PALUBA
January 15, 2021, 02:50:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na broker824@gmail.com
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Teritorialna obramba republike Slovenije  (Read 19902 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #15 on: October 23, 2017, 10:06:45 pm »

da zasad ne otvaram novu temu ima li podataka o TO drugih republika?

То на СР Македонија имаше околку 2000  рб м-57 со по три ракети , потоа 148 парчиња на м-79 оса , потоа 350 парчиња на м-80 золја, 2000 митролези м-53 , потоа помала количина на митолези  м84,  голема количина на м-48 некаде околу 70 илјади  потоа 14 илајди парчиња на PAP м-56 и 10 илјади на м-70  другото беше автомати од вср .Во однос на артилерија околу 48 парчиња на б1 топови од 76 мм , иако поседуваја голема количина на оние 2 фунтови британски анти тенковски  топови од всв2 од 57 мм и американски м3 планински топови од 75 мм само тие беа одезмени од јна исто така имаја и една батерија со шкода 100 мм хаубици ама се тоа беше така музејско оружје и да додадам  и 10 топови зис -76мм .Од  минофрлачи околу 370 парчиња од 60 мм до 120 мм МБ  . МБ ОД 60 мм и 82 мм беа од втора светска војна и по некоја понова верзија  додека 120 мм МБ  беа  советски м43 и југо м52 и по некое парче на м 75. Потоа поседуваја 240 топови на БСТ м60 82 мм  и по неко парче од старите американски 57 мм или 75 мм бст само немаја муниција за нив .Од пво  100 парчиња на стари 20 мм германски флакови , и 160 парчиња на м55 и м75 20 мм пво топови  плус 200 парчиња на стрела 2м , и голема количина на м2 бровинг 12.7 мм плус тука треба да се стави и босфор топови на почеток имаја многу мала количина подоцна добија од сад и британија некаде во 1994 година поголема количина на 40 мм босфор топови. Огромна количина на м79 кумулативна граната и 120 лансери на АТ- 4 малутка со 690 ракети   е тоа беше се што имаше ТО на Македонија пред се старо оружје но добро одржано. Би навлегол  во точка 11 дали имаа некој книга  ставена на интерент за борбата на ТО на СР Словенија со Јна и да е на словенски не проблем ке се обидам да ја разберам.
« Last Edit: October 23, 2017, 10:14:57 pm by gocemk » Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 42 548« Reply #16 on: October 24, 2017, 06:48:54 am »

Da li si siguran za ove Škodine haubice?
Logged
kosmonaut
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 054


« Reply #17 on: October 24, 2017, 07:52:53 am »

Ne vjerujem ni da je u magacinima TO pocetkom 90-ih bilo vise USA bst 57 i 75mm. Isto se odnosi i na na USA brdske topove 75mm koji su inace konvertirani na kalibar 76mm i oznaka im je bila M-1  a M-3 su bile lake haubice 105mm koje su isto bile tada izbacene. Mozda nekada prije u TO ali ne tada.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #18 on: October 24, 2017, 05:04:12 pm »

Да моториста  ден денеска тие хаубице се  музејски експонати во мојот град Битола исто така имале и од оние руски брдски топови од 1927(76-мм полковая пушка образца 1927 ) и Schneider-Danglis од 75 мм само овие повеке биле користени како  учебно средство .За другите топови што ги имале не го разбрав и јас тој офицерот од арм што ми кажваше демек тој ми рече м3 хаубици имала ТО на Македонија јас го прашав дали мисли  на брдските американски топови да тој ми рече такви хаубици но послен се префрли ми вика 105 мм беа и си ги зеде ЈНА исто така  имале поголема количина на  оние 57 мм британски против тенковски топови.Најчесто  се работи за  топови берни од сите војски што беа во југославија за време на ВСР и префрлувани во ТО сепак дали имаја муниција за  сите тие топови .
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 041


« Reply #19 on: October 24, 2017, 07:22:59 pm »

odlicni podatci goce. imas li podataka o organizaciji TO Makedonije
Logged
janezek67
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 699


« Reply #20 on: October 24, 2017, 09:50:58 pm »

TO Slovenije i TO Makedonije su po broju vojnika bile tu nekdje. Jedino TO Slovenije je imala skoro 2 puta više minobacača, rb-ja i avtomatskih pušaka od TO Makedonije. TO Slovenije je zbog više para od privrede mogla kupiti više sredstava nego ostale republike. Ako bi savezna vlast i JNA dopustili, TO Slovenije bi bila bolje opremljena armija vjerovatno i od JNA pa čak i od sosednih zemalja barem po kvaliteti lakog pješačkog naoružanja i PO sredstava i opreme vojnika.
Logged
kosmonaut
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 054


« Reply #21 on: October 24, 2017, 10:37:18 pm »

Ne treba brkati sta je bilo u opremi TO tijekom disolucije a sta je bilo po muzejima, metama na poligonima, spomen sobama i rashodovanoj tehnici koja je trebala sluziti kao lazne mete.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #22 on: October 25, 2017, 12:09:10 pm »

TO Slovenije i TO Makedonije su po broju vojnika bile tu nekdje. Jedino TO Slovenije je imala skoro 2 puta više minobacača, rb-ja i avtomatskih pušaka od TO Makedonije. TO Slovenije je zbog više para od privrede mogla kupiti više sredstava nego ostale republike. Ako bi savezna vlast i JNA dopustili, TO Slovenije bi bila bolje opremljena armija vjerovatno i od JNA pa čak i od sosednih zemalja barem po kvaliteti lakog pješačkog naoružanja i PO sredstava i opreme vojnika.

Гледано по територија и по населеније словенија и македонија се исти но со разлика на тоа дека словенија беше најбогата република за разлика од мк која беше многу посиромашна и затоа  вие словенците можевте да набавите помодерно оружје за разлика од македонија  каде најголем дел од пешадиското оружје го преставуваше м-48 карабин дел купувано дел донирано од ЈНА.Во однос на бројност во општа мобилзиација мк требаше да мобилизира околу 100 илјади војска од 16 до 65 години иако реално за борба беа предвидени максимални 60 илјади  до минимални 33 илјади припадници на ТО (мислам дека и ТО Словенија требаше да мобилизира толкав број на активни војници)Во однос на другиот инвентар што го поседуваја беа и 4000 пешадиски мини додека  анти тенковски мини немам најдено податок но најголем дел беа оние метални мини во која количина имаа  незнам но сепак во самков во македонија се произведуваше тма-6 и имаја до 2000 година направено поголема количина на ваков тип на мини .Исто така имаја голема количина на  советски шпагин автомат дел од овие автомати беа дадена на Македонците во Мала Преспа во Албанија за време на нередите во 1997 година со цел да се бранат од албанските банди подоцна цело онаа оружје што беше запленувано на македонско албанска граница и беше со подобар квалитет е предавано на македонците во мала преспа и голо брдо за да се штитат од албанските банди. Во однос на минофрлачите најповеке беа од 120 мм мислам над 54 парчиња  на уб-52 и уште 50 тина на оние стари советски модел 38 и модел 43
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #23 on: October 26, 2017, 12:24:19 am »

skoda 100mm
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

(76-мм полковая пушка образца 1927
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

45mm

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* skoda1.jpg (109.57 KB, 720x960 - viewed 136 times.)

* 1927.jpg (84.93 KB, 720x960 - viewed 130 times.)

* 45mm.jpg (79.72 KB, 720x960 - viewed 137 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 041


« Reply #24 on: October 26, 2017, 06:38:38 pm »

di su izlozeni ovi topovi
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #25 on: October 26, 2017, 06:55:09 pm »

di su izlozeni ovi topovi

Во Битола пред градскиот музеј( поранешното   османлиското средно воено училиште каде дипломира и кемел атартук) Инаку имаше и уште еден топ само ромите(циганите) го украдија за старо железо.Еве не знаев ТО на Македонија имала и стари советски 45 мм топови само дали имаја муниција за нив ?
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #26 on: October 26, 2017, 07:03:47 pm »

Инаку ТО на Македонија имаше и своја авиација  ден денеска во битолскиот аеродром имаа една стара утва 66 со бои на ЈРВ исто така имаја 4 парчиња на аутожирови набавени од италија и беа распоредни во скопје на спортскиот аеродром  и требаше да се користат за наблудување на теренот.Ех да бев еден од тие генерали на ТО па ке се побарав и по некој парче на оние стари британски хеликоптери вестлад   за ТО .
Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 42 548« Reply #27 on: October 26, 2017, 09:00:32 pm »

... исто така имаја 4 парчиња на аутожирови набавени од италија и беа распоредни во скопје на спортскиот аеродром  и требаше да се користат за наблудување на теренот.

Može malo više informacija o ovim autožirovima?
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #28 on: October 26, 2017, 09:47:47 pm »

... исто така имаја 4 парчиња на аутожирови набавени од италија и беа распоредни во скопје на спортскиот аеродром  и требаше да се користат за наблудување на теренот.

Može malo više informacija o ovim autožirovima?

Целиот разговор е тука http://forum.avijacija.mk/viewtopic.php?f=4&t=883
Дали знаете дека во Македонија имало два жирокоптери? Првиот лет на Балканот со жирокоптер бил направен од едриличарот Сашо Генчев. Жирокоптерите биле купени со помош на тогашниот генерал Тошо Атанасовски. Ваков лет имало и од градскиот плоштад во Скопје.


Postby avijacijamk » 14 Nov 2009, 19:20
Разговарав со еден авиомеханичар кој меѓу првите ги склопувал и ми вика дека пристигнале од Италија во делови и овде ги склопувале. Значи главни фаци за летање на овие биле Митко Буклишиев или така нешто, Сашо Генчев и Гоце Петковски. Имало во Скопје, хели клуб и биле пратени некои луге во Италија на обука. Тоа се дешавало после 1975 гидина и имале два со мотор еден мотор од трабант, а другиот со некој мотор од 90 коња кој е уште кај еден човек во Скопје. Иначе како што разбрав припаѓале на територијална одбрана. Тоа знам сеа за сеа. Поздрав


<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/WbCnvxiF_rw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Logged
trpe grozni
Moderator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 230« Reply #29 on: October 26, 2017, 10:03:25 pm »

Goce, ajde dosta vece.

TO na SRM nikogas nemala avijacija, tie avto-zira se kupeni vo kit, letani dva pati i iskrseni. Nikogas ne se vlezeni vo inventarot na TO. Utvite bile vo sostavot na JNA iznajmeni vo avio-klubovite za da vlecat edrilici i da nosat padobranci i isto taka nikogas ne bile vo sostavot na TO.

Tie muzejski primeroci sto gi spomnivas se samo toa, muzejski primeroci. Vo TO na SRM imase samo eden divizion na ZiS-3 i M-48B i eden divizion na M-63 Plamen, nikakvi Shnajderi, Skodi ili slicni raboti. Isto taka nikogas nemalo haubici 105mm.

Te molam ne plasiraj neprovereni informacii, zatoa sto postojat spisoci na vooruzuvanje na TO na ARM po godini koga i kolku e nabavuvano, koga o kako e rashoduvano, sto e ostavano kako ucebno sretstvo, sto kako meta za gadjanje.
Se drugo e cista fikcija i nevistina.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.