve u svemu pacijent je otišao u salu bez tog papira koji je verovatno
završen tek lada je došao neko ko ume da radi na računaru.

Da napomenem dok smo bili u prijemu u Hitnoj službi kroz taj ulaz su izlazili mladi momci i devojke doterani i lepi za izlaz.
Kasnije sam saznao da su to studenti medicine na VMA koji tu imaju i smeštaj, pa su deca išla u grad.
To je sve ok, ali zar nisu mogli da im obezbede neki drugi ulaz/izlaz, već kroz Hitnu pomoć gde dođu ljudi koji imaju velike probleme.

Zašto ova priča? Zato što se kvalitet ljudstva na VMA u zadnjim godinama toliko srozava da polako počinju  da liče na lokalni dispanzer.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #52 on: July 29, 2015, 12:58:29 pm »

U Hrvatskoj nema vojnog zdravstva već je jedinstven zdravstveni sustav. Sve se vodi kroz centralni kompjuterizirani sustav tzv. CEZIH i tu
je obuhvačena sva primarna zdravstvena zaštita. Znači izabrani doktor opće medicine šalje za lab. pretrage elektronsku uputnicu ali ti
istovremeno i printa papirnu uputnicu. Kod specijaliste se naručivanje vrši u večini slučajeva direktno kod izbornog doktora, a za neke baš
specifične pretrage se mora ići i osobno u bolnicu. Tamo se prvo opet prijavimo na šalter s dobivenom i papirnom uputnicom i sestre dosta
toga unose u kompjuter i onda kad dođemo kod doktora specijaliste on ima već sve podatke o nama na svom ekranu. Bolnica ima svoj
mrežni kompjuterski sustav ali ne znam da li je i on umrežen s drugim bolnicama u državi, mislim da nije.

Prednost CEZIH-a je da ti doktor može napisati-poslati lijekove u sustav i ti ih odmah možeš podići u ljekarni, tu u Puli ili bilo gdje u zemlji.

Po meni je nedostatak što je HZZO propisao što sve programi za "priključenje" u sustav moraju moći, ali ima više tih tako licenciranih
programa, neki daju samo minimum, a neki i puno više. E sada kad ti dođe doktor u zamjenu tvog doktora jer je tvoj na bolovanju ili možda
na godišnjem, znaju nastupit problemi jer možda ne poznaje tvoj program. Zato bi po meni bilo bolje da postoji samo jedan program na
razini države i onda tih muka ne bi bilo. Žena mi je doktor i znam da kada mjenja nekog kolegu zna nekada imati problema kada naiđe na
drugi program jer se onda mora privikavat na njega, a posao ide sporije pa trpe pacijenti.

Valjda će i to riješiti u dogledno vrijeme.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #53 on: October 12, 2015, 12:57:33 pm »

Zanimljiva je vojno/zdravstvena terminologija u odnosu na civilno/zdravstvenu.

U vojnom zdravstvu je Uputnica a u civilnom Uput.  Smiley

Neko nije u pravu.........
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #54 on: October 12, 2015, 01:00:07 pm »

Ravnopravnost muskog i zenskog roda na delu.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #55 on: October 14, 2015, 05:37:27 pm »

Zanimljiva je vojno/zdravstvena terminologija u odnosu na civilno/zdravstvenu.

U vojnom zdravstvu je Uputnica a u civilnom Uput.  Smiley

Neko nije u pravu.........

Kod nas je samo jedan naziv, Uputnica, ali mi nemamo posebno vojno zdravstvo pa je naziv jedinstven.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #56 on: November 20, 2016, 12:20:56 pm »

Da vratim temu stotinjak godina u nazad. Evo gdje je bila i kako je izgledala nekadašnja Vojna bolnica u Dubrovniku.


* Dubrovnik nekadašnja Vojna bolnica.jpg (197.32 KB, 615x992 - viewed 192 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #57 on: November 24, 2016, 06:35:41 pm »

Razlike izmedju vojnog zdravstva i civilnog u Srbiji su vise nego evidentne. Civilni sektor koristi ZIS (zdravstveni informacioni sistem) razvijen od strane "comtrade", poprlicno bagovit i supljikav, cesto zakazuje, koci, stekce, sto upucuje da tehnicki deo nije bas odradjen najbolje, dok je sto se tice samog interfejsa ,i pojave elektronskog kartona od velike pomoci. Samo, dosta usporava rad, pogotovu na odelenjima kao sto su urgentna sluzba. Sa druge strane vojni sistem jos uvek nije umrezen, (sem VMA) obicno nema ni racunara, pa se sve kuca na pisacoj masini ili rucno pise. Sam modus osiguranja je bolji dajuci vojnim osiguranicima povlascene usluge u odnosu na civilne, sto je i u redu, samo sto ja licno mislim da bi to trebalo vaziti samo za aktivne vojnike, a ne i njihove porodice i penzionere, jer drzava ima interes da im aktivni vojnik bude zdrav i spreman. Kada je u pitanju polozaj zdravstvenih radnika u sistemu vojske on je degradiran u odnosu na civilstvo, iako su ponekad uslovi mnogo tezi. Sestra sa srednjm skolom na VMA ma 25 000 din platu, dok u civilstvu ima 31000 din, a kako cujem, i plate lekara su nize, ali se lakse dolazi do specijalizacije, tako da je to svojevrsna prednost.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #58 on: November 24, 2016, 07:02:50 pm »

Sam modus osiguranja je bolji dajuci vojnim osiguranicima povlascene usluge u odnosu na civilne, sto je i u redu, samo sto ja licno mislim da bi to trebalo vaziti samo za aktivne vojnike, a ne i njihove porodice i penzionere, jer drzava ima interes da im aktivni vojnik bude zdrav i spreman.

Bas me interesuje koje su to povlascene usluge? Da li vojni osiguranik moze da se leci u civilnoj zdravstvenoj ustanovi, tacnije da bude upucen u civilnu ustanovu kao civili na VMA? Da li vojni zdravstveni fond salje na lecenje u inostranstvo? Da li vojni osiguranici kao i civili imaju pravo da o trosku osiguranja budu pregledani kod privatnika ukoliko im pregled ne moze biti zakazan u roku od mesec dana? Mislim da je na svako pitanje odgovor isti - NE.

Vidis, u aprilu sam dete odveo na pregled kod oftalmologa, upucen je na odredjena ispitivanja vida i sve je to odradjeno osim poslednjeg pregleda - topografija roznjace.  Aparat ne radi od aprila meseca i jos nije ni raspisan tender za popravku. Savet je da mogu o svom trosku da uradim (nije to skupo koliko sam se informisao) ali da je pozeljno da se uradi na identicnom aparatu a oni ne znaju da li neko ima takav. Naime taj aparat je povezan sa laserom za skidanje dioptrije. OK, razumem, mozda je bolja rezolucija, bolji kvalitet snimka sto verovatno dovodi do vece preciznosti u slucaju laserske operacije. Naravno nece da kazu koji je aparat, ali su mi rekli da zbog neispravnosti tog aparata ne radi ni taj laser a on je najverovatnije sledeca stavka kako rekose na ocnom kabinetu. Ja kao vojni osiguranik mogu samo da cekam ili da nekoga opljackam da bih mogao da platim tih 800-1000 evra po jednom oku na nekoj privatnoj klinici jer moje osiguranje ne poznaje ono sto je kod civilnog vec neko vreme uobicajeno.
Kada sam isao da zakazem magnetnu rezonancu, rekose da je popunjeno za celu godinu (to ej bilo pre dve godine). OK, a ako bih platio. Onda bi kaze dosli na red dosta brzo ako ste civilni osiguranik. Ne, vojni sam. E onda ne moze.

Eto dva primera koje sam ja doziveo pa me bas interesuje koje su to povlascene usluge?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #59 on: November 24, 2016, 07:18:47 pm »

Neznam da li ovo pripada ovdje.

Пензионисаном капетану девет година затвора због злоупотреба на ВМА

четвртак, 24. нов 2016, 16:49 -> 18:28
Извор: Танјуг

Специјални суд у Београду осудио је данас на девет година затвора пензионисаног капетана прве класе Горана Мојовића због оптужби да је организовао групу која је махинацијама на Војно-медицинској академији злоупотребама положаја и махинацијама у Војсци Србије оштетила државни буџет за више десетина милиона динара.

Остали припадници групе, којих је укупно 31 на оптужници, осуђени су на казне затвора од две године, или условне осуде, а неколико њих је ослобођено оптужби.

Ово је првостепена пресуда, тако да одбрана као и тужилаштво имају право да се жале Апелационом суду у Београду.

Оптужница Тужилаштва за организовани криминал терети оптужене да су фалсификовањем медицинске документације остваривали право на инвалидску заштиту, накнаду штете за учешће у борбеним дејствима на територији бивше СФРЈ, али у у поступцима решавања стамбеног питања припадника некадашње ЈНА.

Као припадници те групе оптужени су лекари са ВМА, запослени у Одељењу за стамбене послове и Одељењу у Дирекцији за имовинско-правне послове Министарства одбране, као и бивши службеници у Војсци Републике Српске Крајине и Војсци Републике Српске.

Мојовић је 2000. године пензионисан по основу трајне неспособности за војну службу, а против њега и осталих оптужених покренута је финансијска истрага због сумње да је новцем од кривичног дела купио више станова у Београду који се воде на њега, или чланове његове ближе породице, што је он на суђењу негирао.

Према оптужници, неки оптужени су новац добијали на суду, тражећи накнаде пред Другим општинским судом у Београду, док су други до средстава долазили тражећи накнаде од Градског секретаријата за социјалну и дечју заштиту.

По истим основама, додељен је и већи број станова, који су касније откупљивани и продавани, а новац су делили међусобно.

За овакве злоупотребе коришћени су лажни медицински налази и фалсификована документација.

Сумња се да су припадници ове криминалне групе контактирали са војницима некадашње ЈНА и ВРСК, који су учествовали у рату и који су подносили захтеве за добијање статуса ратних војних инвалида.

За њих су сачињавана, како се наводи, лажна уверења о болести. Онима који су тражили одштету пред судом у просеку је додељивано 1,5 милиона динара.

Према ономе што наводи Тужилаштво, они оптужени који су радили у Дирекцији за имовинско-правне послове Миностарства одбране нису оспоравали тужбене захтеве, а нису изјављивали ни правне лекове против судских одлука које су донете на штету Републике
Србије.
-----------------------
U našem narodu je ova ustanova važila za najrenomiraniju.Koliko zbog stručnosti i opremljenosti,još više zbog poštenja odnosno da ne postoje mućke.Iz ovoga gore se vidi da to nije tako i to odavno.Nadam se da među ovima nema Lala,jer oni ne potenciraju čast i poštenje. laugh
Ako je čovek obrazovan,pa čak ako je i pod Hipokratovom zakletvom,ne znači i da je intelektualac.

Poz.
« Last Edit: November 24, 2016, 07:28:21 pm by Karlo » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.