PALUBA
March 28, 2024, 06:11:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Plakete JRM  (Read 22338 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« on: November 24, 2010, 07:09:43 pm »

Kako dugo nisam ništa pokazao kolegama Palubarcima Embarrassed, evo da danas pokažem još jedno područje kojim se aktivno bavim, a to je, uz naravno sakupljanje fotografija mornarica koje su plovile Jadranom, i sakupljanje oznaka i plaketa tih istih mornarica. Večeras postavljam sliku svoje nevelike, ali vjerujem zanimljive kolekcije JRM plaketa, pa vjerujem da će potaknuti raspravu i postavljanje još poneke ovakve slične kolekcije Smiley
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PB240228aa.jpg (228.18 KB, 1920x1080 - viewed 517 times.)
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #1 on: November 24, 2010, 07:10:52 pm »

S lijeva na desno, makar vjerujem da većina zna o čemu se radi:

Srebrna plaketa RM- od milja ga zovem „Srebrno Jidro“
Plaketa MTŠC RM „Maršal Tito“
Plaketa OŠBR RM „Maršal Tito“
Plaketa „Galeb“
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #2 on: December 05, 2010, 11:42:59 am »

Toliko pogleda a ni jedan komentar na ovu temu. Izgleda da ove plakete nisu dovoljno dobre da se započne rasprava ili da netko ne postavi slike onoga što ima u kolekciji. Bolje "prolaze" JNA oznake i odlikovanja Shocked Embarrassed
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #3 on: December 05, 2010, 12:24:03 pm »

Šta reći Morest? Kolekcija ti je super, zavidim ti na njoj, posebno na maloj grudnoj znački MŠC koja je vrlo slična znački MVA koju sam, na žalost izgubio...

Reče mi sin sinoć da je jučer na Sajmu kolekcionarstva u hotelu Slavija u Beogradu video značku MVA ali nije imao 40 Evra da mi je kupi. Znači, moram se pripremiti za sledeći Sajam. Smiley
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #4 on: December 05, 2010, 12:34:59 pm »

Šta reći Morest? Kolekcija ti je super, zavidim ti na njoj, posebno na maloj grudnoj znački MŠC koja je vrlo slična znački MVA koju sam, na žalost izgubio...

Reče mi sin sinoć da je jučer na Sajmu kolekcionarstva u hotelu Slavija u Beogradu video značku MVA ali nije imao 40 Evra da mi je kupi. Znači, moram se pripremiti za sledeći Sajam. Smiley
Hvala kolega Boro. To je ono što želim, da se jave ljudi koji su nosili/dužili ove prsne oznake i dobivali plakete, da čujemo nešto o njima iz prve ruke. Vjerujem da takvih ima dosta na palubi Smiley
Što se tiće oznake MŠC zlatna, dali si ti dužio onu plavu emajliranu sa sidrom /bez vijka u sredini, znaći ista formom kao ova zlatna  MŠC  MT?
A cijena od 40 eura je super, nije jeftnija ni ovdje kod nas u Splitu, što iznenađuje.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #5 on: December 05, 2010, 01:08:13 pm »

Po završetku MVA dobio sam kao i sve kolege grudnu značku MVA, koja je ista kao grudna značka MŠC osim po boji - bila je srebrne boje, sa plavim emajlom, sidrom i zupčanikom.

Za plakete sam bio suviše mlad da ih dobijem, uglavnom su se dodeljivale jedinicama i ljudima koji su u službi proveli više vremena. Ako se dobro sećam, gotovo da je bila praksa da se za 25 godina službe dobije Plaketa JRM. Na žalost, do 1991. ja sam nakupio samo 11 godina službe. Grin

A cena značke - koliko god bila, na sledećem sajmu je moja, posebno što značke nisu označavane serijskim brojem na zadnjoj strani. Cheesy
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #6 on: December 05, 2010, 01:30:51 pm »

Po završetku MVA dobio sam kao i sve kolege grudnu značku MVA, koja je ista kao grudna značka MŠC osim po boji - bila je srebrne boje, sa plavim emajlom, sidrom i zupčanikom.

Za plakete sam bio suviše mlad da ih dobijem, uglavnom su se dodeljivale jedinicama i ljudima koji su u službi proveli više vremena. Ako se dobro sećam, gotovo da je bila praksa da se za 25 godina službe dobije Plaketa JRM. Na žalost, do 1991. ja sam nakupio samo 11 godina službe. Grin

A cena značke - koliko god bila, na sledećem sajmu je moja, posebno što značke nisu označavane serijskim brojem na zadnjoj strani. Cheesy
Aha, znaći ista samo srebrna. Ta mi još fali u kolekciji, valjda neće dugo Grin
Znam također da je postojala i jedna srebrna oznaka, plavo emajlirana, samo sidro ali bez zupčanika.
Da, super je što nije bilo broja, pa se lako može naći zamjenska. Jesu li uz njih dolazili i dokumenti?
Pretpostavljam da su se plakete rjeđe djelile jer ih i nema previše, ne naleze se često. Na koju točno plaketu mislite? "Jedro" ili ovu plaketu akademije?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #7 on: December 05, 2010, 02:01:25 pm »

Morest, nisam bio dovoljno precizan: postojale su dve vrste značke MVA: značka MVA - tehnički smer, koju sam ja imao i opisao, i ista takva ali bez zupčanika, dakle samo sidro u plavom emajlu, koju su po završetku dobijali nautičari.

Bolje da ti nisam rekao, sad ti nedostaju dve u kolekciji. Grin
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #8 on: December 05, 2010, 03:13:44 pm »

Morest, nisam bio dovoljno precizan: postojale su dve vrste značke MVA: značka MVA - tehnički smer, koju sam ja imao i opisao, i ista takva ali bez zupčanika, dakle samo sidro u plavom emajlu, koju su po završetku dobijali nautičari.

Bolje da ti nisam rekao, sad ti nedostaju dve u kolekciji. Grin
Ma meni je bitno naučit i dobiti od ljudi poput Vas informacije iz prve ruke, a za oznake ćemo lako, doće one, samo treba strpljenja i keša u pravom trenutku Grin
Koja je razlika između zlatne i srebrne značke? Jeli to po broju godina ili po zaslugama se dijelilo ili je bio bitan čin? Ili svatko tko je završio MT akademiju u MŠC bi dobio značku srebrnu ili zlatnu?
Postoje još i ovalne značka srednje mornaričke tehničke škole, ako se ne varam, i te mi fale Grin
Što se tiće plaketa, kako su se dijelile? Mislim zbog kojega razloga ove od akademije a zbog kojega "Jedro" tj. plaketa JRM?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #9 on: December 05, 2010, 03:58:24 pm »

Svi koji završe MVA dobijali su srebrnu grudnu značku, po VES-ti, MT ili nautičku.

Plakete i grudne značke MŠC (zlatne) uglavnom su se delile stranim delegacijama i zaslužnim institucijama/pojedincima u zemlji.

Plaketa JRM dodeljivala se brodovima, jedinicama, pripadnicima Mornarice i institucijama u zamlji, kao i stranim gostima.

Ko će dobiti koju plaketu/značku odlučivalo se za svaki slučaj pojedinačno. Ako se dobro sećam, plaketa JRM bila je viša po rangu od plakete MŠC, barem je tako logično.

Značka srednje škole (MTSVŠ - Mornaričko tehnička srednja vojna škola) bila je trouglastog oblika, sa vrhom okrenutim ka gore. Koliko znam, bila je samo jedna, sa sidrom i zupčanikom (tehnička škola!).

Nadam se da će i @Jantar pogledati ovaj topic, jer je njegovo znanje o ovim stvarima pouzdanije od mog. Smiley
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #10 on: December 06, 2010, 05:49:35 pm »

Hvala kolega Boro na iscrpnom odgovoru Sada mi je puno jasnije i ono što imam i ono što još tražim.
Nadam se da ću jednom uspjeti sakupiti sve oznake JRM akademija i srednje škole, a i da ćete Vi naći onu srebrnu koju tražite. A možda i kolega Jantar nešto doda, kako ste rekli Smiley
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #11 on: December 06, 2010, 06:45:58 pm »

Morest, na Limundo i Allegro aukcijskim sajtovima često se nude plakete, značke i razne druge militarije po razumnim cenama. Samo otkucaj u browser "Limundo" ili "Allegro", videćeš, imaju posebne sekcije za kolekcionare a u okviru njih za militarije. Možda nađeš što tražiš i mnogo pre nego si mislio... Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #12 on: December 07, 2010, 07:34:57 pm »

Morest, setio sam se još nečega: mislim da su zlatnu grudnu značku MŠC dobijali oficiri koji završe Komandno-štabnu akademiju. Opet, Jantar bi ovo znao sa sigurnišću.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #13 on: December 08, 2010, 10:16:48 am »

Morest, setio sam se još nečega: mislim da su zlatnu grudnu značku MŠC dobijali oficiri koji završe Komandno-štabnu akademiju. Opet, Jantar bi ovo znao sa sigurnišću.
Hvala puno još jednom kolega Boro. Što se tiće kupovine oznaka i ostalog, pratim ja aukcije, ali opet mi je najdraže kad mogu nešto nabaviti izravno od obitelji, bilo kao poklon ili barem da znam od koga je pojedina oznaka ili plaketa, bitno mi je da predmet nije samo predmet, već da ima priču osobe koja ju je dobila. Tako da većinu toga što nabavim ne kupim na netu, već se pojavi negdje iz Splita, makar sve rjeđe, moram priznati da Split drastično brzo gubi svoju vojno pomorsku, ali i svaku drugu pomorsku tradiciju, nažalost, no to je druga i duga priča.
Eh, zbilja bih volio i da se kolega Jantar oglasi Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #14 on: December 09, 2010, 09:32:51 pm »

У ЈНА је постојао пропис о значкама и плакетама. Генерално, грудне значке војних академија су биле по облику као ова (МШЦ) коју је приказао Морест, с тим даје за основне војне академије четворокрака звезда, на којој лежи емајлирана подлога са амблемом, била сребрена, а за Више војне академије (оне су мењале назив па су биле "више војне акдемије", па "командно-штабне школе") златна. Емајлирана подлога је за КоВ била црвена ("трула вишња" или таква нека) боја, за РВ ПВО светлоплава боја, а за морнарицу затворено плава ("тегет") боја. Заједничко је и то да је у амблему увек негде била укомпонована црвена петокрака. Амблеми средњих војних школа су били у облику мало закривљеног троугла (има их у теми о значака и одликовањима) са амблемом школе у средини и маслиновим гранчицама у крацима троугла. Подлога на којој је стајао амблем школе је била емајлирана у боји вида којој је школа припадала.

Плакете су имали видови (РМ и РВ и ПВО), али колико знам КоВ није имао своју посебну плакету јер није имао команду вида. Плакета ЈНА је уједно била и плакета КоВ. Мислим да је пред краја (крајем 80-тих) уведена и та плакета али нисам сигуран. Плакете (РМ и РВ и ПВО) су додељиване, осим јединицама и појединцима за заслуге, углавном бронзане и сребрене. (У теми о ореднима поставио сам фотографију сребрене плакете РВ и ПВО.) Ове плакете су биле вредно признање, у неком смислу више него орден. Наравно, плакете су добијали људи и установе изван ЈНА.

Плакете војних установа (школсих центара, ВТИ, и сл.) су по рангу биле ниже и обично су додељивне оним који су ишли у пензију (или били пред пензијом) и највише људима и установама изван војске као знак признања за сарадњу.

Осим ових постојала је и плакета безбедности коју је додељивало Савезно извршно веће (СИВ) припадницима службе безбедности. Добијала се након 25 година (можда и 20) службе у службама безбедности. Добијали су је припадници МУП-а и војних служби безбедности. За војску то је подразумевало органе безбедности, обавештајне органе, војну полицију и извиђачке једине. Мало ју је људи у ЈНА добило јер је мало ко толико времена  радио у тим службама.У мојој чети су ту плакету добила два заставника прве класе и то пар година пред пензију јер су све време били у служби безбедности и војној полицији .
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.